Корисні поради
на всі випадки життя
» » Середовище проживання кільчастих червів. Особливості кільчастих червів

Середовище проживання кільчастих червів. Особливості кільчастих червів

Додано: 02.12.15
Рубрика: Цікаве

Розглянемо ряд тварин, яких вивчає біологія, - тип Кільчасті черви. Дізнаємося про їхні види, образі життя і середовища проживання, внутрішньому і зовнішньому будову.

Середовище проживання кільчастих червів. Особливості кільчастих червів

Загальна характеристика

Кільчасті черви (також їх називають просто кольчеци, або аннелиди) – це одна їх великих груп тварин, яка включає, по різними даними, близько 18 тисяч видів. Вони являють собою бесскелетних хребетних, які не тільки беруть участь у деструкції органічних речовин, але і є важливою складовою харчування інших тварин.
Тіло кільчастих червів поділено внутрішніми перегородками на сегменти, яким відповідають зовнішні кільця. Саме ця особливість і дала назву типу. Серед аннелид можуть зустрічатися тільки на переробні грунт, але і мутуалисти (черв'яки, що живуть у симбіозі з іншим організмом), ектопаразити (живуть на поверхні тіла), кровоссальні паразити, хижаки, падальщики, фільтратори.

Середовище проживання кільчастих червів

Де можна зустріти цих тварин? Середовище проживання кільчастих хробаків дуже широка - це і моря, і суша, і прісні водойми. Вельми різноманітні аннелиди, мешкають в солоних водах океану. Кольчецов можна зустріти у всіх широтах і глибинах Світового океану, навіть на дні Маріанської западини. Їх щільність висока – до 100000 примірників на квадратний метр поверхні дна. Морські аннелиди є улюбленою їжею риб і відіграють важливу роль у морській екосистемі.

Середовище проживання кільчастих червів. Особливості кільчастих червів

У прісних водоймах зустрічаються переважно кровоссальні паразити – п'явки, які, зокрема, використовуються в медицині. У тропічних країнах п'явки можуть жити на деревах і в грунті.

Водні види не тільки повзають по дну або зариваються в мул, деякі з них можуть побудувати захисну трубочку і жити, не покидаючи її.

Найбільш відомі аннелиди, що живуть у ґрунті, їх називають дощовими черв'яками. Щільність цих тварин у лучних і лісових ґрунтах може досягати до 600 примірників квадратний метр. Ці черв'яки активно беруть участь у ґрунтоутворенні.
Класи кільчастих червів

Приблизно 200 років тому Жорж Кюв'є працював над класифікації тваринного світу і виділив 6 типів його представників. В їх число входили членистоногі - істоти, тіла яких розділені на сегменти: раки, павуки, комахи, мокриці, дощові черв'яки і п'явки.

Можна назвати деякі особливості кільчастих червів, завдяки яким вони були виділені в окремий тип. Це наявність целломи (вторинної порожнини тіла), метамерии (сегментування) тіла і кровоносної системи. Крім того, аннелидам властиво наявність специфічних органів руху – параподий. У кольчецов розвинена нервова система, яка складається з надглоточного нервового вузла і черевної нервової ланцюжка. Будова видільної системи – метанефридиальное.

Тип кільчасті черви поділяють на 4 класи. Класи кільчастих червів:

 • Многощетінковиє аннелиди (їх ще називають полихети). В цьому класі можна виділити три підкласи: вільно-рухливі, сидяче-прикріплені і мизостомиди.
 • Малощетінкових аннелиди (олігохети).
 • П'явки. В цьому класі виділяються 4 загону: глоткові, щелепні, хоботні і щетинконосние п'явки.
 • Эхиуридовие.
 • Середовище проживання кільчастих червів. Особливості кільчастих червів


  Зовнішня будова кільчастого хробака

  Кольчецов можна назвати самими високоорганизованними представниками групи черв'яків. Розміри їх тіла варіюються від кількох часток міліметра до двох з половиною метрів! Тіло хробака можна умовно розділити на три частини: голову, тулуб і анальну лопать. Особливості кільчастих черв'яків в тому, що чіткого поділу на відділи, як у більш високих по організації тварин, у аннелид немає.

