Корисні поради
на всі випадки життя
» » Армійський рукопашний бій: правила, прийоми, змагання

Армійський рукопашний бій: правила, прийоми, змагання

Додано: 16.12.15
Рубрика: Спорт і їжа
Армійський рукопашний бій – це не що інше, як універсальна система навичок застосування на практиці прийомів нападу і захисту, що увібрала в себе все краще з арсеналу найвідоміших єдиноборств світу. Завдяки своїй видовищності, він зумів завоювати величезну кількість шанувальників не тільки у нас в країні, але і за кордоном.

Зародження

Вважається, що армійський рукопашний бій з'явився в Радянському Союзі в 1979 році, коли на спортивній базі, закріпленої за 7-ї гвардійської дивізії ВДВ, розташовувалася в литовському Каунасі, пройшов перший чемпіонат з участю повітряно-десантних військ. Даний вид єдиноборств став продуктом багаторічної співпраці фахівців у галузі спорту та фізичної підготовки як десантних, так і інших пологів військ.


Армійський рукопашний бій: правила, прийоми, змагання
В цьому напрямку була виконана величезна робота: з числа призовників ретельно відбирали спортсменів-розрядників та призерів змагань з самбо, дзюдо, боротьби, боксу і т. д. зрештою спільні зусилля бійців і командирів дали відмінний результат – зародилася нова система, яка нині широко відома як армійський рукопашний бій. Прийоми, запозичені з різних технік, представляють собою гармонійне з'єднання борцівських навичок з ударами ногами, руками і головою. До речі, в 1970-х роках вже починали проводити таке навчання солдатів-строковиків, призваних на армійську службу в ВДВ, але за рамки спеціальної фізичної і тактичної підготовки воно не вийшло. Мало того, будь-яке застосування прийомів рукопашного бою в неслужбових цілях було неправомірним і тягло за собою в кращому випадку дисциплінарну, а в гіршому – кримінальну відповідальність. Про це військовослужбовцям постійно нагадували плакати, розміщені в частинах ВДВ. У той час армійський рукопашний бій можна було застосовувати тільки при проведенні спецоперацій.


Вихід з тіні

Як було сказано вище, в СРСР до кінця 80-х років минулого століття існувала заборона на викладання і застосування карате та інших бойових мистецтв. Після його зняття відбулася швидка комерціалізація даної спортивної сфери. У зв'язку з цим почали з'являтися одна за одною численні школи, клуби, секції, де викладалися в основному бойові мистецтва східної спрямованості. До 1994 року навички рукопашного бою вважалися одним з видів військово-прикладного спорту. Його культивували виключно у військових підрозділах. Поступово найширший набір технічних прийомів і прикладних можливостей, а також висока кваліфікація тренерського складу і досить щільний графік змагань стали викликати підвищений інтерес як з боку спортсменів, які володіють навичками різних видів єдиноборств, так і підростаючого покоління.
Армійський рукопашний бій: правила, прийоми, змагання
Армійський рукопашний бій: правила, прийоми, змагання

Захисне екіпірування: шолом

Як відомо, цей вид спорту є одним з найбільш жорстких і ефективних категорій єдиноборств. Саме тому змагання по армійському рукопашного бою вимагають певних засобів захисту, якими повинен бути екіпірований кожен спортсмен, який бере участь у турнірі. Насамперед у виступаючого бійця повинні бути добре натреновані м'язи шиї, так як під час поєдинків його голова одягається в спеціальний шолом, до якого пред'являються певні вимоги. Одне з основних умов – захисна решітка не повинна прилягати або яким-небудь іншим чином стикатися з особою спортсмена. Справа в тому, що було зафіксовано кілька випадків, коли під час акцентованого удару прямо по шолому, вона у буквальному сенсі розтинала шкіру бійця, викликаючи при цьому рясна кровотеча, зупинити яку можна було лише за допомогою термінового хірургічного втручання. Суддівські колегії при розборі таких інцидентів зазвичай приходили до єдиного висновку: захисні решітки були виготовлені без дотримання будь-яких вимог безпеки і до того ж кустарним способом. Для запобігання таких травм прути решітки повинні скріплюватися між собою виключно за допомогою аргонової зварки.
Армійський рукопашний бій: правила, прийоми, змагання
Наступна вимога – шолом для армійського рукопашного бою у кожного спортсмена повинен бути індивідуальним. Це означає, що його підганяють під будову голови бійця для того, щоб уникнути так званого ефекту теліпання в момент удару. Для цього всередину шолома встановлюють спеціальні пенопленовие накладки.

Інша екіпіровка

Враховуючи жорсткість боїв, не тільки голова спортсмена, але і деякі інші частини тіла також потребують захисту. Щоб запобігти серйозні травми ніг, використовують спеціальні накладки для гомілок і на коліна, а борцовки-фути – для підйому стопи і п'ят. Захист використовується також для ліктів і передпліч. Кисті обов'язково перев'язують боксерськими бинтами, так як самі рукавички-краги не можуть гарантувати збереження кісток рук при зіткненні з металевим шоломом. Крім того, в екіпіровку бійця входить захисний жилет, званий протектором, і раковина для паху. Все перераховане вище обмундирування, крім металевого шолома і рукавичок, надягають під кімоно.

