Корисні поради
на всі випадки життя
» » Зовнішня будова риби. Зовнішня і внутрішня будова риб. Особливості зовнішньої будови риб

Зовнішня будова риби. Зовнішня і внутрішня будова риб. Особливості зовнішньої будови риб

Додано: 17.12.15
Рубрика: Цікаве
У статті ми розглянемо внутрішнє і зовнішнє будова риби. Крім того, ми коротко охарактеризуємо особливості еволюційного розвитку і розмноження цих організмів. Риби, мабуть, - найбільш процвітаюча група хребетних. Вона не тільки чисельнішою інших груп, але і найбільш багата видами: їх, ймовірно, не менше 23000. Зовнішня будова риби і повадки цих тварин надзвичайно різноманітні. Одні з них живуть у морі, інші - в прісній воді; одні тримаються на великій глибині, інші - біля поверхні; одні мирно харчуються водоростями, планктоном або безхребетними, інші - агресивні хижаки, які нападають не тільки на собі подібних, але і на деяких наземних тварин.


Дихання риб

Зовнішня будова риби. Зовнішня і внутрішня будова риб. Особливості зовнішньої будови риб
Всі риби дихають, прокачувати воду через тонко розгалужені зябра, численні складки яких утворюють величезну поверхню, здатну поглинати кисень з води і виділяти вуглекислий газ. Вода нагнітається за допомогою рухів ротової порожнини і глотки, а у кісткових видів - зябрової кришки, причому околожаберний струм її протилежний руху крові в зябрах. У результаті, зустрічаючись зі свіжою водою, кров збагачується киснем і звільняється від вуглекислоти.

Форма тіла риби

Зовнішня будова риби. Зовнішня і внутрішня будова риб. Особливості зовнішньої будови риб
Риби надзвичайно різняться за формою і розмірами. Це, безумовно, відображає різноманітність шляхів їх пристосування до різних местообитаниям, які тільки можна знайти в морських і прісних водах. Так, тіло риб, що мешкають серед водоростей, може бути покрито характерними виростами або мати сложнорасчлененную забарвлення. Обидва пристосування служать цілям маскування, як і здатність деяких риб змінювати забарвлення, щоб злитися з навколишнім тлом. Для мешканців каламутних вод характерна присутність дотикових вусиків навколо рота, допомагають їм у відшуканні їжі. Форма тіла риби хижої - згладжений обтічний контур з величезною пащею з гострими зубами.


Зовнішня будова риби. Зовнішня і внутрішня будова риб. Особливості зовнішньої будови риб
В протилежність їм плоскі камбали повільні і збирають свою здобич на дні моря. Розповімо докладніше про цих незвичайних риб. Всіх камбал об'єднують в загін камбалообразних. Тіло цих риб буквально звернено на бік. Кістки черепа, наприклад, змістилися таким чином, що очі опинилися на одній стороні голови. У дорослої риби видюща сторона стає спинний; вона сильно пігментована, тоді як сліпа сторона залишається білою. Деякі види, переміщаючись з кам'янистого дна на піщане і навпаки, відповідно змінюють забарвлення.

Еволюційний розвиток форм риб

Зовнішня будова риби виробилася в ході багатьох мільйонів років еволюції шляхом розвитку максимальної швидкості і маневреності у воді. Багато хижі кісткові види - чудові плавці. Вони можуть переміщатися зі швидкістю від трьох до шести довжин їх тіла в секунду і розгортатися в межах відстані, рівного всього одній довжині тіла. Еволюційним стрибком для кісткових риб стало розвиток у них плавального міхура. Хрящові риби, чий скелет складається з хряща, не мають плавального міхура і тому тонуть, якщо перестають плавати. Підйомну силу їм забезпечують грудні плавці. І все-таки багато хрящові риби перейшли на придонний спосіб життя. Кісткові ж завдяки плавального міхура придбали постійну плавучість. Зовнішня будова кісткових риб дозволяє їм користуватися грудними плавниками як гальмами або веслами для руху назад. Це підвищує їх маневреність і дозволяє освоїти більшу кількість екологічних ніш. Локомоторні можливості цих тварин дуже різноманітні, і це знайшло відображення в їх м'язових білків. У швидких плавців, на зразок тунця або риб, що випробовують підвищене навантаження, як, наприклад, мігруючі лососі, м'язи переважно червоного кольору, а у повільно плаваючих риб, начебто камбали - білого.

