Корисні поради
на всі випадки життя
» » Високий старт: техніка виконання, команди. Легка атлетика

Високий старт: техніка виконання, команди. Легка атлетика

Додано: 10.12.15
Рубрика: Спорт і їжа
У легкоатлетичних змаганнях спортсмени починають біг з використанням одного з двох видів стартів – високого чи низького. Високий старт у легкій атлетиці застосовується далеко не в кожному випадку. Неодмінною умовою гідних спортивних результатів є успішне освоєння і того, і іншого способу. Особливо важливо правильно стартувати в спринтерських змаганнях. Досвідчений тренер включає техніку забіг у кожну розминку при заняттях зі спортсменами.

Високий старт - техніка і особливості

Як правильно стартувати з високого становища? Підготовчим етапом перед освоєнням високого старту може служити вибігання з "падаючої" позиції. У чому воно полягає? Легкоатлет високо піднімається на стопу і подає вперед плечі, не згинаючись при цьому в тазостегнових суглобах. Таким чином він починає «падати» вперед. При цьому йому слід активно стартувати.


У початковому навчанні будь-якого спортсмена дуже важливий докладний розбір з нескінченним повторенням кожної окремо взятої стартової команди. Щоб успішно освоїти виконання високого старту, на перших тренуваннях практикують швидке вибігання на невеликі відстані (15-20 метрів). Пізніше можна буде збільшити дистанцію до 30-40 метрів.
Високий старт: техніка виконання, команди. Легка атлетика

Навчання техніці високого старту

Спортсмени, особливо юні, повинні звикнути до знаходження перед подачею команд на відстані півтора-два метри до лінії старту (не ближче). Коли тренер вимовляє команду «На старт», спортсмену слід поштовхову ногу поставити всією ступнею вперед, носок до підвівши самій лінії старту.


Махова нога при цьому встановлюється назад на половину кроку і спирається на передню частину стопи. Ступні обох ніг розташовуються паралельно один відносно одного по траєкторії руху. При цьому сильного м'язового напруження бути не має стартувати потрібно в легкому спокійному стані. Почувши команду «Увага», легкоатлет переносить на іншу ногу масу тіла, згинає ноги в колінах і нахиляється вперед тулубом. Руки при цьому повинні зігнути в ліктях з виносом вперед тієї з них, яка протилежна поштовхової нозі. Запам'ятати це важливо, так як юні спортсмени здатні переплутати положення рук. Як варіант, рука, будучи зігнутою, може бути вільно опущена вниз.
Високий старт: техніка виконання, команди. Легка атлетика

Починаємо рухатися

Коли звучить команда «Марш», спортсмени починають біг, використовуючи здебільшого махову ногу, яка зігнута в коліні. Техніка бігу з високого старту передбачає початок у вигляді активного руху, акцент в якому робиться саме на махову ногу. Перші кроки після лінії старту впливають на набір бігуном максимальної швидкості. Щоб стартувати якомога краще, слід виробляти їх шляхом пружною постановки ступень під корпусом, зберігаючи при цьому стартовий нахил. Через якийсь час потрібно випрямити тулуб і збільшити довжину кроку. Якщо належить бігти дистанцію більше 400 метрів, команда «Увага» не подається. Щоб відточити техніку процесу забіг при високому старті, на тренувальних заняттях слід використовувати процедуру старту і з двома, і трьома командами. Високий старт у легкій атлетиці, крім того, можливий також із застосуванням опори або без такої.
Високий старт: техніка виконання, команди. Легка атлетика

Інша техніка

Низькому старту спортсменів навчають практично в тій же послідовності, як і високого. Кожне заняття починається з повторення правильної техніки початку руху. Спортсмени в масовому порядку зобов'язані освоїти виконання кожної окремо взятої стартової команди. Якщо "одолевших" правильну техніку серед команди легкоатлетів не надто багато, слід повторно тренуватися, домагаючись успіху. У процесі навчання тренер залучає учнів - з метою показу і позначення неточних дій. Як і біг з високого старту, відточують його юні спортсмени спочатку самі, потім по тренерській команді. Після засвоєння ними основних навичок тренер може організувати вибігання наввипередки на невелику дистанцію (до 25 метрів). Відпрацювання техніки низького старту потрібні стартові колодки - без них неможливі тренування справжніх спортсменів. Якщо мова йде про заняття фізкультурою в масовому порядку (наприклад, на шкільному уроці), в їх якості можна використовувати невеликі поглиблення в покритті бігової доріжки. Це дозволить стартувати учням одночасно у великій кількості. Але якщо групу юних учнів необхідно підготувати до легкоатлетичних змагань, без бігових колодок не обійтися. Як правило, учням важче буває освоїти низький, ніж високий старт. Техніка його складніше. При відпрацюванні навичок можливі численні помилки, основні з яких ми постараємося розглянути нижче.

