Корисні поради
на всі випадки життя
» » Економічна рентабельність: формула розрахунку по балансу

Економічна рентабельність: формула розрахунку по балансу

Додано: 03.12.15
Рубрика: Цікаве

Важливим з економічної точки зору є показник рентабельності. Чому їй приділяють таку увагу, і як його розрахувати? Що дозволяє оцінювати та впізнавати економічна рентабельність, формула її розрахунку та отриманий результат?

Що це таке?

Економічна рентабельність: формула розрахунку по балансу

Взагалі називають рентабельністю? Це процентне співвідношення отриманого прибутку і вкладених у щось матеріальних витрат. Як розраховується класична рентабельність? Для цього слід поділити чистий прибуток на суму всіх витрат, від отриманого результату відняти одиницю, і це число помножити на 100%. В якості прикладу може підійти така ситуація: чоловік вклав 1000 грошових одиниць, а отримав 1200. Значить необхідно провести такі підрахунки: ((1200/1000)-1)*100%. В результаті буде отримано значення 20%.
Сфера застосування знань про економічної рентабельності

Економічна рентабельність: формула розрахунку по балансу
Значення рентабельності в якості оцінки стану справ складно недооцінити. Воно застосовувалося ще до появи економічних наук на інтуїтивному рівні. Дізнавшись показник рентабельності, можна судити про стан справ на підприємстві. Так, при зростанні рентабельності компанія зможе впевнено існувати, навіть якщо зараз і є значна кількість боргів.

Коли рентабельність тримається на одному рівні, то часто це говорить про те, що весь доступний ринок був зайнятий, і слід освоювати нові сфери. Але потрібно бути обережним, так як будь-яке сильне вплив ззовні може зіпсувати всю ситуацію. При падінні рентабельності слід бити у дзвони, навіть якщо при теперішній ситуації доходи такі, що існування компанії на рік спокійно забезпечено. Можна передбачити майбутнє підприємства, навіть не маючи великої кількості інформації, а тільки дані, які дозволяють дізнатися, якою є економічна рентабельність підприємства. Формула допомагає визначити проблеми ще до того, як вони з'являються.
Вперше було введено поняття Девідом Рікардо під назвою додаткової вартості. За його позначення, під час виробничих процесів збільшується цінність сировини і готового до продажу товару, і перед економікою стоїть завдання справедливого розподілу економічних благ.

Економічна рентабельність підприємства на підставі балансу

Економічна рентабельність: формула розрахунку по балансу
Оскільки підприємство є основою для економіки рентабельність є одним з найголовніших питань. Як розрахувати додаткову вартість? Якщо брати по узагальнюючим показникам, то можна скористатися раніше вказаною формулою. Але є ще варіант розрахунку з бухгалтерського балансу, коли рентабельність розраховують за формою 2 (підсумовують 2030 і 40 статті), і балансовий прибуток ділять на отриману суму. Беручи до уваги, якою важливою є економічна рентабельність, формула по балансу дозволяє отримувати дані, які дійсні на даний момент в певному часовому проміжку, за який і взята інформація. Отримане значення є коефіцієнтом рентабельності. Щоб перевести значення відсоткову форму, слід відняти одиницю, а залишок помножити на 100%.

Як справи з активами?

Економічна рентабельність: формула розрахунку по балансу
Розрахунок одного підприємства – далеко не все, слід вважати активи. Але перед підрахунками слід довідатися певну інформацію:

 • Підрахувати собівартість реалізованої продукції.
 • Обрахувати чистий прибуток, отриманий підприємством.
 • Обчислити сукупні активи. Під ними розуміють суму власного капіталу і фінансових зобов'язань. Якщо вийшло мінусове значення – значить, існує наша заборгованість перед кимось. Якщо вийшло плюсове значення, то у кого-то існує заборгованість перед нами. При підрахунку враховується не тільки тіло кредиту або боргу, але й відсотки по них (якщо зобов'язання процентні). Слід зауважити, що може бути ситуація, коли підприємству мають гроші, і підприємство повинно. Тоді таким чином підраховують фінансовий стан – якщо більше повинні підприємству, то справи досить непогані.
 • Як же на підставі цих даних підраховується економічна рентабельність активів? Формула підрахунку відрізняється від вище наведеного рівняння. Тепер власне до самих підрахунками. Необхідно порахувати відношення чистого прибутку і сукупних активів. Це і буде рентабельність. Для перекладу в процентне значення необхідно помножити значення на 100%. Тут слід відступити і повідомити, що такий показник, як рентабельність активів, є строгим: задирати вгору небажано, але якщо він невеликий, то капітал не ефективний і просто «проїдається».


  Що може вплинути на кінцеве значення?

  Економічна рентабельність: формула розрахунку по балансу
  Для уточнення результатів економічної діяльності можна підрахувати рентабельність продажів. Всі необхідні дані були наведені раніше, тож справа за малим. Необхідно чисту прибути поділити на виручку від продажів. Для отримання значення в процентному значенні слід відняти одиницю і помножити на 100%. Також зміни можливі при підрахунку за різні періоди, які суміжні – у цьому складність, коли підраховується економічна рентабельність. Формула розрахунку по балансу може показати стан за даний період, а формула для підприємства – за весь час функціонування.


  Нормальний рівень рентабельності

  Економічна рентабельність: формула розрахунку по балансу
  Але яким повинен бути нормальним рівень рентабельності, щоб підприємство успішно працювало і одночасно надавало населенню товари або послуги за приємними цінами? В економічній науці прийнято вважати, що для того, щоб компанія могла приносити дохід і водночас користувалася популярністю, необхідно, щоб рентабельність була на рівні 14%. Хоча слід зауважити, що деякі компанії, пропонуючи свою продукцію, домагаються значно кращого результату. Але нижче цього порога не слід опускатися, так як по мірі виникнення непередбачених витрат цей показник буде знижуватися, і реальний показник рентабельності для підприємства буде становити близько 10%.

  Також необхідно враховувати, що підприємство не тільки заробляє на своє існування і гарне життя власнику, але й повинна створювати можливості для розширення. Орієнтуючись з цього тези, варто завжди думати і про те, як частина прибутку інвестувати в майбутнє.

  Висновок

  У статті було розглянуто, що таке рентабельність, як вона розраховується, які існують підводні камені, і який рівень рентабельності вважається нормальним. Необхідно під кінець сказати ще, що нормальна рентабельність буває тільки при грамотному інвестування та одночасно при відсутності боязні ризиків вкладати гроші. Теоретична підготовка дає зрозуміти важливість, яку має економічна рентабельність, формула розрахунку допомагає визначити, чи правильні дії здійснюються керівництвом підприємства чи ні.