Корисні поради
на всі випадки життя
» » Щеплення від поліомієліту: побічні дії. Коли роблять щеплення від поліомієліту?

Щеплення від поліомієліту: побічні дії. Коли роблять щеплення від поліомієліту?

Додано: 03.12.15

Проведення вакцинації завжди викликає у батьків багато питань, суперечок і переживань. Щеплення від поліомієліту, побічні дії якої іноді можуть викликати проблеми у дитини, очолює список найбільш необхідних вакцин в дитячому віці. Адже це важке захворювання впливає на рухові нейрони, викликаючи параліч та інші небезпечні зміни в організмі.

Щеплення від поліомієліту: побічні дії. Коли роблять щеплення від поліомієліту?

Що таке поліомієліт

Поліомієліт представляє собою спинномозковий параліч у дитини. Після потрапляння вірусу в організм і його розмноження відбувається вплив на сіру речовину спинного мозку, внаслідок цього розвивається параліч м'язів, нейрони яких більшою мірою піддалися впливу вірусу. Запобігти це захворювання може тільки щеплення від поліомієліту. Коли роблять вакцинацію, у дитини повинні бути відсутніми будь-які респіраторні захворювання та загострення хронічних хвороб.
Захворювання може протікати в стертій або прихованій формі (без симптомів), тому іноді виявити її досить складно. Найбільше поліомієліт поширений серед дітей у віці від 6 місяців до 5 років. В цьому віці за малюком дуже складно устежити, тому ризик захворіти сильно зростає. А враховуючи, що поліомієліт передається повітряно-крапельним шляхом, робимо висновок: їм можна заразитися в самому несподіваному місці.

Щеплення від поліомієліту: побічні дії. Коли роблять щеплення від поліомієліту?

Саме тому так необхідна щеплення від поліомієліту. За і проти проведення вакцинації завжди виступало безліч батьків. Дізнатися позитивні і негативні моменти вакцинації можна з цієї статті.

Вірус поліомієліту леткий і стійкий до зовнішніх впливів. Він може зберігатися в молочних продуктах, воді та калових масах до півроку. Саме тому в ХХ столітті це захворювання набув форми епідемії.
Збудник вірусу

Збудник поліомієліту відноситься до вірусів сімейства пикорнавирусов і групи ентеровірусів (віруси, які розмножуються в кишечнику). Існує у вигляді трьох незалежних штамів. Всі ці штами зазвичай містить в собі і вакцина від поліомієліту. Побічні дії на організм не завдадуть шкоди здоров'ю дитини.

Вірус являє собою одноцепочную РНК, укладену в білкову оболонку з включенням ліпідів. Не піддається впливу оточуючих факторів, стійкий проти заморожування, але швидко гине при кип'ятінні. Після попадання в організм розмножується в мигдаликах, кишечнику і потім вражає сіра речовина спинного мозку, викликаючи руйнування рухових нейронів і атрофію м'язової тканини.

Симптоми поліомієліту

Вчасно визначити наявність у дитини захворювання можна за симптомами початковій стадії. Як правило, це:

 • підвищення температури тіла;
 • кишкові розлади;
 • сильні головні болі;
 • швидка стомлюваність організму;
 • поява судомних нападів.

Якщо дитина не була щеплена, то перша стадія досить швидко переходить у другу, і виникають паралічі і парези, що локалізуються в м'язах кінцівок і дельтоподібного м'яза. Рідше може настати параліч м'язів обличчя, шиї і тулуба. Уникнути можливого зараження дозволить щеплення від поліомієліту. Відгуки про що використовуються препаратах можна детально вивчити в інтернеті.

Щеплення від поліомієліту: побічні дії. Коли роблять щеплення від поліомієліту?


Щоб захистити свою дитину від такого небезпечного захворювання, краще завчасно провести вакцинацію від всіх трьох вірусів, що викликають поліомієліт. В іншому випадку при паралічі м'язів діафрагми можливий летальний результат.

Що являє собою вакцина від поліомієліту

Вакцина має на увазі під собою введення в організм сильно ослаблений або вбитого вірусу, в результаті чого буде вироблятися імунітет до захворювання. Розмножується вірус буде провокувати вироблення антитіл в крові, а через деякий час повністю виведеться з організму, при цьому у дитини буде так звана «пасивна» імунізація.

