Корисні поради
на всі випадки життя
» » Що таке нівелір і як його застосовувати?

Що таке нівелір і як його застосовувати?

Додано: 07.12.15
Рубрика: Ремонт

Серед основних критеріїв оцінки якості будівельної роботи можна відзначити коректність у розташуванні площин і нахилів. Навіть якість матеріалів і спобличчя кріплення не завжди гарантують достатній запас надійності й міцності об'єкта, якщо спочатку було неправильно розраховане положення елемента конструкції. Щоб виключити подібні огріхи, фахівці використовують нівеліри. За допомогою цього інструменту будівельник може визначити відстань, виконати коректну розмітку, вичислити правильний кут нахилу і т. д. Для розуміння, що таке нівелір і як ним користуватися, слід ознайомитися з його пристроєм, принципом роботи і різновидами. Сьогодні цей прилад є обов'язковим в арсеналі не тільки професійних інженерів і монтажників, але часто і в господарстві пересічних громадян, які самостійно виконують ремонтні операції або роботи на землі.
Що являє собою нівелір?

Що таке нівелір і як його застосовувати?

Якщо строго підходити до позиціонування даного інструменту, то він, скоріше, буде належати до сфери геодезії. Але, оскільки сьогодні вимірювальні завдання затребувані у величезному спектрі різних областей, доцільно розглядати в більш широкому ключі поняття того, що таке нівелір. Визначення може бути таким – це прилад, призначений для визначення різниць висотах між кількома великими і дрібними клітинами на поверхні по відношенню до умовного рівня. З конструктивної точки зору більшість пристроїв цього типу передбачають наявність двох основних елементів – ригельної труби при рівні і компенсатора нахилу. Для коригування труби в конструкції передбачений і элевационний гвинт. З його допомогою спеціаліст вирівнює становище огляду по горизонталі. Найпростіші циліндричні моделі зазвичай мають компактні розміри, що робить їх зручним засобом проведення вимірювань.
Призначення нівеліра

Що таке нівелір і як його застосовувати?

Хоча першорядну роль нівелір відіграє в роботі геодезистів, спектр варіантів його використання виходить далеко за рамки не тільки проектування, але і будівництва в цілому. Втім, для початку варто визначитися з тим, що таке нівелір в будівництві? Його починають використовувати з початкового етапу дослідження площі під спорудження об'єкта. Далі проводиться розмітка для фундаменту, несучих стін, прокладки комунікаційних систем і т. д.

В руках звичайних користувачів нівелір допоможе і в процесі виконання опоряджувальних робіт, де точність важлива вже з естетичної точки зору. Якщо ж говорити про те, що таке нівелір в інших областях, то на перший план вийде меблеве виробництво та інші види промисловості, де важливий точний розрахунок складання деталей і конструкцій.

Відмінність від рівня

Що таке нівелір і як його застосовувати?

Рівень і нівелір в розумінні більшості обивателів є ідентичним інструментом. Більш того, навіть будівельники часом називають цими термінами один і той же прилад. Грубої помилки в цьому немає, так як, дійсно, ці інструменти працюють за схожими принципами і вирішують приблизно однакові завдання. І все ж для більш ясного уявлення про цих пристосуваннях слід визначитися, чим відрізняється рівень?


Нівелір, приміром, це прилад, який здатний працювати з однією точкою опори, обертаючись по всій решті колу. У свою чергу, дія рівня поширюється лише на дві точки, між якими прокладається потрібна горизонталь. Знову ж таки, суворого розмежування в цих пристроях проводити не варто, оскільки вони обидва можуть бути задіяні при вирішенні аналогічних завдань, але при роботі на різних за масштабом і складністю об'єктах.

Оптичні нівеліри

Такі моделі нівелірів забезпечуються об'єктивами, у яких лінзи мають великий потенціал збільшення, а також шкалою з поділками по градусам. Їх часто застосовують у вимірах висотних перепадів і нахилів на відкритій площі. На питання про те, що таке оптичний нівелір по своєму пристрою, однозначну відповідь дати складно, так як існує кілька конструкцій даного типу. Як правило, розділяють на дві категорії – точні і високоточні. У першу входить нівелір технічний, який має трубу з прямим зображенням. І навпаки, високоточні пристрої відрізняються можливістю забезпечення зворотного «картинки», що і дозволяє їм видавати кращі результати вимірювань. Незалежно від внутрішнього пристрою оптичні моделі мають металевий корпус, надійний захист від механічних пошкоджень, а також ізоляцію від частинок пилу, води та інших сторонніх тел.

Лазерні нівеліри

Що таке нівелір і як його застосовувати?

