Корисні поради
на всі випадки життя
» » Де знаходиться Баренцове море? Координати, опис, глибина і ресурси

Де знаходиться Баренцове море? Координати, опис, глибина і ресурси

Додано: 12.12.15
Рубрика: Цікаве
Чи знаєте ви, де знаходиться Баренцове море? Воно розташоване на околиці Північного Льодовитого океану. До 1853 року у нього була інша назва - Мурманське море. Воно омиває береги Норвегії і Росії. Кажучи про те, де знаходиться Баренцове море, слід зазначити, що воно обмежене архіпелагу Нова Земля, Земля Франца-Йосипа і Шпіцберген, а також північним узбережжям Європи. Його площа становить 1424 тис. кв. км. Координати: 71° с. ш., 41° сх. д. В окремих місцях глибина Баренцева моря досягає 600 м.


Зацікавив нас водойма розташована на континентальному шельфі. Взимку його південно-західна частина не замерзає, так як цього перешкоджає Північно-Атлантична течія. Печорским морем називається його південно-східна частина. Баренцове море дуже важливо для рибальства та транспорту. Тут знаходяться великі порти - Варді (Норвегія) і Мурманськ. Вихід до цього моря до Другої світової війни мала і Фінляндія: єдиним незамерзаючим взимку її портом був Петсамо.
Де знаходиться Баренцове море? Координати, опис, глибина і ресурси
На сьогоднішній день місця, де знаходиться Баренцове море, сильно забруднені. Серйозною проблемою є радіоактивні відходи, які потрапляють у нього. Велику роль у цьому відіграє діяльність ядерного флоту нашої країни, а також заводів Норвегії, що займаються переробкою радіоактивних відходів в такому водоймищі, як Баренцове море. Межі його приналежності до окремим державам (морський шельф) останнім часом є предметом територіальних суперечок Норвегії і Росії, а також деяких інших країн.

Історія вивчення моря

Розповімо тепер більше докладно про цікавлячий нас водоймі. Почнемо з історичних відомостей про нього. Здавна люди знали, де знаходиться Баренцове море, хоча назва його раніше було іншим. Біля його берегів проживали саами (лопарі) - фінно-угорські племена. Перші відвідування європейців (спочатку вікінгів, а потім і новгородців) відносяться до кінця 11 століття. Поступово вони ставали все більш частими. Карта, представлена на фото нижче, була складена в 1614 році.


Де знаходиться Баренцове море? Координати, опис, глибина і ресурси
У 1853 році Баренцове море отримало свою сучасну назву на честь Віллема Баренца, голландського мореплавця. Початок його наукового вивчення було покладено експедицією 1821-24 років, керував якою Ф. П. Літке. А на початку 20 століття Н. М. Книпович склав першу достовірну і повну гідрологічну його характеристику.

Географічне положення

Розповімо докладніше про те, де знаходиться Баренцове море на карті. Воно розташоване на кордоні Північного Льодовитого океану з Атлантичним. Воно є околичній акваторією першого. Баренцове море на карті знаходиться між островами Земля Франца-Йосифа, Нова Земля і Вайгач на сході, на півдні обмежена північним берегом Європи, а на заході - Ведмежим островом і Шпіцбергеном. Зацікавив нас водойма межує на заході з Норвезьким морем, на сході - з Карським, на півдні - з Білим, а на півночі вона обмежена Північним Льодовитим океаном. Печорским морем називається його район, що знаходиться на схід від о. Колгуєв.

Берегова лінія

В основному береги Баренцового моря фьордовие. Вони скелясті, високі і сильно порізані. Найбільші затоки Баренцева моря: Варязький (відомий також як Варангер-фіорд), Порсангер-фіорд, Кольський затока, Мотовский затока та ін Берегової рельєф на схід від півострова Канін Ніс різко змінюється. Стають низькими і переважно слабо порізаними його береги. Тут розташовані 3 великих мілководних затоки: Хайпудирская, Печорська і Чеська губа. Крім того, є кілька невеликих бухт.

Острови, архіпелаги, річки

Острови Баренцева моря нечисленні. Найбільшим з них є Колгуєв. Море обмежена зі сходу, півночі і заходу архіпелагу Нова Земля, Земля Франца-Йосипа і Шпіцберген. Найбільші ріки, які впадають у нього, - Индига і Печора.

