Корисні поради
на всі випадки життя
» » Вулкан Мауна-Лоа. Пам'ятка гавайським туристам

Вулкан Мауна-Лоа. Пам'ятка гавайським туристам

Додано: 17.12.15
Рубрика: Цікаве
Перше, що спадає на думку при згадці вулканів, - це руйнування, лиха і людські жертви. Згадати хоча б загибель міста Помпеї, затопленого розжареним потоками лави Везувію. Однак з розвитком цивілізації людство більше не піддається первісним страхам, а мислить раціонально, що дозволяє вченим використовувати вулкани як невичерпне джерело неприрученной, дикої геотермальної енергії. Мало того, саме у вулкані, за однією з теорій, зародилося життя, адже і водна оболонка, і земна кора, атмосфера переважно створені з продуктів вулканічної активності.


Розташування і геологічна структура

Мауна-Лоа – найбільший вулкан на Землі в співвідношенні величин об'єму і площі. Він розташовується на великому гавайському острові в Тихому океані. Широта і довгота вулкана Мауна-Лоа: 19°28'46" с. ш., 155°36'09" з. д.
Вулкан Мауна-Лоа. Пам'ятка гавайським туристам
На гавайському назва цього вулкана звучить як «висока гора». Це активний вулкан, один з декількох, які утворюють Гаваї:
 • Мауна-Лоа.
 • Хулалаи.
 • Кілауеа.
 • Халеакала.
 • Лоихи.
 • Перші три – сусіди на Великому Гавайському острові, Лоихи - молодий морський вулкан, а Халеакала знаходиться на острові Мауї. Висота вулкана Мауна-Лоа становить 4 км 169 м. Приблизний обсяг – 75000 км 3 .
  Вулкан Мауна-Лоа. Пам'ятка гавайським туристам
  Мауна-Лоа має форму щита, бо його лава вкрай рідка, що не дозволяє формувати високі схили. Вкрай цікавий характер вивержень: на самому початку відбувається розкол, з якого по всій довжині фонтанує лава, це відбувається кілька днів, а під самий кінець активність можна спостерігати лише у вентиляційних отворах.


  Цей «фонтануючий» тип вивержень – візитна картка вулканів на Гавайських островах.
  Вулкан Мауна-Лоа. Пам'ятка гавайським туристам

  Як з'явився Мауна-Лоа?

  Всі вулкани Гаваїв - Мауна, Хулалаи, Кілауеа, Лоихи і Халеакала - мають спільне джерело походження. Прямо під островами знаходиться точка доступу, в якій стовп магма піднімається безпосередньо із земної мантії. Ця точка доступу магми існує вже більше десяти мільйонів років, саме вона вирішальний фактор створення острівної ланцюга. У той час як точка знаходиться в статичному положенні, Тихоокеанська плита постійно дрейфує і зсувається за рік приблизно на 10 см. По причині того, що плита зсувається, вулкан йде далі від магматичного стовпа, і коли він остаточно буде зрушено, вулкан потухне.

  Історія активності

  В ході досліджень вулкана були знайдені породи віком 200000 років. Однак дослідники вважають, що він вивергався набагато раніше цього терміну: щонайменше 700000-800000 років тому. Саме перше сходження на Мауна-Лоа було скоєно в 1794 році. Характер останніх вивержень не дуже шкідливий. Наприклад, виверження 1987 року взагалі не принесло жертв, хоча раніше активності Мауна-Лоа несли за собою цілі села (місто Хіло в більшості своїй стоїть на скам'янілих потоках лави, що зійшов сюди в 19-му столітті). Останнім часом менший за розмірами вулкан Кілауеа виявляє значно більшу активність, так що основну увагу туристів поки що зосереджена саме на ньому.
  Вулкан Мауна-Лоа. Пам'ятка гавайським туристам
  Найчастіші випадки вивержень Мауна-Лоа були зафіксовані на таких ділянках гори, як:
 • Саміт (майже 40 % всіх вивержень);
 • розширюється рифтова зона на північному сході;
 • розширюється рифтова зона на південно-заході від вершини.
 • З 1912 року Мауна-Лоа складається під невсипущим контролем обсерваторії вулкана, де вчені ведуть спостереження за атмосферними коливаннями, так і за Національним парком «Гавайські вулкани», який займає вершину і покриває собою всю південно-східну сторону.

  Вулкани і туристичний бізнес на Гаваях

  Узбережжі океану, гарячий пісок, пекуче сонце Це все чудово, але хіба ви не бачили це вже сотні разів, і не тільки на це витрачати свій відпочинок на Гаваях? Крім гавайської гітари, серфінгу і танців біля багаття, Гаваї - це ще і вулканічний архіпелаг.
  Вулкан Мауна-Лоа. Пам'ятка гавайським туристам
  Якщо раніше це було практично неможливо, то зараз ви можете побачити найпотаємніші, чарівні містечка островів, буквально заглянути в жерло Мауна-Лоа. Висота розташування окремих панорамних місць так велика, що в екскурсію включається підйом на вертольотах. Самими цікавими екскурсіями на островах можна назвати:
 • подорож з Великим островом вулканів;
 • ходіння по Лавовим трубках;
 • панорама на Ваикики;
 • Національний Парк Кілауеа;
 • музей вулканології;
 • лавові поля, спостереження за виверженням і купання з морськими черепахами на пляжі з чорної лави;
 • поїздка в Національний Парк «Вулкан Халеакала» на острові Мауї, підйом на вертольоті на висоту кратера (3 км).
 • Всі ці екскурсії можна комбінувати і можуть включати в себе відразу кілька гавайських пам'яток. Варто, звичайно, пам'ятати, що якщо в екскурсію входить переліт на інший острів, це займе цілий день.