Корисні поради
на всі випадки життя
» » Бог багатства у греків. Давньогрецькі боги багатства. Боги грошей, багатства і удачі у грецькій міфології

Бог багатства у греків. Давньогрецькі боги багатства. Боги грошей, багатства і удачі у грецькій міфології

Додано: 17.12.15
Рубрика: Цікаве
Хто бог багатства у греків? Він у них не один. Давньогрецька міфологія вражає своєю багатогранністю. У ній поєднуються моральність, етичні принципи, культура багатьох європейських народів. Міфологія відрізняється особливим мисленням, вивченням світу і місця людини в ньому. За допомогою у всіх починаннях стародавні греки зверталися до могутнім божествам, які направляють їх на правильний шлях і дарившим їм удачу в усьому. Хто боги багатства у греків? Саме про них і піде мова в статті.
Бог багатства у греків. Давньогрецькі боги багатства. Боги грошей, багатства і удачі у грецькій міфології

Ставлення до багатства в Стародавній Греції

У Стародавній Греції скептично ставилися до багатства: вважалося, що заробляти гроші набагато простіше, ніж заслужити добре ім'я і славу. У давньогрецькій міфології нерідко зустрічаються випадки, коли бідний чоловік з народу брав верх над багатою аристократією, яка не мала авторитету і поваги серед греків. Перш ніж Греція стала економічно розвиненою державою, пріоритет віддавався нематеріальною сферами: медицині, філософії, науки і спорту.


Пізніше почало активно розвиватися сільське господарство, ремесло і торгівля. Саме тоді на перший план пантеону вийшли давньогрецькі боги багатства, родючості і торгівлі: Деметра, Меркурій, Гермес і Плутос. Спочатку стародавні греки вирощували зернові культури, але з розвитком торгівлі це стало неприбутковим заняттям, і підприємливий народ почав торгувати культурами, якими багата Греція, – оливковою олією і виноградом. Разом з розвитком торгівлі стали з'являтися грецькі боги грошей. Паралельно розвивався рабовласницький лад: раби були предметом торгівлі, їх працю застосовувався в ремеслі. Бог багатства у греків - Плутос. З його появою стає популярним таке поняття, як "гроші". До них ставилися шанобливо і намагалися зберегти кожну монету. Кожен поліс виточував свої власні гроші, і торгівля простягався далеко за межі Греції. Пересувними посередниками виступали мандрівні колонії, сліди яких були знайдені в Чорному морі, недалеко від нинішнього Севастополя, Керчі та Феодосії.


З розвитком економіки з'явилися перекупники, міняють гроші серед полісів. Вони робили ставки під відсотки, давали в борг і приймали вклади. У банкірів збиралися величезні суми, і вони мали можливість заробляти на перекуп. Як було сказано раніше, першою богинею, яка має відношення до збагачення, була Деметра.
Бог багатства у греків. Давньогрецькі боги багатства. Боги грошей, багатства і удачі у грецькій міфології

Деметра

Деметра – одна з найбільш впливових і шанованих богинь Греції. Це богиня багатства і родючості. У її честь всюди в Греції проходили святкування і почесті, особливо в місяці посівів і збирання врожаю. Вважається, що без сприяння і волі Деметри не буде врожаю: хлібороби зверталися до неї за допомогою і благословенням на посіви, а жінки просили родючості і можливості виносити дитину. Цікавою особливістю є те, що Гомер приділяв дуже мало уваги цій богині: вона практично завжди залишалася в тіні навіть менше могутніх богів. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що в ранні роки у Греції переважали інші спобличчя збагачення, а землеробство перейшло на перший план набагато пізніше, витіснивши розведення худоби. Розташування богині обіцяло хліборобові супутні погодні умови і багатий урожай.
Згідно легендам, Деметра була першою, хто зорав землю і посіяв у ній зерна. Греки, стали свідками цього, були впевнені, що зерна зіпсуються в землі, але через деякий час зійшов урожай. Деметра навчила людей доглядати за посівами і вирощувати зерно, а пізніше подарувала їм інші культури.

Пригоду Деметри

Деметра, дочка Кроноса і Реї, єдина дівчинка в сім'ї. Її брати – могутні Аїд, Посейдон і Зевс. З братами у Деметри були дивні відносини: вона недолюблювала Посейдона, а Аїда зовсім ненавиділа. З Зевсом у Деметри був шлюб, який подарував дочку Персефону.

