Корисні поради
на всі випадки життя
» » Горизонтальний відцентровий насос: типи та характеристики

Горизонтальний відцентровий насос: типи та характеристики

Додано: 17.12.15
Рубрика: Ремонт
Щоб забезпечити працездатність водопроводу, мало організувати свердловину або колодязь. Необхідно також подбати про доставку води в будинок. Якщо колодязь знаходиться у видаленні від будови, а його глибина перевищує 10 м, доцільно використовувати горизонтальний відцентровий насос. Агрегати даної категорії здатні подавати воду під напором на висоту більше 80 м, витрачаючи при цьому мінімальну кількість енергії.
Горизонтальний відцентровий насос: типи та характеристики

Принцип роботи

Горизонтальний відцентровий насос створює достатній напір за рахунок відцентрової сили, що виникає внаслідок обертання внутрішнього колеса агрегату при дії рідини. За допомогою всмоктувального патрубка вода заповнює корпус насоса, внутрішня частина якого має подобу спіралі. Тут розташовуються робочі колеса у вигляді лопатевих дисків. При активізації останніх вода відкидається до стінок корпусу за рахунок дії відцентрової сили. Чим більше діаметр робочого колеса, тим вище напір вихідної води.


Горизонтальний відцентровий насос: типи та характеристики

Конструкція

Горизонтальний відцентровий насос містить наступні основні вузли. Це:
 • Корпус.
 • Приймальний клапан захищений сіткою, яка служить для відсіювання домішок.
 • Робочі колеса з лопатями.
 • Запобіжний клапан, який оберігає горизонтальний відцентровий насос від гідравлічних ударів.
 • Манометр.
 • Автоматична засувка.
 • Горизонтальний відцентровий насос: типи та характеристики

  Класифікація

  В даний час виділяють широкий ряд окремих модифікацій агрегатів в залежності від конструктивного виконання. Давайте розглянемо варіанти, які найбільш затребувані в побуті і на виробництві.

  Одноступінчасті

  Насос відцентровий горизонтальний одноступінчастий зобов'язаний своїм найменуванням характером з'єднання робочого колеса з валом. Тут вал функціонує в якості консолі в проміжку між переднім підшипником і колесом. Механізм розташовується на фундаментній плиті, де з'єднується з електричним двигуном.


  Призначений насос відцентровий горизонтальний одноступінчастий для роботи з чистими рідинами. Це, в свою чергу, означає, що застосовуватися агрегати даної категорії мають для перекачування хімічно неактивній середовища з низькими показниками щільності.

  Багатоступінчасті

  Багатоступінчасті відцентрові насоси горизонтальні містять кілька робочих коліс на загальному валу. Принцип функціонування обладнання даної категорії можна порівняти з роботою кількох одноступінчатих агрегатів з послідовним з'єднанням. Головне завдання подібних систем – освіта значного напору при порівняно низьких подачах рідини.

  Консольні

  З точки зору гідравліки такий агрегат являє собою механізм з відцентровим колесом у вигляді двох дисків, між якими розташовуються лопаті. Останні мають вигином, протилежний напряму обертання колеса.
  Горизонтальний відцентровий насос: типи та характеристики
  Відцентровий горизонтальний консольний насос відрізняється високою ефективністю роботи, яка забезпечується значним значенням обертів робочих лопатей механізму. При обертанні коліс відцентрова сила створює ефект розрідження в напірному трубопроводі, внаслідок чого в периферійних зонах утворюється підвищений тиск. Відцентровий горизонтальний консольний насос широко застосовується при організації систем водопостачання, опалення та теплопостачання. Нерідко до використання такого обладнання вдаються при необхідності задоволення побутових потреб, наприклад, при поливі присадибних ділянок, коли звичайного одноступінчатого насоса виявляється недостатньо через низького напору води.
  Горизонтальний відцентровий насос: типи та характеристики

  Хімічні

  Насоси відцентрові горизонтальні хімічні випускаються переважно в багатоступеневому виконанні. Являють собою промислові агрегати, які застосовуються для переміщення нейтральних, токсичних, хімічно агресивних, горючих і шкідливих рідких речовин. Нерідко використовуються для перекачування зріджених газів, випаровування яких у поєднанні з повітрям утворюють вибухонебезпечні суміші.

  Кріогенні

  Горизонтальний відцентровий насос криогенний володіє подібним принципом дії, характерним для агрегатів попередніх класів. Визначальною відмінністю виступає можливість встановлення на транспортних засобах у вигляді елемента складних технологічних систем з консервації криопродуктов.

