Корисні поради
на всі випадки життя
» » Обложний дощ - це дар небес чи стихійне лихо?

Обложний дощ - це дар небес чи стихійне лихо?

Додано: 17.12.15
Рубрика: Цікаве
Протягом року на землю випадає велика кількість опадів. В залежності від сезону люди радіють дощу, то проклинають примхи погоди. А скільки про це явище природи написано віршів – і не перелічити! Ми нагороджуємо дощ різними епітетами, але що ми знаємо про це явище з наукової точки зору? Наприклад, що таке обложний і зливовий дощ? Поговоримо про це в черговий публікації.

Взаємозв'язок між формою хмар і дощем

Ми живемо аж ніяк не в самому дощовому місці на світі. Однак і самої безхмарною нашу країну ніяк не назвеш. З дитинства нас вчили спостерігати за природою, багато хто з нас записували свої спостереження в спеціальний щоденник. Зараз подібні знання знадобилися для мандрівників і для садівників, для всіх людей, які хочуть знати, які сюрпризи чекати від природи в найближчому майбутньому.
Обложний дощ - це дар небес чи стихійне лихо?
Незважаючи на те, що народні прикмети існують давно, наукове спостереження за опадами ведеться всього кілька століть. Метеорологи встановили точну взаємозв'язок між формою хмар і характеристикою опадів. Перш ніж дізнатися, що означає обложний дощ, трохи поговоримо про механізм зародження опадів.


Атмосферні явища і процеси

Всього лише двісті років людство знає про те, які існують типи опадів, класифікації та їх назви. Краплі, що зароджуються в хмарах, проживають так мало, перш ніж пролитися на землю. Але метеорологи детально вивчили механізм зародження явища. Наприклад, щоб зрозуміти природу укрупнення крапель, необхідно знати закони термодинаміки та фізики.
Обложний дощ - це дар небес чи стихійне лихо?
Так, в тонких хмарах, які видно на просвіт, можуть зародитися тільки дрібні мрячать краплі - такі, що не долетять до землі і випаруються прямо в повітрі. Багатокілометрова товста хмара здатне справити на світло великі краплі. Такі краплі утворюють характерний шум дощу. Саме його ми так любимо слухати протягом літнього дня.


Обложний дощ – це саме нелюбиме явище

Проте існує і ще одна категорія дощів. Затяжні, похмурі та безпросвітні дощі, мабуть, саме нелюбиме явище природи. Такий дощ може йти весь день, а то й кілька діб, несучи з собою сумне й похмуре настрій. В таку погоду менше всього хочеться виходити з дому.
Обложний дощ - це дар небес чи стихійне лихо?
Обложний дощ – це опади, які зароджуються в сірій багатокілометрової пелені хмар. Часом ця похмура пелена здатна захоплювати ділянки в кілька сотень кілометрів. Навіть при наявності і сильного поривчастого вітру хмари не здатні розсіятися за кілька годин. Тому обложний дощ може йти цілодобово. У зв'язку з цим люди нагороджують це явище самими похмурими і колючими епітетами.

Зіпсований відпочинок влітку

Ми вже говорили про те, що затяжний, нудний дощ середньої інтенсивності дуже поширений в осінню пору. Однак природа підносить сюрпризи у будь-який час року, і ми не знаємо, як до них ставитися і як зрозуміти. Обложний дощ може бути і влітку. Тільки в цьому випадку відпочинок буде зіпсований. Липневі обложні дощі несуть в собі помітне зниження температури, а це значить, що купальний сезон може завершитися дуже рано.
Обложний дощ - це дар небес чи стихійне лихо?

Відсутність врожаю

Садівники також не шанують такий тип опадів, для них кращі спекотні, рясні, але швидкоплинні зливи. Якщо літо супроводжується обложними дощами, грунт на протязі довгого часу залишається холодною і вологою, а це значить, про гарний урожай можна не мріяти. Обложний дощ – це серйозне випробування для сільського господарства в цілому. При таких примхи природи помітно знижується врожай зернових, не встигають визрівати фрукти. До таких умов існування пристосувалися, мабуть, лише бур'яни. На Русі і раніше спостерігалися літні періоди з затяжними безпросвітними дощами. А в 16-му столітті над усією Європою спостерігалося панування похмурих дощових днів, що вилилося у справжнє стихійне лихо. Наші предки так і відзначали це в своїх літописах - «мокрота непомірна».

Пора року, оспівана поетами

А ось осінній обложний дощ - це більш звичне явище, яке навіть оспіване поетами. В цю пору хмари ходять низько, а діаметр крапель - всього кілька міліметрів. Середні краплі, які виливаються одна за одною з великою частотою, здатні утворити «ниточки дощу». Це дуже красиве явище, коли опади утворюють своєрідну стіну. Але якщо в цю пору ви вийдете на вулицю без парасольки, то ви навряд чи дуже сильно промокнете, адже інтенсивність обложного дощу ненабагато перевищує інтенсивність моросящего дощу. Вчені підрахували, що в середньому цей тип опадів виливає на ґрунт лише чверть склянки води на один квадратний метр. Однак якщо дощова погода встановилася на тиждень, а то й більше - приємного мало.
Обложний дощ - це дар небес чи стихійне лихо?

Порівняння злив і облогових дощів

Тепер прийшла пора дізнатися, чим відрізняється можливий дощ від обложного. Зливи зароджуються раптово, але останнім часом, коли синоптики навчилися пророкувати погоду, для такого типу опадів найчастіше дається штормове попередження. Справа в тому, що раптові і рясні зливові дощі, незважаючи на свою швидкоплинність, супроводжуються грозами і шквалистими поривами вітру. Іноді купчасто-дощова хмарність теж може стати стихійним лихом, тільки вже в прямому сенсі цього слова. Сильні вітри та буревії часто вивертають з коренем дерева, пошкоджують лінії електропередач, наносять пошкодження житлових будівель та сільському господарству. Якщо обложний дощ встановлюється над усім регіоном, то дощові хмари можуть характеризуватися локальним утворенням. Саме тому навіть у маленькому містечку в одному районі може спостерігатися злива, а в іншому в цей же самий час буде сухо. Правда, такі зливи йдуть по часу всього лише декілька хвилин і не приносять господарству ніякого збитку, залишаючи після себе лише свіжість.