Деметра і Персефона - давньогрецькі боги багатства і родючості

Персефона перейняла естафету своєї матері і стала богинею родючості і землеробства. Деметра дуже любила свою єдину златовласую дочка і передавала їй свою мудрість. Та відповідала матері взаємністю. Одного разу трапилося неймовірне горе, подкосившее Деметру: її дочку викрали. Зробив це бог підземного царства Аїд, брат Деметри. Дозвіл на це дав сам Зевс, який пообіцяв братові свою дочку в якості дружини. Нічого не підозрюючи Персефона прогулювалася зі своїми подругами по зелених лугах, і тут її викрав майбутній чоловік. Він сховав дівчину глибоко під землею, а вбита горем мати поневірялася по землях, розшукуючи її. Деметра не їла і не пила кілька місяців, врожайні пасовища висохли, а дочка все не з'являлася. Зевс розповів про договорі Деметри, але та відмовилася ділити кохану дочка з братом, якого ненавиділа з самого дитинства. Зевс звернувся до Аїду з проханням повернути дочку матері, але той погодився з однією умовою: Персефона дві третини року буде проводити зі своєю матір'ю родючості, а на одну третину року вона буде спускатися в підземне царство, проковтнувши перед цим зернятко гранату. Таким чином древні греки пояснювали зміну сезонів і посівних.
Бог багатства у греків. Давньогрецькі боги багатства. Боги грошей, багатства і удачі у грецькій міфології

Деметра і Тріптолем

Тріптолем - теж бог багатства у стародавніх греків. Одного разу богиня родючості вирішила передати дарунок синові царя Елевсина – Триптолему. Вона навчила його орати землю, обробляти її і дала зернятка для посівів. Тріптолем тричі зорав родючі райські землі і закинув в них зернятка пшениці.
Через якийсь час земля принесла багатий урожай, який благословила сама Деметра. Вона дала Триптолему жменю зерна і магічну колісницю, що могла переміщатися по небу. Вона попросила свого наставника ступати по всьому світу, навчаючи людей сільському господарству і роздаючи родючі зерна. Той виконав вказівки богині і висунувся в шлях. Скрізь, де побував бог багатства (в грецькій міфології це описується саме так) на своїй колісниці, простягалися поля з багатим урожаєм. До тих пір, поки він не прибув у Скіфію, до царя Лінха. Цар вирішив забрати всі зерна і славу Тріптолема собі, убивши його уві сні. Деметра не могла допустити смерті свого помічника і прибула йому на допомогу, перетворивши Лінха на рись. Той утік у ліс, а незабаром і зовсім покинув Скіфію, а бог грошей і багатства у греків - Тріптолем - продовжив свій шлях, навчаючи сільського господарства і землеробства.
Бог багатства у греків. Давньогрецькі боги багатства. Боги грошей, багатства і удачі у грецькій міфології

Плутос

Давньогрецький бог багатства Плутос - син Деметри і титану Иасиона. Згідно з міфами закохані Деметра і Иасион віддалися спокусі на острові Крит і зачали Плутоса тричі на зораному полі. Побачивши закохану пару, Зевс прийшов в сказ і спопелив батька Плутоса блискавкою. Вихованням хлопчика займалися богині миру і випадку – Ейрена і Тихе. Вважається, що Плутос, бог багатства, був сліпим і обдаровував людей довільно, не звертаючи уваги на їх зовнішні дані або статус в суспільстві. Обдаровані Плутосом отримували небачені матеріальні блага. Засліпив бога Юпітер, який побоювався того, що Плутос буде несправедливий і необ'єктивний при розподілі багатств. Тому удача в матеріальному плані може наздогнати як поганих, так і хороших людей. У мистецтві бога багатства зображують у вигляді немовляти з рогом достатку в руках. Найчастіше немовля на руках тримає або богиня фортуни, або богиня світу. Найчастіше ім'я Плутоса пов'язано з Деметрою і Персефоною. Він супроводжує і допомагає всім, до кого прихильна богиня родючості. Грецький бог багатства Плутос ввів таке поняття, як "блага". Люди почали дбайливо ставитися до матеріальних благ: відкладати гроші і примножувати їх. Раніше греки не надавали особливого значення матеріальних цінностей, їх не турбувало благоустрій та рівень життя.

Комедія «Плутос»

Комедія була написана і поставлена давньогрецьким комедиографом Аристофаном. В ній грецький бог багатства Плутос зображений як сліпий старий, не здатний правильно розподілити багатства. Він обдаровує нечесних та підлих людей, із-за чого сам втрачає всі свої багатства. На шляху Плутосу попадається житель Афін, який повертає йому зір. Бог багатства знову бачить, і це допомагає йому справедливо винагороджувати людей по їх заслугам. Плутос знову стає багатим і повертає повагу народу.

