Корисні поради
на всі випадки життя
» » Ікона "Призри на смирення": опис, значення, ніж допомагає

Ікона "Призри на смирення": опис, значення, ніж допомагає

Додано: 06.12.15
Рубрика: Цікаве

Серед різноманіття ікон Пресвятої Богородиці є одна, історія якої незвичайна тим, що укладає в собі два чудових явища. Вони відстоять один від одного майже на шість століть, але супроводжувалися чудесами, засвідчив Її готовність творити допомогу всім, хто звертається до Неї з вірою і любов'ю. Це ікона Божої Матері «Призри на смирення».

Явище городян рятівного образу

Ікона "Призри на смирення": опис, значення, ніж допомагає

Вперше цей чудотворний образ був знайдений в 1420 році. Обставини події приховані від нас, але збереглося літописне свідчення тих років, оповідає про те, як у часи благочестивого князя Московського Василя I обрушилися на псковську землю незліченні лиха. За гріхи псковичей попустив Господь статися в їх краях моровому поветрию, уносившему щодня десятки життів. А в довершення лиха вторгся в землю литовський князь Вітовт зі своєю дружиною.
В цей важкий час і була знайдена псковичами ікона «Призри на смирення». Літописець розповідає, що з'явилася вона людям недалеко від Пскова, на березі озера Кам'яного. Знайшли її вразило те, що з правого ока Богородиці текли краплі крові на всьому протязі шляху до міста, куди ікону перенесли з великими почестями. Чудовий образ був поміщений в Троїцькому храмі. День знайдення ікони - 29 вересня - став відзначатися як свято, що нагадує про таку важливу подію.

Допомога, послана через ікону

Криваві сльози Цариці Небесної були витлумачені як вказівку на те, що Богородиця цілком співпереживає жителям потрапив у біду Пскова і готова прийти на допомогу. Ікона «Призри на смирення» стала предметом загального шанування, і незабаром Богородиця явила через неї свою милість, благополучно позбавивши місто та від моровиці, і від нашестя іноплемінників.
Троїцький собор, де був поміщений чудотворний образ, зазнав у своїй історії багато нещасть, заподіяли шкоду його оздобленню і зберігалися в ньому святинь. Це і стихійні лиха, пожежі, і зла воля людей. Багато чого зі спадщини минулих століть не дійшло до нас. Втраченої виявилася ікона Божої Матері «Призри на смирення» - та сама, що з'явилася городян в XV столітті. Остання згадка про неї датується XVIII століттям, і з цих пір її слід губиться.

Ікона "Призри на смирення": опис, значення, ніж допомагає

Сьогодні, відвідуючи Троїцький кафедральний собор Псковського кремля, можна побачити праворуч від вівтаря лише список з того образу. Відомо, що ікона «Призри на смирення» є досить рідкісною. Одна з копій, виконана наприкінці XVII століття, що зберігається в храмі Флорівського жіночого монастиря в Києві, а інша знаходиться там же, але в Свято-Введенському чоловічому монастирі. Стіну собору, де вона поміщена, прикрашає аналогічний образ, виконаний в мозаїчної техніки.

Створення списку з давнього оригіналу

З іконою, що зберігається в чоловічому монастирі, пов'язане чудо, що супроводжувало її набуття вже в наші дні. Відомо, що цей список був виконаний зі старовинного оригіналу якоюсь княгинею, що прийняла чернецтво під ім'ям Марії. Ця благочестива жінка була наділена понад художнім даром.


Збереглися свідоцтва, що образ, про який йде мова, вона писала не звичайною кистю, як це роблять всі живописці, а особливою - зробленою з святих мощей. Фарби для своєї роботи вона замішувала на святій воді, і в період листи невпинно творила Ісусову молитву. В результаті ікона, створена нею, була сповнена Благодаті Божої і знайшла здатність до чудотворению.