Дія щеплення від поліомієліту залежить безпосередньо від місця її введення. Розрізняють оральну і інактивовану форму вакцини. Оральна вакцина крапають безпосередньо в рот дитині, тому є більш ефективною, але при цьому може давати ускладнення.

Щеплення від поліомієліту: побічні дії. Коли роблять щеплення від поліомієліту?

Так як природний вірус розмножується в ШКТ, оральна вакцина буде сприяти виробленню більш сильного імунітету проти поліомієліту.

Інактивована вакцина вводиться за допомогою уколу і є менш небезпечною для дитячого організму. Обидва препарати містять у собі три відомих штаму вірусу, тому вакцинація повністю захищає дитину від можливості заразитися поліомієлітом.

Коли проводиться вакцинація

У медичних установах діє певна система вакцинації дітей:

 • в 3 місяці проводиться перше введення інактивованої вакцини (ІПВ);
 • 45 місяців – вводиться друга ІПВ;
 • 6 місяців – третя ІПВ;
 • у 18 місяців проводиться повторна ревакцинація з введенням оральної вакцини (ОПВ);
 • у 20 місяців – друга ревакцинація ОПВ;
 • у 14 років робиться остання щеплення від поліомієліту.

Коли роблять всі вакцини згідно з графіком, у дитини виробляється стійкий довічний імунітет до захворювання. У тих випадках, коли був порушений графік вакцинації, необхідно подбає про індивідуальному контролі і своєчасному введенні препарату, щоб захистити свою дитину від небезпечних захворювань. Проведення правильної вакцинації сформує у дитини довічний імунітет.


Скільки щеплень від поліомієліту необхідно зробити, можна дізнатися безпосередньо у лікаря, або вивчивши це питання з допомогою спеціалізованої літератури.

Куди вводять вакцину від поліомієліту

Введення вакцини проти поліомієліту має свої особливості. Жива вакцина вводиться перорально – рожевого рідину необхідно закапати малюкам на лімфоїдну тканину глотки, діткам постарше вакцину капають на піднебінні мигдалини. Це необхідно для запобігання підвищеного слиновиділення, так як попадання вакцини в шлунок нейтралізує її дію (під впливом шлункового соку вона зруйнуватися).

Щеплення від поліомієліту: побічні дії. Коли роблять щеплення від поліомієліту?

Зверніть увагу! Якщо у малюка сталося зригування, процедуру введення вакцини необхідно буде повторити.

Інактивована вакцина вводитися дітям внутрішньом'язово в ділянку стегна або підшкірно в область лопатки. Дітям постарше вакцину вводять внутрішньом'язово, в область плеча.

Щеплення від поліомієліту: за і проти поєднання з вакциною АКДП

Вакцина АКДП проводиться для захисту дитини від кашлюку, дифтерії та правця. В наших медичних установах найчастіше АКДП та ІПВ роблять разом. Вакцина може бути введена двома різними препаратами або комплексно, такими препаратами, як "Инфарикс Геста" і "Пентаксим".

Не варто переживати, що поєднання ІПВ з АКДП викликатиме більше ускладнень, ніж одна щеплення від поліомієліту. Побічні дії від цієї комбінації препаратів не посилюються і часто зовсім відсутні.

Імунологами було доведено, що сумісне введення вакцин сприяє розвитку в дитини стійкого імунітету відразу до всіх захворювань. Однак краще індивідуально консультуватися з лікарем з цього питання, так як АКДП є важкою для організму, і в деяких випадках ці вакцини краще не поєднувати. При вакцинації здорового дитини не виникає ніяких ускладнень.

Які препарати використовуються для вакцинації

Для імунізації дитини можуть використовуватися комплексні або моновалентні препарати. Серед моновалентних інактивованих вакцин в нашій країні популярні:

 • "Полиорикс" – проводиться у Франції. У своєму складі має всі три штами вірусу, м'яко впливає на організм дитини, викликаючи вироблення антитіл і формування стійкого імунітету. Може використовуватися для ослаблених дітей, недоношених, з недостатньою масою тіла, а також поєднуватися з іншими вакцинами.
 • "Імовакс поліо" – виробляється в Бельгії. Препарат повністю аналогічний "Полиориксу" як за складом, так і за механізмом впливу на організм.
  Щеплення від поліомієліту: побічні дії. Коли роблять щеплення від поліомієліту?