Плутос в "Божественній комедії"

Плутос, бог багатства в грецькій міфології, був зображений у поемі «Божественна комедія», що була написана в 1321 році Данте Аліг'єрі. Він був сторожем на четвертому колі пекла і мав вигляд звероподобного демона. Він охороняв коло пекла, на якому були скупци, марнотрати і жадібні душі.

Плутократія

В честь бога багатства був названий один із політичних режимів - плутократія. Термін був введений в кінці 19 століття і характеризує форму правління, при якої державні рішення приймаються не з волі більшості (народом), а невеликою групою олігархічних кланів, які перебувають в тіні. Таким державою правлять в першу чергу гроші, а легітимно обраний уряд повністю підпорядковується заможним кланам.
Бог багатства у греків. Давньогрецькі боги багатства. Боги грошей, багатства і удачі у грецькій міфології

Плутос і Плутон: давньогрецькі боги грошей, багатства і достатку

В якийсь період у давньогрецькій міфології отожествлялись два божества – Плутон (бог підземного царства) і Плутос (бог багатства і достатку). Пояснюється це тим, що Аїд володіє незліченними багатствами, що зберігаються глибоко під землею. Також існує безліч міфів, які об'єднують цих богів. Згідно з більш древніми міфами Аїд – брат матері Плутоса, Деметри, тому доводиться йому дядьком. Але в більш пізніх міфах стверджувалося, що це одне божество. Це підтверджує і співзвучність їхніх імен: Плутос і Плутон.

Ріг достатку

Це символ нескінченних багатств, що стався з міфів Давньої Греції. Ріг належить козі Амалфее, яка вигодувала своїм молоком маленького Зевса, який переховувався від свого батька Кроноса на острові Крит. Існує й інша легенда про його походження. Геракл згорнув ріг річкового бога під час бою. Він виявив милосердя і повернув ріг його власнику. Той не залишився в боргу і подарував світу ріг достатку, наповнений багатствами. В мистецтві цей символ зображується перевернутим верхом вниз, через отвір в якому вивергаються різноманітні плоди: фрукти і овочі, іноді монети. Найчастіше ріг достатку тримає в руках бог багатства у греків – Плутос. На деяких скульптурах з цим символом зображена богиня правосуддя Феміда. У Стародавній Греції карбувалися монети із зображенням рогу достатку із зворотного боку. Це повинно було залучати нові гроші і допомагати утримувати своє майно. У Середні століття ріг достатку був перетворений в Святий Грааль, який є джерелом вічного життя і багатств.
Бог багатства у греків. Давньогрецькі боги багатства. Боги грошей, багатства і удачі у грецькій міфології

Меркурій (Гермес)

Меркурій – бог багатства, торгівлі і покровитель злодіїв. Він зображується в шоломі і сандалях з крилами, примирливим жезлом і з мішком, наповненому золотими монетами. Бог багатства у греків Меркурій був запозичений римлянами у греків після їх завоювання. У Стародавній Греції Меркурія називали Гермесом. Спочатку це був бог худоби і скотарства. У часи Гомера він став посередником між богами. Саме тоді він отримав крила на своїх сандалях і шоломі, щоб швидко переміщатися, виконуючи різні завдання. У нього також була примирна палиця з золота, з її допомогою він розв'язував конфлікти і суперечки. З розвитком сільського господарства він став покровителем хліба і зерна, пізніше, коли активно розвивалися ринкові відносини, - богом торгівлі і покровителем купців. До нього зверталися за допомогою в перекуп, торговельних угодах та в обмінах товаром. Вважається, що саме Гермес, грецький бог багатства, подарував грекам цифри і навчив їх рахувати. До цього люди розплачувалися на око, не надаючи особливого значення кількості грошей. Ще пізніше Гермес став покровителем злодіїв: його зображували з гаманцем в руках або зі зв'язаними руками поряд із Аполлоном – натяк на злодійство. Коли римляни завоювали Грецію, вони запозичили бога Гермеса, перейменувавши його в Меркурія. У них це був бог процвітання, збагачення, торгівлі і прибутку. В наш час зображення Меркурія можна зустріти на емблемах банків, великих торгових фірм і аукціонних бірж.
Бог багатства у греків. Давньогрецькі боги багатства. Боги грошей, багатства і удачі у грецькій міфології

