Корисні поради
на всі випадки життя
» » Куля Полєва 12 калібру. Кулі 12 калібру: відгуки, фото

Куля Полєва 12 калібру. Кулі 12 калібру: відгуки, фото

Додано: 04.12.15
Рубрика: Різне

Полювання ніколи не перестане привертати людини. Вдосконалюються методи, зброю і боєприпаси. Куля Полєва 12 калібру має широке поширення у мисливців на пострадянському просторі. На тлі інших виробів дванадцятого калібру вона вигідно відрізняється за своїми показниками. Це стосується купчастості стрільби і точності.

Історія

Куля Полєва 12 калібру була створена на початку вісімдесятих років минулого сторіччя. Автором подкалиберной кулі був конструктор Віктор Володимирович Полев. На його прохання на Кіровському заводі рибальського та мисливського спорядження (він підпорядковувався Росохотриболовсоюзу) були проведені випробування.

Куля Полєва 12 калібру. Кулі 12 калібру: відгуки, фото
Розроблене і виготовлене Польовим спорядження (перша назва «Вікторія») мало свою особливість. Конструкція свинцевої кулі була розроблена таким чином, що неминуча деформація при пострілі використовувалася для надійного закріплення її на пиже-стабілізаторі.

Будова

Куля Полєва 12 калібру розроблена для гладкоствольної зброї, відноситься до стрелочному типу – це свинцевий разючий елемент, скріплений з пластиковим хвостовиком. Щоб поліпшити герметизацію каналу ствола під час пострілу (обтурація) і для кращого проходження самої кулі з каналу на головний свинцеву частина надягають пластиковий контейнер (після вильоту зі ствола він відділяється від неї).

Куля Полєва 12 калібру має три частини.

 • Куля виготовляється із свинцевого сплаву. Є варіанти виробництва з латуні і сталі. Вона має форму конуса, а на донній частині розташований стрижень. Він фіксує її в пластмасовому хвостовику.
 • Хвостовик, він же пиж-стабілізатор, виготовляється з поліетилену високого тиску. Передня циліндрична частина має глухе отвір під стрижень кулі. Похилі ребра (зазвичай шість) надають боєприпасу в польоті обертальний рух. Хвостовик виконує функцію обтюратора (перешкоджає прориву газів).
 • Контейнер з двох половинок при спорядженні надягають на головну частину і вводять в гільзу. В будову контейнера є особливості: внутрішня верхня частина виготовлена у формі конуса. Нижня частина має потовщення і опирається на ребра хвостовика. Коли снаряд вилітає з дула, контейнер розділяється на дві частини і відлітає від кулі.

Куля Полєва 12 калібру. Кулі 12 калібру: відгуки, фото
Види

Кулі 12 калібру Полєва швидко завоювали популярність у мисливців. Автор створив ще кілька модифікацій свого творіння:

 • куля Польова-2 – має менший діаметр головної частини, дещо видозмінений який відокремлюється пиж-обтюратор і хвостовик;
 • куля Польова-3 – відрізняється плоскої головною частиною з експансивної порожнечею, що значно полегшує деформацію при зіткненні з метою;
 • куля Польова-4 – забезпечена експансивної лійкою (носової частини), має масу 40 грам (застосовують для відстрілу великих тварин);
 • куля Палева-6 – відносно недавня розробка, знімний пиж допомагає компенсувати різницю діаметрів стовбурів у зброї 12 калібру.

Сьогодні на ринку є кілька інших варіантів кулі Полєва, вони створені різними розробниками.

Спорядження патрона

Спорядження патронів кулею Полєва традиційне:

 • у капсулированную гільзу засипають порох;
 • куля в зібраному вигляді вставляється в гільзу з досилкой до пороху;
 • її закріплюють у гільзі (рекомендація виробника – «шалашиком») з урахуванням довжини патронника.

Куля Полєва 12 калібру. Кулі 12 калібру: відгуки, фото


Якщо гільзи коротше патронника на 35 мм, то краще закатати «валиком».

Особливості

При спорядженні набоїв кулею Полєва потрібно звернути увагу на наступні моменти:

 • Не варто збільшувати заряд пороху більше, ніж зазначено в рекомендаціях. Потужний обтюратор значно підвищить тиск в стовбурі.
 • Головку в пластикові гільзи вставляють до кінця, таким чином розсуваються частки контейнера. Снаряд входить в гільзу з «напругою», що, в свою чергу, утримає його і без завальцювання.
 • Така схема дозволяє багаторазово використовувати гільзу. Тільки треба стежити, щоб її довжина не перевищила 70 мм.
 • Можна завальцовивать пластикові гільзи. Паперові нічим не гірше і на купчастість стрільби впливу не надають.
 • Повинен бути контроль за правильністю встановлення контейнера. Це допоможе уникнути перекидання його частин однієї або обох.
 • Не можна застосовувати кулі, якщо їх контейнер вільно входить в гільзу. Показники забійної сили знизяться через неякісну обтюрації. Контейнер і в паперову, і в пластмасову гільзу повинен входити з «натяжкою».

Куля Полєва 12 калібру. Кулі 12 калібру: відгуки, фото

Кулі 12 калібру використовують для полювання на велику дичину. В першу чергу на ведмедя, лося, кабана. Хороша убивча дальність (до 150 метрів) гарантує успішну полювання. В момент попадання в ціль під впливом перевантаження свинцева куля дуже щільно втискається в хвостовик. Її розплющування зорієнтоване таким чином, що вона ще сильніше вдавлюється в нього.

Застосовують ці кулі і для спортивної стрільби: «стоїть косулі» або «біжить кабану». Такі боєприпаси підходять не тільки «переломним» рушницям, але і полуавтоматам (наприклад, ТОЗ-87).

Достоїнства і недоліки

Надійна і точна, вона користується заслуженою популярністю. При інших рівних характеристиках споживачі вибирають кулі Полєва. Відгуки про мисливців точності бою тільки позитивні. Крім того, убивча дальність пострілу становить 150 метрів.


Не секрет, що рушниця дванадцятого калібру, випущені на Іжевському заводі, різняться по діаметру стовбура від Тульських аналогів. Контейнер з пижом кулі Польова-6 забезпечує компенсацію різниці, дозволяючи отримати повноцінний, більш потужний постріл. При цьому гази в обох рушниці не прориваються.

Виділяють три головних переваги кулі Полєва:

 • відсутність додаткових прокладок і пижів;
 • стрілоподобна форма у поєднанні з пижом-стабілізатором забезпечує стійкий політ завжди «головою» вперед;
 • деформація кулі служить елементом надійного з'єднання свинцю з пижом.

Куля Полєва 12 калібру. Кулі 12 калібру: відгуки, фото

До недоліків вироби відносять неможливість виготовлення кулі в кустарних домашніх умовах за наявності пластикових деталей та її складної форми. При низьких температурах втрачається еластичність пластмасового хвостовика, що знижує ефективність пострілу. Стрілянина кулями Полєва мало продуктивна у високій траві, густому чагарнику та інших заростях. При зачіпанні кулею навіть незначного перешкоди кут відхилення занадто великий для попадання в ціль. Останній недолік легко виправляється виконанням куль з більш твердого матеріалу – латуні або сталі.