Корисні поради
на всі випадки життя
» » Банши - хто такі? Ірландська міфологія

Банши - хто такі? Ірландська міфологія

Додано: 12.12.15
Рубрика: Цікаве
Міф – це зовсім не фантастичне оповідання про зорі людства, це позачасова культурна универсалия, яка сприяє розвитку людини на всіх етапах історії. Природно, змінюються «оболонки» міфу, з ірраціональних інтерпретацій він трансформується в ідеологічні форми обґрунтування світопорядку. Релігії – явище минуще, міф ж, будучи універсальною категорією, співвічний людині: він то знаходиться в латентному стані, то повертає собі активну форму. Найбільш активно виявляється міфологічною традицією Європи можна вважати британську, зокрема ірландську міфологію, де мифопоэтическая традиція незримо сплелась з художніми творами і влилася в побут сучасної людини, ставши частиною його світовідчуття.


Характеристика образу Банши: міфи та легенди народів світу

Банши – це одна з різновидів фейрі, елемент ірландського і шотландського фольклору. У літературному перекладі це "чарівна жінка", дослівний переклад її автентичного імені - bean s'i або bean s'idhe, що означає «жінка пагорбів». Зовнішній вид Банши точно не визначено: до одних вона приходить в образі сумною блідої дівчини з червоними від сліз очима або померлою діви з роду, а до інших є у вигляді страхітливою баби з випирають зубами і мертвотно-блідою шкірою в плямах.
Банши - хто такі? Ірландська міфологія
Єдине, що об'єднує всі інтерпретації цього образу – це її довге волосся. Найчастіше волосся мають сріблястий, сивий колір, проте відомо кілька переказів, приблизно століття 15-го, де вона демонструє людям багряно-криваві волосся. Банши зустрічається в легендах у різному одязі, це і сірий плащ поверх зеленого плаття, біле, що світиться в темряві сукню, і навіть саван.


Банши – охранительница роду і провісниця смерті

Основним функціональним призначенням Банши ірландська міфологія вважає опіку над древніми сім'ями. Вона передчуває близьку смерть одного з членів роду і віщує її родичам голосним плачем. Деякі американські легенди 18 століття свідчать, що від її несамовитого крику лопаються скла. Незрозуміло в образі Банши, хто такі звуки взагалі здатний видавати, адже її стогони не відносяться до якої-небудь мови, це, швидше, синтез собачого гавкоту, нечленораздельной мови, вигуків диких качок, вовчого виття і відчайдушних стогонів покинутої дитини. Коли в легендах хто-небудь з людей бачить Банши, це означає близьку смерть його або його знайомого.
Банши - хто такі? Ірландська міфологія
Приміром, є легенда про те, як фермер зустрів біля річки довгокосу стареньку в білому платті, коли він привітав її, побачив, наскільки вона бліда. Чоловікові стало моторошно, а коли він вирішив забратися геть, стара обернулася до нього і встала на весь зріст, піднісшись над ним метра на 4. Фермер вже встиг попрощатися з життям, як жінка просто зайшла у воду і зникла. На наступний день фермер дізнався, що у нього помер сусід.

Банши: хто такі ці істоти – унікальний бренд Ірландії або один з популярних образів міфологічних персонажів, що передвіщала смерть?

В Ірландії вважається, що образ Банши унікальний. Хоча на Британських островах є міфологічні істоти, які виконують подібні функції і мають схожий зовнішній вигляд, Банши – загальний образ, відомий по всьому світу.
Мало хто згадає пралю Бен-Нийе, страждальця Кихериэт або злісного Бааван Ши, коли є відмінно розтиражована кінематографом історія Банши як плаче довгокосі дівчата в білому платті.
Банши - хто такі? Ірландська міфологія
В інших міфологічних системах також є провісники смерті: у слов'янській міфології це домовик, у шумеро-аккадской – Анку. При такій кількості міфологічних аналогій споконвічний образ дещо розмивається, а вона сама набуває найрізноманітніші функціональні особливості. Важливо звертатися до ірландського першоджерела, щоб зрозуміти образ Банши, хто такі ці істоти і яку функцію виконують, адже якщо вам трапилося опис Банши як суккуба, вбиває чоловіків, це явно не ірландський першоджерело.

Персонажі, вирощені чином Банши: шотландська аналогія в особі Банні і Бааван Ши

На Британських островах є кілька прототипів Банши. Хто такі ці персонажі і в чому їх відмінність від праобраза, нам повідає шотландська міфологія. Саме звідти нам відомий образ Бааван Ши. На відміну від берегині роду Банши, ця фейрі злоблива, вона живиться кров'ю чоловіків. Захиститися від них можна за допомогою заліза. Своєю красивою зовнішністю фейрі заманює чоловіків у своє лігво і випиває їх насухо. Відмінною рисою Бааван Ши можна назвати красиві довгі золоті волосся і зелене святкове плаття, під яким приховані оленячі копита. У свою чергу, Зайчик – образ, протилежний злісної Бааван Ши. Це маленька праля біля річки, пере закривавлені шати людей, яким встановлено близька смерть. Зайчик – це жінки, які померли при пологах, покинуть цей світ вони лише тоді, коли проб'є їх реальний смертний час.
Банши - хто такі? Ірландська міфологія
Існує у народів гірської Шотландії повір'я, що якщо непомітно для Банні підкрастися і стати між нею і водою, вона відповість на всі три питання. Тим не менш натомість вона також вимагає того ж, і відповідати їй потрібно гранично правдиво.