Плавці риб

Зовнішня будова риби. Зовнішня і внутрішня будова риб. Особливості зовнішньої будови риб
Необхідно детальніше зупинитися на плавниках, описуючи зовнішня будова. Риби, як ви знаєте, використовують їх для пересування. Однак не тільки для нього. Плавці кісткових риб виконують різні функції. Так, спинний і анальний не допускають перевертання риби. Грудні плавці часто служать гальмами. Черевні перешкоджають приподниманию переднього кінця тіла при повільному зануренні риби. Парні плавці дозволяють цим тваринам спливати, занирювати і розвертатися. Зовнішнє будова та пересування риб тісно пов'язані між собою. Ефективним кермом повороту є хвостовий плавець. Плавники акули служать стабілізаторами при русі: спинний, анальний і хвостовий перешкоджають відхилення від курсу. Для акул, які не мають плавального міхура, набагато істотніше функції хвостового і грудних плавців, що забезпечують акулам необхідну плавучість за рахунок своєї підйомної сили.

Втрата захисних покривів

Завершуючи описувати особливості зовнішньої будови риб, відзначимо і те, що прогресивною рисою сучасних видів слід вважати втрату ними важких захисних покривів. Для лютих хижаків, хрящових риб, немає необхідності такого захисту, і замість цього у них розвинулася міцна шорстка шкіра. У кісткових риб стародавній панцир змінився на легкий покрив з налегающей один на одного луски, захищає тварину, але не стискує його рухів.

Внутрішня будова риб

Зовнішня будова риби. Зовнішня і внутрішня будова риб. Особливості зовнішньої будови риб
Риби, родоначальники хребетних, мають, природно, хребетним стовпом - опорою для що забезпечують рух м'язів. Плавці підтримують жорсткі промені, що складаються з кістки, хряща або видозмінених лусок. Над кишечником у кісткових риб плавальний міхур розташовується. Черевна аорта несе кров до жаберним артеріях. Зябра захищені зябрової кришкою. Мозок добре розвинений. У акул особливо виражені нюхові цибулини. Парні нирки лежать під хребтом, печінка - позаду серця. Кишечник закінчується анальним отвором, розташованим перед сечостатевої часом.

Органи чуття риб

Для координації рухів при полюванні, відхід від небезпеки або об'єднання в зграю (в цілях колективного захисту) необхідні рибам добре розвинені органи чуття, надійно інформують їх про довкілля. Так, у акул для виявлення видобутку розвинулося дуже тонкий нюх. У багатьох риб гострий зір, вони добре розрізняють під водою жовтий і зелений кольори.
Зовнішня будова риби. Зовнішня і внутрішня будова риб. Особливості зовнішньої будови риб
Багато видів мають хороший слух, використовуваним в комунікативних цілях для сприйняття сигналів шлюбного партнера або зграї. Орган слуху є частиною лабіринту внутрішнього вуха цих тварин - виключно важливого органу, який оцінює положення тіла в просторі і кутове прискорення, що необхідно для підтримки рівноваги під час плавання. Риби моря і річки володіють ще одним унікальним органом - бічною лінією, яка працює як вухо хребетних, але не сприймає звукові хвилі, а різні завихрення у воді, викликані рухом.

Бічна лінія

Цей орган служить свого роду дистантним тактильним рецептором. Бічна лінія тягнеться від голови до хвоста по обидва боки тіла риби. Вона являє собою заповнений рідиною канал, який з'єднаний із зовнішнім середовищем пронизують луску отворами. За кожним отвором розташовується чутливий орган - невромаст. Він складається з драглистої маси - купули - і групи волоскових чутливих клітин, нервові волокна яких прямують у головний мозок.

Мозок риб

Інформація від органів почуттів надходить в той чи інший відділ головного мозку, серед яких є і такі, що відають автоматичним запуском дихального і серцевого ритмів. Органи слуху і рівноваги зв'язані нервами з заднім мозком, а великі нюхові цибулини, органи нюху, або хеморецепции, - з півкулями переднього мозку. Вважають, що хеморецепция відіграє важливу роль при навігації, харчуванні і паруванні. Найбільш досконалий відділ мозку риб, контролюючий їх поведінку, - це зоровий, пов'язаний з очима. Мозочок координує сенсорну інформацію і рух. Отже, ми описали зовнішнє і внутрішнє будова риб. На закінчення скажемо кілька слів про їх розмноження.

Як розмножуються риби

Зовнішня будова риби. Зовнішня і внутрішня будова риб. Особливості зовнішньої будови риб
Розмножуються ці тварини різними способами. У одних існує внутрішнє запліднення; в інших - зовнішнє. Крім того, серед риб є і гермафродити. Але який би не був спосіб розмноження, риби дуже плідні. Так, тріска (на фото вище) за один прийом виметивает до 8 млн ікринок, хоча більшість - лише десятки тисяч. Молодь, зазвичай мікроскопічних розмірів, перший час входить до складу планктону. Основна маса її гине до того, як досягне зрілості, проте значна частина обличчян виживає. Вчені вважають, наприклад, що в Атлантиці існує близько 10 12 оселедців. Риби моря слугують важливим джерелом білка для людини.