Корисні поради
на всі випадки життя
» » Функції гладкої м'язової тканини. Гладка м'язова тканина: будова

Функції гладкої м'язової тканини. Гладка м'язова тканина: будова

Додано: 02.12.15
Рубрика: Цікаве

Тканина - це сукупність схожих за будовою клітин, які об'єднані загальними функціями. Практично всі багатоклітинні організми складаються з різних типів тканин.

Класифікація

У тварин та в організмі людини присутні такі типи тканин:

  • епітеліальна;
  • нервова;
  • сполучна;
  • м'язова.

Функції гладкої м'язової тканини. Гладка м'язова тканина: будова

Ці групи об'єднують по кілька різновидів. Так, сполучна тканина буває жирової, хрящової, кісткової. Також сюди відносяться кров і лімфа. Епітеліальна тканина існує багатошаровий та одношаровий, в залежності від будови клітин можна виділити також плоский, кубічний, циліндричний епітелій і т. д. Нервова буває тільки одного виду. А про м'язовий тип тканини ми поговоримо докладніше в цій статті.
Види м'язової тканини

В організмі всіх тварин виділяють три її різновиди:

  • гладка мускулатура;
  • поперечно-смугасті м'язи;
  • серцева м'язова тканина.

Функції гладкої м'язової тканини. Гладка м'язова тканина: будова

Функції гладкої м'язової тканини відрізняються від таких у поперечно-смугастої і серцевої, тому іншого у неї і будова. Давайте розглянемо детальніше структуру кожного виду мускулатури.

Загальна характеристика м'язових тканин

Так як всі три види належать до одного типу, у них є багато спільного.

Клітини м'язової тканини називаються миоцитами, або волокнами. Залежно від різновиду тканини, вони можуть мати різну структуру.

М'язова тканина, фото якої можна побачити нижче, практично не має міжклітинної речовини.

Ще однією загальною ознакою всіх видів м'язів є те, що вони здатні скорочуватися, однак у різних видів цей процес відбувається індивідуально.

Особливості міоцитів

Клітини гладкої м'язової тканини, як і поперечно-смугастої і серцевої, мають витягнутою формою. Крім того, у них є особливі всіх органел, які називаються міофібрили, або миофиламенти. В них містяться скоротливі білки (актин, міозин). Вони необхідні для того, щоб забезпечити рух м'язи. Обов'язковою умовою функціонування мускула, крім наявності скорочувальних білків, також є присутність в клітинах іонів кальцію. Тому недостатнє або надмірне вживання продуктів з високим вмістом цього елемента може привести до некоректної роботи мускулатури - як гладкою, так і поперечно-смугастої.
Крім того, в клітинах присутній ще один специфічний білок - міоглобін. Він необхідний для того, щоб зв'язуватися з киснем і запасати його.

Що стосується органоїдів, то крім наявності міофібрил особливим для м'язових тканин є зміст великої кількості в клітці мітохондрій - двумембранних органоїдів, що відповідають за клітинне дихання. І це не дивно, так як м'язового волокна для скорочення необхідно велика кількість енергії, що виробляється при диханні мітохондріями.

Функції гладкої м'язової тканини. Гладка м'язова тканина: будова

У деяких міоцитах також присутній більш ніж одне ядро. Це характерно для поперечно-смугастої мускулатури, в клітинах якої може міститися близько двадцяти ядер, а іноді ця цифра доходить і до ста. Це пов'язано з тим, що волокно поперечно-смугастої м'язи сформовано з декількох клітин, об'єднаних згодом в одну.

Будова поперечно-смугастих м'язів

Даний тип тканини ще називають скелетної мускулатурою. Волокна цього типу м'язів довгі, зібрані в пучки. Їх клітини можуть досягати декількох сантиметрів у довжину (до 10-12). У них міститься багато ядер, мітохондрій і міофібрил. Основна структурна одиниця кожної міофібрили поперечно-смугастої тканини - саркомер. Він складається з скоротливого білка.


Головна особливість цієї мускулатури полягає в тому, що вона може контролюватися свідомо, на відміну від гладкої і серцевого.

Волокна даної тканини прикріплюються до кісток за допомогою сухожиль. Саме тому такі м'язи і називаються скелетними.

Структура гладкої м'язової тканини

Гладкі м'язи вистилають деякі внутрішні органи, такі як кишківник, матка, сечовий міхур, а також судини. Крім того, з них формуються сфінктери і зв'язки.

Функції гладкої м'язової тканини. Гладка м'язова тканина: будова

Гладке м'язове волокно не таке довге, як поперечно-смугасте. Але товщина його більше, ніж у випадку зі скелетними м'язами. Клітини гладкої м'язової тканини мають веретоноподобной формою, а не ниткоподібний, як міоцити поперечно-смугастої.

