Корисні поради
на всі випадки життя
» » Повний Місяць і молодий

Повний Місяць і молодий

Додано: 02.12.15
Рубрика: Цікаве

Об'єкт численних наукових досліджень та езотеричних вчень, натхненниця поетів і романтиків — все це повна Місяць. Фото нічного світила ілюструють статті про космічні досягнення та відкриття та одночасно про магію і марновірства. Буквально кожне повний місяць супроводжується сплеском інтересу до містичних явищ і до уявленням, древнім і сучасним, з нею пов'язаних. У когось вони викликають поблажливу посмішку, багато хто вірять у подібні речі беззастережно. Що являє собою повний Місяць з точки зору астрономії, які забобони з нею пов'язані і які результати досліджень, їх перевіряючих, — про це і піде мова нижче.

Повний Місяць і молодий
Фази

Місяць, як відомо, не випромінює світла. Ми можемо милуватися нічним красунею тільки завдяки Сонцю. Місяць відбиває його промені і посилає їх на Землю. Відповідно, фази нічного світила пов'язані з тим, яка площа його поверхні в конкретний момент часу доступна для сонячного випромінювання. Ступінь освітленості поверхні супутника залежить від особливостей взаємного розташування його, Землі і нашої зірки.

День повного Місяця, або повня, настає той момент, коли площина, проведена через нічне і денне світило, а також нашу планету, виявляється перпендикулярній екліптиці. Сонце в цей момент робить видимим весь круглий лик супутника.

Попелястий світло

Повний Місяць і молодий

Іноді повна Луна виникає у «невизначену годину». Цей ефект відомий під назвою «попелястий світло». Полягає він у тому, що незабаром після молодика чи коли місяць зовсім тонкий, стає помітна й інша частина поверхні супутника. Бліда, як ніби затягнута димом Місяць відбиває світло, який, розпочавши свій шлях від Сонця, пройшов через атмосферу Землі. Менш інтенсивні промені народжують тьмяне світіння і характерний попелястий колір.
Висота

Ті, хто регулярно спостерігає за небом, знають, що в повню світило не завжди сходить високо над горизонтом. Кожен місяць його становище дещо змінюється. Особливо сильно різниця помітна в літній період у порівнянні з зимовим. Повний Місяць у теплу пору року ніколи не піднімається високо. Взимку ж, навпаки, нею можна милуватися мало не всю ніч, оскільки супутник доходить практично до точки зеніту. Пов'язана ця різниця з особливостями орбіти нічного світила.

Для земного спостерігача Місяць рухається практично по тій же траєкторії, що і Сонце. Її шлях проходить через зодіакальні сузір'я, тобто багато в чому збігається з екліптикою. Щоправда, є суттєва різниця. Місяць взимку виявляється майже там, де Сонце влітку, тобто високо в небі, і навпаки.

Затемнення

Траєкторії руху денного і нічного світила не збігаються повністю. Цей факт має досить приємне наслідок: завдяки йому ми маємо можливість бачити супутник у всій своїй красі, круглий і яскравий. Якщо б обидва світила проходили по небу однаковий шлях, то раз, іноді два рази на місяць було місячне затемнення. Причому воно завжди доводилося б на повню. Саме в цей день Земля повністю загороджує б нічне світило від променів денного. Аналогічно в новомісяччя супутник розташовувався б завжди між Сонцем і Землею, тобто відбувалося б щомісячне повне затемнення нашої зірки.


У звичному світі ці явища трапляються не так вже й часто. Затемнення відбуваються тільки в ті дні, коли Місяць, повна або нова, проходить так звані вузли орбіти — точки, де перетинаються площині руху її і Землі.

Ілюзія

Повний Місяць і молодий

Велика повна Місяць, фото якої представлено в статті, — явище, на думку вчених, пов'язана з висотою розташування нічного світила над горизонтом. Кілька разів у рік у лінії, де земля зустрічається з небом, можна спостерігати яскравий супутник, здається значно більшим за розміром, ніж зазвичай. Слово «здається» тут невипадково. Дослідники питання називають це явище «місячної ілюзією». І дійсно, якщо порівняти в цей момент нічне світило з монетою, а потім повторити вимірювання, коли супутник підніметься вище і прийме стандартні розміри, результат виявиться однаковим. Місяць не стає більше — це оптична ілюзія. Найцікавіше, що вона досі не отримала вичерпного пояснення: є кілька теорій, але проти кожної свідчить якийсь контраргумент. Втім, це не заважає милуватися чудовим і трохи, нехай і ілюзорно, більш великим нічним світилом.

