Корисні поради
на всі випадки життя
» » Компенсатор для трубопроводу: види, виробники, опис та відгуки. Компенсатори для трубопроводів з поліпропілену

Компенсатор для трубопроводу: види, виробники, опис та відгуки. Компенсатори для трубопроводів з поліпропілену

Додано: 11.12.15
Рубрика: Ремонт
Експлуатація багатьох пристроїв, комунікаційних вузлів і механізмів накладає високі навантаження на матеріали і конструкції, які використовуються в таких системах. Негативний вплив роблять і вібрації, і надмірний тиск, а також вологість з температурою. Щоб мінімізувати явища, що сприяють деформації матеріалів, технологи передбачають інтеграцію компенсаторів. Особливо подібні доповнення поширені в системах опалення та водопостачання. Зокрема, під такі потреби використовують компенсатор для трубопроводу, який подовжує робочий ресурс комунікаційної лінії. Існує безліч варіантів конструкцій таких елементів, але всі вони підпорядковані одній меті – зниження навантажень і шкідливих впливів на труби.


Принцип роботи

Компенсатор для трубопроводу: види, виробники, опис та відгуки. Компенсатори для трубопроводів з поліпропілену
Для розуміння функцій, які виконує компенсатор, слід сказати про природні процеси, що відбуваються в трубопроводі при його експлуатації. Справа в тому, що під впливом високих температур труба подовжується. І навпаки, при охолодженні приймає звичайне стан. Якщо лінія має надійну фіксацію у двох точках, то з'являється цілком реальний ризик механічної деформації матеріалу. Щоб цього не сталося, в конструкцію впроваджується компенсатор для трубопроводу, який і приймає на себе все навантаження від природних деформуючих процесів. Можна сказати, що відбувається локальна концентрація подовження і звуження на конкретних дільницях, де встановлені компенсуючі пристрої. Що ж відбувається з цим елементом? На нього діє відразу кілька сил, в числі яких поперечні і поздовжні. При цьому компенсатор може згинатися і приймати різні форми. Але в будь-якому випадку це повинен бути надійний елемент, здатний нести відповідальну службу, зберігаючи герметичність труб.


Різновиди компенсаторів

Є дві основні класифікації таких пристроїв – по конструкції і за матеріалами. При цьому конструкція може впливати на вибір матеріалу виробником. Отже, на сьогоднішній день існують наступні види компенсаторів трубопроводів, які відрізняються конструкційними особливостями: сильфонні, трубні, сальникові та лінзовані. Кожен з цих варіантів забезпечує виконання функцій зниження деформації, але при цьому має особливе пристрій і, як слідство, рекомендації до використання. Класифікація за матеріалами не така широка. На даний момент частіше використовуються металеві, гумові та поліпропіленові моделі. А тепер можна детальніше розглянути різновиди компенсаторів.
Компенсатор для трубопроводу: види, виробники, опис та відгуки. Компенсатори для трубопроводів з поліпропілену

Трубні моделі

Це найпростіший вид компенсатора, який також називають П-образним. До його особливостей можна віднести можливість використання ефекту само компенсації труб. Така здатність лінії зазвичай досягається завдяки спеціальному проектування комунікацій. Отже, що ж дає на практиці установка компенсаторів на трубопроводах П-подібної форми? Для початку варто відзначити, що використовувати їх можна навіть за умови високого рівня температурних показників. Таким чином, трубний компенсатор дозволяє вберегти конструкцію в самих жорстких умовах експлуатації і при підвищеному тиску. Почасти цьому сприяє надійне пристрій самої деталі – у виготовленні елемента використовується вигнута труба або кілька фрагментів гнутих відводів, з'єднаних за допомогою зварювання. Але є і мінуси у такий різновиди. У більшості випадків це масивні компоненти, що вимагають для виготовлення відповідний обсяг витратних матеріалів. Відповідно, це не саме дешеве рішення проблеми деформації на трубопроводах.

