Корисні поради
на всі випадки життя
» » Українська вишиванка чоловіча, жіноча, дитяча. Український національний одяг

Українська вишиванка чоловіча, жіноча, дитяча. Український національний одяг

Додано: 02.12.15

Кожен народ славиться своїми особливими традиціями. Але, мабуть, ніщо так не передає особливості менталітету того чи іншого регіону, як національний одяг.

Ніякий інший наряд так не асоціюється з Україною, як традиційна вишита сорочка. Мистецтвом прикрашати одяг різними орнаментами володіють багато народів, але українська вишиванка — це не просто красиві візерунки, а ціла система символів і знаків, які мають особливий сенс для українців.

Українська вишиванка чоловіча, жіноча, дитяча. Український національний одяг

Історія вишиванки

Традиція прикрашати одяг різною вишивкою є практично у всіх народів світу. Так, ще в часи Древньої Греції у скіфів було прийнято наносити особливий малюнок на сорочки як воїнів, так і звичайних мешканців.
На території України, в Черкаській області, археологи виявили малюнки, датовані 6 століттям н. е, на яких зображені чоловіки у вишитих сорочках. Проте в давніх літописах століттями до цього зазначено, що вже тоді народ на території сучасної України носив особливий одяг з вишитим малюнком. Але, на жаль, добре збереглися тільки зразки вишиванок останніх століть, які зараз можна побачити в різних музеях.

Вміння вишивати дуже цінувалося, і майстри вишиванок завжди були в пошані. Вишивали дівчата, жінки і бабусі, які передавали знання своїм дітям і онукам.

Українська вишиванка чоловіча, жіноча, дитяча. Український національний одяг

Прикрашали вишивкою як повсякденний, так церемоніальний одяг, сорочки, сукні, хустки, рушники. Більше того — прикрашена орнаментом одяг був у кожному будинку. І чим пишніше» і детализированней був малюнок, тим кращою господинею вважалася майстриня.
Особливий орнамент, який відрізняється залежно від регіону країни, повинен був оберігати людину від злих духів, приносити здоров'я, щастя й удачу. Так, дітям при народженні обов'язково дарували вишиванку, щоб уберегти від злого ока.

Традиційні орнаменти

Всі традиційні українські візерунки поділяються на 3 великі групи: геометричні, рослинні і тваринні. І незважаючи на те, що у кожного регіону були свої особливості вишивки, деякі були однакові для всього народу.

Геометричні символи беруть свій початок з язичництва і є загальними для всіх слов'янських народів. Так, вишитий хрест у колі — символ очищення світ від зла сонця, ромб — жіночий символ, що приносить успіх і процвітання, горизонтальні лінії — це знаки землі і родючості, а хвилясті — води і життєвої енергії.

Рослинні орнаменти вишивали для різних цілей. Листя дуба — для сили, виноград — для благополуччя, калина була символом краси. Тільки природа може дати все найкраще, тому її шанували і зображували на тканинах для того, щоб і носій міг принести в свою життя тільки хороше. Українська жіноча вишиванка найчастіше була прикрашена саме квітами, листям і ягодами.

Зображення тварин часто захищали людей від злих сил. А птахи в основному відображали хороші новини та події, які відбуваються або будуть відбуватися в житті людей.

Кольори і шви вишиванки

За деякими відомостями, способів вишивки було кілька десятків. Проте з часом українська народна одяг стала традиційно прикрашатися за допомогою декількох технік: хрестик, напів-хрестик, «уперед голкою» і гладь. Кожен із швів був характерний для різних композицій та окремих регіонів країни.


Величезне значення мав і колір ниток, якими прикрашався українська сорочка вишиванка. Червоний — любов і захист, блакитний — душа і небо, зелений — життя, чорний — смерть. В залежності від регіону мінялися і матеріали полотна, шви, і додавалися кольори: жовтий, золотий, коричневий. Але традиційні червоний і чорний практично завжди присутні на вишитих виробах.

Українська вишиванка чоловіча, жіноча, дитяча. Український національний одяг

Вишиванки західних областей

Орнаменти відрізнялися не лише в різних галузях, а й у сусідніх селах. Нерідко в традиції вкладали історію регіону, його настрої і переживання.