Ілюзію Місяця не варто плутати з супермісяць. Це астрономічне явище. Воно виникає в ті дні, коли повний місяць або молодик збігається з моментом проходження супутником перигелію, тобто точки мінімальної відстані до Землі. Нічне світило при цьому дійсно збільшується в розмірах приблизно на 14 %.

Уявлення давніх

В далекі часи предки сучасних людей одушевляли явища природи, зірки і планети. Вираз «магія повного Місяця» була для них не метафорою, а констатацією факту. Нічне світило у міфології древніх часто протистояло денного. У багатьох народів з ним пов'язувалося негативне, темне начало, нерідко жіночі енергії, пасивність і все, що має відношення до чаклунства. Повний Місяць поклонялися, її боялися, поважали, намагалися задобрити.


У більш розвинених релігійних традиціях на зміну шанування одушевленого світила прийшло служіння втілювали його богам. У грецькій міфології цю роль грали Артеміда, Геката і Селену, в римській — Діана. У Стародавньому Єгипті з Місяцем були пов'язані Той, Хонсу і Ях.

Повний Місяць і молодий

Відгомони найдавніших уявлень про вплив нічного світила на людину присутні в нашому житті і сьогодні.

Тривожна ніч повного Місяця

Повний Місяць і молодий

Мабуть, кожному відомі забобони, прикмети і містичні уявлення, пов'язані з повним Місяцем. Найбільш стійкі з них описують вплив на здоров'я, психічний і фізичний. Уважається, що в повню люди стають більш збудливими. Це відбивається в першу чергу на якості нічного відпочинку. Зменшується його тривалість, підвищується ймовірність безсоння, для засипання потрібно більше часу. З тієї ж причини у людей з психічними захворюваннями в такі дні може наступити загострення. Нерідко в групу ризику включають і епілептиків. На думку багатьох людей, в повний місяць збільшується ймовірність нападів або їх частота. Підвищена збудливість проявляється у зростанні рівня злочинності, числа аварій та іншого. Також подібний вплив нічного світила сприяє збільшенню сексуального потягу. Існує уявлення, що при повному Місяці народжується більше дітей або зростає кількість зачать.

Повний Місяць і молодий

Астрологи рекомендують такі дні присвячувати справах, що вимагає великих сил. У повний місяць за рахунок підвищення загальної енергетики можна здійснити досить сміливі проекти. Добре на таку час призначати співбесіди та публічні виступи.

Частина з існуючих уявлень про вплив повного Місяця неодноразово перевірялася вченими в минулому і нинішньому століттях.

Дослідження питання

В 2013 році в Швейцарії вчені перевіряли вплив повного місяця на якість сну. В експерименті брали участь 33 людини. Під час повного Місяця вчені фіксували стан різних зон головного мозку і порівнювали їх з результатами, отриманими в інший період. Виявилося, що в повний місяць, за кілька днів до і після нього люди відчували певні проблеми зі сном. Загальний стан був більш неспокійним. Збільшувався час засипання приблизно на 5 хвилин, тривалість сну, навпаки, знижувалася (на 20 хв.).

Повний Місяць і молодий

Наукова думка

З одного боку, дослідження явно підтверджує існуючі уявлення. З іншого — в експерименті брало участь всього 33 людини, а це занадто мало, щоб результати можна було вважати однозначно вірними для всіх.

Більшість досліджень, узагальнюючих численні дані, отримані в минулі роки, навпаки, не знаходять зв'язку між місячним циклом і поведінкою/станом людей. Аналіз показав, що нічне світило не впливає на число самогубств, ні на рівень злочинності, ні на кількість дорожніх аварій або нападів божевілля. Також не було виявлено зв'язків між агресивною поведінкою тварин і повним.

Вчені не вивчали питання про вплив супутника нашої планети на кількість вірно прийнятих рішень або вдало складених іспитів. Можливо, подібні дослідження ще попереду.

Висловлюються припущення, що впливати на людину може світло повного Місяця або приливне взаємодія нашої планети з супутником. Проте вчені поки ці дані не підтверджують. Тим не менш повний Місяць, як і раніше, залишається для багатьох людей важливим фактором, що впливає на їх поведінку і життя в цілому. Як правило, вони цілком справедливо зауважують, що і науковці можуть помилятися.