Корисні поради
на всі випадки життя
» » Мечеть Омейядів (Дамаск, Сирія): опис, історія. Пророцтво вежі

Мечеть Омейядів (Дамаск, Сирія): опис, історія. Пророцтво вежі

Додано: 17.12.15
Рубрика: Цікаве
Мечеть Омейядів (Дамаск, Сирія) - одна з найвеличніших і старих храмових споруд у світі. Вона також носить назву Великої мечеті Дамаска. Цінність цієї будівлі для архітектурної спадщини країни просто колосальна. Її розташування також символічно. Знаходиться Велика мечеть Омейядів у Дамаску – найстарішому місті Сирії.
Мечеть Омейядів (Дамаск, Сирія): опис, історія. Пророцтво вежі

Історичні передумови

Мечеть Омейядів розташовується у столиці Сирії – місті Дамаск. Археологи стверджують, що цьому місту близько 10000 років. У всьому світі давнє Дамаска існує тільки одне місто - Ієрихон у Палестині. Дамаск являє собою найбільший релігійний центр всього Леванту, а його родзинкою по праву є Мечеть Омейядів. Левант – це узагальнена назва для всіх країн східного напряму Середземномор'я, таких як Туреччина, Йорданія, Ліван, Сирія, Єгипет, Палестина та ін.


Після відвідування Дамаска апостолом Павлом у місті з'явилася нова релігійна течія – християнство. І те, що про Дамаску кілька разів згадується в Біблії, також невипадково. Кінець XI століття став доленосним для міста. Його підкорив цар Ізраїльського держави Давид. Поступово арамейські племена на цій території почали заснування нового царства, до складу якого тоді входила Палестина. У 333 році до н. е. Дамаск захопила армія Олександра Македонського, а в 66 році – римська армія, після чого він став провінцією Сирії.

Мечеть Омейядів (Дамаск). Хроніки

На місці будівництва мечеті в армійське еру (близько 3 тис. років тому) розташовувався Храм Хадада, в якому арамейци проводили богослужіння. Хроніки свідчать, що на їхній мові розмовляв сам Ісус Христос. Про це свідчать розкопки, завдяки яким у північно-східному кутку Великої мечеті були знайдені базальтові стели з зображенням сфінкса. В наступну римську епоху на цьому ж місці височів Храм Юпітера. В епоху Візантії за наказом імператора Феодосія язичницький храм був зруйнований і на його місці була побудована церква Св. Захарії, яку пізніше перейменували в храм Іоанна Хрестителя.


Примітно, що ця церква була притулком не лише для християн, але також і для мусульман. Протягом 70 років у церкви проводилися богослужіння для двох конфесій одночасно. Тому, коли араби в 636 році завоювали Дамаск, вони не чіпали цю споруду. Більш того, мусульмани спорудили невелику цегляну прибудову до храму з південної сторони.

Будівництво мечеті

Коли на престол зійшов Омейядский халіф Аль-Валід I, було прийнято рішення викупити церква у християн. Потім її зруйнували і на її місці збудували існуючу мечеть. Халіф Аль-Валід I задумав створити основна культова споруда для мусульман. Він хотів, щоб будівля відрізнялося особливою архітектурною красою від всіх християнських будівель. Справа в тому, що в Сирії знаходилися християнські церкви, вигідно відрізнялися красою і пишністю. Халіф хотів, щоб побудована мечеть привертала до себе більше уваги, тому вона повинна була стати ще красивіше. Його задуми реалізовували кращі архітектори та майстри з Магрибу, Індії, Риму і Персії. На будівництво мечеті були витрачені усі засоби, що знаходилися в той час у державній казні. Візантійський імператор, а також деякі мусульманські правителі внесли свій внесок у будівництво мечеті. Вони надали безліч мозаїк і дорогоцінних каменів.

Архітектура будови

Велика мечеть Дамаска або Мечеть Омейядів ховається від суєти великого міста за масивними стінами. По ліву сторону від входу можна побачити величезний дерев'яний візок на колесах значних розмірів. Ходять чутки, що це бойова колісниця, що збереглася ще з часів Стародавнього Риму. Хоча деякі вважають, що ця візок являла собою пристрій для тарана під час штурму Дамаска, залишене Тамерланом. За воротами мечеті відкривається просторий внутрішній двір, викладений мармуровими чорно-білими плитами. Стіни зроблені з оніксу. З усіх сторін двір оточений колонадою у формі прямокутника 125 метрів в довжину і 50 метрів в ширину. Увійти в Мечеть Омейядів можна з чотирьох сторін через ворота. Молитовний зал займає одну сторону, по периметру двір оточений розписний склепінчастою галереєю, багато прикрашеними зображеннями райських садів і золотою мозаїкою. У самому центрі двору розташовується басейн для обмивання і фонтан.

Пророцтво вежі

Особливу цінність представляють собою мінарети, які збереглися практично в первозданному вигляді. У 1488 році була проведена їх часткова реставрація. Мінарет, розташований у південно-східному напрямку, присвячений пророка Ісу (Ісуса) і носить його ім'я. Мінарет виглядає як чотирикутна вежа, що по вигляду нагадує олівець. Цим мінаретом особливо славиться Мечеть Омейядів.
Мечеть Омейядів (Дамаск, Сирія): опис, історія. Пророцтво вежі
Пророцтво вежі свідчить, що перед Страшним судом у другому пришесті з цього мінарету спуститься Ісус Христос. Коли Він увійде в мечеть, то воскресить пророка Ях'ю. Потім обидва вони попрямують до Єрусалиму для встановлення справедливості на Землі. Саме тому кожен день на місце, куди нібито ступить нога Спасителя, стелять новий килим. Навпаки мінарету Ісуса розташований мінарет Нареченої або аль-Арук. На західній стороні знаходиться мінарет аль-Гарбія, який був побудований в XV столітті.

