Корисні поради
на всі випадки життя
» » Яку релігію сповідують японці? Релігія населення японських островів

Яку релігію сповідують японці? Релігія населення японських островів

Додано: 16.12.15
Рубрика: Цікаве
Відомо, що Японія – одна з провідних країн світу в галузі науки і техніки, міжнародної політики і торгівлі. Але, незважаючи на економічне диво, що сталося в цій державі після Другої світової війни, її народ досі зберіг свою неповторну самобутність. Саме вона суттєво відрізняє японців від решти світу. Так, їх культура багато запозичила в інших народів. Але вони з успіхом зуміли пристосувати всі нововведення під свої традиції. Проте незмінною культурною основою Країни висхідного сонця до цих пір залишається споконвічна релігія японців.


Народні вірування

Незважаючи на високий розвиток інформаційних технологій, для жителів західних країн японська культура досі залишається загадкою. Особливо це стосується старовинних вірувань. Якщо запитати, яку релігію сповідують японці, то багато хто відповість, що буддизм. Але це твердження не зовсім правильно, так як дане віровчення проникло на острови з Китаю лише в VI столітті. Саме тоді на ці землі почали приїжджати перші буддійські ченці. Вони привозили з собою священні книги, написані на їх рідній мові. Виникає наступне запитання: яка релігія у японців була до появи буддизму? Вченими доведено, що спочатку у кожного народу існували свої вірування, які передбачали певну релігійну практику, ніяк не пов'язану з церковною ієрархією. Це був цілий ряд дій і уявлень, які ґрунтувалися на забобони, забобони і т. п.
Яку релігію сповідують японці? Релігія населення японських островів

Давні культи

У Японії здавна поклонялися різним живим істотам. Одним з найпоширеніших був культ лисиці. Божества в образі цього тварини з людським тілом і розумом присвячували спеціальні храми, дійшли і до наших днів. Там досі збираються люди, які володіють так званою лисячій натурою. Впадаючи в транс під звуки барабанів і моторошні завивання священиків, вони думають, що в них вселяється священний дух, який посилає їм дар провидців, здатних передбачати майбутнє.


Крім лисиці, японці поклоняються і іншим живим істотам, наприклад, змій, черепах, стрекозам і навіть молюскам. Аж до недавнього часу чільним твариною вважався вовк. Його називали духом гір Окамі. Селяни зазвичай просили його про захист посівів і самих себе від різних бід і напастей, рибалки – про дарування попутного вітру і т. д. Але яким би тварині ні поклонялися древні і сучасні остров'яни, це всього лише вірування. Про тому, як називається релігія японців насправді і що вона собою представляє, спробуємо розібратися в цій статті.
Яку релігію сповідують японці? Релігія населення японських островів

Синто – шлях богів

За загальним визнанням вчених, стародавня релігія на островах Японії розвивалася окремо від китайської, і достовірних джерел її виникнення дотепер не знайдено. Називається вона синто, або шлях богів. По правді сказати, для більшості японців не настільки важливо походження і суть цієї релігії, для них вона одночасно є традицією, історією і життям. Синто можна порівняти з давньою міфологією, а сенс і мета самого синтоїзму полягає в утвердженні самобутності культури Японії і божественного походження її народу. Згідно цієї релігії, спочатку з'явився імператора (мікадо), який є нащадком небесних духів, а потім і кожен з японців – його нащадків (ками). У цьому випадку об'єктом поклоніння вважаються предки, точніше, душі померлих покровителів сімей.
Яку релігію сповідують японці? Релігія населення японських островів

Письмові джерела

Основними релігійними документами синтоїзму є дві збірки міфів – Нихонги і Кодзікі, написані придворними імператора після 712 року, а також докладні інструкції з давніми молитвами і ритуалами – Энгисики. Історики вважають, оскільки дані письмові джерела з'явилися набагато пізніше подій, про які йде мова, там можуть бути дещо спотворені первинні духовні практики і вірування синтоїзму. Але, як би те ні було, з них видно, що стародавні японці, релігія і традиції яких були зосереджені переважно навколо їхньої сім'ї і роду, а також землеробських свят, обожнювали життя. Шамани, які виконували обов'язки служителів культу і розмовляли з віруючими від імені предків (камі), вважалися воїнами, билися зі злими духами. Вони викликали богів, використовуючи при цьому Кагура – традиційні для цієї релігії священні танці, виконувані молодими дівчатами. Можна з упевненістю сказати, що багато з традиційного японського мистецтва, музики та літератури своїм корінням сходить саме до давніх шаманських ритуалів синтоїзму.
Яку релігію сповідують японці? Релігія населення японських островів

