Корисні поради
на всі випадки життя
» » Рюрик: біографія, народжена з літопису

Рюрик: біографія, народжена з літопису

Додано: 02.12.15
Рубрика: Цікаве

Однією з найбільш загадкових постатей в історії є засновник Давньоруської держави — князь Рюрик. Біографія його сповнена загадок, відповіді на які історики намагаються знайти вже не одне століття. Та інформація, якою вони володіють, почерпнута головним чином з літописного зводу XII століття, відомого як «Повість тимчасових років». Його упорядником традиційно вважається чернець Києво-Печерського монастиря Нестор, канонізований Православною церквою у лику святих.

Рюрик: біографія, народжена з літопису

Рюрик. Біографія, повна загадок

У суперечках про походження князя вчені розділилися на кілька груп. В основному це прихильники його скандинавського походження і ті, хто вважає його вихідцем з племені західних слов'ян — ободритов, які проживали колись у нижній течії Ельби і в північно-східній частині сучасної Саксонії. Одна з гіпотез, висловлена ще в XIX столітті, ототожнює його з верховним правителем стародавньої Данії — Рериком, який увійшов в історію як грізний завойовник і підкорювач багатьох племен.
Прийнято також вважати, що народність (чи соціальна група), з якої вийшов Рюрик, називалася «руссю». Це і визначило в подальшому назву держави, основа якого йому приписується, і національності його жителів. Які етнічні корені русів, залишається загадкою й донині, так як достовірних фактів, що підтверджують ту чи іншу теорію, вкрай мало. Можна лише з певною часткою впевненості стверджувати, що руси становили верхівку створеного держави і були найближчим оточенням князя.
Створення слов'янської держави

Історія Рюрика, описана Нестором, розповідає про те, що в 862 році племена, відомі як чудь, весь, кривичі та ільменські слов'яни, зневірилися самостійно навести лад у своїх землях. Для цієї мети вони запросили княжити у них варяга - вихідця з Скандинавії. Їм і опинився легендарний князь Рюрик. Біографія його починається з того, що, прибувши в Новгород і встановивши там своє правління, він зумів зібрати багато розрізнені землі, що лежали вздовж Волхова. Згодом йому вдалося створити потужну по тим часам держава, об'єднавши Новгородську і Київську Русь.

Рюрик: біографія, народжена з літопису

Загадки, пов'язані з появою Рюрика на Русі

Питання про те, наскільки історично достовірна версія його появи на Русі, що одержала назву «Покликання варягів», є предметом вчених дискусій. Є скептики, схильні вважати, що насправді мало місце військове вторгнення скандинавів, що захопили владу в новгородських землях і стали там правителями. Літописець через два століття просто зодягнув свою розповідь про ці події у форму, не ображає національної гідності росіян. Однак це лише один з можливих варіантів, традиційно ж ми дотримуємося версії, викладеної в «Повісті тимчасових років».

Нестор розповідає про те, що разом з Рюриком прибутку і його молодші брати Синеус та Трувор, які стали правителями Белоозера і Изборска. Проте через два роки вони померли, і вся влада опинилася в руках засновника Русі. Ось і ще одна загадка — чому раптом померли? Можливо, їх смерть була цілком природною — в старовину людське життя було коротке, а може, вони претендували на верховну владу, що в історії часто закінчувалося ранніми похоронами. Ставши ж одноосібним правителем, Рюрик послав своїх людей княжити в усі великі міста, такі як Полоцьк, Ростов, Білоозеро та інші.


Рюрик: біографія, народжена з літопису

Бунт новгородців

В одному з найбільших писемних пам'яток XVI століття - Никонівському літописі (пізніший список з Нестора) - розповідається про те, що політика Рюрика була до душі далеко не всім новгородцям, і ті одного разу влаштували бунт, для придушення якого довелося застосувати військову силу. Згадується в цьому документі і про вбивство одного з призвідників заворушень, якогось Вадима Хороброго.

Перший Рюрикович

Прокняжив сімнадцять років, засновник Русі вмирає, поклавши початок численної династії, яка правила аж до кінця XVI століття. Малолітній князь Ігор ріс під опікою найближчого сподвижника його батька, можливо, навіть родича — воєводи на ім'я Олег. Збереглося також ім'я його матері — норвезької княжни Ефанди. Скільки всього дітей у Рюрика, невідомо, але за звичаями тих років правителі і взагалі заможні люди володіли, як правило, цілими гаремами. Так що дітей у нього було, мабуть, багато, але відомості збереглися лише про одне.

Рюрик: біографія, народжена з літопису

Перший Рюрикович увійшов в історію як київський князь, чоловік засновниці християнства на Русі — святої княгині Ольги, правила після його смерті. Прославився Ігор численними військовими походами, в одному з яких у 944 році досяг Візантії, правда, на цьому удача його покинула, і він зазнав поразки. Загинув Ігор на наступний рік, збираючи данину з підвладних йому племен. Члени одного з них — древляни, — обурені надмірними поборами, перебили князівську дружину, а його самого віддали лютої смерті.

Епоха Рюрика — відправна точка історії Росії

В ті давні часи багато успішних авантюристи-варяги шукали щастя у великих Російських землях. Їх вабило туди невгамовна жадоба збагачення. Після століть пам'ять про них стерлася зі сторінок історії, залишивши лише імена людей з неабиякими державними здібностями, одним з яких був Рюрик.

Біографія його є одночасно і документальною хронікою, і поетичною легендою. В останні роки в суспільстві спостерігається особливий інтерес до минулого нашої Батьківщини і до життя тих людей, чиї імена з ним нерозривно пов'язані. Серед них особливе місце займає Рюрик.

Рюрик: біографія, народжена з літопису

Роки його правління стали відправною точкою історії Росії, тому все, що з ним пов'язане, дороге для кожного патріота нашої країни.