Корисні поради
на всі випадки життя
» » Бастард - це символ Середньовіччя або юридичний термін?

Бастард - це символ Середньовіччя або юридичний термін?

Додано: 13.12.15
Рубрика: Цікаве
У будь-якому королівстві або князівстві сім'я монарха була важливою основою державності. Як правило, передача влади здійснювалася у спадок від батька до сина. Бастард - це дитина, яка народилася поза офіційного шлюбу. Історія знає Франції безліч незаконних спадкоємців, чиї вчинки мали важливі наслідки для держави.

Значення слова

Традиційне значення слова «бастард» склався у Середні віки. В цей час інститут церковного шлюбу був основоположним для всіх християн. Якщо дитина народжувалася від іншої жінки, то він не мав прав успадкування.


У випадку з представниками монарших династій це відбивалося в геральдиці. Герб кожного бастарда мав характерну перев'язь, яка вказувала на його походження. Незаконнонароджені сини часто опинялися в центрі політичних інтриг, так як мали права на владу, якої їх позбавляли. Як правило, це призводило до бунтів і кровопролиття. Найчастіше навколо бастардо об'єднувалися представники знаті та аристократії, які були незадоволені нинішньою владою. Деякі з них ставали родоначальниками нових династій. Так, наприклад, Капети були однією з бічних ліній Каролінгів. Представники обох династій свого часу ставали королями Франції.

Шарль де Валуа

У короля Карла IX була коханка Марі Туше. Від неї він мав позашлюбного сина Шарля. Батько помер уже через рік після народження бастарда (в 1574 р.). У своєму заповіті Карл доручив своєму братові Генріху III подбати про племінника.
Бастард - це символ Середньовіччя або юридичний термін?
Новий король зробив все, щоб Шарль міг отримати гідну освіту. Бастард - це небажана особа при дворі. Однак дядькові такий незаконнонароджений племінник ніяк не погрожував. Шарль готувався стати лицарем престижного Мальтійського ордену. У ньому він досяг великих успіхів і навіть став пріором Франції.


Крім того, Шарлю посміхнулася удача, коли його бабуся Катерина Медічі залишила йому у спадок велику суму грошей. Також він став графом Овернским. Світський титул не міг поєднуватися з кар'єрою в Мальтійському ордені. Тому в 1591 році Шарль домігся того, що йому було дозволено не дотримуватися обітниці ченців. Так він оженився на Шарлотті – дочки одного з французьких герцогів. Коли Генріха III вбили, новий король (Генріх IV) зробив Шарля полковником своєї кавалерії. У 1601 році бастард взяв участь в придворному змові, метою якого було переконати правителя змінити дружину. Мережа була розкрита. Деяких змовників стратили, Шарля тримали в ув'язненні кілька місяців. Звільнитися йому допомогла захист впливових родичів.

Військова кар'єра Шарля

Незважаючи на опалу і позбавлення титулів, Шарлю вдалося повернути довіру корони. Він керував численними військовими кампаніями того часу. В першу чергу це були походи проти протестантів. Католицька Франція пручалася Реформації. Незабаром почалася Тридцятилітня війна, в яку було втягнуто і бастард. Це був конфлікт між двома напрямками в християнстві. На боці протестантів були численні німецькі князі. Саме з ними бився Шарль. У 1619 році він з спадок отримав Ангулемское герцогство. Також Шарль брав участь у важливих посольствах у Священній Римській імперії, коли укладалися договори з протестантами. В цей час значну роль при дворі отримав кардинал Рішельє. Після того як він помер, Шарль відійшов від державних справ і тихо помер у 1650 році.
Бастард - це символ Середньовіччя або юридичний термін?

Антуан Бурбон-Бей

У вже згаданого Генріха IV також був позашлюбний син. Його звали Антауном. Він народився в 1607 році від зв'язку з фавориткою Жаклін де Бей (з-за цього у нього була подвійне прізвище – Бурбон-Бей). Бастарди Франції не були юридично визнаними спадкоємцями. Генріх зробив для свого сина виняток. Через рік після народження немовляти король наказав скласти спеціальний патент про своєму новому отприске. В цьому папері підтверджувалося, що Антуан тепер – узаконений спадкоємець свого батька. Король вже був літнім, коли у нього народився бастард. Це призвело до того, що Генріх помер, коли Антуан був ще хлопчиком. Дитина отримала у спадок кілька абатств. Релігійні установи були важкою ношею. У Франції тривали війни між католиками і протестантами, з-за чого абатства постійно перебували в центрі конфліктів.
Бастард - це символ Середньовіччя або юридичний термін?
Підрослий Антуан відрізнявся мужністю і любов'ю до військової справи. Сучасники знали Генріха IV, повторювали, що юнак дуже схожий на свого батька.

Участь Антуана у змові проти Людовика XIII

Тим часом влада нового короля Людовика XIII подобалася все меншій кількості наближених. Деякі з них об'єдналися у змові проти правителя. До них приєднався і Антуан. Особливо змовникам не подобався Рішельє. Крім того, це прагнення Людовика привести країну до абсолютної монархії, що позбавляло численних графів і герцогів колишнього впливу.
Бастард - це символ Середньовіччя або юридичний термін?
Повсталі зібрали армію. Бій між роялістами і бунтівниками сталося в 1632 році. Антуан перебував у самій гущі бою. Він був поранений кулею з мушкета, з-за якої і помер. Історія бастарда закінчилася трагічно, але закономірно.