Основні правила армійського рукопашного бою

Всі бійці в обов'язковому порядку поділяються на вікові групи: до 18 років, а далі - в залежності від Положення про змагання. Також відбувається поділ по ваговим категоріям: спортсмени до 60 кг та понад 90 кг з кроком в 5 кг. Але буває, що на локальних турнірах для дорослих попередньо домовляються лише про двох – до і понад 75 кг. Бої спортсменів проводяться на татамі (квадратному килимі) розміром не менше 14х14 м. При цьому сама сутичка відбувається всередині вище зазначеного простору. Його розмір - небудь 8х8 або 10х10 м, а решта зовнішня зона, шириною не менше 3 м, що забезпечує безпеку бійців. Бій відбувається в один тур і триває по-різному: у хлопчиків і юнаків – по 2 хв. чистого часу, а у чоловіків – по 3 хв. Що стосується дівчаток, а також дівчат і жінок, то тривалість поєдинків може бути скорочена за результатами предтурнирной зустрічі та за згодою представників їхніх команд. До кожного спортсмену приставляється секундант, що відповідає за його амуніцію під час проведення поєдинків. Наприклад, в його обов'язки входить закріпити спеціальні захисні накладки і протектор, а також подпоясать кімоно, перев'язати шолом і тому подібні дії, які боєць сам виконати не в змозі за відведений для цього час. Коли відбувається поєдинок, секундант сидить на стільці, розташованому позаду місця учасника. При цьому він не може спілкуватися з бійцем, даючи йому поради або які-небудь команди. За подібне порушення спортсмену спочатку роблять зауваження, а за повторне невиконання даної вимоги – попередження.
Армійський рукопашний бій: правила, прийоми, змагання

Початок бою

Спортсмени зобов'язані з'явитися на татамі протягом 1 хвилини з того моменту, як були оголошені їхні прізвища. Безпосередньо перед початком бою перевіряють правильність екіпіровки спортсменів, для чого вони стають на краю килима для огляду їх суддею. Він зобов'язаний уважно перевірити наявність усіх необхідних захисних засобів на кожному із спортсменів: наявність протекторів, шоломів, рукавичок, раковин, а також накладок на гомілки і стопи. Після закінчення огляду суперники виходять за межі татамі, де чекають команди «Бійці на середину». Коли вона пролунала, спортсмени йдуть до центру татамі і стають на спеціально позначені місця, після чого поклоном вітають глядачів, суддю і свого противника. І, нарешті, після відповідної команди починається сам поєдинок.

Оцінювання боїв: турнір

Армійський рукопашний бій, втім, як і інші види спорту, має свої критерії, за якими визначають результат поєдинків. Зараховуються наступні технічні дії: атаки ногами і руками, больові прийоми і кидки. Не враховується лише боротьба в «партері» і удари головою. Оцінки за вироблені технічні дії: 1 бал – удари рукою по корпусу і ногою по нозі, а також звалювання, тобто кидок, зроблений без відриву тіла противника від килима; 2 бали – удари ногою по корпусу і рукою в голову, кидок з повним відривом тіла суперника від татамі; 3 бали – удари ногою в голову, нокдаун і швидкий амплітудний кидок; чиста перемога – це нокаут або 2 нокдауну, результативний больовий прийом, дискваліфікація, неявка або відмова противника.
Армійський рукопашний бій: правила, прийоми, змагання

Перемога в поєдинку

Вона може присуджуватися: за наочним перевагою, тобто коли один із спортсменів перестає пручатися або розвертається спиною до свого супротивника; за очками, згідно з рішенням бічних суддів; у зв'язку з незгодою одного з супротивників продовжити поєдинок - причиною такої поведінки може служити втому, отримання травми і т. д.; здача суперника, проти якого був застосований больовий прийом; неявка на поєдинок одного з спортсменів; при двох сталися нокдаунах одного з суперників протягом поєдинку (бій зупиняють для того, щоб уникнути небажаного травматизму); нокаутом; при дискваліфікації одного зі спортсменів. Її причиною можуть послужити неспортивну поведінку, отримання трьох попереджень, і в особливих випадках – нанесення своєму опоненту заборонених ударів, після яких він фізично не може продовжити поєдинок.

Заборонені прийоми

Армійський рукопашний бій має обмеження на застосування деяких ударів і інших технічних дій, таких як: задушливі захвати і больові прийоми щодо шиї, кисті і хребта; топающие удари і стрибки ногами по свідому супернику; больові прийоми, вироблені в стійці; удари в шию і пах, по суглобів рук і ніг, хребта і потилиці, а також у внутрішню сторону стегна; захоплення, вироблений за шолом або за його грати.
Армійський рукопашний бій: правила, прийоми, змагання

Секції для підростаючого покоління

Як і для дорослих спортсменів, армійський рукопашний бій для дітей викладають досвідчені професійні тренери. В секціях проводяться заняття з самооборони, обличчястої безпеки, особлива увага приділяється психологічній підготовці. Крім того, діти навчаються основним методам як захисту, так і нападу, куди входять борцівська техніка, удари ногами і руками, а також больові прийоми. Читаючи цю статтю, деякі можуть обуритися: навіщо навчати дітей такого жорсткого виду єдиноборств, як армійський рукопашний бій? Секція, в якій буде займатися дитина, допоможе знайти йому справжніх друзів, придбати упевненість в собі, не боятися конфліктів з хуліганами і ефективно діяти, перемагаючи практично в будь-якій екстремальній ситуації.