Течії

Де знаходиться Баренцове море? Координати, опис, глибина і ресурси
Круговорот, утворений поверхневими течіями, здійснюється проти годинникової стрілки. На північ і схід по східній і південній периферії рухаються атлантичні води Нордкапского течії. Воно тепле, оскільки є однією з гілок системи Гольфстріму. Його вплив простежується аж до Нової Землі, її північних берегів. Західні і північні частини кругообігу формуються арктичними і місцевими водами, які надходять з Північного Льодовитого океану і Карського моря. У центральній частині Баренцева моря є система внутрикругових течій. Під впливом змін напрямків вітрів, а також водообміну з прилеглими водоймами змінюється циркуляція вод. Приливно-відливних течії мають велике значення. Особливо велике воно біля берегів. Припливи Баренцева моря полусуточние. Найбільша їх величина становить 61 м і спостерігається біля берега Кольського півострова. Що стосується інших місць, то величина припливів у них - від 06 м до 47 м.

Водообмін

Важливе значення в підтримці водного балансу цього моря має водообмін, який здійснюється з сусідніми морями. Через протоки у водойму протягом року надходить близько 76 тисяч куб. км води (така ж кількість виходить з нього). Це становить близько чверті загального обсягу води. Найбільша її кількість (приблизно 59 тис. куб. км на рік) приносить Нордкапское протягом. Воно тепле і сильно впливає на гідрометеорологічні показники Баренцева моря. Близько 200 куб. км на рік складає загальний річковий стік.

Солоність

Протягом року у відкритому морі солоність поверхневого шару становить від 347 до 35 % на південному заході, від 33 до 34 % на сході і від 32 до 33 % на півночі. Влітку і навесні в прибережній смузі вона знижується до 30-32 %. А ближче до кінця зими солоність зростає до 34-345 %.

Геологічні дані

Нас цікавить море знаходиться на регіональної кліматичної плиті. Її вік визначається як протерозойско-раннекембрийский. Синеклизи - депресії дна, антеклизи - його піднесення. Що стосується більш дрібних форм рельєфу, на глибині близько 70 і 200 метрів знаходяться залишки древніх берегових ліній. Крім того, є льодовиково-акумулятивні і льодовиково-денудаційні форми, а також піщані гряди, утворені великими приливними течіями.

Дно Баренцева моря

Це море знаходиться в межах материкової обмілини. Однак, на відміну від подібних йому водойм, у досить великої частини глибина Баренцева моря становить близько 300-400 метрів. Максимальна - 600 метрів а середня - 229. Що стосується рельєфу дна, виділяються височини (Персея з мінімальною глибиною близько 63 метрів і Центральна), рівнини (Центральне плато), жолоби (Західний, найбільша глибина якого становить 600 метрів, і Франц-Вікторія (близько 430 метрів) та ін), западини (максимальна глибина Центральної западини - 386 метрів). Якщо говорити про південній частині дна, її глибина рідко перевищує 200 метрів. Вона відрізняється досить вирівняним рельєфом.

Склад ґрунту

У південній частині цікавить нас моря в покриві донних відкладень переважає пісок. Іноді зустрічається гравій і галька. На височинах північних і центральних частин - піскуватий намул, мулистий пісок, а в депресіях знаходиться іл. Скрізь є грубообломочная домішка. Це пов'язано з розносом льоду, а також з великим поширенням реліктових льодовикових відкладень. У середніх і північних частинах потужність опадів становить менше 05 м. З-за цього стародавні льодовикові відкладення на окремих височинах розташовані майже на поверхні. Осадкообразование відбувається повільними темпами (менше 30 мм за тисячу років). Це пояснюється тим, що теригенний матеріал надходить в незначних кількостях. Справа в тому, що із-за особливостей рельєфу берегів в Баренцове море впадають крупні річки, за винятком Печори, яка практично весь алювій залишає в Печорському лимані. Крім того, береги суші складаються в основному з кристалічних порід, досить міцні.

