Корисні поради
на всі випадки життя
» » Угорщина: населення і національний склад

Угорщина: населення і національний склад

Додано: 03.12.15
Рубрика: Цікаве

Більшу частину населення Угорщини складає титульна нація – угорці. Їх кількість дорівнює близько 93 % від загального числа громадян цієї країни.

Угорці

Угорський народ (самоназва – мадяри) має цікаву історію власного становлення. Лінгвісти та археологи прийшли до висновку, що прабатьківщиною цієї нації є степи Зауралля. Саме тут кочували угри, з яких потім виділилися також ханти і мансі (зараз вони живуть у Західному Сибіру).

Мадяр штовхав на захід недолік ресурсів. Як це вже бувало кілька разів (і буде ще в середньовіччі), дикий схід «вистрілював» ордами в напрямку Європи. Угорщина, населення якої складають нащадки таких кочівників, вже страждала від навал.
Спочатку угорці оселилися в причорноморських степах теперішньої України, а в кінці IX століття вирушили в Трансільванію. Їх ватажком в цей час був легендарний князь Арпад. Члени його династії правили угорцями, аж до XIV століття.

Мадяри опинилися на своїй нинішній батьківщині, звідки вони вигнали колишніх мешканців – слов'ян і аварів. Скоро кочівники пристосувалися до нових умов існування, перейняли звичаї сусідів і почали вести осілий спосіб життя. Тим не менше цей войовничий народ ще довго лякав суміжні держави, поки не прийняв католицтво. Чисельність населення Угорщини почала зростати завдяки отриманню стабільності та відносного спокою.

Угорщина: населення і національний склад

Населення Австро-Угорщини

У пізньому Середньовіччі угорці опинилися в залежності від Австрії. Її правителі Габсбурги з допомогою династичних шлюбів об'єднали декілька національних держав в імперію, що проіснувала до 1918 року. Населення Австро-Угорщини довго боролося за власні права та збереження національних традицій. Німецьке засилля сильно похитнулося після революції 1848 року. Тоді для придушення угорських виступів російський імператор Микола I відправив війська на допомогу Габсбургам. Незалежність отримана не була, але через кілька десятиліть була утворена двоєдина монархія. Угорці і австрійці отримали однакові права у внутрішній політиці. Це призвело до зростання національної самосвідомості, популяризації мови і т. д.
Угорщина: населення і національний склад

Національні особливості

Територія сучасної Угорщини (93 тисячі квадратних кілометрів) не відповідає ареалу розселення цієї нації. Так, наприклад Румунія в XX столітті отримала Трансільванію, в якій живе багато нащадків мадярів. Багаторічне існування під владою чужинців не завадило народу зберегти свою ідентичність. Угорська мова дуже відрізняється від сусідніх мов (німецької та слов'янської групи). Німцям, наприклад, він здається тарабарщиною. Ця мова має багато спільного з мовами фінів, естонців, ханти і мансі. З прийняттям християнства жителі країни взяли латинський алфавіт з деякими власними особливостями.

Угорщина, населення якої досить однорідне, займала друге місце в імперії Габсбургів. Це було закріплено офіційно після численних революцій і конфліктів XIX століття. Навіть держава отримала назву Австро-Угорщини, що підкреслювало статус цих двох народів, тоді як інші меншини (чехи, серби, боснийи і т. д.) опинилися ніби в стороні.


Угорщина: населення і національний склад

Столиця

Завдяки привілеям швидко розвивалася Угорщина. Населення мало високий коефіцієнт грамотності. Особливою гордістю нації стала її столиця Будапешт. До XIX століття у свідомості європейця землі на схід від Відня здавалися дикими. Цей стереотип був зруйнований після того, як з'явився Будапешт. Угорщина довго не мала нормальної столиці з-за вторгнення турків і слабкого розвитку інфраструктури.

Однак нове місто, що утворився в 1873 році після злиття Буди і Пешта, став справжнім мегаполісом тієї епохи. Це був культурний центр нації, яка незабаром отримала незалежність після жахів Першої світової війни. Сьогодні в Будапешті проживає 17 мільйона чоловік (це сьомий за величиною місто Європи). Тут з'явився перший після Лондона метрополітен.

Угорщина: населення і національний склад

Інші міста

Іншими великими державами країни є Дебрецен, Мішкольц, Печ, Сегед. Їх населення має схожі зі столицею релігійні і національні пропорції. Кількість жителів коливається від 100 до 200 тисяч. Карта щільності населення наочно показує, що воно рівномірно розподілено по території країни.

Угорщина: населення і національний склад

Меншини

Угорщина, населення якої утворилося після численних історичних потрясінь, має помітні національні меншини. Це цигани, німці, євреї, словаки, румуни, серби і т. д. В сумі вони складають близько 10 % від загального числа жителів.

Пояснюється це тінню колишньої Австро-Угорської імперії, в якій кипів казан національних протиріч. Багато жителів насильно асимілювали.

Найбільша релігійна група – це католики (це приблизно кожен другий житель країни згідно з соціологічними опитуваннями). Також помітно присутність кальвіністів (близько 15 %), які з'явилися в країні після європейської Реформації.

Єврейські громади воліють Будапешт. Угорщина була тихою гаванню для цього народу. В сусідній Російській імперії у XIX столітті проводилася антисемітська політика (риса осілості і т. д.), що змусило багатьох іудеїв емігрувати на Дунай. Єврейська громада сильно постраждала після Голокосту. Також багато виїхали в Ізраїль після утворення цієї держави на Близькому Сході.

У 1993 році в Угорщині був прийнятий закон про нацменшини. Він закріплював за ними всілякі права. Ініціатива була прийнята після того, як впав комуністичний лад, який був характерний для всіх країн Центральної Європи, які опинилися в орбіті впливу Радянського Союзу.