Корисні поради
на всі випадки життя
» » Сусідні країни Росії: повний список. Особливості геополітичного положення держави

Сусідні країни Росії: повний список. Особливості геополітичного положення держави

Додано: 12.12.15
Рубрика: Цікаве
Росія - це найбільша за площею держава на планеті. Зрозуміло, у неї повинно бути багато сусідів. Які взаємини Росія будує з державами, розташованими безпосередньо біля її кордонів? Які особливості її сучасного геополітичного становища? Відповіді на ці запитання читайте в нашій статті. Крім того, у ній перераховані всі сусідні країни Росії.

Росія на карті світу

Навіть при перегляді самої дрібномасштабного політичної карти світу не помітити цю країну неможливо. Адже загальна площа території РФ - близько 17 млн км 2 . Це найбільша держава на нашій планеті на сьогоднішній день.


Сусідні країни Росії: повний список. Особливості геополітичного положення держави
Росія розташована на материку Євразія. При цьому більша її частина знаходиться у межах Азії (умовна межа між європейською і азіатською частиною країни проходить по схилах Уральських гір). Хоча більшість жителів Росії проживає саме в Європі. Територія держави більш витягнута з заходу на схід (близько 9000 кілометрів), ніж з півночі на південь (близько 4000 кілометрів). Загальна протяжність всіх кордонів РФ становить майже 61000 км. Спробуємо перелічити всі сусідні країни Росії. З їх загальної кількості у Російської Федерації також немає рівних у світі, що легко пояснюється її значною площею.

Всі сусідні країни Росії і їх столиці

РФ має найдовшу на континенті протяжність державних кордонів (609 тисяч км.). Нижче перераховані всі сусідні країни Росії. Список держав поділений за географічною ознакою і включає в себе назви столиць. Отже, на заході Росія межує з державами Балтійського регіону, Північної і Східної Європи. Це:
 • Норвегія (столиця - Осло).
 • Фінляндія (Гельсінкі).
 • Естонія (Таллінн).
 • Латвія (Рига).
 • Литва (Вільнюс).
 • Польща (Варшава).
 • Білорусь (Мінськ).
 • Україна (Київ).
 • На півдні Росія має спільні кордони з такими країнами, як:


 • Грузія (столиця - Тбілісі).
 • Азербайджан (Баку).
 • Китай (Пекін).
 • Казахстан (Астана).
 • Монголія (Улан-Батор).
 • Нарешті, на сході РФ межує з КНДР (столиця - Пхеньян), а також з Японією і США по морю. Міжнародний статус ще двох країн-сусідів Росії поки не визначений. Мова йде про Абхазії і Південної Осетії.
  Сусідні країни Росії: повний список. Особливості геополітичного положення держави
  Цікаво, що дві з вище перерахованих країн громадяни Росії можуть в'їжджати за своїм внутрішнім паспортом (це Білорусь і Казахстан). Без візи росіяни можуть вирушити в Україну, Грузію, Азербайджан, Китай і Монголію.

  Сусідні країни Росії і територіальні суперечки

  Які взаємини сучасної РФ з її країнами-сусідами? Насамперед варто зазначити, що становище Росії щодо сусідніх країн відрізняється однією неприємною і вагомою проблемою. Мова йде про цілий комплекс невирішених територіальних суперечок і претензій. Серед них варто виділити Южнокурильские острови, на які вже давно претендує Японія. До речі, саме з цієї причини, між двома державами досі не підписаний мирний договір після закінчення Другої світової війни. Не вирішена також проблема з Кримом - об'єктом суперечки між Росією і Україною.
  Сусідні країни Росії: повний список. Особливості геополітичного положення держави
  Значні проблеми існують в плані розмежування територіальних вод в Чорному морі між російською і грузинською стороною. Не може "поділити" зі своїми сусідами Росія і шельф Каспійського моря.
  Багато невирішених проблем залишається між Росією і Азербайджаном. Зокрема, сучасна межа між цими двома державами поділяє ареал проживання єдиного лезгінська народу.

  Загальні особливості геополітичного положення Росії

  Геополітичне положення будь-якої країни розглядається, як правило, з урахуванням трьох основних факторів:
 • Фізико-географічних.
 • Економічних.
 • Військово-політичних.
 • Геополітичне становище РФ має і свої сильні сторони, і слабкі точки. З усіх країн-сусідів, за твердженням багатьох експертів, Україна, Білорусь і Казахстан складають найважливіший спектр геополітичних інтересів Росії. Тому підтримання дружніх відносин саме з цими державами вкрай важливо. Не слід забувати і про важливість "ісламського" аспекту як можливого фактора ослаблення позицій Росії на світовій арені. Так, для країни дуже важливо не втратити контроль над сировинними потоками, що йдуть з Центральної Азії та Азербайджану на Захід (через Урал та Поволжі).
  Сусідні країни Росії: повний список. Особливості геополітичного положення держави
  У східно-азіатському секторі спостерігається серйозна конкурентна боротьба між Росією і Китаєм за звання "наддержави" в цьому регіоні (насамперед в економіці).

  Висновок

  Сусідні країни Росії - це 14 незалежних держав. Крім цього, з Японією і США країна межує по морю. Відносини РФ зі своїми сусідами різні: з деякими дружні (Білорусь, Китай, Казахстан), з іншими нейтральні, а з третіми - відверто напружені і неоднозначні (Грузія, Україна, країни Балтії). Геополітичне становище Росії відрізняється як сильними, так і своїми слабкими сторонами. З одного боку, країна має широкі виходи до різних морях, а також контролює майже всі транспортні потоки на материку. З іншого боку, величезна площа території суттєво ускладнює процес контролю за протяжної державної кордоном. До того ж зовсім поруч з Росією сьогодні існують осередки політичної або військової напруженості.