Корисні поради
на всі випадки життя
» » Офіційні мови ООН. Які мови є офіційними в ООН?

Офіційні мови ООН. Які мови є офіційними в ООН?

Додано: 17.12.15
Рубрика: Цікаве
Організація Об'єднаних Націй налічує в своєму складі велику кількість країн. Однак ділові переговори і листування цієї організації здійснюється лише на кількох певних мовах. Такі офіційні мови ООН, список яких відносно невеликий, обрані невипадково. Вони стали результатом ретельного та виваженого підходу.

Шість мов

Офіційними мовами ООН визнані лише кілька світових мов. На їх вибір вплинуло безліч факторів, у тому числі і поширеність. Всього налічується шість офіційних мов ООН. До них відноситься, звичайно ж, російська мова. Очевидний вибір на користь англійської мови і китайської – на цих мовах розмовляють величезна кількість людей всієї планети. Крім перерахованих, статус офіційної мови отримали арабська, іспанська та французька. Всі ці мови є державними в більш ніж ста країнах світу, на них розмовляють більш 2800 мільйонів чоловік.
Офіційні мови ООН. Які мови є офіційними в ООН?Історичні моменти

Історія офіційних мов ООН почалася слідом за завершенням Другої світової війни. Статут ООН, ув'язнений в США 26061945 року, що спочатку був підписаний в п'яти мовних версіях. Серед них був відсутній арабську мову. Про це свідчить стаття 111 цього документа, в якому також оголошується, що всі екземпляри, незалежно від мови складання, є автентичними. У 1946 році Генеральною Асамблеєю були затверджені правила, згідно з якими вимагалося ставитися до всіх мов однаково, і що п'ять мов повинні використовуватися у всіх органах, підпорядкованих ООН. При цьому перераховані офіційні мови ООН вважалися офіційними, а англійська з французьким – робочими. Через рік організація виключила вимога, щоб офіційні мови ООН, список яких тоді складався тільки з п'яти позицій, були такого ж статусу і в інших організаціях.


У 1968 році отримав статус робочого російська мова – одна з офіційних мов ООН. У 1973 році робочою мовою додатково визнаний китайський. Також доданий в якості офіційного арабську мову, він же став і робочою мовою Генеральної Асамблеї. Таким способом усі офіційні мови одночасно стали і робітниками. У 1983 році всі шість офіційних мов ООН стали визнані Радою Безпеки. В цій організації вони також стали офіційними, і одночасно робітниками. Примітно, що всі генеральні секретарі ООН мали практичні знання англійської та французької мов.
Офіційні мови ООН. Які мови є офіційними в ООН?

Використання мов

Офіційні мови ООН застосовуються на зустрічах і зборах цієї найбільшої за своїми розмірами організації. Зокрема, вони використовуються під час проведення Генеральної Асамблеї та зустрічі глав учасників Ради Безпеки. Перераховані вище мови застосовуються і при проведенні Економічної і Соціальної Ради. Сенс такого статусу в тому, що будь-який з членів ООН має право розмовляти на будь-якому з цих офіційних мов. Однак це не в якій мірі не обмежує його право на використання іншої мови. Якщо представник якоїсь країни буде розмовляти не на офіційній мові, то синхронні перекладачі будуть переводити на офіційний. Крім цього, у завдання синхронних перекладачів входить переклад з однієї офіційної мови на інші п'ять.

Документування в ООН

Діловодство в організації також ведеться на всіх шести мовах. Причому якщо який-небудь документ переведений, наприклад, тільки на чотири мови, а на два, що залишилися не перекладено, то такий документ не буде бути виданим, не отримавши інтерпретації на всіх офіційних мовах. Авторитетність текстів при цьому однакова – неважливо, яким є мова його викладу.

Паритет мов

Одне час керівництво ООН було розкритиковано у зв'язку з його схильністю до використання англійської мови, і, відповідно, за недостатню увагу до іншим офіційним мовам. Країни-учасники ООН, населення яких розмовляє іспанською, у 2001 році поставили це питання перед генеральним секретарем Кофі Аннаном. У той час К. Аннан пояснив такий дисбаланс між шістьма мовами тим, що бюджет організації не дозволяє належним чином враховувати всі тонкощі і нюанси перекладу на кожен мову. Однак він прийняв це звернення до відома і висловився за те, що ситуацію треба виправляти, приділяючи увагу достатньому використання кожного офіційної мови.
Офіційні мови ООН. Які мови є офіційними в ООН?
Розв'язався цей спірний момент у 2008-2009 роках, коли Генеральна Асамблея затвердила резолюцію, згідно з якою на Секретаріат було покладено завдання щодо дотримання паритету між усіма офіційними мовами. Особливу увагу потрібно приділяти перекладу інформації, що підлягає громадського поширенню. 8 червня 2007 року Організацією Об'єднаних Націй була винесена резолюція щодо управління людськими ресурсами, які працюють в ній. При цьому в документі було навмисно підкреслено про високу важливість рівності всіх без винятку 6-ти офіційних мов. 4 жовтня 2010 року генеральним секретарем був підготовлений звіт, що стосується багатомовності, а приблизно через півроку Генеральна Асамблея звернулася до нього з проханням надати гарантії, що всі офіційні і робочі мови ООН будуть рівноправні, що їм будуть створені необхідні умови для їх нормального функціонування. Разом з тим органом міжнародного співтовариства була прийнята резолюція, в якій зазначалося, що розвиток офіційного сайту ООН (з боку багатомовності) відбувається більш повільними темпами, ніж передбачалося раніше.

