Корисні поради
на всі випадки життя
» » Культура, звичаї та традиції бурятського народу

Культура, звичаї та традиції бурятського народу

Додано: 01.12.15
Рубрика: Цікаве

Буряти з незапам'ятних часів жили поблизу легендарного озера Байкал. Культура цього народу являє собою яскраве переплетіння традицій Азії і Європи в поєднанні з їх унікальним самобутнім втіленням. Які традиції бурятського народу вважаються найбільш цікавими, і що потрібно знати туристові, що відправляється на відпочинок в Бурятії?

Культура, звичаї та традиції бурятського народу

Ставлення до навколишнього світу

Буряти одухотворяють навколишній світ. Будь-яка гай, долина або водоймище, на думку представників цього народу, має власного духу. Не можна зневажливо ставитися до будь-якого дерева або каменю. Плювати на землю або в озера забороняється в цих краях. Також недозволено ламати дерева, зривати трави або вбивати тварин без крайньої необхідності. Традиції бурятського народу включають в себе поклоніння особливим священним місцям. В них заборонено розводити вогонь, здійснювати нечисті діяння і навіть думати погано. Навіть сьогодні в багатьох регіонах Бурятії поширені жертвопринесення духам, що живуть навколо людей. Священними вважаються вогонь і дим, їх часто використовують в різних шаманських ритуалах та обрядах.
Культура, звичаї та традиції бурятського народу

Сімейні цінності

Нормальним вважається запитати незнайомого бурята, до якого роду вона належить. Цей народ дуже цінує кровні узи, і кожен його представник без запинки назве імена всіх своїх предків по батьківській лінії, аж до 7-8-го покоління. Найбільшим щастям вважається народження в родині хлопчика. З ранніх років діти пізнають традиції і звичаї бурятського народу. Хлопчиків вчать поводитися з кіньми, впевнено триматися в сідлі і стріляти з лука, а дівчаток – допомагати по господарству і народних ремесел. Діти обох статей пізнають традиції спілкування з світом духів, виховуються з глибоким почуттям поваги до мудрості старших. Буряти славляться як гостинний народ. З незапам'ятних часів для цих людей одним з найважливіших був принцип взаємодопомоги і взаємовиручки. Кожен бурят вважає своїм обов'язком поділитися тим, що у нього є, з менш забезпеченим сусідом. У цій країні кожного постукав у двері спочатку пригостять чаєм, і тільки після запитають, що сталося.
Культура, звичаї та традиції бурятського народу

Традиції бурятського народу: фото національних і родинних свят

Один з найцікавіших місцевих свят – Сурхарбан, день вшанування духів Землі. Починалося свято з обрядів жертвопринесення і молитви, після чого були масові народні гуляння з іграми, змаганнями та спільним частуванням. Традиції бурятського народу нерозривно пов'язані з самим головним святом року – Сагаалганом (Початком Білого місяця). Відзначається ця дата за місячним календарем у перший день першого весняного місяця. Святкувати початок нового року починають напередодні, проводиться обряд Дугжуба, під час якого спалюється «Сміття». В цю чарівну ніч читаються особливі молитви, а з першого дня нового місяця ще 15 днів підносяться хвалебни чудесам Будди. Є в Бурятії і свій Дід Мороз - його звуть Сагаан Убгэн (Білий Старець). А от сімейні свята в цій країні не завжди відзначають з великим розмахом. Весілля і народження дітей у бурятів пов'язані з обрядами, отриманням благословення духів і захистом від злих сутностей.


Культура, звичаї та традиції бурятського народу

Національні ігри, танці та інші види мистецтва

Всі свята в Бурятії супроводжуються національними танцями та ігрищами. Подібні дійства можуть нести ритуальний сенс або бути виключно розважальними забавами. Деякі гри і танці придумані спеціально для згуртування незнайомих учасників свята. Традиції бурятського народу нерозривно пов'язані з місцевим фольклором. Нерідко в цій країні проводяться навіть окремі змагання читців, оповідачів народних переказів, казкарів і бардів. Такі імпровізовані фестивалі завжди привертали величезну кількість глядачів. Великою популярністю користується і "ceesay буляалдаха" (словесна гра на дотепність), доречна на всіх святах. У цьому дійстві беруть участь дві людини, які задають один одному провокаційні питання по черзі, на які потрібно швидко відповідати. Цікаві традиції бурятського народу пов'язані з фізичною культурою. У цій країні регулярно проводяться справжні олімпіади місцевого значення. Більше того, ні один великий свято не обходиться без спортивних змагань. У ході таких змагань всі юнаки і чоловіки можуть дізнатися, хто з них найспритніший і найсильніший, а потім разом відсвяткувати виграш переможця.