Лінзові моделі

В даному випадку під лінзою мається на увазі зварна конструкція, в якій використовуються два металевих тонкостінних компонента. Саме завдяки їм і відбувається нешкідливе деформаційне стиснення. Як правило, лінзові компенсатори трубопроводів використовуються в однині, а серіями. Це може бути ряд послідовно встановлених елементів, кожен з яких приймає свою компенсує навантаження. Усередині елемента передбачені спеціальні склянки, за допомогою яких можна слабшати опір руху води. Щоб забезпечувався випуск конденсату, в нижніх частинах таких лінз також передбачаються дренажні штуцери. Такі моделі ефективні в тому сенсі, що дозволяють раціонально використовувати і потенціал самого компенсатора, і ресурс трубопроводу за рахунок підбору оптимальної кількості елементів.

Сальникові компенсатори

Компенсатор для трубопроводу: види, виробники, опис та відгуки. Компенсатори для трубопроводів з поліпропілену
Конструкція являє собою комбінацію двох патрубків, сполучених між собою. Якщо бути точніше, то вони інтегруються один в одного. З метою підвищення герметизуючої функції виробники постачають пристрою сальниковими ущільнювачами з грундбуксой. В результаті така система дозволяє забезпечити досить високий компенсуючий ефект, володіючи при цьому невеликими розмірами. Проте в технологічних комунікаціях такі моделі практично не використовують із-за складності герметизації ущільнюючих прокладок. Краще використовувати сальникові компенсатори для трубопроводів опалення та в інших комунікаціях, де не передбачається інтенсивний знос ущільнювача. Важливо пам'ятати, що пошкодження сальника буде означати порушення герметизації, що особливо неприпустимо в трубопроводах, по яких транспортуються горючі і токсичні середовища.

Сильфонні компенсатори

Це один із самих практичних і довговічних компенсаторів. Його відрізняють невеликі розміри, наявність в конструкції нержавіючої сталі високої якості, а також сам пристрій, яке розраховане на прийом навантажень динамічного і статичного характеру. Також до переваг таких пристроїв відносять відсутність жорстких вимог до прокладці, техобслуговування і встановлення спеціальних камер. Незалежно від експлуатаційних умов сильфонні компенсатори трубопроводів справляються і з впливами від гідроударів, і з вібраційними навантаженнями, зберігаючи цілісність комунікацій. До речі, по терміну служби пристрою відповідають самим труб, тому передчасна заміна не потрібно. Робочий діапазон температурних режимах варіюється від 0 до 1000 °C, що також ставить сильфонні компоненти в ряд найбільш вигідних в плані експлуатації компенсаторів.
Компенсатор для трубопроводу: види, виробники, опис та відгуки. Компенсатори для трубопроводів з поліпропілену

Гумові моделі

Моделі цього типу виготовляються з еластомерів і відрізняються кордовим посиленням. Зазвичай гумові компенсатори використовують для роботи в рідких середовищах. Власне, виходячи з характеристик теплоносія, і слід підбирати еластомер. Наприклад, до найпопулярнішим відноситься каучук на основі етилен-пропілену або бутадієн-нитрильна. У першому випадку передбачається використання пристрою в умовах водного середовища, а другий варіант призначений для роботи з нафтопродуктами. З кислотами і лугами здатні працювати далеко не всі компенсатори для трубопроводів. Гумові моделі, призначені для агресивних середовищ, виготовляються зі спеціального матеріалу під назвою гіпалон. Для посилення стійкості перед хімічним впливом виробники забезпечують матеріал компенсатора і напиленням з тефлону. Дбають технологи і про конструкційної функціональності гумових виробів, забезпечуючи їх різноманітними з'єднувальними тягами і кутовими обмежувачами.

