Корисні поради
на всі випадки життя
» » Середовище проживання плоских хробаків. Види плоских хробаків

Середовище проживання плоских хробаків. Види плоских хробаків

Додано: 02.12.15
Рубрика: Цікаве

Тип тварин плоскі черви, що входять у групу двосторонньо-симетричних, вивчає наука біологія. Плоскі черви (Platyhelminthes) не єдині представники цієї групи, до неї належить більше 90 % тварин, включаючи кільчастих і круглих червів, членистоногих, молюсків та ін.

Середовище проживання плоских хробаків. Види плоских хробаків

Зовнішній вигляд та опис плоских хробаків

Platyhelminthes c давньогрецької мови перекладається як «широкий гельмінт». Це безхребетні примітивні черв'яки, у яких відсутня порожнину тіла, призначена для збору, розподілу і виділення поживних речовин. Більшість з них є паразитами, а деякі мешкають у водоймах або на землі з підвищеною вологістю. Для них характерний складний життєвий цикл, протягом якого відбувається зміна проміжних господарів, поки хробаки не поселяються в органах остаточного господаря.
Види плоских хробаків різноманітні і поширені по всьому світу. Їх налічується близько 25 тис.

Наукова класифікація плоских хробаків

Плоскі черви відносять до царства Білатеральних (симетричних з двох сторін) первичноротих тварин. У зв'язку з деякими суперечками, що виникли при спробі розділити плоских хробаків в різні групи, науковці відносять їх до парафилетической групі. Вона включає в себе представників невеликої частини нащадків одних і тих же предків.

Середовище проживання плоских хробаків. Види плоских хробаків

Будова внутрішніх органів плоского хробака

Тіло плоских червів видовжене і сплющене, всередині не має порожнини. Тобто весь простір його заповнене клітинами. Всередині розташовані шари мускулатури, які разом з оболонкою хробака утворюють шкірно-м'язовий мішок.
Присутні системи внутрішніх органів:

 • Травна система представлена ротом і сліпий (не має виходу) кишкою. Поживні речовини надходять через рот, а можуть вбиратися допомогою всій поверхні тіла.
 • Нервова система складається з мозкових ганглій і нервових стовпів. Деякі класи плоских черв'яків мають примітивні органи рівноваги, зору.
 • Видільна система складається із спеціальних канальців, але найчастіше виділення відбувається всією поверхнею тіла.
 • Статева система представлена як жіночими (яєчниками), так і чоловічими (насінниками) статевими органами. Плоскі черви гермафродити.

Середовище проживання плоских хробаків. Види плоских хробаків

Відмінності плоских і круглих черв'яків

Круглі черви відрізняються від плоских тим, що при поперечному перерізі тіло їх має круглу форму. Круглих черв'яків ще прийнято називати нематодами. Володіючи двосторонньо-симетричних будовою тіла, вони мають розвинену мускулатуру. Але головне відміну від плоских хробаків полягає в тому, що круглі мають внутрішню порожнину тіла, а плоскі - ні.

Різноманітність класів плоских червів

Таблиця «Плоскі черви» наочно показує поділ виду на класи, яких сучасна наука нараховує сім.Назва класу

Середовище проживання

Розміри

Життєвий цикл

Моногенеи (сосальщики)

З допомогою прикрепительного диска на задньому кінці хробака Моногенея прикріплюється до зябер риб і шкірі земноводних і черепах

Дуже малі, в середньому не більше 1 мм

За все життя черв'як має одного господаря, до якого потрапляє у вигляді вільно плаваючою личинки

Цестодообразние

Паразитують у порожнині тіла прісноводних риб і черепах

Довжина коливається від 25 до 38 см

Личинки розвиваються в тілі ракоподібних при проковтуванні яйця. Після з'їдання ракообразного водних хребетних вже доросла обличчяна легко з кишечника нового господаря переміщається в порожнину тіла, де живе і розмножується

Аспидогастри

Живуть у тілах молюсків, прісноводних і морських риб

Доросла обличчяна рідко досягає розміру більше 15 мм

Кілька разів відбуваються зміни господарів за життєвий цикл черв'яків

Трематоди (сосальщики)

Є паразитами хребетних і безхребетних тварин, людини. Мешкають в кишечнику, жовчному міхурі, печінці

Розміри варіюють залежно від місця паразитування дорослого хробака і можуть бути від 2 мм до 1м

За все життя мають кілька господарів. Личинка живе спочатку в брюхоногом молюска, який згодом помирає. Потрапляє всередину при заковтуванні церкарии (готової до заселення в органи остаточного господаря личинки)

Гирокотилиди

Є паразитами хрящових риб-химер в спіральної складки кишечника

Від 2 до 20 см

Гіпотетично личинки спочатку розвиваються в тілі проміжного господаря, а вже потім переміщуються в рибу. Але в силу того, що химерні глибоководні риби, експериментальним шляхом гіпотеза не підтверджена

Стрічкові

Середовище проживання плоских червів кишечник ссавця і людини, до стінки якого вони міцно присмоктуються з допомогою головки

Можуть досягати розмірів до 10 м.