Так, для Карпатського регіону (Закарпаття, Львів, Івано-Франківськ та Чернівці) характерні щільні, так і «легкі» малюнки.

У Львові прийнято вишивати дрібні візерунки чорними нитками так, щоб була видна основа. Тут використовують разом і геометричні і квіткові мотиви.

Трохи щільніше і яскравіше прикрашають національний одяг у Чернівецькій області: великі квіти вишивають гладдю або хрестиком чорними, бордовими і навіть золотими нитками

В Закарпатті та Івано-Франківській області прийнято «перекривати» геометричним візерунком полотно і використовувати всю національну гаму кольорів.

У Поліссі (Волинська, Рівненська і Житомирська області) вишиванки відрізняються від інших чіткою геометрією і повторюваним візерунком.

Для Волинського і Рівненського регіонів характерна вишивка білими нитками. Тут візерунки на національному одязі досить дрібні і деталізовані.

У Житомирській області українська вишиванка прикрашається ще й рослинними мотивами: бутонами кольорів і хитромудрими листям. Крім чорного використовують червоний і зелений кольори.

Регіони Поділля (Тернопіль, Хмельницький і Вінниця) передали через свою вишивку і складну історію території. Тамтешні міста і села часто ставали полем битви і піддавалися нападам ворогів.

Так, Тернопільську і Хмельницьку національний одяг прикрашали важкою темною вишивкою товстими нитками. Переважав чорний колір і строгі геометричні лінії.

Основні кольори вишиванок з Вінницької області — це чорний і червоний, однак тут візерунок вже трохи прозорішим і дрібніше.

Центральна і Північна Україна

Центральний регіон (Чернігівська, Київська, Черкаська та Кіровоградська області) — це пишні і деталізовані візерунки, найчастіше червоного і чорного кольорів. Тут частіше можна зустріти рослинні мотиви, які хитромудро переплітаються між собою.


В Київській, Черкаській і Кіровоградській областях рослинні мотиви складають продуману і деталізовану композицію. Грона винограду з вусиками, хміль (символ молодості) — все червоними і чорними нитками.

Українська вишиванка чоловіча, жіноча, дитяча. Український національний одяг

А ось Чернігівські вишиванки по праву можна вважати найбільш «багатими» на Україні. Традиційно весь візерунок був дуже дрібний і деталізованим. Майстрині працювали над такими сорочками дуже довго, намагаючись зберегти на них кожен символ і вкласти в них всю душу.

Традиційні для Полтавського та Сумського регіонів вважався вишитий гладдю білими і чорними нитками дрібний візерунок. Межі композицій виділяли тонкою чорною ниткою.

Національна одяг східного регіону

Харківські умільці використовували в основному традиції центральної України. Тут зустрічаються і рослинні мотиви, виконані досить грубою ниткою, завдяки чому малюнок виходив об'ємний. Також, крім чорного і білого, використовували і червоний колір.

У Луганській і Донецькій областях візерунки теж схожі з центральними регіонами: досить дрібний малюнок з геометричним і рослинним орнаментом. Однак тут, на відміну від багатьох інших регіонів, прижився ще і синій колір.

Основні кольори Дніпропетровських і Запорізьких регіонів — червоний і чорний. Тут поширені чіткі і прості візерунки, якими найчастіше прикрашали коміри і рукави.

Вишиванки південного краю

В Одеській, Миколаївській та Херсонській областях традиційним був не тільки орнамент, а й особливі форми сорочок.

Так, у Миколаївській області були особливі коміри і чотирикутний виріз, а сорочку не збирали біля зап'ясть. Переважають рослинні мотиви, червоні, чорні і сині кольори.

Українська вишиванка чоловіча, жіноча, дитяча. Український національний одяг

В Одеській області українська вишиванка збиралася і рукавів, на комірі. Традиційно переважав геометричний і рослинний орнамент, який наносили на нижню частину рукавів, а по їх краю вишивали тонку смужку. Основні кольори — червоний, синій, чорний і жовтий.