Клімат

Де знаходиться Баренцове море? Координати, опис, глибина і ресурси
Розповімо тепер про клімат водойми такого, як Баренцове море. Океан Атлантичний (теплий) та Північний Льодовитий (холодний) чинять вплив на його формування. Те, що погодні умови дуже мінливі, пояснюється частим вторгненням арктичного холодного повітря і теплих атлантичних циклонів. Над морем взимку дують головним чином південно-західні вітри, а влітку і навесні - північно-східні. Шторми бувають тут часто. У лютому температура повітря складає в середньому від -25 °C (у північних областях) до -4 °C на південно-західних. Над морем протягом року переважає похмура погода. Кількість опадів в рік у північних областях становить 250 мм, а в південно-західних - до 500 мм.

Ледовитость

Де знаходиться Баренцове море? Координати, опис, глибина і ресурси
На сході і півночі Баренцева моря кліматичні умови досить суворі. Це визначає значну його ледовитость. Лише південно-західна частина нас цікавить моря круглий рік залишається без льоду. Його покрив досягає найбільшого поширення в квітні. У цьому місяці плавучими льодами зайнято приблизно 75% всієї поверхні Баренцева моря. В кінці зими в особливо несприятливі роки плавучі льоди досягають берегів Кольського півострова. Найменше їх кількість зазначається у кінці серпня. Межа льодів в ці дні відсувається за 78 ° північної широти. На північному сході і північному заході моря льоди зазвичай зберігаються протягом усього року. Тим не менше іноді море повністю від них звільняється.

Температура Баренцева моря

Порівняно високу солоність і температуру в південно-західній частині цієї водойми визначає надходження сюди теплих атлантичних вод. З лютого по березень в цих районах температура води складає на поверхні від 3 °до 5 °C. Вона може досягати в серпні до 7-9 °C. У зимові місяці в південно-східній частині, а також північніше 74 ° північної широти температура Баренцева моря на поверхні опускається нижче -1 °C. На південному сході влітку вона становить 4-7 °C, а на півночі - близько 4 °C. У прибережній зоні у літні місяці поверхневий шар води може прогріватися на глибині від 5 до 8 метрів до 11-12 °C.

Фауна і флора

Де знаходиться Баренцове море? Координати, опис, глибина і ресурси
В Баренцевому морі мешкає безліч видів риб (їх налічується 114 видів). Тут є багатий тваринний і рослинний планктон і бентос. Морські водорості поширені біля південного узбережжя. Найважливіші види риб в промисловому відношенні - це оселедець, пікша, тріска, зубатка, морський окунь, палтус, камбала та ін. Із ссавців тут представлені нерпа, білий ведмідь, білуха, гренландський тюлень та ін В даний час промисел ведеться на тюленя. На узбережжях є безліч пташиних базарів (чайки-моевики, чистики, кайра). У 20 столітті на ці території завезли камчатського краба. Йому вдалося адаптуватися і почати активно розмножуватися. Безліч морських їжаків, різноманітних голкошкірих, різні види морських зірок поширені по дну акваторії цікавить нас водойми.

Господарське значення, промисловість і судноплавство

Дуже важливо як для РФ, так і для Норвегії і ряду інших країн Баренцове море. Росія активно використовує його ресурси. Воно багате різноманітними видами риб, тваринним і рослинним планктоном, а також бентосом. Завдяки цьому в Баренцевому морі активно ведеться рибний промисел. Росія видобуває на шельфі Арктики також вуглеводні. Унікальним проектом нашої країни є Пріразломне. Вперше здійснюється зі стаціонарної платформи видобуток вуглеводнів в цьому районі. Платформа (МЛСП "Прирозломного") дозволяє проводити всі необхідні технологічні операції прямо на місці. Це дуже спрощує процес видобутку. Дуже важливим є також морський шлях, що з'єднує європейську частину нашої країни з портами східних (з 19 століття) і західних країн (з 16 століття), а також Сибіру (з 15 ст.). Найбільшим та основним портом Росії є Мурманськ (на фото нижче).
Де знаходиться Баренцове море? Координати, опис, глибина і ресурси
Серед інших виділяються наступні: Индига, Теріберка, Нарьян-Мар. Норвезькі порти - Кіркенес, Вадсе і Варде. В Баренцевому морі знаходиться не тільки торговий флот нашої країни, а й воєнно-морської, включаючи атомні підводні човни.