Робота таких приладів заснована на можливості проектування променя. Виходячи з положення останнього, будівельники швидко і точно визначають висоту і складають розмітку. Для більш повного уявлення про те, що таке нівелір, слід відзначити його відмінності від оптичних аналогів. Головна різниця полягає у відсутності зорової труби, завдяки чому спрощується настроювання приладу. Власне, легкість у роботі з такими моделями і зробила їх найпопулярнішим видом нівелірів серед неспеціалістів. Розмітка без праці наноситься на стелі і стіни, причому з однаковою точністю як у приміщеннях, так і зовні. Саме такі пристрої показують найбільшу ефективність при роботі з обробкою – наприклад, обклеювання шпалер, укладання плитки та в інших операціях. Зазвичай лазерні прилади мають два променевих напрямки: по вертикалі і горизонталі. Також зустрічаються пристрої, які проектують прямовисну і похилу лінії.


Ручні та автоматичні моделі

Ця класифікація базується на типі вирівнювання пристроїв – він може бути автоматичним або ручним. Отже, для початку варто розібратися з питанням: автоматичний нівелір – що це таке? Фото нижче демонструє приклад такої моделі. Цей варіант ще називається самовирівнювальним, так як він визначає оптимальне положення штатива незалежно від характеристик поверхні, на якій встановлено прилад.

Що таке нівелір і як його застосовувати?

Ручні моделі в цьому сенсі менш зручні, так як їх повинен коригувати сам користувач. Для спрощення завдання фахівці рекомендують купувати електронні модифікації з наявністю компенсаторів. Але важливо враховувати, що вартість таких версій вище, ніж звичайних нівелірів. Для роботи в приміщенні їх технічні переваги можуть бути зайвими, проте на відкритому грунті все ж рекомендуються саме такі рівні.

Правила експлуатації

Найбільші труднощі викликають оптичні пристрої, а з лазерними аналогами може впоратися навіть новачок в будівництві. Починається робота з налаштування приладу. Він повинен чітко показувати зображення, на якому можна розрізнити найдрібніші деталі. Для розуміння тонкощів при виконанні налаштування необхідно згадати, що таке нівелір і як він влаштований. В оснащенні він має оптичну трубу, окуляр і елементи регулювання – ними і слід направляти прилад на робочу зону. Головне, щоб шкала, яку можна бачити в трубі, була чітко помітна. Коли нівелір буде інстальовано правильно і чітко налаштований, необхідно навести його на шкалу робочої рейки. Позначку, де перетинаються лінії в окулярі і на рейці, в даному випадку слід фіксувати на око і заносити в журнал. На основі цих відомостей можна прийняти рішення про те, чи потрібна вирівнювання ґрунту на даній ділянці.

Що таке нівелір і як його застосовувати?

Як перевірити інструмент на точність?

Будь вимірювальне обладнання періодично потребує перевірки на похибки. До нівелірам це особливо відноситься, так як умови їх експлуатації нерідко пов'язані з різними впливами механічного характеру. Для підтримки достовірності показань приладу необхідно мати уявлення про те, що таке перевірка нівеліра на точність? Цю процедуру слід проводити на ділянці землі з твердим підставою, який обгороджений стінами на протилежних сторонах. Спочатку штатив встановлюється біля однієї з цих стін. Звідси встановлюється перша точка на заданої осі. Далі прилад розгортається на другу стіну і задається друга точка з поворотом на 180 градусів. Потім нівелір переставляється до другої стіни і виконуються аналогічні вимірювання – прилад націлюється променем на другу зазначену точку. В результаті різниця у вимірах між першою і третьою точками і буде похибкою. До речі, допустимий параметр відхилення знаходиться в межах 3 мм.

Що таке нівелір і як його застосовувати?

Висновок

Нівелір, як засіб вимірювань у проектуванні та будівництві, з'явився досить давно і за весь час існування пережив чимало конструкційних модернізацій. Більш того, саме в останні роки виготовляють найбільше версій цього приладу, серед яких і цифрові моделі, призначені для професійних потреб. До речі, по мірі ускладнення своєї конструкції будівельний нівелір стає доступнішим для звичайних користувачів. Це підтверджує своїм прикладом лазерний прилад, з яким може впоратися один неспеціаліст без сторонньої допомоги. Втім, ускладнення технічної частини і підвищення функціональності обумовлюють і широке розмаїття моделей. Так чи інакше, відштовхуватися у виборі нівеліра випливає з поставлених перед ним завдань. Наприклад, для роботи в приміщенні при обробці доцільно використовувати звичайний рівень, але якщо потрібно задіяти прилад на нерівному ділянці великої площі, то бажано зупинити вибір на одній із сучасних лазерних версій.