Корисні поради
на всі випадки життя
» » Гуманізм філософії Піко делла Мірандола

Гуманізм філософії Піко делла Мірандола

Додано: 16.12.15
Рубрика: Цікаве
Джованні Піко делла Мірандола народився у Флоренції 2 лютого 1463 року. Його вважають одним з найвидатніших мислителів епохи Відродження. За гуманізм філософії Піко делла Мірандола називали "божественним". Сучасники бачили в ньому відображення високих устремлінь духовної культури, а наближені Папи переслідували його за сміливі висловлювання. Його праці, як і він сам, були широко відомі у всій освіченій Європі. Джованні Піко делла Мірандола помер у молодому віці (17 листопада 1494 року). За час свого життя він прославився приємною зовнішністю, княжої щедрістю, але найбільше незвичайним розмаїттям своїх знань, здібностей і інтересів.
Гуманізм філософії Піко делла МірандолаПіко делла Мірандола: коротка біографія

Мислитель був родом із сім'ї графів і сеньйорів. Вона була пов'язана з багатьма впливовими будинками в Італії. У 14 років Піко делла Мірандола став студентом Болонського університету. Згодом своє навчання він продовжив у Феррарі, Падуї, Павії і Парижі. В процесі навчання він освоював богослов'я, право, філософію, стародавню писемність. Крім латинської та грецької, його цікавили халдейський, єврейську, арабську мови. В юності мислитель прагнув пізнати все найголовніше і сокровенне з накопиченого духовним досвідом в різний час різними народами.

Перші праці

Досить рано Піко зблизився з такими людьми, як Медічі, Поліціано, Фічино і рядом інших учасників Платонівської академії. У 1468 році він склав "Коментар канцона про любові Бенивьени", а також "900 тез з математики, фізики, моралі і діалектиці для публічних обговорень". Мислитель передбачав захищати свої праці на диспуті в Римі в присутності знаменитих італійських і європейських вчених. Захід має відбутися в 1487 році. Відкрити диспут повинен був трактат, який готував Піко делла Мірандола - "Промову про гідність людини".


Диспут в Римі

Робота, яку написав Піко делла Мірандола про гідність людини, коротко кажучи, була присвячена двом головним тез. В першу чергу у своїй праці мислитель говорив про особливе становище людей у світобудові. Друга теза стосувалася внутрішнього вихідного єдності всіх положень думки індивіда. 23-річний Піко делла Мірандола, коротко кажучи, дещо збентежила Папу Інокентія VIII. По-перше, неоднозначну реакцію викликав молодий вік мислителя. По-друге, збентеження з'явилося з-за досить сміливих міркувань, незвичайних і нових слів, які використовував Піко делла Мірандола. "Промову про гідність людини" висловлювала думки автора з приводу магії, кабали, свободи волі та інших сумнівних для тієї епохи предметів. Слідуючи за своєю реакцією, Папа призначив спеціальну комісію. Вона повинна була перевірити "Тези", які представив Піко делла Мірандола. Комісія засудила ряд положень, висунутих мислителем.
Гуманізм філософії Піко делла Мірандола

Переслідування

В 1487-м Піко склав "Апологію". Ця праця був створений в поспіху, що призвело до засудження "Тез". Під загрозою переслідування інквізицією, мислитель був змушений втекти до Франції. Однак там його схопили і ув'язнили у Венсенському замку. Піко був врятований завдяки заступництву високих покровителів, серед яких особливу роль зіграв Лоренцо Медічі. Фактично він був правителем Флоренції в той час, де звільнений з ув'язнення мислитель і провів залишок днів.

Робота після переслідування

В 1489-м Піко делла Мірандола завершив і опублікував трактат "Гептапл" (про сім підходах до роз'яснення шести днів творення). У цій праці мислитель застосував тонку герменевтики. Він вивчав потаємний сенс, таившийся у книзі "Буття". У 1492-му Піко делла Мірандола створив невелику працю "Про сущому і єдиному". Це була окрема частина програмної роботи, яка переслідувала мету узгодити теорії Платона та Арістотеля, але так і не була реалізована до кінця. Не побачив світ і інший працю Піко - обіцяне їм "Поетичне богослов'я". Останньою його роботою стали "Міркування про прорицающей астрології". У цій праці він виступав проти її положень.