  Габарити

  Вибираючи горизонтальні відцентрові насоси для води, особливу увагу варто приділити їх розміром. Зазвичай діаметр агрегату не має визначального значення. Але довжина істотно позначається на безпеці подальшої експлуатації в конкретних умовах. Якщо колодязь відрізняється глибиною близько 10 м, а рівень води знаходиться на відстані 3 м від верху, тут можна встановлювати будь-які насоси довжиною понад 90 см. Адже і знизу, і зверху обладнання буде достатній шар рідини.
  Горизонтальний відцентровий насос: типи та характеристики
  При нестачі води в колодязі застосовувати «довгі» агрегати заборонено. У таких випадках варто віддавати перевагу занурювальним відцентровим моделям. Останні менш чутливі до твердим частинкам і домішок піску, захищені від «сухого ходу» за рахунок поплавкових вимикачів.

  Продуктивність

  Підбір відцентрового насоса відповідно з даним параметром цілком і повністю залежить від витрати води в системі водопроводу. Продуктивність агрегату повинна дещо перевищувати потреби мешканців у воді. Визначитися з необхідним значенням дозволяє підсумовування витрати рідини усіма "споживачами", іншими словами – умивальниками, душовими, раковинами, пральними машинами, іншими сантехнічними приладами.

  Переваги

  Переваги відцентрових насосів можна умовно підрозділити на функціональні і конструктивні. Такі агрегати надзвичайно компактні за рахунок з'єднання з електродвигуном і паровими турбінами. Як наслідок, самі установки володіють незначними розмірами, невеликою вагою, незважаючи на значну продуктивність. Для установки відцентрового насоса потрібно мінімум вільного простору і відносно легкий фундамент. Серед функціональних переваг варто відзначити просте регулювання та швидку активацію. Відцентрові насоси безперервно і надзвичайно плавно подають робочі рідини. При цьому ймовірність виникнення гідравлічних ударів у напірному проводі істотно знижується.
  Горизонтальний відцентровий насос: типи та характеристики
  Таке обладнання підходить для перекачування речовин з високим вмістом забруднень, суспензії і твердих частинок. Бюджетна вартість більшості моделей виступає наслідком застосування в якості матеріалів для виготовлення недорогих основ, таких як сталь, полімерні сполуки та чавун.

  Сфери застосування

  Відцентрові насоси підходять для перекачування води будь-якої жорсткості, температури, в'язкості. В результаті їх експлуатація не обмежується побутовою сферою. Часто такі агрегати використовуються підприємствами нафтової галузі, комунальними організаціями, гірничодобувними компаніями. Насоси заглибного характеру застосовуються для відкачування чистої води з свердловин і колодязів, осушення затоплених приміщень. Віддаючи перевагу такому обладнанню для реалізації зазначених потреб, споживачі орієнтуються на можливість безперервної роботи агрегатів протягом тривалого часу. Досить широко застосовуються відцентрові насоси в якості елемента петрохимических установок, устаткування для виробництва продуктів харчування, засобів по хімічній переробці речовин.

  Особливості експлуатації

  Щоб продовжити термін служби насоса і забезпечити його безаварійне функціонування, потрібно комплектація агрегату певним набором додаткових елементів. Для захисту робочих коліс від проникнення в систему сторонніх тіл вхідні лінії агрегатів закриваються фільтрами та засувками. Щоб уникнути відтоку рідини в зворотному напрямку встановлюються манометри для контролю рівня тиску і спеціальні запірні клапани. При підборі габаритів насоса спираються на значення необхідних ключових характеристик: напору, продуктивності, які повинен забезпечувати агрегат з урахуванням опору водопровідної системи.

  Горизонтальна установка заглибного відцентрового насоса в колодязь

  Відцентровий занурювальний агрегат поміщається в колодязь за допомогою троса. В якості кріплення готується спеціальна металева рама, яка закріплюється над резервуаром.
  Горизонтальний відцентровий насос: типи та характеристики
  Монтаж насоса виконується у суворій послідовності:
 • Агрегат укладається у закінченні відрізка труби, за допомогою якої він буде з'єднаний з трійником, відходить у трубопровід.
 • Готується кабель для підключення обладнання до мережі.
 • До зворотного клапана насоса приєднується латунна або пластикова муфта, яка, в свою чергу, стикується з трубою.
 • Після об'єднання страхувального троса, труби та електрокабелю в єдину конструкцію насос повільно опускається в колодязь.
 • Коли занурювальний агрегат виявляється на необхідній глибині, трос закріплюється на раніше підготовленому металевому каркасі.
 • Вертикальний трубопровід з'єднується з трійником всередині колодязя.
 • Назовні виводиться електричний кабель, і при необхідності запускається в траншею, що вела до будинку.
 • По завершенні вказаних вище заходів можна зосередитися на прокладання трубопроводу в фундаменті споруди і його підводці до місця розташування обладнання, будь то бойлер, гідроакумулятор, або фільтр води.

  У підсумку

  Відцентрові насоси входять у саму численну групу устаткування, призначеного для перекачування рідких речовин. Як видно, агрегати даної категорії дещо відрізняються сферами застосування і функціональним призначенням. Побутові прилади подають чисту воду і рідина з незначними домішками, промислові моделі можуть застосовуватися для роботи з досить агресивними середовищами.