Структури, які обесечивают скорочення гладких м'язів, називаються протофибриллами. На відміну від міофібрил, вони мають більш простою структурою. Але матеріал, з якого вони побудовані, - все ті ж скоротливі білки актин і міозин.

Мітохондрій в міоцитах гладкої мускулатури також менше, ніж у клітинах поперечно-смугастої і серцевого. Крім того, в них міститься тільки одне ядро.

Особливості серцевого м'яза

Деякі дослідники визначають її як підвид поперечно-смугастої м'язової тканини. Їх волокна і справді багато в чому схожі. Клітини серця - кардіоміоцити - також містять кілька ядер, міофібрили і велика кількість мітохондрій. Дана тканина, як і скелетні м'язи, здатна скорочуватися набагато швидше і сильніше, ніж гладка мускулатура.

Проте основною особливістю, що відрізняє серцевий м'яз від поперечно-смугастої, є те, що вона не може свідомо контролюватися. Скорочення її відбувається автоматично, як і у випадку з гладкими м'язами.


Функції гладкої м'язової тканини. Гладка м'язова тканина: будова

У складі серцевої тканини, крім типових клітин, присутні також секреторні кардіоміоцити. Вони не містять у собі міофібрил і не скорочуються. Ці клітини отвесают за вироблення гормону атриопептина, який необхідний для регуляції артеріального тиску і контролю об'єму циркулюючої крові.

Функції поперечно-смугастих м'язів

Основне їх завдання - переміщення тіла в просторі. Також це переміщення частин тіла відносно один одного.

З інших функцій поперечно-смугастих м'язів можна відзначити підтримку пози, депо води і солей. Крім того, вони виконують захисну роль, що особливо стосується м'язів черевного преса, що запобігають механічне пошкодження внутрішніх органів.

Функції гладкої м'язової тканини. Гладка м'язова тканина: будова

До функцій поперечно-смугастої мускулатури можна також зарахувати регулювання температури, так як при активному скороченні м'язів відбувається виділення значної кількості тепла. Ось чому при перемерзании м'язи починають мимоволі тремтіти.

Функції гладкої м'язової тканини

Мускулатура даного виду виконує евакуаторну функцію. Вона полягає в тому, що гладкі м'язи кишечника проштовхують калові маси до місця їх виведення з організму. Також ця роль проявляється при пологах, коли гладкі м'язи матки виштовхують плід з органу.

Функції гладкої м'язової тканини. Гладка м'язова тканина: будова

Функції гладкої м'язової тканини цим не обмежуються. Також немаловажна їх сфинктерная роль. З тканини даного виду формуються спеціальні кругові м'язи, які можуть змикатися і розмикатися. Сфінктери присутні в сечових шляхах, кишечнику, між шлунком і стравоходом, в жовчному міхурі, в зіниці.

Ще одна важлива роль, яку відіграють гладкі м'язи, - формування зв'язкового апарату. Він необхідний для підтримки правильного положення внутрішніх органів. При пониженні тонусу цих м'язів може відбуватися опущення деяких органів.

На цьому функції гладкої м'язової тканини закінчуються.

Призначення серцевого м'яза

Тут, в принципі, особливо говорити не про що. Основна і єдина функція цієї тканини - забезпечення циркуляції крові в організмі.

Висновок: відмінності між трьома видами м'язової тканини

Для розкриття цього питання представляємо таблицю:Гладка мускулатураПоперечно-смугасті м'язиСерцева м'язова тканинаСкорочується автоматичноМоже свідомо контролюватисяСкорочується автоматичноКлітини удлинненние, веретеноподобниеКлітини довгі, ниткоподібніУдлинненние клітиниВолокна не об'єднуються в пучкиВолокна об'єднуються в пучкиВолокна об'єднуються в пучкиОдне ядро в клітціКілька ядер у клітиніКілька ядер у клітиніПорівняно невелика кількість мітохондрійВелика кількість мітохондрійВідсутні міофібрилиПрисутні міофібрилиЄ міофібрилиКлітини здатні ділитисяВолокна не можуть ділитисяКлітини не можуть ділитисяСкорочуються повільно, слабо, ритмічноСкорочуються швидко, сильноСкорочуються швидко, сильно, ритмічноВистилають внутрішні органи (кишечник, матку, сечовий міхур), формують сфінктериКріпляться до скелетуФормують серце

Ось і всі основні характеристики поперечно-смугастої і гладкої і серцевої м'язових тканин. Тепер ви ознайомлені з їх функціями, структурою та головними відмінностями та подібностями.