Високий старт: техніка виконання, команди. Легка атлетика

Головні помилки

Так що ж може завадити спортсмену вдало стартувати? Основна помилка при низькому старт - в такому положенні спини, коли спортсмени стартують з піднятою головою, дивлячись поперед себе. Дана неправильна позиція веде до надмірного м'язового напруження. Для виправлення помилки голову слід опустити і вигнути спину злегка. Іншою поширеною похибкою є перенесення маси тіла на руки, коли вони занадто сильно зігнуті в ліктях. Починаючи рух, спортсмену доведеться активно відштовхуватися від покриття руками, і ноги почнуть працювати пізніше, ніж потрібно. Правильним буде при старті основний упор робити на поштовх ногами від колодки.
Якщо плечі бігуна відведені назад (за стартову лінію), і він, що називається, «сидить на п'ятах», вся маса тіла припадає на ноги. Високої якості стартования домогтися при цьому не вийде - даний кут згинання ніг вимагає надзвичайно сильно розвиненою ножної мускулатури. Крім того, початковий рух, скоріше, доведеться по напряму вгору, а не вперед, що уповільнює стартовий розгін. Щоб правильно встати, спортсмену слід нахилити тулуб, опустити голову і руки розташувати практично прямовисно.
Високий старт: техніка виконання, команди. Легка атлетика

На що ще звернути увагу

Помилки, які спортсмени роблять, частенько стосуються неправильного положення корпусу. Таз може бути піднятий зайво високо з практично повним випрямленням ніг в колінах. Тоді перший крок вийде зім'ятим, так як якісно стартувати з такої позиції дуже і дуже складно. Тому слід опустити таз нижче і тримати його положення під контролем. Слід більшу увагу приділити згину, але тримати при цьому спину паралельно поверхні доріжки. Інша помилка перед початком старту - коли плечі занадто "завалені" на стартову лінію, маса тіла переходить в основному на руки спортсмена. Починаючи біг, останньому доведеться відштовхуватися в основному руками, а не ногами, що набагато важче. Щоб уникнути цього, слід подати тулуб трохи назад, плечі розмістити рівно на лінії старту, а руки поставити вертикально. Але плечі не повинні бути відведені занадто далеко назад - аналогічна помилка при виконанні команди "На старт" розглядалася вище.
Високий старт: техніка виконання, команди. Легка атлетика

Що слід зробити

Більшість неправильних дій спортсмени роблять, коли звучить команда "Марш". Основне з них - практично відразу випрямити тулуб до вертикального положення. Крок маховою ногою виходить слабким і занадто дрібним. Це веде відразу ж до значної втрати стартової швидкості. Виправити ситуацію можна, починаючи стартувати із збереженням корпусу в похилому положенні. В процесі тренувань має сенс обмежити процес випрямлення корпусу з допомогою додаткових коштів. В якості останніх може виступати похила планка або протягнутий над доріжкою гумовий джгут. Якщо м'язи ніг (головним чином м'язи стегна - його передній поверхні) спортсменів розвинуто поки що недостатньо, практикуватися можна з застосуванням невеликих випригиваний з положення присідання або полуприседа. Ще одна поширена помилка полягає в надто великому кроці, який проводиться маховою ногою, що автоматично викликає короткочасну зупинку і втрату швидкості на подальшому етапі. Перший крок доцільно виконувати більш активно, ставлячи стопу під себе. У процесі тренування на доріжку має сенс нанести намальовані позначки для початкових кроків.

Пам'ятаємо про ногах

Високий старт: техніка виконання, команди. Легка атлетика
При опрацюванні даного моменту особливу увагу слід приділити правильній постановці обох ніг. Невірним буде і відведення спортсменом підборіддя тому при першому кроці. Це веде до порушення ритму бігу і загальної координації на початку руху, при якому швидкий набір швидкості неможливий. Підборіддя виявляється піднятим вгору, що неминуче веде до занадто швидкому випрямленню корпусу. Контролювати даний момент також необхідно стежити за роботою підборіддя, який повинен бути опущений і притиснутий до грудей. Якщо ж на першому кроці стегна піднімаються занадто високо, то такий крок вийде занадто коротким і відразу позбавить учасника переваги. Тому стопа повинна бути розташована низько по відношенню до бігової поверхні.

Секрети спортивної майстерності

Які ж "фішки" допоможуть тим, хто прагне добре освоїти і низький і високий старт? Техніка успішного бігу містить деякі секрети, добре відомі досвідченим тренерам з легкої атлетики. Посилення руху махової ноги у процесі першого кроку з загальним прискоренням домагаються активним відведенням однойменної руки назад. В процесі перших кроків на старті рухати руками слід швидко і коротко. Руки задають темп руху ніг, особливо на початку дистанції. Дивитися при розгоні слід на бігову доріжку трохи попереду себе. Стартуючи, спортсмену слід стежити за нахилом тулуба вперед, який повинен проводитися під кутом не менше 45 градусів, уникати прогинання спини в попереку, голову тримати прямо. Зменшувати нахил тіла слід поступово на початку дистанції. Активний винос стегна веде до збільшення довжини кожного кроку. Це правило вірно незалежно від того, прийняли ви низький або високий старт. Техніка активного винесення відпрацьовується протягом перших 12-15 кроків, потім біг стає більш рівномірним.