Корисні поради
на всі випадки життя
» » Хто написав "Незнайка"? Микола Миколайович Носов - радянський дитячий письменник

Хто написав "Незнайка"? Микола Миколайович Носов - радянський дитячий письменник

Додано: 15.12.15
Рубрика: Сім'я і діти
Микола Миколайович Носов – відомий письменник, на чиїх повістях і оповіданнях виросли багато громадян нашої країни. Дійсно, хто не сміявся над Ведмедиком, які намагаються зловити тікає кашу, або над Барбосом, сочиняющим небилиці щоб похвалитися перед товаришем Бобиком. А Квітковий місто з його мешканцями став справжнім дитячим світом, в який мріє потрапити чи не кожна дитина. За творами Носова зняті кінострічки, випускаються мультфільми, книги продовжують видаватися. Все тому, що письменник цікавий дітям, він викладає юним читачам прості істини зрозумілою мовою, наводить приклади, близькі їм.


Микола Носов - видатний дитячий письменник

Як і багато письменників, Носов відкриває в собі талант до писання поступово. Він пише короткі оповідання, щоб розважити синочка і його друзів. Пізніше Микола Миколайович приходить до думки, що це те, чим їй хочеться займатися в житті. Разом з цим приходить розуміння того, як непросто писати для дитячої аудиторії, адже необхідно бути ерудованим в багатьох областях, в тому числі і психології маленьких читачів. Так і почалася професійна діяльність Носова. Перші оповідання з'являються ще до Великої війни, в 1938 році. Однак активна творчість розвивається вже після Перемоги, з 1945 року. Саме тоді юні читачі знайомляться з Мишком, Колій Синіциним, Вітею Малєєвим (за повість про нього Носов був удостоєний Сталінської премії). Його оповідання і повісті ненав'язливо виховують маленьких читачів, заохочують дружбу, доброту, працьовитість, чесність і засуджують лінь, брехня, облуда, неповага до батьків і вчителів. Разом з розповідями про школярів виходять і казки про чудових персонажів - коротишках, мешканців Квіткового міста.
Хто написав "Незнайка"? Микола Миколайович Носов - радянський дитячий письменник
Ці казки особливо подобаються дітям, тому що прості, щирі і сповнені щирого дитячого гумору. Автор Незнайка зміг тонко вловити, на якій мові спілкуватися з юною аудиторією, які образи піднести, щоб домогтися не тільки стійкого інтересу, але і педагогічних цілей.


Біографічні відомості

Микола Носов, той, хто написав «Незнайка» і багато інші відомі книги, народився під Києвом в 1908 році. Батько його по професії актор, однак в силу обставин був змушений крім спеціальності працювати на залізниці. З дитинства майбутній письменник відчуває любов до творчої діяльності: його захоплює гра на скрипці, він із задоволенням відвідує театр, любить фотографувати. На жаль, як і всі діти того часу, Носов швидко подорослішав. Голодні роки, почалися після Першої світової і Громадянської воєн, змусили Миколу йти працювати, щоб сім'я не померла з голоду. Закінчивши школу-семирічку, Носов якийсь час шукає себе, нарешті, у 19-річному віці вступає в Київський художній інститут. Провчившись там два роки, він переводиться в Московський інститут кінематографії. Носов залишається вірним улюбленій справі: з 1938-го по 1951 роки він займається постановкою фільмів для дітей та юнацтва.

Коротуна - герої книг про Незнайку

Першим твором, що описує пригоди Незнайка, був короткий розповідь «Гвинтик, Шпунтик і пилосос». Вже після, побачивши, як полюбилися читачам персонажі-коротуна, Носов пише знамениту казкову трилогію. Він стає тим, хто написав «Незнайка» і познайомив з ним юних читачів.
Хто написав "Незнайка"? Микола Миколайович Носов - радянський дитячий письменник