Внутрішнє оздоблення мечеті

Фасад внутрішнього двору мечеті оздоблений різнобарвним мармуром. Деякі ділянки декоровані мозаїкою і покриті позолотою. Досить довго всю цю красу приховував щільний шар штукатурки, і тільки у 1927 році завдяки вмілим реставраторам вона стала доступною для споглядання.
Мечеть Омейядів (Дамаск, Сирія): опис, історія. Пророцтво вежі
Інтер'єр мечеті не менш прекрасний. Стіни інкрустовані мармуром, а на підлогах простягаються килими. Всього їх налічується більше п'яти тисяч. Молитовний зал має значні розміри. Його довжина 136 метрів, а ширина – 37 метрів. Весь він покритий дерев'яним настилом, по його периметру підносяться коринфські колони. Центр залу займають чотири розписні колони, що підтримують величезний купол. Особливу цінність представляють собою розпису і мозаїка на колонах.

Усипальниця Ях'ї

Мечеть Омейядів (Дамаск, Сирія): опис, історія. Пророцтво вежі
Південну сторону молитовного залу займають чотири міхрабу. Одна з головних святинь мечеті – усипальниця Хусейна ібн Алі, який за легендою був онуком пророка Мухаммеда, знаходиться в східній стороні двору. Вхід до реліквії схований за маленькими дверима в глибині двору. Усипальниця знаходиться в каплиці Хусейна. Згідно з легендою, онук пророка був убитий в битві при Кербелі в 681 році. Відтяту голову Хусейна піднесли правителя Сирії, який розпорядився повісити її на тому самому місці, де колись висіла голова Іоанна Хрестителя за наказом царя Ірода. Легенда свідчить, що птахи після цього почали видавати сумні трелі і всі мешканці невтомно плакали. Тоді правитель розкаявся і віддав наказ укласти в голову золоту гробницю і помістити її в склеп, який пізніше виявився в мечеті. Мусульмани стверджують, що в усипальниці також знаходяться волосся пророка Мухаммеда, які він обрізав, коли в останній раз відвідував Мекку.

Гробниця Іоанна Хрестителя

Також в молитовному залі знаходиться усипальниця з головою Іоанна Предтечі. Коли закладався фундамент мечеті, будівельниками була виявлена могила. За словами сирійських християн, це було поховання Іоанна Хрестителя. Халіф Ібн Валіда віддав наказ залишити гріб на попередньому місці. Таким чином вона опинилася в самому центрі молитовного залу. Біла мармурова гробниця оточена нішами з зеленого скла, через які можна покласти записку пророку Яхье або піднести йому дарунок. За словами архімандрита Олександра Елисова, в гробниці знаходиться тільки частину голови Івана Хрестителя. Інші частини мощей ховаються в Афоні, Ам'єні і в храмі Папи Сильвестра в Римі.
Мечеть Омейядів (Дамаск, Сирія): опис, історія. Пророцтво вежі
До північної частини мечеті примикає невеликий сад, в якому знаходиться гробниця Салах-ад-Діна.

Випробування

Як і будь-яка інша святиня, Мечеть Омейядів пройшла через безліч випробувань. Окремі частини її кілька разів горіли. Постраждала мечеть також і від стихійних лих. У 11761200 і 1759 роках на місто обрушались найсильніші землетруси. Після закінчення правління династії Омейядів на Сирію кілька разів здійснювали спустошливі набіги монголи, сельджуки і османи. Незважаючи на всі труднощі, єдиною спорудою, яке швидко восставливалось і радувало своїх парафіян, була Мечеть Омейядів. Сирія донині пишається незламною силою цього унікального пам'ятника культури.
Мечеть Омейядів (Дамаск, Сирія): опис, історія. Пророцтво вежі

Правила знаходження в мечеті

Мечеть Омейядів (Дамаск) – гостинне місце для людей будь-якого віросповідання. Парафіяни в її стінах не відчувають себе ущемленими, навпаки, вони ведуть себе досить розкуто. Тут можна побачити тих, хто здійснює намаз, тих, хто читає Писання. Тут можна просто сидіти і насолоджуватися святістю цього місця, можна навіть лежати. Іноді можна зустріти навіть сплячих людей. Служителі мечеті до всіх ставляться демократично, нікого не виганяють і не засуджують. Діти дуже люблять кататися по мармуровій відполірованого до блиску підлозі. Туристи за невелику плату можуть відвідати Мечеть Омейядів (Сирія) в будь-який день окрім п'ятниці. При вході в мечеть слід зняти взуття. Її можна віддати на зберігання служителям за додаткову плату чи носити з собою. Для жінок передбачена спеціальна одяг у вигляді чорних накидок, яка також видається при вході. Слід враховувати, що в Сирії практично завжди дуже спекотно, тому мармурова підлога в мечеті часом розжарюється до межі. Босоніж по такій поверхні практично неможливо пересуватися, тому краще захопити з собою шкарпетки.
Мечеть Омейядів (Дамаск, Сирія): опис, історія. Пророцтво вежі
Мусульмани з усього світу прагнуть хоч раз відвідати Мечеть Омейядів (Сирія). У Дамаску це найбільш людне місце.