  На голові хробака розташовані різні органи почуттів. У багатьох аннелид добре розвинений зір. Деякі види кольчецов можуть похвалитися особливо гострим зором і складною будовою очей. Втім, органи зору можуть бути розташовані не тільки на голові, але і на хвості, теле або щупальцях.

  Розвинені у черв'яків і смакові відчуття. Черв'яки відчувають запахи завдяки наявності нюхових клітин і війчастих ямок. Органи слуху влаштовані за типом локаторів. Деякі эхируиди здатні розрізняти дуже тихі звуки завдяки органів слуху, схожий за будовою на бічну лінію у риб.

  Органи дихання і кровоносна система кільчастого хробака

  Малощетінкових черв'яків дихають усією поверхнею свого тіла. А ось у багатощетинкових присутні органи дихання – зябра. Вони являють собою кущисті, листоподібні або перисті вирости параподии, пронизані великою кількістю кровоносних судин.

  Середовище проживання кільчастих червів. Особливості кільчастих червів

  Кровоносна система кільчастого хробака замкнута. Вона складається з двох великих судин – черевного і спинного, які з'єднуються кільцевими судинами в кожному сегменті. Рух крові здійснюється завдяки скороченням певних ділянок спинного або кільцевих судин.

  Кровоносна система кільчастого хробака наповнене такою ж як у людини, червоною кров'ю. Це означає, що в ній присутнє залізо. Однак елемент входить в склад гемоглобіну, а іншого пігменту – гемэритрина, який захоплює в 5 разів більше кисню. Ця особливість дозволяє черв'якам жити в умовах дефіциту кисню.

  Травна і видільна системи

  Травну систему аннелид можна розділити на три відділи. Передня кишка (стомодеум) включає в себе ротовий отвір і ротову порожнину, гострі щелепи, глотку, слинні залози і вузький стравохід.


  Ротова порожнина, яку ще називають буккальним відділом, здатна вивертатися навиворіт. За цим відділом розташовані щелепи, які загнуті всередину. Цей апарат використовується для захоплення здобичі.

  Потім слід мезодеум, середня кишка. Будова цього відділу однорідно по всій довжині тулуба. Середня кишка звужується і розширюється, саме в ній відбувається перетравлювання їжі. Задня кишка коротка, закінчується анальним отвором.

  Середовище проживання кільчастих червів. Особливості кільчастих червів

  Видільна система представлена метанефридиями, попарно розташованими в кожному сегменті. Вони виводять продукти життєдіяльності з порожнинної рідини.

  Нервова система і органи чуття

  Всі класи кільчастих черв'яків мають нервову систему гангліонарних типу. Вона складається з окологлоточного нервового кільця, яке утворено сполученими надглоточним і подглоточним гангліями, і з ланцюга пар черевних гангліїв, розташованих в кожному сегменті.

  Органи почуттів у кольчецов розвинені добре. Черв'яки володіють гострим зором, слухом, нюхом, дотиком. Деякі аннелиди не тільки вловлюють світло, але і самі можуть випромінювати його.

  Розмноження

  Характеристика кільчастого хробака говорить про те, що представники цього типу тварин можуть розмножуватися як статевим, так і безстатевим способом. Безстатеве розмноження може здійснюватися з допомогою поділу тіла на частини. Черв'як розпадається на половини, кожна з них стає повноцінною обличчястістю.

  При цьому хвіст тварини є самостійною одиницею та може відростити собі нову голову. У деяких випадках друга голова починає формуватися в центрі тіла хробака до поділу.

  Брунькування зустрічається рідше. Особливий інтерес становлять види, у яких процес брунькування може охопити все тіло, коли від кожного сегмента відбрунькувуються задні кінці. В процесі розмноження можуть утворюватися і додаткові ротові отвори, які пізніше відокремляться в самостійних обличчян.