Піко делла Мірандола: основні ідеї

Мислитель розглядав різні доктрини в якості аспектів єдиної Істини. Він підтримував вироблення загального філософсько-релігійного споглядання світу, розпочату Фічино. Однак при цьому мислитель перевів інтерес області релігійної історії в сферу метафізики. Піко намагався синтезувати християнство, каббалу і аверроизм. Він підготував і направив у Рим свої висновки, в яких містилося 900 тез. Вони стосувалися всього, що "пізнаване". Деякі з них були запозичені, деякі - його власні. Однак вони були визнані єретичними, а диспут в Римі не відбувся. Праця, який створив Піко делла Мірандола про гідність людини, зробив його відомим в широких колах сучасників. Він передбачався як преамбула до дискусії. З одного боку, мислитель інтегрував ключові поняття неоплатонізму, з іншого боку - пропонував тези, що виходять за межі ідеалістичної (платонівської) традиції. Вони були близькі до персонализму і волюнтаризму.
Гуманізм філософії Піко делла Мірандола

Суть тез

Людина для Піко являв собою особливий світ в універсумі, створеному Богом. Індивід був поставлений мислителем в центр усього існуючого. Людина "серединно-рухливий", він може опуститися до тваринного рівня і навіть рослинам. Однак разом з цим людина здатна піднятися до Бога і ангелів, залишаючись собі тотожним - неиним. За Піко це можливо тому, що індивід - істота невизначеного образу, в яке вкладені Батьком "зародки всіх тварюк". Поняття трактується на підставі інтуїції Абсолютного. Вона була характерна для епохи пізнього Середньовіччя. Концепція мислителя відображає вельми радикальний елемент "коперниканского перевороту" релігійно-моральної свідомості в західно-християнському світі. Не порятунок, а саме творчість є сенсом життя - так вважав Піко делла Мірандола. Філософія формулює релігійно-онтологічне пояснення всього існуючого ідейно-міфологічного комплексу духовної культури.

Власне "Я"

Його формування пояснює антропоцентризм. Піко делла Мірандола обґрунтовує свободу і гідність індивіда, як повновладного творця власного "Я". Індивід, вбираючи в себе все, може стати що завгодно. Людина завжди є результатом своїх зусиль. При збереженні можливості нового вибору він ніколи не буде вичерпаний жодної з форм власного буття в світі. Піко, таким чином, стверджує, що людина не створена Богом за його подобою. Але Всевишній надав індивіду самостійно творити власне "я". Завдяки центральному положенню, він має близькістю і впливом іншого створеного Богом. Прийнявши найважливіші властивості цих творінь, людина, виступаючи як вільний майстер, повністю сформував свою сутність. Так він вивищився над іншим.
Гуманізм філософії Піко делла Мірандола

Мудрість

На думку Піко, вона не пов'язується ні з якими обмеженнями. Мудрість вільно перетікає з одного вчення в інший, вибираючи для себе форму, яка відповідає обставинам. Різні школи, мислителі, традиції, до цього взаємовиключні один одного і протиставлювані, у Піко стають взаємопов'язаними і взаємно незалежними. У них виявляється глибоке спорідненість. При цьому весь універсум створюється на відповідностях (прихованих чи явних).

Каббала

Інтерес до неї в епоху Відродження посилився саме завдяки Піко. Молодий мислитель цікавився вивченням єврейської мови. На основі каббали були створені його "Тези". Піко дружив і навчався з низкою єврейських вчених. Вивчення каббали він почав на двох мовах. Першим був єврейський, а другий - латина (в перекладі єврея, який прийняв Християнство). В епоху Піко особливих відмінностей між магією і каббалою не було. Мислитель використовував ці терміни часто як синоніми. Піко заявив про те, що теорію Християнства найкраще демонструвати за допомогою кабали і магії. Писання, з якими був знайомий вчений, він відніс до древньої езотерики, збереженої євреями. У центрі пізнання була ідея Християнства, яку можна було осягнути вивченням каббали. У міркуваннях Піко використовував послебиблейские праці, в числі яких були мідраш, Талмуд, роботи філософів-раціоналістів і євреїв, толковавших Біблію.
Гуманізм філософії Піко делла Мірандола

Вчення християнських каббалістів

Для них стало відкриттям наявність різних імен Бога і істот, що мешкали на небі. Трансмутації алфавіту євреїв, нумерологічні методи стали ключовим елементом пізнання. Вивчивши концепцію божественного мови, прихильники вчення повірили, що при правильній вимові імен Всевишнього можна вплинути на реальність. Цей факт обумовив віру представників ренессанской школи в те, що магія виступає в якості найбільшої сили у всесвіті. У підсумку все те, що було в іудаїзмі банальним, стало ключовим у світогляді прихильників християнської каббали. Це, в свою чергу, було з'єднане з іншою теорією, виведеної гуманістами з єврейських джерел.

