Корисні поради
на всі випадки життя
» » Вібрації - це що? Типи і рівні вібрацій

Вібрації - це що? Типи і рівні вібрацій

Додано: 03.12.15
Рубрика: Цікаве

Вібрації – це одна з проблем сучасних мегаполісів. Причому з кожним роком їх інтенсивність постійно зростає. Чому ж сучасна наука настільки активно досліджує дану проблему? З якої причини вимірювання вібрації стали обов'язковими процедурами у багатьох організаціях і на підприємствах? Справа в тому, що вібрації – це явище, що викликає ряд професійних захворювань, що дає підставу медикам піднімати питання про заходи по її усуненню.

Поняття вібрацій

Вібрації – це складний коливальний процес, який здійснюється в широкому частотному діапазоні. Як він виникає? При передачі коливальної енергії від джерела твердому тілу. Зазвичай під вібрацією розуміють механічні коливання, які справляють відчутний вплив на організм людини. При цьому мається на увазі частотний діапазон від 16 до 1000 Гц. З поняттям вібрації тісно пов'язані звук і шум. Вони супроводжують це явище при високих показниках коливального руху.
Вібрації - це що? Типи і рівні вібрацій
Який предмет в школі вивчає таке поняття, як вібрація? Це БЖД (безпека життєдіяльності) - дуже важливий предмет. Забезпечення охорони праці є однією з основних проблем Росії, піднятих на рівень національної безпеки.

Джерела виникнення

Механічні вібрації – це явища, які виникають практично у всіх верстатах, машинах і інструментах, у яких є незбалансовані або неврівноважені обертові деталі, що роблять зворотно-поступальні та ударні руху. У перелік такого устаткування входять штампувальні і кувальні молоти, металообробні верстати, пневмо - і електроперфоратори, а також вентилятори, компресори, насосні установки і приводи.
Вібрації - це що? Типи і рівні вібрацій
Якщо коливальні рухи механічними тілами відбуваються з частотою, що знаходиться в діапазоні до 20 ГЦ, то вони сприймаються тільки як вібрація. При великих частотах з'являється звук. Це вібрація з шумом. При цьому сприйняття здійснюється не тільки вестибулярним апаратом людини, але і його органами слуху.

Класифікація вібрації

Коливальні рухи можуть передаватися різними способами. Так, існує загальна вібрація. Це коливальний процес, що передається на тіло людини через різні опорні поверхні. Загальна вібрація несприятливо впливає на серцево-судинну і нервову системи. До того ж вона викликає патології травного тракту і органів руху.

У свою чергу, із загальної вібрації виділяють:
- транспортну, що виникає при русі автомобілів по дорогах;
- транспортно-технічну, джерелом якої служать машини і механізми, залучені у технологічний процес;
- технічну, що виникає під час роботи стаціонарного обладнання або передається в зони знаходження обслуговуючого персоналу, де немає ніяких джерел вібрації.

Існує ще і локальна вібрація. Це коливальні рухи, що передаються через руки. Якщо з подібною вібрацією людина стикається систематично, то у нього можливий розвиток невриту з одночасною втратою працездатності.

При дослідженнях робочих місць виділяється гармонійна, або синусоїдальна вібрація. Це такі коливальні рухи, при яких значення їх основного показника змінюються за синусоїдальним законом. Така вібрація зустрічається на практиці особливо часто.


Вібрації - це що? Типи і рівні вібрацій
Коливальні рухи розрізняють і по тимчасовій характеристиці. Так, існує постійна вібрація. Її параметри за своєю частоті за період спостереження змінюються не більше ніж у два рази.

Існує ще і непостійна вібрація. Для неї характерна значна зміна основних параметрів (більш ніж у два рази).

При вивченні якогось предмета учням надається можливість більш детально ознайомитися з таким явищем, як вібрація? Це БЖД. Його викладають у старших класах середньої школи.

Параметри вібрації

Для характеристики коливальних рухів використовуються такі величини:
- амплітуда, показує найбільшу відхилення від рівноважного положення в метрах;
- частота коливань, обумовлена Гц;
- число коливальних рухів протягом секунди;
- швидкість коливань;
- період коливань;
- прискорення коливань.

Виробнича вібрація

Питання про зниження рівня коливальних рухів, що негативно впливають на організм людини, особливо актуальні на стадії розробки технологічного процесу, неможливого без експлуатації верстатів, машин і т. д. Але, тим не менш, виробнича вібрація – це явище, якого на практиці уникнути неможливо. Виникає вона через наявність зазорів, а також поверхневих контактів між окремими механізмами і деталями. Виникає вібрація і при неврівноваженості елементів обладнання. Нерідко коливальні рухи багаторазово зростають з-за резонансних явищ.

