Корисні поради
на всі випадки життя
» » Що буває гірким і чому. Що додає гіркоти харчовим продуктам

Що буває гірким і чому. Що додає гіркоти харчовим продуктам

Додано: 02.12.15
Рубрика: Спорт і їжа

Рецептори нашого язика здатні вловлювати солодкість, кислоту, солоність, гіркота. Вони передають ці сигнали в мозок. Але ось парадокс: гіркота ми часто сприймаємо як «відлякуючий агент». Вона асоціюється у нас не просто з чимось неприємним, а небезпечним для здоров'я. Це відчуття має свою логічну підгрунтя. Безліч отруйних ягід, грибів, трав містять алкалоїди, які одночасно гіркі й токсичні. Але, відкидаючи огульно все, що нагадує нам жовч, ми «виплескуєм разом з водою і дитини». Давайте спочатку розберемося в тому, що буває гірким і чому. Що насправді чують сосочки нашого язика? І чи завжди неприємний смак сигналізує нам про небезпеку?

Що буває гірким і чому. Що додає гіркоти харчовим продуктам
Густотерапія

Ще Аристотель визнавав концепцію «основних смаків». Правда, у нього їх було всього два: солодкий і гіркий. Всі інші – кислий, терпкий, терпкий, гострий, солоний – виходили від єднання цих основних. В китайській філософії таких базових смаків п'ять. Нарівні з гірким і солодким, існують солоний, кислий і пряний. Кожен смак відповідає за будь-який орган. І здоров'я досягається тільки тоді, коли людина збалансовано вживає в їжу продукти всіх цих п'яти елементів. Це і називається густотерапией – лікуванням смаками. Те, що буває гірким для мови, благотворно впливає на серце, очищає розум і змушує органи травного тракту краще працювати. Так вважає традиційна китайська медицина. Ну а що з цього приводу говорить західноєвропейська наука?

Що буває гірким і чому. Що додає гіркоти харчовим продуктам
Чи корисна гіркота?

Відчуття жовчі на язикудосягається за допомогою G-білків. Більшість людей рефлекторно не люблять те, що буває гірким на смак. Але іноді це не сигнал небезпеки. Кінчик нашої мови не завжди попереджає нас, що ми поклали в рот щось отруйне. Навпаки, як показують дослідження, повне виключення з дієти гіркоти веде до розвитку різних захворювань. Тому харчова промисловість навіть синтезує хімічним шляхом речовини, які на смак як хрін або редьку. Одним з прикладів може послужити хінін. Ця речовина ще називають «еталонної гіркотою». Хінін використовують не тільки як ліки від малярії. Його застосовують також при виготовленні такого всім відомого безалкогольного напою, як тонік. А ось денатоніум, синтезований в 1958 році, додається у всякі небезпечні для здоров'я миючі засоби з приємним запахом. Сильна гіркота запобігає можливе вживання отрути тваринами або дітьми.

Чим важливий неприємний смак

Наскільки мають рацію китайські ескулапи? Давайте розберемося в процесі, як те, що буває гірким, діє на наш організм. Рецептори мови передають сигнал про смак жовчі центральній нервовій системі. Це стимулює залози внутрішньої секреції. Шлунок починає виділяти травні соки, і це підвищує апетит. В результаті, їжа добре засвоюється. Гіркота змушує прокинутися і печінка з підшлунковою залозою. Першою вона допомагає виконувати функцію детоксикації, а другого – підсилити секрецію, регулює вміст цукру в крові. Активація печінки регулює гормональний фон. А жовч змушує добре працювати і дванадцятипалу кишку. Але і це ще не все. Доведено, що гіркота надає антидепресантний ефект на наш мозок. Ось чому чорний шоколад і називають «продуктом, дарує гарний настрій».

Що буває гірким і чому. Що додає гіркоти харчовим продуктам


Наслідки уникнення гіркого смаку

На жаль, сучасна споживацька епоха йде на все, щоб зробити нашу їжу приємною. Єдина гіркоту, яка доступна тепер, це чорний шоколад і каву. Але і ці продукти ми змішуємо з цукром, що повністю нейтралізує корисний вплив першого базового смаку. Що буває гірким із сучасних продуктів? Хміль, що у пиві пом'якшується солодом. Навіть салат, який наші предки вживали в дикому вигляді, щоб підвищити апетит перед прийомом їжі, стали виводити прісним і несмачним. А адже відсутність гіркоти веде до дисфункції чоловічих і жіночих статевих органів, гормонального дисбалансу, мігрені, шлункових розладів, хворобливих місячних, порушень в роботі печінки, кишечника, діабету, гіпоглікемії.

Що буває гірким і чому. Що додає гіркоти харчовим продуктам

Що буває гірким з продуктів

Що ж нам такого поїсти, щоб було і смачно, і корисно? Салат з гіркою чорної редьки буде відмінним аперитивом перед рясним застіллям. Просто потріть коренеплід разом з селерою, додайте подрібненої зеленої цибулі і кропу, заправте сметаною. Не солодший від редьки і хрін. У ньому міститься гірчичне масло, яке, між іншим, не тільки збуджує апетит, але і запобігає появі карієсу. Хрін також використовують для приготування салатів. Само собою, жирна їжа буде легше засвоюватися з такою приправою, як гірчиця. Вона також надає заспокійливий ефект на нервову систему. З фруктів гіркий грейпфрут. Його називають також «палієм жирів». Але захоплюватися грейпфрутової дієти не слід, оскільки викликається приплив шлункового соку може спровокувати виразку. Такі напої, як чай та кава, гіркі. Не забивайте їх цукром. Дайте танину розкритися в повній потужності. Живе пиво і чорний шоколад – ті гіркі продукти, які не мають протипоказань.

Що буває гірким і чому. Що додає гіркоти харчовим продуктам


Пізні огірки і кабачки – чи корисні вони?

А якщо гіркоту з'являється в продуктах, які не є такими? Наприклад, в посушливе літо або при наближенні осені огірки стають не такими ніжними, як були навесні. Чому так трапляється? Від чого огірки бувають гіркими? Справа в тому, що ніжний овоч чутливо реагує на всі температурні коливання. Недолік вологи також вганяє рослина в шок. В результаті під шкіркою огірка накопичується кукурбитацин – особлива речовина, що надає овочу гіркоту. Незважаючи на неприємний смак, продукт не стає непридатним для вживання в їжу. Навпаки, кукурбитацин пригнічує розвиток онкологічних захворювань, а також сприяє роботі печінки, підшлункової залози, кишечника. А від чого кабачки бувають гіркі? «Винен» все той же кукурбитацин. Не поспішайте викидати такі плоди. У Китаї селекціонери спеціально вивели сорти гірких огірків і кабачків, які використовуються як лікарські засоби.