Корисні поради
на всі випадки життя
» » Приклади контркультури. Поняття і функції контркультури

Приклади контркультури. Поняття і функції контркультури

Додано: 17.12.15
Рубрика: Цікаве
Під субкультурою розуміється особливий специфічний спосіб існування, заснований на реалізації природної людської потреби в обличчястісному розвитку, самовираженні, осмислення власного призначення. Кожна субкультура існує поза рамок суспільного устрою економіки або політики. Тому вона лише малою мірою визначається матеріальними причинами і об'єктивними чинниками існування. З латини термін перекладається як "подкультура". Мається на увазі, що вона відрізняється від домінуючої.


Ознаки субкультури та контркультури

Їх носії також виділяються в окрему соціальну групу. Відмінності можуть виражатися в альтернативній системі цінностей, особливій мові, манері поведінки та ін. Різні субкультури можуть формуватися на базі етнічних, національних, професійних або будь-яких інших спільнот. А що ж включає в себе поняття контркультури? Вже з визначення можна здогадатися, що це не звичайна субкультура, а різко відрізняється від домінуючої, що конфліктує з традиційними цінностями. Контркультура в літературі і в житті заснована на власних нормах і моральних підвалинах її представників, які намагаються повалити пануючі в суспільстві установки. Яскравими прикладами контркультури можна вважати молодіжну революцію 60-х років 20 століття, руху панків і хіпі.
Приклади контркультури. Поняття і функції контркультури
До однієї з класичних, найбільш найстаріших, можна віднести контркультуру злочинного світу. Виникнення її обумовлено природною ізоляцією відбувають термін ув'язнених, відірваних від загальноприйнятих цінностей. Як наслідок, закономірно виникла домінуюча контркультура в її дуже жорсткої різновиди з чіткою ієрархією і цілком певними законами.


Про схожість і відмінність термінів

Починаючи з шістдесятих років минулого століття поняття «масова культура», «контркультура» і «субкультура» почали зближуватися. Молодь намагається об'єднатися проти спільного «ворога», бачачи такого в особі суспільства в цілому, або окремих соціальних явищ. Але все ж між цими визначеннями існує різниця. Давайте розглянемо основні відмінності молодіжної субкультури та контркультури як такої. Перша з них існує, як правило, в атмосфері гри, протиставляючи поняття «Ми» і «Вони». Зайняті представники молодіжних субкультур досить конструктивною діяльністю. Їх мета – створити свій особливий світ. Вони не прагнуть боротися з ворогом і найчастіше займають пасивну позицію. Поняття контркультури передбачає існування у формі мітингу. Мається на увазі наявність спільного ворога, проти якого треба боротися. Основою існування контркультури служить діяльність деструктивного характеру, мета якої – перемога над ворогом. Доходить до відкритого протистояння і цілком реального оголошення війни ворожим цінностей суспільства. Як правило, ці відмінності характерні для чистих форм і контркультури молодіжної субкультури. На практиці існує безліч проміжних варіантів, що поєднують в собі елементи обох форм. Найяскравіші приклади субкультури та контркультури ми наведемо нижче.
Приклади контркультури. Поняття і функції контркультури

Основні причини виникнення молодіжних субкультур

Західні соціологи, досліджуючи виникнення даних форм суспільного життя, бачать витоки їх у необхідності вироблення принципово нових норм поведінки, які відповідають сучасним труднощів. Традиційні форми устрою соціуму і сім'ї не в змозі задовольнити прагнення молоді. Представники її, шокуючі суспільство незвичайним стилем життя, зовнішнім виглядом і поведінкою, не можуть досягти адекватного самовираження в умовах існуючої реальності. Будь-яка субкультура мають поруч характерних рис, набір яких для неї є обов'язковим. В центрі кожної з них неодмінно виявляється ініціативний блок, який здійснює ідеологічну підтримку і генерує нові ідеї. Характерно, що представників тієї чи іншої молодіжної субкультури, як правило, можна зустріти лише в мегаполісах і великих містах. У невеликих населених пунктах неформали – явище екзотичне. Вони зазвичай лише копіюють характерну атрибутику, що робить наслідування умовним і досить поверхневим.