Спеціалізовані відомства ООН

Відомо, що у ООН є й незалежні організації або установи, які здійснюють свою діяльність автономно. До таких відомствам відносяться, наприклад, ЮНЕСКО, Універсальний Поштовий Союз та інші. Примітно, що офіційними мовами в цих незалежних органах ООН можуть вважатися інші мови. Так, в Універсальному поштовому союзі застосовується лише французьку мову, він є єдиним офіційним. В ЮНЕСКО же, навпаки, офіційно визнано дев'ять мов, серед них португальська та італійська, а також хінді. Міжнародний фонд сільськогосподарського розвитку має всього чотири мови, що використовуються його членами на офіційному рівні. Це арабська, іспанська, французька та англійська.
Офіційні мови ООН. Які мови є офіційними в ООН?

Координатор з мовних питань

Ще в 1999 році Генеральною Асамблеєю було проведено звернення до генерального секретаря шляхом прийняття резолюції, в якій було прохання про створення посади старшого чиновника Секретаріату та призначення на неї. На це посадова особа покладалися обов'язки по координації усіх питань, пов'язаних з багатомовністю. 6 грудня 2000 року першим на цю посаду був призначений Федеріко Рьеско Чилі. Таким координатором по багатомовності став Майлз Стоби Гайани, якого призначили на посаду 6 вересня 2001 року. Шаші Тэрур був призначений на посаду координатора в 2003 році Кофі Аннаном. Паралельно з цим він ще був задіяний як заступник генерального секретаря, який займається питаннями з комунікацій та суспільної інформації. В даний час на посаді координатора по багатомовності складається Кийо Акасака з Японії. Так само, як і Шаші Тэрур, він поєднує свою роботу з посадою начальника відділення громадської інформації.
Офіційні мови ООН. Які мови є офіційними в ООН?

Мовні дні

З 2010 року в ООН відзначаються так звані мовні дні, кожен з яких призначений для одного з 6 офіційних мов ООН. Така ініціатива підтримана Відділом Громадської інформації, для того щоб відзначити лінгвістичне різноманіття організації, а також з метою отримання знань та інформації про важливість міжкультурного спілкування. Щодня певної мови пов'язаний з яким-небудь значимим історичною подією, що сталася в країні цієї мови.
 • Арабська – 18 грудня – дата визначення арабської мови як офіційної мови ООН.
 • Російська – 6 червня – дата народження А. С. Пушкіна.
 • Англійська – 23 квітня – дата появи на світ Шекспіра.
 • Іспанська – 12 жовтня – вважається в Іспанії як «День Колумба».
 • Китайський – 20 квітня – в честь Цан Цзе.
 • Французька – 20 березня – день створення Інтернаціоналу.
  Офіційні мови ООН. Які мови є офіційними в ООН?
 • Паралель з Європейським Союзом

  Європейський Союз – інша велика багатомовна організація, що складається з кількох країн. У кожної з цих країн, природно, свою мову. Тому в цьому союзі є головне правило про те, що всі мови країн-учасниць є рівноправними. Всі документація і діловодство має вестися на цих мовах, проводитися відповідні переклади. Разом з тим у міру зростання Союзу і включення в нього інших держав (північних скандинавських і східноєвропейських) ці нові учасники не зажадали від Європейського Союзу надання їх мові офіційного статусу, обґрунтовуючи це знанням якого-небудь з основних мов. Такими в союзі вважаються англійська, німецька, італійська, французька та іспанська. Дійсно, така позиція нових членів організації підтверджується тим, що практично всі дипломати мають хороші знання щонайменше в одному з перерахованих мов. Більшість нових учасників воліють висловлюватися англійською мовою. Крім цього, слід зазначити, що в Європейському союзі найбільш затяті прихильники двомовності – це французи.

  Використання офіційних мов в інших міжнародних організаціях

  Інші міжнародні організації, наприклад, спеціалізуються на торгівлі, у спорті, а також інші схиляються до використання саме англійської мови, але поряд з цим відзначається часте застосування французької мови, у багатьох спільнотах він є офіційним. Міжнародні організації, які мають регіональний масштаб, в основному застосовують ту мову, який характерний для їх етнічного чи релігійного складу. Так, у мусульманських організаціях використовується арабську мову, а в основній частині немусульманській Африки застосовується в якості офіційних мов або французька, або англійська (великий вплив залишило колоніальне минуле).
  Офіційні мови ООН. Які мови є офіційними в ООН?

  Прагнення інших мов отримати статус офіційної в ООН

  Останнім часом офіційними світовими мовами ООН бажають стати багато інші мови. За це право борються багато країн. Так, серед цих країн можна виділити Туреччини, Португалії, Індії і інших. У 2009 році в якості нового офіційного мови був запропонований бенгальська, який займає сьоме місце серед найбільш розмовних мов. За це виступав прем'єр-міністр Бангладеш. Незважаючи на те, що величезна кількість людей розмовляє на мові хінді, побажання керівництва Індії про становлення цієї мови в якості офіційної прийнято не було. Це було пояснено тим, що хінді дуже мало поширений по світу, а практично всі люди, що розмовляють на ньому, зосереджені в районі цієї держави. Була пропозиція про вибір в якості основного офіційної мови – есперанто, який би замінив всі діючі мови, тим самим знизивши витрати з бюджету організації, економлячи на перекладах.