Примітно, що першу книгу трилогії Носов присвячує своїй другий дружині Тетяні. Дітей у них не було (син Петро був від першого шлюбу). До початку письменницької кар'єри Носов ще не відомий, як той, хто написав «Незнайка». Його розповіді про звичайних школярів, зовсім таких же, як аудиторія, читає твори. Проте вже тоді письменник виношує план написати твір з казковим сюжетом. У 1952 році, будучи в Мінську, Носов ділиться ідеєю з редактором журналу «Барвінок» Богданом Чалим. Останнього думка про місто коротунів настільки надихнула, що він пропонує Носову випускати глави з книги поступово, публікуючи їх у журналі. Так письменник і надходить: у 1953-1954 роках у «Барвінку» виходить перша книга трилогії, описує пригоди Незнайка. Які ж вони, коротуна? Це маленькі чоловічки, величиною не більше огірка. Є серед них обличчя чоловічої і жіночої статі. Живуть вони в своїх містах: Квітковому, Сонячному. Всі коротуна зайняті справою: винаходять, готують, лікують інших, малюють, складають вірші або музику. В їх середовищі особливо виділяється своєрідний лідер (Знайка), ерудований у всьому. До нього коротуна прислухаються. Герої «Незнайки» мають дуже цікаві імена: за належністю до професії (Гвинтик, Шпунтик, Пилюлькин), за характером або особливим фізичним якостям: Пончик (повний, багато їсть), Торопижка, Авоська. За невеликим фразам і епізодами читач дізнається, що коротуна можуть померти (за Незнайка злякалися, що він лежить як мертвий»), між ними існують родинні стосунки: Авоська і Небоська – рідні брати. В спокійне розмірене життя коротунів вносить дисонанс Незнайко, він як би протиставлений всім, тому що не зайнятий якою-небудь певною справою, він заважає іншим, або потрапляє у безглузді ситуації. Навколо цього і будуються сюжети всіх трьох казок.

Перша частина трилогії про пригоди Незнайка

У першій частині розповідається про невдалий політ коротунів на повітряній кулі, який спроектував Знайка. Так виходить, що вони потрапляють в аварію. Сталося все наступним чином: під час польоту на кулі трапляється проблема. Знайка вирішує, що низеньким необхідно залишити кулю і зістрибнути вниз. Він показує приклад, однак після його стрибка куля починає знову підніматися вгору. Незнайко вводить всіх в оману, сказавши, що так і повинно бути. Усі заспокоюються, проте ситуація знову виходить з-під контролю і куля все-таки розбивається.
Хто написав "Незнайка"? Микола Миколайович Носов - радянський дитячий письменник
Трохи постраждалі коротуна потрапляють в госпіталь Зеленого міста, де перебувають під жорстким контролем лікаря Медуниці. Можна сказати, що героїв тримають в ув'язненні. Всіх, крім Незнайки. Його знаходять віддалік від решти. Недбайливий коротун починає безсоромно дурити мешканців Сонячного міста, розповідаючи, що саме він придумав проект повітряної кулі, переконує всіх у своїй обізнаності в багатьох науках, у тому числі мистецькому таланті і співі. Так і тече життя в Зеленому місті, поки не з'являється Знайка. Виявляється, весь цей час він шукав своїх друзів. Обман Незнайка розкривається, всі оголошують йому бойкот, однак незабаром прощають і дозволяють відвідати загальний бал. Незабаром коротуна Квіткового міста розуміють, що пора повертатися додому. Після повернення Незнайко вирішує змінитися, він мириться з одним Гунькой і починає самоосвічуватися.

Книга про пригоди Незнайка в Сонячному місті

«Незнайко в Сонячному місті» - ще одна частина про пригоди невдалого коротуна. Тут Носов підносить зовсім інший сенс. Через чарівні пригоди вже відомих персонажів Незнайка і Кнопочки Носов знайомить юних читачів з абсолютно ідеальним містом і суспільним ладом. Стає зрозуміло, що той, хто написав «Незнайка», хотів на конкретному прикладі показати хлопцям, що означає поняття «комунізм». Елемент чарівництва підкреслює недосяжність такого ладу в реальності.
Хто написав "Незнайка"? Микола Миколайович Носов - радянський дитячий письменник
Дійсно, в Сонячному місті панує прогресивна атмосфера: жителі не знають, що таке гроші, але у кожного є обличчястий автомобіль, немає поділу на класи – всі рівні, кожен займається улюбленою справою. Особливу увагу Носов приділяє такого поняття, як совість, він навіть матеріалізує її: Незнайко веде діалоги з нею кожну ніч.

Казка "Незнайко на Місяці"

Остання частина трилогії «Незнайко на Місяці» - своєрідна розповідь про капіталістичному ладі. Це була свого роду сатирична обмальовка цього суспільного ладу.
Хто написав "Незнайка"? Микола Миколайович Носов - радянський дитячий письменник
Незнайко разом з Пончиком, викравши ракету, спроектовану Знайкой, потрапляють на Місяць і занурюються в жорстокість Місячного суспільства, де панує нерівність, корупція, все продається і купується, суспільством правлять олігархи. В результаті герої потрапляють на Безглуздий острів, звідки їх, напівживих, рятує експедиція з Квіткового міста.