Що дає субкультура молоді

Як відомо, виникнення будь-якого явища завжди має цілком конкретні причини і покликане вирішити ряд соціальних завдань. У чому ж, з даної точки зору, полягає сенс молодіжних неформальних об'єднань? Основні функції контркультури – психологічні. Це підвищення статусу бунтівного підлітка у власних очах і спроба вийти з-під батьківського контролю. Таким чином, період перебування в умовах і межах молодіжної субкультури для підлітка стає перехідним від дитячого до дорослого, осмисленому сприйняттю життя. Важливий урок, який засвоюється в процесі занурення в світ молодіжних течій, – освоєння необхідних соціальних правил і навичок. Стикаючись з певними формами поведінки, підліток або приймає, або відкидає їх. Як правило, середній термін обертання тинейджера в середовищі неформалів не перевищує трьох років.
Приклади контркультури. Поняття і функції контркультури

Чому ця середовище так приваблива

Крім того, перебування в межах того чи іншого неформального руху займає час підлітків, привчає їх структурувати власний дозвілля і, в кінцевому підсумку, веде до більшої організованості.
Зазначимо, що досить чималого числа представників молоді властиво відсутність яскраво позначеної обличчястої самоідентифікації. Більшість з них знаходиться у владі поведінкових стереотипів, що в підсумку призводить підлітків до лав неформалів. Будь-яка молодіжна контркультура на 80-90 % складається з любителів наслідувати, не здатних на відстоювання власної індивідуальності. Найбільш проста причина примикання підлітків до представників тієї чи іншої субкультури – пошук людей, близьких за переконаннями. Епатаж, як і зовнішня атрибутика, порівняно з цим вторинні.

Контркультура: приклади з життя

Частина молодіжних течій вже канула в минуле. В якості найбільш яскравого прикладу можна назвати рух хіпі, що існувало в США в 60-х роках минулого століття. Масштаб його був настільки великий, що в комунах хіпі спільно жили тисячі молодих людей. Ні в одній іншій субкультурі пізніше не траплялося такого спільного проживання. На ідеях хіпі про вільної любові була заснована сексуальна революція тих років. Базою альтернативного способу життя розглянутого нами течії стало виникнення мережі квартир («флэтов»), куди кожен міг потрапити на нічліг або тимчасове проживання («вписатися»). Для соціального інституту хіпі характерним стало заперечення традиційних цінностей оточуючого суспільства, принципова наглядова позиція, пацифізм, сексуальна свобода і крайній аскетизм в побуті.

Субкультура і контркультура на прикладі Росії

Інший приклад зниклої субкультури, що існувала в нашій країні, – це любери. Так називали представників молодіжних угруповань кримінального характеру. З'явилися спочатку вони в Підмосков'ї, в місті Люберці. Характерна риса таких угруповань – орієнтація на здоровий спосіб життя в поєднанні з «коригуванням» соціальної дійсності у перебудовні роки. Полягала вона в переслідуванні «покидьків суспільства» (бомжів, алкоголіків, повій) били та всіляко цькували.
Приклади контркультури. Поняття і функції контркультури
Зовнішній вид любера говорив про негайну готовність вступити в бійку. Часто організовані групи виїжджали в Москву та інші міста та влаштовували побоїща, які доводилося втихомирювати силами міліції.

