Корисні поради
на всі випадки життя
» » Рельєф дна Північного Льодовитого океану - який він?

Рельєф дна Північного Льодовитого океану - який він?

Додано: 05.12.15
Рубрика: Цікаве

Північний Льодовитий океан – це океан, вважається найменшим за площею на Землі. Географічне положення Північного Льодовитого океану нехитро – він розташувався в Північній півкулі, на території посеред великих материків Євразії та Північної Америки. До цього суворого водойми примикають території країн-Данії, Норвегії, Канади, США, Росії.

Рельєф дна Північного Льодовитого океану - який він?
Міжнародний його статус не регламентований, і протягом року за нього проходять вантажні судна багатьох держав світу. Яким же є рельєф дна Північного Льодовитого океану?

Загальна геологічна будова дна

Суворий океан має дуже малу для водойми такого масштабу глибину. Приблизно сорок відсотків його площі не глибше двохсот метрів. Чим же це пояснюється? Насправді все просто. Рельєф дна Північного Льодовитого океану зайнятий шельфом на 45 відсотків, а підводними окраїнами сусідніх материків – на 70 відсотків.
Рельєф дна Північного Льодовитого океану - який він?
Наука нашої країни ділить водойма на такі акваторії, як: Арктичний басейн (найбільш глибоководна центральна частина), Північно-Європейський басейн (і схил Баренцева моря), Канадський басейн (з акваторією Гудзонової затоки, моря Баффіна і т. д.). Карта Північного Льодовитого океану дозволяє розглянути всі ці деталі в подробицях.

Північно-Європейський басейн

Серединно-океанічні хребти – основа рельєфу дна океану. Знаходиться тут також рифтова область Ісландії, яка славна підвищеної гідротермальної діяльністю і вулканізмом. Хребет Кольбейнсей, зона Ян-Майєн, хребет Мона характеризують дно Північно-Європейського басейну. Тут знаходиться і плато Воринг, ділить на дві великі улоговини Норвезьке море. На захід від Норвезької улоговини розташовується улоговина Гренландська.
Рельєф дна Північного Льодовитого океану - який він?

Рельєф дна океану тут більш рівнинний, однак тут спостерігається і максимальна глибина Льодовитого океану - 5527 м

Канадський басейн

Протоки Північно-Західного проходу – це основна частина Канадського басейну. Глибини протоки досягають позначки 500 метрів. Рельєф дна океану в цьому місці можна назвати реліктовим льодовиковим рельєфом. Обриси островів і проток вкрай складні й порізані. Все це говорить про зовсім недавньому (відносно, звичайно) оледенении даній області океану. А багато острови Канадського архіпелагу теж зайняті льодами. Гудзонова затока мелководен, для нього характерні льодовикові форми рельєфу. Море Баффіна, навпаки, лежить у глибокій улоговині, має широкий шельф і велику глибину, досягає позначки 2141 м.

Арктичний басейн

Арктичний басейн – це провідна частина Північного Льодовитого океану, що займає більшу частину його території. Шельф, який займає величезну територію і має середню ширину 800 м, ділиться на: Баренцевоморский, Лаптевский, Сибірсько-Чукотський і Карський (по назвах прилеглих морів). Донні відкладення та їх характер – важливий елемент аналізу рельєфу дна будь-якого океану.

Рельєф дна Північного Льодовитого океану - який він?

Відкладення на дні Льодовитого океану мають теригенний характер. Найбільше тут опадів тонкого механічного складу. Залізно-марганцеві і піщані відклади можна зустріти в окремих акваторіях морів. Крижаний покрив з-за вкрай складних кліматичних умов майже весь рік не сходить з вод океану, правда, в деякі моменти він стає особливо рухомим (що відмінно допомагає судноплавства).


Рельєф дна Білого і Баренцового морів

Географічне положення Північного Льодовитого океану вже говорить про суворості клімату та складності виживання в ньому. Але яке ж будову дна його великих і відомих морів? Біле море – внутрішній водойму, і воно має дуже складний донний рельєф. Його западина розташований у околиці балтійського щита і руської платформи. 351 метр – рекордна глибина Білого моря. Має воно і цілу колекцію западин, які постійно чергуються з ділянками мілководдя. Має великі глибини і Кандалакшський затоку. Північний район моря – суцільне мілководді, глибина тут рідко буває більше 30 метрів. Рельєф дна Північного Льодовитого океану в околицях Баренцева моря ще більш складний. Сильні нерівності дна обумовлені частими і сильними рухами тектонічних плит. В центрі моря знаходяться височини – Центральна банку, Персей. Глибока частина солоного водойми знаходиться якраз між Центральною банкою і півостровом Північної Європи (Скандинавією). Глибини тут більше 300 м. Південна частина рельєфу більш рівна з-за сталися не так давно зледенінь. Околиці водойми складені складчастими комплексами дуже різного віку (каледонского, архейско-протерозойського тощо).

Донний рельєф Карського моря Лаптєвих

Найвпізнаваніша риса рельєфу Карського моря – його глибоководні жолоби, виникли дуже давно (в дочетверичние часи). Північна частина моря знайома глибоководними трогами. Свята Анна має глибину до 620 м, трог Вороніна – до 450 м. Центральна Карська височина розташувалася якраз між ними.

Рельєф дна Північного Льодовитого океану - який він?

Південно-схід моря зовсім дрібний. Має багато острівців. Рельєф дна Північного Льодовитого океану в районі моря Лаптєвих здебільшого являє собою шельф. Близько половини акваторії моря має глибину до 50 метрів. Південна площа мілководна, рівнинна, з рідкісними височинами. Незважаючи на жорсткі кліматичні умови, Північний Льодовитий океан не залишається непоміченим і невивченим. У сезон, що триває зовсім недовго, сюди прагнуть групи дослідників (бажаючі дізнатися особливості рельєфу дна) і навіть багаті туристи. Щоправда, природа цих місць вважається однією з найуразливіших екологічних систем нашої планети. Багато вчених намагаються вирішити проблеми океану.