Герметична концепція

Вона також інтерпретувалася по-християнськи. При цьому сильний вплив на Піко надав герметизм Фічино. Ця концепція пояснювала порятунок за допомогою збирання частинок світу, представленого у вигляді істини. Разом з цим розгорталося пізнання як спогад. Герметизм вказував 8 кіл (арканов) сходження. Спираючись на гностико-міфологічне трактування походження людини, концепція описує особливі божественні здібності індивіда. Вони сприяють автономної реалізації дій пам'яті-воскресіння. Разом з цим сам герметизм дещо змінився під впливом християнства. У концепції спасіння за допомогою індивідуального пізнання було замінено ідеєю кінцівки, гріховності індивіда, благою звісткою про спокуту, покаяння, милості Бога.
Гуманізм філософії Піко делла Мірандола

"Гептаплус"

У цьому творі мислитель використовував кабалістичний інструментарій для інтерпретації слів. У праці йдеться про згоду людського початку, вогню і розуму. Мова йде про трьох частинах великого і маленького світу - макрокосму і мікрокосму. Перший складається з божественного чи ангельського розуму, джерела мудрості, з сонця, що символізує любов, а також з неба, виступає як початку життя і руху. Людська діяльність аналогічним чином визначається розумом, статевими органами, серцем, які дарують любов, розум, продовження життя і роду. Піко не просто застосовує каббалістичні інструменти при підтвердженні християнських істин. Він включає в останні співвідношення макро - і мікрокосму, яке пояснюється ренесансним способом.

Гармонія

Безумовно, каббала сильно вплинула на становлення ренесансної концепції макро - і мікрокосму. Це позначилося не тільки в працях Піко делла Мірандоли. Згодом вплив каббали відзначається і в роботах Агріппи Ностесгеймского і Парацельса. Гармонія великого і малого світів можлива тільки в якості активної взаємодії людини і Бога. При осмисленні в рамках кабалістичної концепції інтерпретовані ідеї згоди, слід звернути увагу на той факт, що для Ренесансу як суб'єкта пізнання виступав людина як мікрокосм. Він був гармонією всіх нутрощів і частин тіла, крові, мозку, кінцівок, живота і так далі. У середньовічній теоцентрической традиції не було достатньо змістовного адекватного понятійного апарату, щоб осмислити таке живе, тілесне згоду різноманітного і єдиного.
Гуманізм філософії Піко делла Мірандола

Висновок

Яскраві інтерпретації згоди макро - і мікрокосму відзначаються в Зохаре. У ній осмислюються земна і небесна явственность, розгортається симпатическое розуміння космічного єдності. Однак взаємозв'язок ренесансних концепцій і теософічних образів Зохара не можна назвати однозначною. Мірандола міг досліджувати лише деякі витяги вчення, яке було доповнено і переписано в 13-м столітті, а поширене приблизно у 1270-1300 рр. Опублікована в цей період версія стала результатом колективних досліджень багатьох мислителів протягом цілих століть. Поширення витримки Зохара відрізнялися явно пантеїстичним, теоцентрическим і екстатичним характером. Вони узгоджувалися з вимогами і звичаями іудаїзму і по всьому мали розходитися з філософією Мірандоли. Слід сказати, що у своїх "Тезах" мислитель не надавав виняткового значення каббалі. Мірандола намагався сформувати християнський синкретизм з допомогою єврейських джерел, зороастризму, орфізму, пифагоризма, аристотелізму Аверроеса, концепції халдейських оракулів. Мислитель розмірковував про порівнянності, численність, узгодженості гностичних і магічних вчень з християнською ідеєю, творами Кузанського і Аристотеля.