Переваги моделей з поліпропілену

Вироби цього типу розраховані на обслуговування пластикових труб, які мають чимало відмінностей від металевих аналогів. Зокрема, компенсатори для трубопроводів з поліпропілену забезпечують захист від зсуву і розтягування під дією температурних коливань і гідроударів. Такі пристрої можуть застосовуватися і в комунікаціях холодного постачання, і в системах гарячого водного забезпечення. Не обмежений і спектр призначення компенсаторів за типом об'єктів. Їх встановлюють на водопроводах адміністративних будівель, житлових будинках і на підприємствах.
Компенсатор для трубопроводу: види, виробники, опис та відгуки. Компенсатори для трубопроводів з поліпропілену
Хоча композити і пластики є найбільш технологічними матеріалами на даний момент, їх не можна назвати безперечними лідерами в плані інженерно-експлуатаційного розвитку. І все ж компенсатори для трубопроводів з поліпропілену мають чимало переваг. Наприклад, їх відрізняє простий пристрій і легкість монтажу. До безперечних достоїнств самого матеріалу варто віднести легкий вагу. В результаті компенсатори забезпечують надійність роботи трубопроводу без зривів і деформацій.

Виробники

На вітчизняному ринку в основному представлена продукція російських підприємств, яка відрізняється доступною ціною і порівняно непоганими робочими якостями. Наприклад, компанія «Арматек» спеціалізується на гумових вибровставках – це компенсатори, які відрізняються невеликими розмірами і універсальністю в прокладці. Досить багато виробників активно освоюють сегмент сильфонних моделей. Компенсатори такого типу з непоганим якістю випускають підприємства «Компенз» і «Металкомп». Якщо компенсатор для трубопроводу потрібно доповнити інший арматурою і, зокрема, металлорукавами, то варто звернутися до асортименту Володимирського заводу «ДОР». Звичайно, вітчизняний виробник не здатний повністю охопити весь попит. Особливо в передових розробках і технічних новинках російські підприємства відстають від зарубіжних колег. У цьому зв'язку варто відзначити компанії «Апель» і «АНТ», які не тільки роблять, але й постачають з Європи високоякісні компенсатори іменитих брендів.

Монтаж компенсаторів

Компенсатор для трубопроводу: види, виробники, опис та відгуки. Компенсатори для трубопроводів з поліпропілену
Монтування пристроїв бажано виконувати, починаючи з складання схеми трубопроводу. На ній відзначаються точки, де будуть розташовуватися компенсатори. Для правильного визначення цих ділянок потрібно враховувати два основних фактори – температурні зміни протягом всієї довжини лінії, а також віддаленість від місць кріплення труб. Зазвичай елементи встановлюються посередині між двома фіксуючими точками. Безпосередньо монтаж компенсаторів трубопроводів зазвичай реалізується шляхом зварювання. Для спрощення цієї операції на пристрої знімається кріплення і зсувається кожух фіксації. На вільний кінець компенсатора і підготовлений ділянку трубопроводу кріпиться спеціальне монтажне пристосування, за допомогою якого пристрій розтягується до стику з трубою. Після цього стик заварюється і з компенсатора видаляється пристосування для установки.

Відгуки про компенсатори

Компенсатор для трубопроводу: види, виробники, опис та відгуки. Компенсатори для трубопроводів з поліпропілену
Зміст додаткової арматури зумовлює необхідність додаткових витрат. Цей фактор змушує багато обслуговуючі організації заздалегідь прораховувати комунікаційну мережу з можливістю само компенсації. І все ж у користувачів, які вирішили ставити спеціальний компенсатор для трубопроводу, відгуки про його користь в основному позитивні. Сьогодні не можна повною мірою оцінити його ефект, оскільки практично всі трубопроводи забезпечуються такими пристроями. Але є і критичні думки. Вони зазвичай пов'язані з необхідністю проведення розрахунків, помилки в яких часто призводять до аварій. В плані довговічності компенсаторів теж не все гладко. Багато рекомендують не економити і відразу купувати міцні і технологічні сильфонні моделі.