Розмноження відбувається у тілі хазяїна, яйця виходять у воду, після чого на сушу. З'являється личинка, яка після трьох стадій розвитку перетворюється в глисту, готову паразитувати і розвиватися. Дорослі обличчяни можуть змінювати господарів

Війчасті

В основному свободноживущие черв'яки, що живуть у прісних і солоних водоймах, іноді у вологому грунті

Довжина тіла коливається від мікроскопічних розмірів до 40 см

Личинка схожа на дорослого хробака виходить з яйця, мешкаючи серед планктону, поки не виростеКласи плоских хробаків всі, крім одного (війчасті черви), є паразитами. Багато з них істотно впливають на популяції прісноводних і морських риб, знижуючи їх.

Маючи здатність паразитувати на шкірі, під зябрами черв'яки стають джерелами попадання різної інфекції всередину, що служить причиною масового зараження і загибелі риб.

Середовище проживання плоских хробаків. Види плоских хробаків

Війчасті черви

Війчасті черви (турбеллярии) є хижаками, які вживають в їжу дрібних безхребетних, членистоногих і навіть великих молюсків. Вони заковтують цілком дрібну здобич або сильними смоктальними рухами відривають від неї шматочки.


Тіло черв'яків здатне самостійно регенеруватися. Яскравим представником є планарія, у якої навіть маленька частина тіла заново виростає в повноцінну обличчяну.

Середовище проживання плоских хробаків. Види плоских хробаків

Плоскі черви в домашніх акваріумах

Гельмінти можуть стати великою проблемою для любителів розведення риб в акваріумах.

Середовище проживання плоских хробаків в основному водна. Будучи сосальщиками, плоскі черви можуть прикріплятися допомогою прикрепительного диска до поверхні зябер та шкіри акваріумних риб.

Дорослі черв'яки відкладають яйця, з яких виходять личинки, що живуть на шкірі риб. Поступово вони переповзають на зябра, де ростуть, досягаючи статевої зрілості.

Молоді риби більш сприйнятливі до паразитів, більш слабкі. Освіта великого скупчення гельмінтів на зябрах призводить до відмирання органу, а згодом і до смертельного результату риби.

Деякі види плоских хробаків потрапляють в домашній акваріум з грунтом, живим кормом. Личинки їх можуть знаходитися на поверхні водоростей, на шкірі заселяються в акваріум нових риб.

Щоб позбавити домашніх риб паразитів, необхідно витримувати їх у ваннах з додаванням біциліну-5 і солі протягом 5 хвилин.

Середовище проживання плоских хробаків. Види плоских хробаків

Небезпечні для здоров'я людини паразити

Тема плоскі черви, зокрема, проблема боротьби з паразитами, актуальна не тільки для риб, молюсків і ракоподібних. Існує ризик зараження людини гельмінтами, боротьба з якими може виявитися довгою і болісною.


Деякі види паразитів у людини та інших ссавців:

 • Pseudophyllidea (лентец широкий). Зараження може наступити, якщо в раціоні присутня сира, погано просолена риба. У тонкому кишечнику людини лентец може жити десятиліттями, досягаючи довжини до 20 м.
 • Aeniarhynchus saginatus ( бичачий ціп'як). Середовище проживання плоских черв'яків — кишечник людини і великої рогатої худоби. Прісасиваясь до його стінок, гельмінт виростає до 10 м. Личинки можуть перебувати в інших внутрішніх органах, в важкодоступних місцях (мозок, м'язи, печінка), тому часто від них неможливо позбавитися. У хворого можливий летальний результат. Зараження настає при попаданні яєць гельмінтів в шлунок з недостатньо термально обробленою їжею, від брудних рук.
 • Echinococcus (Ехінокок) часто зустрічається у собак і котів, від них переходячи в організм людини. Незважаючи на незначні розміри — всього 5 мм - здатність його личинок утворювати фіни, паралізуючі внутрішні органи, смертельно небезпечна. Личинки здатні проникати в дихальні, кісткові, сечовивідні системи. Плоских хробаків ехінококків найчастіше знаходять в мозку, печінці та інших внутрішніх органах. Людина може легко заразитися личинками, що виділяються з калом собакою, які поширюються на шерсть, а звідти на всі предмети побуту та їжу.
 • Печінковий сосальщик – винуватець холециститів, печінкових кольок, порушення роботи шлунку і кишечника, алергії. Середовище проживання плоских хробаків переважно печінку людини і теплокровних тварин, жовчовивідні шляхи. Довжина тіла сосальщика не перевищує 3 см. Особливістю є те, що не тільки зрілі обличчяни, але їх і личинки здатні до розмноження.

Середовище проживання плоских хробаків. Види плоских хробаків

Профілактика зараження гельмінтами

Профілактичні заходи потрапляння яєць і личинок гельмінтів в організм людини полягають у наступному:

 • Необхідно ретельно мити руки з милом перед кожним прийомом їжі, після відвідування громадських місць, туалету, вулиці, спілкування з домашніми тваринами.
 • Мити сирі овочі і фрукти теплою водою з милом.
 • Не вживати в їжу сирого м'яса та риби.
 • Довго піддавати тепловій обробці продукти харчування, особливо м'ясо, рибу.
 • Приділяти увагу своєчасної профілактики глистових інвазій домашніх тварин.
 • Регулярно, не рідше одного разу на рік, здавати аналіз калу на яйця глистів.