  Середовище проживання кільчастих червів. Особливості кільчастих червів

  Хробаки можуть бути роздільностатевими, але у деяких видів (переважно п'явок і дощових черв'яків) розвинувся гермафродитизм, коли обидві обличчяни виконують одночасно роль і самки, і самці. Запліднення може відбуватися як в організмі, так і у зовнішній середовищі.

  Наприклад, у морських черв'яків, що розмножуються статевим шляхом, запліднення зовнішнє. Різностатеві тварини викидають свої статеві клітини у воду, де відбувається злиття яєць і сперматозоїдів. З запліднених яєць з'являються личинки, не схожі на дорослих обличчян. Прісноводні та наземні аннелиди не мають стадії личинки, вони зразу народжуються схожі за будовою на дорослих обличчян.

  Клас Многощетінковиє

  Многощетінковиє черв'яки мають найбільшу кількість видів серед кольчецов. Переважно клас представлений свободноживущими морськими тваринами. Зустрічаються поодинокі прісноводні і паразитичні види.

  Морські аннелиди, що відносяться до цього класу, вельми різноманітні за формою і поведінкою. Многощетінковиє відрізняються добре виділеним головним відділом і наявністю параподий, своєрідних кінцівок. Вони здебільшого різностатеві, розвиток хробака відбувається з метаморфозом.

  Нереїди активно плавають, можуть зариватися в мул. Вони мають змієподібне тіло і безліч параподий, тварини прокладають ходи з допомогою висувається глотки. Пескожили за зовнішнім виглядом нагадують дощових черв'яків і глибоко закопуються в пісок. Цікава характеристика кільчастого хробака-пескожила тим, що він рухається в піску гідравлічним способом, проштовхуючи порожнинну рідину з одного сегмента в інший.

  Цікаві і сидячі черв'яки, серпулиди, які живуть в спіральних або кручених вапняних трубках. Серпулиди висувають з свого житла тільки голову з великими віялоподібними зябрами.

  Клас Малощетінкових

  Малощетінкових черв'яків переважно мешкають у грунті та прісних водах, у морях зустрічаються одинично. Будова кільчастого хробака даного класу відрізняється відсутністю параподий, гомономной сегментацією тіла, наявністю залозистого паска у статевозрілих обличчян.

  Головний відділ не виражений, може бути позбавлений очей і придатків. На тілі розташовані щетинки, рудименти параподий. Така будова тіла пов'язано з тим, що тварина веде роющий спосіб життя.

  Досить поширеними і знайомими всім малощетинковими є дощові черв'яки, що живуть у ґрунті. Тіло хробака може бути від декількох сантиметрів до трьох метрів (такі гіганти мешкають в Австралії). Також у ґрунті часто зустрічаються невеликі, розміром близько сантиметра, білуваті черв'яки энхитреиди.

  Середовище проживання кільчастих червів. Особливості кільчастих червів

  У прісних водоймах можна зустріти живуть в цілих колоніях вертикальних трубок черв'яків. Вони є фильтраторами, що харчуються завислими органічними залишками.

  Клас П'явки

  Всі п'явки є хижаками, здебільшого що харчуються кров'ю теплокровних тварин, черв'яків, молюсків, риб. Середовище проживання кільчастих червів класу п'явок досить різноманітна. Найчастіше п'явки зустрічаються в прісних водоймах, вологій траві. Але є і морські форми, а на Цейлоні мешкають навіть наземні п'явки.

  Інтерес представляють органи травлення п'явок. Їх рот забезпечений трьома хітиновими пластинами, які прорізують шкіру, або хоботком. В порожнині рота знаходяться численні слинні залози, які можуть виділяти отруйний секрет, а глотка виконує роль насоса при ссанні.

  Клас Эхиуриди

  Один з рідкісних видів тварин, яких вивчає біологія - кільчасті черви эхиуриди. Клас эхиурид невеликий, він налічує близько 150 видів. Це м'які, схожі на сосиску морські черв'яки з хоботком. Рот розташований біля основи невтяжного хоботка, який тварина може відкидати і вирощувати знову.

  Середовище проживання кільчастих червів класу эхиурид - великі глибини моря, піщані нори або розколини скель, порожні раковини і інші притулки. Черв'яки належать до фильтраторам.