Проведення вибромониторингов

Для контролю та подальшого зниження рівня вібрації на виробництвах застосовують спеціальну виброизмерительную контрольно-сигнальну апаратуру. Вона дозволяє зберегти працездатність застарілого обладнання і збільшити термін експлуатації нових верстатів і механізмів.

Вібрації - це що? Типи і рівні вібрацій
Всім відомо, що технологічний процес будь-якого промислового підприємства вимагає участі великої кількості вентиляторів, електричних машин і т. д. Для того щоб обладнання не простоювало, технічні служби повинні проводити його своєчасний поточний або капітальний ремонт. Це можливо при здійсненні контролю над рівнем вібрації, що дозволяє своєчасно виявити:
- розбалансування ротора;
- знос підшипників;
- неспіввісність передач та інші несправності та відхилення.


Апаратура віброконтролю, встановлена на обладнанні, видає попереджувальні сигнали аварійному підвищенні амплітуди коливання.

Вплив вібрації на здоров'я людини

Коливальні рухи в першу чергу викликають патології нервової системи, а також тактильного, зорового і вестибулярного апаратів. Професійні водії автотранспортних засобів та машиністи скаржаться на недуги попереково-крижового відділу хребетного стовпа. Дані патології стають наслідком систематичного впливу поштовхової та низькочастотної вібрації, що виникає на їх робочому місці.

Ті, на кого протягом технологічного циклу передаються коливальні рухи обладнання, страждають від болю в кінцівках, попереку і в області шлунка, а також від відсутності апетиту. У них з'являється безсоння, швидка стомлюваність і дратівливість. В цілому картина впливу загальної вібрації на людину виражається у вегетативних розладах, що супроводжуються периферичними порушеннями в кінцівках, зниженням чутливості і судинного тонусу.

Вплив локальних коливальних рухів призводить до спазмів судин передпліччя і кисті. При цьому кінцівки недоотримують потрібної кількості крові. Разом з цим локальна вібрація впливає на кісткові і м'язові тканини, а також на ті, що перебувають в них нервові закінчення. Це призводить до зниження чутливості шкіри, до відкладення солей у суглобах, деформації та зниження рухливості пальців. Варто сказати і про те, що коливальні рухи, чинені в діапазоні низьких частот, різко знижують тонус капілярів, а при високих частотах відбувається спазм судин.

Вібрації - це що? Типи і рівні вібрацій

Іноді у робітника виникає вібрація у вусі. Що це явище являє собою? Справа в тому, що частота коливальних рухів, що передається від працюючого обладнання, буває різною. Однак на окремо взятому підприємстві існує досить вузький діапазон таких значень. Це і призводить до появи того чи іншого типу вібрації, а також супутнього шуму. Так, звуки можуть мати низьку, середню і високу частоту.

Коли ж виникає вібрація в вусі? Що цей стан характеризує собою? Справа в тому, що іноді обладнання створює коливальні рухи, які стоять на одному рівні зі слуховим сприйняттям. У результаті і виникає шум, який передається на внутрішнє вухо через тіло робітника і його кістки.

На практиці виділяють допустимий рівень вібрації. Це ті її значення, які не чинять негативного впливу на організм людини. Ці параметри залежать від багатьох факторів (від часу впливу, призначення приміщення і т. д.) і вимірюються амплітудою коливання, віброшвидкості, виброускорением і частотою.

Найбільш небезпечні рівні вібрації

Особливості негативного впливу коливальних рухів на організм людини визначаються характером їх поширення при поєднанні маси і пружних елементів. У людини, що працює стоячи, це тулуб, таз і нижня частина хребта. У сидячого на стільці негативних впливів схильна верхня частина тіла і хребта.

Вібрації - це що? Типи і рівні вібрацій
Вплив вібрації на здоров'я людини визначається її частотним спектром. Ті ручні механізми, коливальні рухи яких нижче 35 Гц, сприяють появі негативних змін у суглобах і кістково-м'язової системи.