Українські сорочки вишиванки в Херсонській області прикрашали зображеннями різних рослин, вишитими червоним і чорним кольором.

Жіноча і чоловіча вишиванка

Дівчата вишивали одяг і собі, і своїм обранцям, і дітям. Оскільки в домі господиня — це берегиня домашнього вогнища, то на її плечі лягала обов'язок захистити всіх близьких від злих сил, передати їм всю свою любов. Тому вишивали в будь-яку вільну хвилину, скрізь і завжди.

Українська жіноча вишиванка найчастіше прикрашалася рослинними мотивами. Відрізнявся і колір малюнка: синій або білий, причому перший — для жінок старшого віку. А ось вишита білим по білому — та сорочка, яка повинна була бути у всіх дівчат. Українські сукні вишиванки прикрашали так само, як і сорочки, але окремо лінію малюнка робили низу спідниці.

Для чоловіків традиційними вважалися білі сорочки з деталізованим малюнком. Воно й не дивно: по-перше, візерунок повинен був захищати чоловіка на полі бою, а по-друге, це показник того, що його дружина - гарна господиня. Крім чорного і червоного кольорів, вишивали і синьо-червоні візерунки — єдиний варіант, коли на чоловічий вишиванці може бути синій колір.

Дівчата вишивали і повсякденний та святковий одяг, чоловічі, дитячі вишиванки, сукні, хустки, весільні рушники, в деяких регіонах — навіть паски.

Українська вишиванка чоловіча, жіноча, дитяча. Український національний одяг

Полотно майже завжди брали біле. Сучасні чорні вишиванки — це абсолютно абсурдне явище, їх не вишивали навіть під час воєн. Справжня сорочка повинна бути білою або сірою, ідеально чистою і цілою.

Сучасна українська вишиванка

Починаючи з кінця 19 століття вишиванки починають носити з повсякденного європейської одягом. У той час так почали одягатися представники української інтелігенції, щоб підкреслити свою приналежність до народу.

Також змінилося і ставлення до вишивання загалом як до ремесла. Все частіше молоді люди воліли купувати вишиванки, вишиті на спеціальних верстатах.

У часи Другої світової війни були знищені безліч музеїв, в яких зберігалася стародавня українська народна одяг. Тому сьогодні зустріти таку історичну реліквію досить складно.

З-за великого попиту на Україні на такий одяг сьогодні часто зустрічаються «неправильні» вишиванки. Нерідко на сорочках можна зустріти неіснуючий або невідповідний візерунок, наприклад такий, що традиційно вишивають на хустках або весільних рушниках. Також часто вибирають невідповідні за статтю або віком кольори прикрашають дитячі сорочки символами родючості. Правильні традиції зберегли хіба що ті умільці, чиї знання передаються з покоління в покоління.

Українська вишиванка чоловіча, жіноча, дитяча. Український національний одяг

Кілька фактів про вишиванках

  • Геометричні візерунки залишилися від язичницьких традицій, а рослинні і тварини з'явилися набагато пізніше.
  • За легендою, чумак довіряв прати свою сорочку тільки своїй обраниці — на знак вірності і нескінченної любові. Також дівчина мала право видаляти вишиванку тільки свого чоловіка.
  • Самими незвичайними вважаються вишиванки міста Боршев (Тернопільська область). Це пов'язано з тим, що на цю місцевість часто нападали татари, грабували і вбивали жителів. За легендою, під час одного з набігів вони вбили практично всіх чоловіків в місті, після чого багато років поспіль жінки вишивали тільки чорні щільні візерунки — в знак горя і скорботи за померлим.
  • Нерідко, коли хлопець не знав, яку з дівчат вибрати собі в дружини, знайомився з її гардеробом»: чим більше у неї вишитого одягу, тим краще вона в побуті, а значить — ідеальна обраниця.
  • Вчити вишивати починали вже з 6 років, і незабаром дівчина була зобов'язана вишити собі хоча б одну сорочку. Чоловіча вишиванка готувалася ще до весілля і використовувалася як весільний рушник.