Корисні поради
на всі випадки життя
» » Синдром вестибуло-атактичний: причини, симптоми, лікування

Синдром вестибуло-атактичний: причини, симптоми, лікування

Додано: 10.12.15
Часом людина починає відзначати деякі порушення в нормальній роботі вестибулярного апарату: під час ходьби паморочиться голова, рухи погано координуються. Відбувається це головним чином з-за поганого кровообігу в головному мозку. Фахівець у такому випадку може встановити наступний діагноз: "синдром вестибуло-атактичний". Це досить поширене захворювання, симптоми якого знайомі багатьом людям. Якщо виявлені будь-які порушення в роботі мозку, необхідно негайно звернутися до фахівця.


Порушення координації рухів. Причини

Однією з причин, яка може призвести до розвитку даного синдрому, є родова травма. Гідроцефалія, ДЦП, спадкова схильність – всі ці чинники здатні вплинути на правильну роботу головного мозку. Проте в більшості випадків має місце придбане порушення координації рухів. Причини цього явища різноманітні. Це і всілякі травми голови, і інфекційні хвороби. Також сприяє розвитку даного синдрому отруєння медикаментами, несприятливий радіаційний фон. Синдром вестибуло-атактичний може проявлятися при злоякісних процесах в головному мозку, гіпертонії, атеросклерозі. До його розвитку також може привести дефіцит необхідних мінералів і мікроелементів, шкідливі звички.
Синдром вестибуло-атактичний: причини, симптоми, лікування

Симптоматика захворювання

Насамперед захворювання виражається в порушенні роботи серцево-судинної системи. Як наслідок, виникають проблеми як з загальним кровообігом, так і з мозковим. Хвороба підступна тим, що її ранній прояв може залишитися для людини непоміченим. Синдром вестибуло-атактичний на більш пізніх стадіях - це часті запаморочення, що іноді супроводжуються навіть блювотою, посмикування очей, порушена координація рухів, втрата рівноваги. При захворюванні пацієнтові часто важко утримувати статичну позу. Також відзначають скарги на шум у вухах, перед очима з'являються мигаючі крапки («мушки»). Почуття втоми не проходить, сон порушений. В залежності від сили прояву симптомів виділяють кілька стадій захворювання.
Синдром вестибуло-атактичний: причини, симптоми, лікуванняСтадії вестибуло-атактичного синдрому

Легка ступінь хвороби характеризується лише незначними змінами. Порушується хода людини, координація його рухів. Помірна стадія - це вже досить помітні проблеми в роботі вестибулярного апарату. При ходьбі можна помітити виражені хитання, часто турбує головний біль (з нападами блювоти). Виражений вестибуло-атактичний синдром характеризується значними проблемами з руховими функціями організму. Пацієнту важко навіть сидіти, він практично не здатний утримувати себе у вертикальному положенні. Варто зауважити, що дуже часто на цій стадії люди повністю втрачають здатність пересуватися. Така форма захворювання призводить до інвалідності.
Синдром вестибуло-атактичний: причини, симптоми, лікування

Вестибуло-атактичний синдром. Діагностика

Для підтвердження діагнозу лікар використовує певні методи діагностики. Пацієнтові необхідно зробити біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі. Найбільш інформативною є магніторезонансна томографія. Крім цього може знадобитися доплерографія. Часто для встановлення діагнозу "синдром вестибуло-атактичний" потрібно реоенцефалографія (тобто аналіз кровопостачання головного мозку). Крім перерахованих вище методів фахівці додатково досліджують і спинний мозок. Лікар використовує і спеціальні експрес-тести, які допомагають додатково оцінити рухові функції людини.
Синдром вестибуло-атактичний: причини, симптоми, лікування

Проба Ромберга. Оцінка статичної атаксії

Атаксія – порушення координації рухів, які відбуваються довільно. Проявляється такий стан проблемами з точністю, спрямованістю, темпом здійснюються пересувань. Проба Ромберга проводиться для оцінки статичної атаксії і функцій мозочка. Саме він відповідає за рівновагу, тонус і узгодженість різних дій м'язів тіла. Пацієнту необхідно стати у певну позу: ноги повинні знаходитися разом, руки витягуються вперед. При цьому пальці на руках розставлені. Спочатку очі пацієнта відкриті, потім він їх закриває. Якщо існують проблеми в роботі мозочка, людина починає пошативаться, втрачати рівновагу. Як правило, пальці на руках відхиляються в ту сторону, де уражено півкуля.
Синдром вестибуло-атактичний: причини, симптоми, лікування

Пальценосовая і коленопяточная проби

При проведенні пальценосовой проби доктор просить пацієнта дотягнутися до кінчика власного носа вказівним пальцем (очі при цьому закриті). Поразка мозочка проявляється тремтінням в руках, тремором. Якщо випадок досить важкий, людина може і зовсім промахнутися. Коленопяточная проба здійснюється з положення лежачи. Пацієнту необхідно спочатку підняти одну ногу, потім потрапити нею в коліно (іншої ноги). Далі слід провести п'ятою по гомілки протилежної ноги. Якщо є поразка мозочка, здійснювати такі руху буде досить важко, а то і зовсім неможливо.

Методи лікування вестибуло-атактичного синдрому

Вестибуло-атактичний синдром лікування припускає наступне. Проводиться антигіпертензивна терапія. Щодня контролюється рівень артеріального тиску. Дане захворювання вимагає кардинальної зміни звичного способу життя. Консервативне лікування включає і зміну раціону харчування, відмова від шкідливих звичок. Необхідно знизити рівень холестерину. Для цього часто застосовують статини.
Однак слід пам'ятати про першопричину хвороби. Фахівець може призначити спеціальні препарати, які будуть стимулювати кровообіг в області головного мозку (наприклад, "Кавінтон", "Трентал"). Одні з найбільш ефективних лікарських засобів для лікування синдрому – "Мексидол", "Актовегін". Також консервативне лікування при більш пізніх стадіях передбачає прийом антидепресантів, фізіотерапевтичні маніпуляції. Якщо позитивна динаміка не спостерігається, може знадобитися хірургічне втручання. Операція проводиться в області хребетної артерії (перетинаються судинорухові волокна). Як правило, хірургічне втручання істотно покращує кровообіг. Позитивні результати спостерігають у 70% пацієнтів.
Синдром вестибуло-атактичний: причини, симптоми, лікування

Методи профілактики

Щоб уникнути появи такого стану, як синдром вестибуло-атактичний, необхідно належним чином піклуватися про своє здоров'я. Варто пам'ятати, що тютюн, алкоголь – одні з найлютіших ворогів нашого організму. Правильне харчування, мінімальна кількість жирів також сприятимуть збереженню здоров'я судин і інших органів. Необхідно уникати сильних емоційних сплесків, стресових ситуацій. Постійний контроль ваги допоможе запобігти ожиріння, яке, в свою чергу, має безпосереднє відношення до виникнення вестибуло-атактичного синдрому. Фізичні навантаження вітаються, проте вони повинні бути помірними. Всі захворювання необхідно вчасно лікувати, щоб вони не купували хронічну форму. Ну і звичайно, слід пам'ятати про профілактичні візити до невропатолога, терапевта.