Небезпечна контркультура

Інші приклади субкультури та контркультури - ще «серйозніше». Схожістю з люберами володіють сучасні радикальні угруповання екстремістського характеру, що мають вже принципово інший рівень організованості та ідеології (наприклад, скінхеди). Скінхедів можна віднести до соціально небезпечним субкультур. Перші їх представники з'явилися в Англії в 1968 році, вони «вчили розуму» розслаблених хіпі і наркоманів. Стиль одягу «бритоголових» виробився з урахуванням необхідності пристосування до жорстоких вуличних боїв: чорні щільні штани, армійські черевики на товстій підошві, допомагають у бійці, короткі куртки без коміра. Одяг скінхеда була позбавлена будь-яких деталей, що дозволяють зачепитися противнику (значків, сумок або очок). З тією ж метою голилися наголо. Їх послідовники – російські скінхеди з'явилися в 90-х роках 20 століття. Зовнішня атрибутика була скопійована з ними західних «колег», ідеологія і область застосування сил базувалися на національних російських проблеми. Дану субкультуру можна віднести до найбільш агресивним. Скінхеди сповідують типові нацистські ідеї, не залишаючи шансів інакомислячих. Ідеологія скінхедів заснована на ідеї расової чистоти. Ними часто організовуються погроми в середовищі тих, хто відрізняється зовнішнім виглядом (наприклад, довгим волоссям, кольором шкіри), або представників іншої сексуальної орієнтації.

Прихильники Сатани

Приклади контркультури вельми різноманітні. Ще одне небезпечне явище – так звані сатаністи. Вони виділилися в окрему течію з руху металістів, об'єднавшись з шанувальниками церкви сатани на початку дев'яностих років в нашій країні. Сатанинська субкультура зараз налічує декілька самостійних напрямів. В їх число входять антихристиане, извращающие Біблію і практикуючі прямо протилежні біблійним заповідям дії (часто – знущання і вандалізм). Інший напрямок – ортодоксальні сатаністи. Ті стверджують, що влада сатани за своєю силою дорівнює влади Бога. У них є власні обряди і ритуали, хоча жертвоприношень у цій середовищі зазвичай не проводиться. Розвинуто напрямок у протестантських країнах.
Приклади контркультури. Поняття і функції контркультури
Є сатаністи-філософи – вони єдині, хто має організацію, зареєстровану офіційно. До їх головним цінностей відноситься потурання власних егоїстичних потреб на підставі ідеї Ніцше про надлюдину. Інші послідовники цього вчення в основному дотримується лише зовнішню атрибутику (носять прикраси з перевернутим хрестом, фарбують волосся в чорний колір).

Інші молодіжні течії

У 80-х роках 20 століття в нашій країні виник рух «гопників». Особливо багато було їх на середньому Поволжі. Гопники оголосили себе ворогами по відношенню до представників більшості інших молодіжних субкультур – рэперам, байкерам, хіппі і так далі. Будь-який з перерахованих вище міг бути ними побитий і пограбований. В якості інших, менш небезпечних представників молодіжних субкультур можна розглядати футбольних фанатів. В їх середовищі прийнято поділ на вболівальників тих чи інших спортивних клубів. Представники ще однієї течії – панки. Дізнатися їх легко по характерному вигляду: шкіряні куртки, пірсинг, екзотичні зачіски. На голові найчастіше красується класичний ірокез, або ж вона поголена наголо. Панки наслідують улюбленою рок-музикантам, хуліганять, п'ють, курять травку, рідко миються, виступають за ідеї анархії. Їх основне гасло: «Немає майбутнього». Песимізм панківської ідеології дозволяє їм висловлювати себе у крайніх формах, пов'язаних з насильством, зловживанням алкоголем і наркотиками. Приклади контркультури панків – найбільш, мабуть, характерні серед молодіжних неформальних течій.

