Корисні поради
на всі випадки життя
» » Головний етап у становленні людини як особистості, або Що таке отроцтво

Головний етап у становленні людини як особистості, або Що таке отроцтво

Додано: 11.12.15
Рубрика: Дім і затишок
Говорячи сухою науковою мовою, можна легко відповісти на питання про те, що таке отроцтво. Це вік між дитинством і дорослішанням людини. Але в житті часом дуже складно провести чітку грань в тому місці, коли закінчується пора ляльок і машинок і починається доросле самостійне життя. Мабуть, для мами з татом цей вік не настане ніколи.
Головний етап у становленні людини як обличчястості, або Що таке отроцтво

Як відпустити дитину?

Нинішні звички і спобличчя виховання такі, що вважається нормою, якщо дитина живе в сім'ї навіть під час навчання в інституті, хоча ще кілька десятиліть тому підлітків відправляли в навчальні заклади фактично дітьми у віці 11-12 років. В царській Росії і зародився термін "отрок", який стосувався найчастіше юнаків, які йшли з власної сім'ї як учнів до різних ремісникам, священнослужителям, дворянам.


А ось улюблені сини і дочки своїх батьків прагнуть проявляти свою незалежність, самостійність, наочно демонструють усім своїм поведінкою, що таке отроцтво. Труднощі перехідного віку - це необхідність, яку потрібно прожити і подолати кожній людині. У цьому віці відбуваються кардинальні зміни в психології, фізіології. І часом вчорашньому дитині дуже важко самостійно усвідомити і зрозуміти всі ці трансформації.

Під які вікові рамки підпадає період отроцтва?

Що таке отроцтво, сучасникам досить складно зрозуміти. У двадцять першому столітті прийнято говорити "підліток" або на західний манер – "тінейджер". Переклад з англійської мови буквально можна сприйняти як вік від 13 до 19 років ( teen – віковий період людини в цих рамках, age - вік). Цей термін прижився і широко застосовується як у науковій літературі, так і в побуті. Він прямо характеризує отроцтво, вік, йому властивий. Але в той же час західні психологи відійшли від чіткої класифікації і рівняння всіх дітей під одну гребінку. Період після дитинства у кого-то може початися в 11 років і закінчитися в 19 а хтось почне дорослішати ближче до 13-14 років, при цьому сам перехідний вік не може тривати довше 15-16 років. Все суто індивідуально. До того ж у дівчаток ці процеси проходять і раніше трохи легше, ніж у хлопців.


Складнощі перехідного віку

Головний етап у становленні людини як обличчястості, або Що таке отроцтво
Психіка дівчаток більш стійка, вони рідше піддаються бунтарському настрою, можливо, через спілкування з матір'ю, яка дійсно вникає в їхні проблеми і переживання. Хлопчаки починають відчувати зміни в тілі, усвідомлюють, що стають дорослими, але залежність від волі рідних тисне і бентежить. Все це може призвести до замкнутості, відстороненості, конфліктів як вдома, так і в школі, на вулиці. Взагалі конфліктні ситуації прямо дають зрозуміти, що таке отроцтво, виявляють усі його проблеми, недоліки виховання, комплекси, рівень стійкості психіки підлітка. Уникнути проблем у сім'ї рідко кому вдається в цей період. Батькам складно усвідомити, що улюблене чадо перестає бути дитиною, його потрібно навчитися слухати, знизити рівень контролю і потроху відпускати. Роль повноправного і авторитарного керівника – це та помилка, яка неминуче призведе до сварок та непорозумінь між близькими людьми.

Особливості спілкування підлітків з однолітками, вчителями, батьками

Також дуже чітко простежуються відмінності отроцтва від дитинства поза сім'єю і школи, в середовищі однолітків, друзів і недругів. Це вік становлення обличчястості і максималізму, якому притаманне идеализирование і полярність у мисленні. Якщо діти сприймають все буквально, то в підлітковому віці починаються перші спроби і навички здійснення логічних умовиводів. Тінейджери намагаються завоювати місце під сонцем, відбуваються перші кроки щодо закріплення свого статусу в соціумі, боротьба за лідерство, авторитет.
Головний етап у становленні людини як обличчястості, або Що таке отроцтво
Змінюється з приходом отроцтва і погляд на школу, педагогів. Якщо раніше вчитель і його слова не піддавалися сумніву, то тепер починається заперечення, відстоювання своєї обличчястої думки. У період отроцтва батькам необхідно приділяти своїй дитині багато уваги, навчитися не тільки слухати, але й прислухатися, радитися. Глухота до думки підросту може призвести до непоправних наслідків, які позначаться на всій подальшій життя як самої дитини, так і його сім'ї.