Найбільш небезпечні вібрації близькі до частоті коливання органів людини. Це діапазон від 6 до 10 Гц. Коливання такої частоти негативно впливають на психологічне здоров'я. Така частота цілком могла бути причиною загибелі багатьох мандрівників в Бермудському трикутнику. При значеннях коливань-від 6 до 10 Гц у людей виникає почуття страху і небезпеки. Моряки при цьому прагнуть якнайшвидше покинути своє судно. Тривалий вплив вібрації здатне привести до загибелі екіпажу. Це явище небезпечне для функціонування як окремих органів, так і всього організму в цілому. Воно порушує роботу нервової системи і обмін речовин.

Дуже небезпечна вібрація з великою амплітудою. Вона робить негативний вплив на кістки і суглоби. При тривалому впливі і високої інтенсивності коливань така вібрація провокує розвиток вібраційної хвороби. Ця професійна патологія при певних умовах переходить в церебральну форму, вилікувати яку практично неможливо.

Усунення коливальних рухів

Як же уникнути вібрації в тілі? Що це повинні бути заходи, які дозволять зберегти здоров'я людини? Існують дві основних групи подібних методів. Заходи першого з них покликані знизити вібрації безпосередньо в джерелі її появи. Такі дії, здійснені на етапі проектування, передбачають застосування безшумного обладнання і правильний підбір режимів його роботи. Під час будівництва і подальшої експлуатації виробничих будівель ці заходи стосуються заходів по використанню технічно справного обладнання.

Другий метод зниження вібрації – її усунення на шляху поширення. Для цього здійснюється віброізоляція обладнання і повітроводів, будуються віброізолюючі майданчики, робочі місця обладнуються спеціальними килимками і сидіннями. Крім того, уникнути вібрації на шляху її розповсюдження можна при виконанні цілого комплексу акустичних та архітектурно-планувальних заходів. У їх числі:
- розташування джерел вібрації в максимальному видаленні від захищених об'єктів;
- доцільне розміщення обладнання;
- застосування схеми виброизолированного і жорсткого кріплення агрегату і т. д.

Захист часом

Для того щоб зберегти здоров'я людини, що працює з ручними механізмами та устаткуванням, що передає на тіло коливальні рухи, розробляють спеціальні режими відпочинку і праці. Так, існує обмеження часу контакту з машинами і механізмами до 1/3 зміни. При цьому обов'язково влаштовується два-три перерви по 20-30 хвилин. Причому вільний від роботи час протягом зміни передбачено для проведення виробничої гімнастики та різноманітних фізіотерапевтичних процедур.

Подібні режими праці розробляються для виброопасних професій і є своєрідними профілактичними заходами, спрямованими на збереження здоров'я людини.

Числова вібрація імені

Контактуючи з різними людьми, кожен з нас веде себе зовсім по-різному. Причому все це залежить від ставлення до співрозмовника і від сформованої ситуації. Ми зневажаємо або поважаємо, ненавидимо чи любимо, прислухаємося до їхньої думки чи воно нам зовсім байдуже.

Якщо зустрівся на життєвому шляху людина стриманий і небагатослівний, то така поведінка стає характерним і для нас. Веселун і балагур, навпаки, змусить сміятися і неодмінно підніме настрій. Як же дізнатися ту індивідуальність людини, яка ховається в глибині його душі? Багато підкаже вібрація імені. Що це? Нумерологічне додавання приголосних імені. За допомогою цього способу можна визначити характер родичів і чоловіка, друзів і будь-якої людини, навіть не знаючи тієї дати, коли він народився. Необхідно лише знання 9 числових вібрацій, відповідних імені. З їх допомогою можна підібрати ключик до людської душі і відчути себе справжнім магом. Недарма деякі кажуть, що це вібрація мого серця. Адже за допомогою даного способу в руках людини з'являється магічне зброю, яке принесе користь тим, хто знає його силу впливу і основне значення.

Літери імені кожної людини приховують у собі три значення його індивідуальності. Це числова вібрація:
- голосних;
- приголосних;
- суми всіх букв.

Дані числові значення в сукупності дають характеристику найбільш важливих сторін обличчястості.

Вібрації - це що? Типи і рівні вібрацій
Існує і звукова вібрація імені, адже життя є безперервним рухом. Саме тому їй притаманна своя вібрація. Своєї власної вібрацією володіє і кожне ім'я. Протягом життя її значення поступово передається і господареві. Вчені вважають, що нижній поріг таких вібрацій знаходиться на рівні 35000 коливань в секунду, а верхній – на рівні 130000/сек. Ті люди, які володіють найбільш високим коефіцієнтом, стійкі до різного роду інфекцій. У них також спостерігаються високі рівні моральних установок.