Об'єднання за інтересами

Представники інших субкультур об'єднуються на основі прихильності до певного способу життя. Яскравий зразок цього – байкери (мотоциклісти). Вони існують у своєму, особливому світі – світі руху на величезних швидкостях.
Приклади контркультури. Поняття і функції контркультури
Але є й інші приклади контркультури, припустимо, сфера хіп-хопу. Дане протягом відноситься до складних культурних утворень. Воно включає в себе виконання танців в особливому стилі (брейк-данс або реп), захоплення графіті, стрітбол (вуличний футбол), роллінг (катання на роликових ковзанах в певній техніці). Зростання шанувальників хіп-хоп культури оздоровила молодіжне середовище. Підлітки відволіклися від наркотиків та алкоголю і почали змагатися у вуличних танцях і спортивних змаганнях. Всі ці заняття вимагають чималої фізичної підготовки, яка несумісна зі слабким здоров'ям і шкідливими звичками. Ще варто згадати протягом дигерів. Так називають тих, хто досліджує підземні комунікації. «Мешканці міських печер» проводять час у таємничих заплутаних лабіринтах, їх оточує ореол скритності, вони не прагнуть до популярності або розширення власних рядів.

Гра і творчість

Чи є позитивні приклади контркультури? Мабуть, одними з найбільш психологічних здорових, творчих і соціально благополучних її представників можна вважати рольовиків. Хто це такі? До них відносять людей, які весь вільний час присвячують відтворення певної історичної чи літературної епохи. Це реконструктори, анімешники, а також інші подібні їм співтовариства. Діяльність проходить у вигляді розігруються на лоні природи театралізованих вистав, а також домашніх або міських рольових ігор. Прихильники цієї течії регулярно влаштовують історичні або реконструкторские фестивалі, займаються кінним спортом, фехтуванням і загальною фізичною підготовкою. У них прийняті власні тусовки з метою спілкування і пошуку однодумців. Величезна привабливість рольових ігор полягає в можливості відходу від повсякденної реальності і реалізації творчого початку. У середовищі рольовиків легко вийде одягатися в одяг вибраного стилю (історичного, середньовічного, стиль Дикого Заходу). Дівчата мають можливість вибрати старовинний або романтичний наряд. Серед рольовиків надзвичайно розвинута певна атрибутика, особливо між шанувальниками творчості Толкієна. Художні твори жанру фентезі – своєрідна контркультура в літературі, що надає своїм прихильникам величезний простір для гри.
Приклади контркультури. Поняття і функції контркультури

Музика та інше

Ще має сенс згадати рух мобберов (флешмобберов). Ними влаштовуються короткострокові акції, організований процес з допомогою мережі Інтернет, за якою зареєстрованим на певному сайті користувачам розсилаються точні інструкції про час, місце і характер проведення чергового флешмобу. Безліч субкультур засноване на конкретних музичних пристрастях. Є шанувальники групи «Аліса», Віктора Цоя (група «Кіно»). Фанати прагнуть наслідувати улюблених солістам в найдрібніших деталях зовнішнього вигляду. Окрему течію – металісти, що представляють широко поширену неформальну субкультуру. «Важку» музику слухають зараз дуже і дуже багато. Об'єднати шанувальників «важкого металу» з якого-небудь спільною ознакою у наші дні складно, настільки вони різні.

Емо і готи

Певну музику воліють та представники такого молодіжного течії, як емо. Вважається, що до них примикають підлітки з нестійкою психікою і підвищеною емоційністю, що підкреслюється певної одягом і характерним макіяжем. Інша, відмінна від емо культура, – готи. Це шанувальники смерті, занепаду, у них існує своя особлива музика, характерна естетика, несе яскраво виражену театральність. «Темна романтика» вилилася в абсолютно окреме культурне протягом з характерним депресивно-романтичним поглядом на існування. Класичний гот замкнутий, схильний до меланхолії, нападів депресії. Це істота, якій чужі загальноприйняті стереотипи поведінки. Більшість представників одягаються виключно в чорне, в цей же колір фарбують волосся, губи і нігті. Докладно перерахувати все різноманіття існуючих нині субкультур не представляється можливим. Контркультура і субкультура – дві сторони єдиного цілого. Вони мають багато спільного і можуть взаємно переходити один в одного. Класифікації будь контркультури і субкультури досить умовні, адже нормальний підхід тут категорично неприйнятний. Основа будь-якої з контркультури – підтримка індивідуальності її носіїв.