Базові релігійні концепції

Дуже цікавим є погляд на світ, який зуміли сформувати віруючі японці. Релігія синтоїзму базується на п'яти основних концепціях, і перша з них звучить так: світ створив не бог - він виник сам по собі, і він не просто хороший, а досконалий. Друга концепція оспівує силу життя. Згідно японської міфології, перший секс стався між божествами. Саме тому мораль і фізична близькість між чоловіком і жінкою свідомості японців ніяк не пов'язані між собою. З цього випливає, що усе природне повинно поважатися, а всі «не чиста» - засуджуватися, але при цьому все можна піддати очищенню. Завдяки таким переконанням японці схильні адаптувати практично будь-яку модернізацію, очистивши і скорегувавши її згідно своїм традиціям.
Третя концепція синто – єдність історії та природи. Дана релігія японців не розділяє світ на живе і неживе, тобто в людину, тварину або будь-якої речі живе ками. Це божество живе не в потойбічному світі, а живе разом з людьми, тому віруючим не потрібно шукати порятунку десь ще - воно постійно перебуває поруч, у повсякденному житті. Четверта концепція – це багатобожжя. Так як синто тісно пов'язаний з родовими божествами, він з'явився з культів, оспівують природу конкретної місцевості. Різні чаклунські і шаманські обряди лише до V або VI століття стали потроху приводити до відомого одноманітності, і то тільки тоді, коли імператор вирішив взяти під контроль діяльність всіх синтоїстських святилищ. Тоді ж спеціально створений департамент склав список усіх богів сінто, яких виявилося ні багато ні мало, а 3132! З часом їх кількість лише збільшувалася.
Яку релігію сповідують японці? Релігія населення японських островів

Національна релігія японців

Остання концепція синто має національно-психологічну основу. Згідно їй, боги ками створили не всіх людей, а виключно одних японців, тому мало не з пелюшок кожен житель Країни висхідного сонця знає, що він належить до цієї релігії. Подібне вчення сформувало дві моделі поведінки. З одного боку, ками пов'язані лише з японської нацією, тому буде виглядати смішно і безглуздо, якщо будь-який іноземець почне сповідувати синто. З іншого ж боку, кожен віруючий синтоїстів може стати прихильником будь-якої іншої релігійної доктрини одночасно.

Релігійна практика

Відразу потрібно сказати, що життя синтоистов досить різноманітна, хоча і обертається в основному навколо святилищ. Позначеннями священної землі є торії, що представляють собою великі ворота, що нагадують за формою грецьку букву "П" з горизонтальними двома реями. Далі, по шляху до головної будівлі святилища, обов'язково будуть розташовані спеціально підготовлені місця, призначені для обмивань віруючих. Створюючи свої ритуальні споруди, японці, релігія яких, як з'ясувалося, значно відрізняється від інших віросповідань, поділяють їх на декілька зон. На почесному місці завжди розташовують синтаи (втілення ками). Їм може бути меч, якась коштовність або дзеркало. Варто відзначити, що саме синтаи – це не об'єкт поклоніння: віруючі моляться божества, що живе в цьому предметі.
Яку релігію сповідують японці? Релігія населення японських островів

Ритуал очищення

Мабуть, все серйозніше ставляться до нього саме японці. Релігія синто за традицією вимагає особливої чистоти. Наприклад, жінка, яка йде на поклоніння, не доходячи до головного святилища, повинна зупинитися, щоб зробити ритуальне обмивання. Після цього вона запалює пахощі або робить приношення, опускаючи монетку в спеціальну скриньку для пожертв. Підійшовши до святилища, жінка повинна повернутися до вівтаря особою і, схиливши голову, двічі ляснути в долоні, а потім скласти руки перед обличчям долонями разом. Цей ритуал призначений для покликання ками, проте його можна робити і вдома. Справа в тому, що у багатьох японських будинках є камі-дана – маленькі сімейні вівтарі, де проводять ритуал вшанування предків.
Яку релігію сповідують японці? Релігія населення японських островів

Релігійні торжества

Головним святом синтоїзму вважається щорічний мацурі, який в деяких храмах може відзначатися і двічі в році. У це слово вкладено поняття про всю ритуальної системи, куди входить не тільки релігія японців, але і уклад їхнього життя. Зазвичай ці народні гуляння пов'язують із збиранням врожаю або початком сільгоспробіт, а також з будь-пам'ятною датою, пов'язаної з історією самого святилища або місцевого божества. Треба сказати, що японці, релігія яких настільки демократична, дуже люблять влаштовувати пишні святкування. Про них служителі храмів сповіщають заздалегідь всіх без винятку, тому свята мацурі завжди збирають великі натовпи людей, із задоволенням беруть участь в церемоніях, так і в численних розвагах. Деякі святилища навіть влаштовують урочистості схоже барвистим карнавалів.