Для маленької дитини єдиною гарантією захисту від захворювання є щеплення від поліомієліту. Відгуки батьків і лікарів про неї в більшості своїй тільки позитивні. Та що там говорити, її взагалі можна назвати життєво необхідною процедурою. А при дотриманні рекомендацій педіатра побічні ефекти будуть мінімальні і безпечні для здоров'я малюка.

Для проведення комплексних вакцин використовуються:

 • "Пентаксим" – проводиться у Франції. Вважається найкращою з вакцин, так як проводиться з високим ступенем очищення і захищає від п'яти захворювань (КДС, гемофільна інфекція, поліомієліт).
 • "Тетракок" – проводиться у Франції. Являє собою комплексну вакцину АКДП з убитим кашлюковим вірусом. Препарат є безпечним для дитячого організму, так як не містить у своєму складі консерванту – мертиолята.
 • "Інфанрікс Геста" – виробляється в Бельгії. Є аналогом "Пентаксиму", єдиною відмінністю є те, що в цій вакцині коклюш представлений тільки двома вірусами (в "Пентаксиме" їх три), тому вплив вакцини на організм більш тяжкий.
  Щеплення від поліомієліту: побічні дії. Коли роблять щеплення від поліомієліту?

Жива вакцина, яка вводиться перорально, не використовується, і тому не виробляється в країнах Європи. Живу вакцину виробляють в Росії, в її склад входять стабілізатор (магній хлорид) і три відомих штаму вірусу. Щеплення від поліомієліту, побічні дії якої можуть спричинити за собою розвиток вакциноассоциированного поліомієліту, вимагає відповідальності з боку лікаря і батьків при проведенні вакцинації малюка.

Як підготувати дитину до вакцинації

Перед введенням живого вірусу дитина повинна пройти огляд у педіатра, на якому буде вирішено, чи можна конкретно йому в даний момент проводити вакцинацію. Заборонено вакцинувати дитину, що проживає в одному будинку з вагітною жінкою, якщо вона не щеплена.

Важливо! Щеплення від поліомієліту дітям, які беруть иммуноподавляющие препарати або мають вроджені вади розвитку ШКТ, суворо заборонено.

Також варто звернути увагу на результат попередніх вакцинацій – були побічні ефекти і як протікав послепрівівочних період.

Після введення оральної вакцини протягом години дитині не можна давати пити або є, в цьому випадку вакцина буде зруйнована і не матиме впливу на формування у дитини імунітету проти поліомієліту.

Щеплення від поліомієліту: побічні дії та небезпеки для здоров'я

При проведенні своєчасної і правильної вакцинації побічні ефекти виявляються у рідкісних випадках і є незначними. Це можуть бути:

 • загальна слабкість організму;
 • незначне підвищення температури тіла;
 • почервоніння і невеликий набряк в місці щеплення.

Симптоми після щеплення від поліомієліту з'являються, як правило, через 1-2 доби, і через кілька днів проходять без усякого втручання.

У дуже рідкісних випадках при введенні живої вакцини у дитини може розвиватися вакциноассоциированний поліомієліт. Важливо зауважити, що такі наслідки від щеплення виникають тільки при наявності в дитини вродженого імунодефіциту, вад розвитку ШЛУНКОВО-кишкового тракту або наявності у людини Сніду. У всіх інших випадках вакцинацію від поліомієліту безпечна.

Протипоказання до вакцинації проти поліомієліту

Введення живої оральної вакцини суворо заборонено при:

 • наявності злоякісних пухлин;
 • неврологічних розладах (зокрема викликаних попередньої вакцинацією);
 • загострення хронічних захворювань або наявності гострих захворювань;
 • імунодефіцитах (СНІД, ВІЛ).

Проводити вакцинацію необхідно кожній дитині, але з урахуванням його індивідуальних особливостей. У період грудного вигодовування або вагітності жінці можна проводити вакцинацію проти поліомієліту, якщо є така необхідність. Робити щеплення від поліомієліту своїй дитині, кожен батько вирішує самостійно. Але все-таки краще перебороти свої страхи і захистити свого малюка від такого небезпечного захворювання допомогою своєчасної вакцинації.