Цар Мідас і золото

У Давньогрецькій міфології Мідас був царем Фрігії. З самого дитинства він знав, що буде багатим і впливовим людиною: йому на це вказували все знаки долі. Навіть маленькі мурашки приносили зернятка і складали їх йому в рот. Одного разу у володіння Мідаса потрапив Сильний – вчитель Діоніса. Він заблукав у лісі, коли Діоніс вів своє військо через Фрігію. Цар Мідас побачив це і підлив вина в струмочки, які проходили через ліс. Сильний напився води, змішаної з вином, і відразу ж сп'янів. Нездатний вибратися з лісу, він довго по ньому блукав, поки Мідас його не зустрів і не відвів до Діонісу. Щасливий Діоніс запропонував Мідаса загадати будь-яке бажання. Той побажав «золоте дотик»: щоб все, до чого доторкнеться його рука, ставало золотим. Діоніс підкорився бажанню царя, і той влаштував пишне святкування, накривши стіл різними напоями та стравами. Але за столом він зрозумів, що помре від спраги і голоду, адже їжа та напої в його руках ставали золотом. Цар кинувся до Діонісу з проханням позбавити його дару, і той наказав йому покупатися в річці Пактол. Мідас втратив здатність перетворювати все в золото, а річка після цього стала золотою. В наш час вираз «дотик Мідаса» означає здатність швидко заробляти гроші «з повітря» і бути успішним у всіх починаннях.

Кайрос

Кайрос – шановане божество у стародавніх греків. Він був покровителем шансу – щасливої миті, який може подарувати удачу та процвітання, якщо вчасно за нього вхопитися. Він завжди десь поруч з Хроносом – покровителем послідовності часу. Але на відміну від Хроноса Кратоса дуже складно зустріти і вловити: він з'являється лише на секунду і миттєво зникає. Греки вірили, що Кайрос може вказати їм на щасливу мить, в який їм посміхнеться удача, а боги будуть прихильні у всіх починаннях. Бог безшумно і швидко переміщується серед простих смертних, зіткнутися з ним лицем до лиця – велика рідкість і удача. У цей момент найголовніше - не розгубитися, схопити Кайроса за довгий чуб і попросити у долі все, що забажаєш. Упускати шанс – великий гріх, так як він дається всього один раз в житті. Кайроса зображують молодим юнаком з крилами за спиною і в сандалях. На голові в нього - довгий золотий локон, за який його можна спробувати вхопити. В руках у Кайроса - ваги, що свідчить про те, що він справедливий і посилає удачу тим, хто наполегливо працює і бажає успіху.

Тюхе

У давньогрецькій міфології це богиня удачі, щасливої долі і покровителька випадку. Тюхе – дочка океана й Тетії (матері богів і покровительки всіх річок). Тюхе стала культовим божеством, коли у простих людей похитнулася віра в богів і в їх здібності. Стародавні греки вірили, що Тюхе супроводжує людей з народження і протягом усіх їх життя. Багато міст вважали Тюхе своєю покровителькою, її зображення чеканили на монетах, а її статуї прикрашали будинки. Зображували богиню в короні і з основними атрибутами: колесом (символізує мінливість удачі, звідси вираз «колесо фортуни») і рогом достатку. Часто Тюхе тримає на руках маленького Плутоса – бога багатства, якого вона виховувала на острові Крит потай від його батька Зевса.

Фортуна

Коли римляни завоювали Грецію, вони перейняли богиня Тюхе, назвавши її Фортуною. Це богиня удачі, щастя, процвітання та успіху. Згідно міфології Фортуна скинула з себе крила, прибувши в Рим, і пообіцяла залишитися там назавжди. З часом культ Фортуни стрімко розвивався, затьмарюючи інших богів. Її дякували за надіслану удачу і навіть за невдачі і горе. Також її називали Перворожденной, Щасливою, Доброю і Милосердною. Всіх немовлят і новонароджених присвячували їй, її дотик визначають подальшу долю людини. Пізніше, коли морально-етичні підвалини почали поступово руйнуватися, богиня Фортуна стала покровителькою домашнього вогнища, любові і сімейного щастя як у жінок, так і у чоловіків. Фортуна прикрашала римські монети, а в мистецтві зображувалася у вигляді жінки з рогом достатку на плечі, з якого вивергаються багатства – фрукти, овочі та золото. Іноді вона тримала в руках колісницю або стояла на носі корабля. Це символізувало мінливість долі. Багато грецькі боги багатства і удачі донині живуть в міфології. Чи є в цьому частка правди чи міф завжди залишається міфом? У кожного своя думка з цього приводу. У будь-якому випадку це цікаво і пізнавально.