Ікона "Призри на смирення": опис, значення, ніж допомагає

Коли стався більшовицький переворот, а потім пішли десятиліття гонінь на церкву, то чудотворна ікона «Призри на смирення» зі Свято-Введенського монастиря зберігалася довгі роки в будинку черниці Феодори. Коли ж настали часи демократичних змін, і державне богоборство відійшло в минуле, благочестива черниця повернула образ на його колишнє місце.

Диво, що сталося в наші дні

Саме з цим другим набуттям і пов'язане чудо, повергшее в благоговійний трепет як насельників монастиря, так і численних паломників. Справа в тому, що у 1993 році було прийняте рішення провести реставрацію ікони, так як фарби зблякли, і зображення стало тьмяним. Коли ж скло, покривавшее кіот, зняли, то виявили, що живопис не втратила свого яскравого колориту, а запаморочилась саме скло. Розглянувши уважніше, виявили, що на нього проступив образ Богородиці з Її Предвічним Немовлям.

Ікона "Призри на смирення": опис, значення, ніж допомагає

Зображення нагадувало малюнок, виконаний легкими крейдяними штрихами, причому воно було як би негативом з оригіналу. Світлі ділянки ікони стали на склі темними, а темні - світлими. Зрозуміло, подібним феноменом зацікавилися київські вчені. Вони провели ретельне вивчення і уклали, що малюнок на склі нерукотворен, і його природа не може отримати пояснення на підставі сучасних наукових методик.

Нове чудо і загальне поклоніння святині

Вище керівництво Православної Церкви України винесла постанову, на підставі якого ікону «Призри на смирення» слід віднести до розряду чудотворних. Після цього її знову помістили під скло, на цей раз відстоїть від неї на значній відстані. Однак у 2001 році на нього знову нез'ясовним чином проступили риси Богородиці.


Це нове чудо стало причиною паломництва в монастир багатьох тисяч людей, що страждають недугами і обтяжених життєвими негараздами, для яких останньою надією була ікона «Призри на смирення». В чому допомагає вона, і які прийнято підносити молитви перед нею? Про це красномовно свідчать численні свідчення тих, хто знайшов через неї зцілення від хвороб та допомогу у вирішенні життєвих проблем.

Ікона «Призри на смирення»: її значення для віруючих

Ікона "Призри на смирення": опис, значення, ніж допомагає

Як і будь-якого іншого образу Пречистої Діви, цій іконі можна перевіряти всі свої найпотаємніші думки і переживання. Цариця Небесна щедра на милість і незмінно приходить на допомогу кожному, хто зі щирою вірою звертається до Її чудотворного образу. Для Неї, як і для Її Предвічного Сина, немає нічого неможливого, тому будь-яке прохання буде виконане, лише б це було в інтересах того, хто просить і не на шкоду іншим людям. В цьому її велике значення для всіх, хто сповідує християнську віру.

Але, крім цього, є одна важлива особливість, якою володіє ікона «Призри на смирення». У чому вона допомагає живим людям - вже сказано, але справа в тому, що возносимие перед нею молитви також несуть допомогу і мертвим, не побажали, покидаючи цей світ, покаятися у вчинених гріхах. Вважається, що прохання про дарування їм прощення і Вічне Життя надзвичайно благодатними і дієві.

Характерні особливості ікони

На закінчення кілька слів про іконографії цього образу. Ікона Богородиці «Призри на смирення» належить до типу «Одигітрія», що означає «Дороговказниця». На ній зображена Пречиста Діва, увінчана короною і тримає в правій руці скіпетр. Лівою рукою Вона притримує Немовляти, що стоїть на її колінах і тримаючи в лівій руці державу - символ влади над світом.

Ікона "Призри на смирення": опис, значення, ніж допомагає

Права Його рука піднесена вгору. Це свідчить про латинське походження первообраза ікони, так як саме на Заході Немовляті часто надавали вигляд оратора (трибуна), що виступає в захист всіх нещасних і знедолених.