Корисні поради
на всі випадки життя
» » Перстач чагарникова: догляд та вирощування. Поради садівникам

Перстач чагарникова: догляд та вирощування. Поради садівникам

Додано: 19.12.15
Рубрика: Сад і город
Не надто великий кущик з симпатичними квіточками зустрічається в природі дуже часто, він знайомий практично кожній людині. У цій статті мова піде про лапчатке чагарникової, саме так називається цей представник рослинного світу.
Перстач чагарникова: догляд та вирощування. Поради садівникам
Кожен куточок саду можна прикрасити, посадивши відповідні рослини. При виборі враховується їх декоративність, стійкість і тривалість цвітіння. Всім цим вимогам відповідає перстач чагарникова, догляд та вирощування якої не доставить багато клопоту. Дізнавшись про те, як правильно доглядати за нею, можна буде поповнити свій квітник цією красою.


Види перстачу

У природі перстач можна зустріти в помірній зоні Північної півкулі: на Далекому Сході, Сибіру, Китаї, Монголії, в Західній Європі і горах Алтаю. Види перстачу чагарникової є різні. Їх в роду налічується п'ятнадцять, всі листопадні. Це диво природи обчислюється не одним десятком сортів, які відрізняються один від одного забарвленням листя, квіток, висотою рослин. У місцях з помірним кліматом найбільш комфортно і стійко себе почувають сорти з квітами жовто-оранжевого кольору.
Перстач чагарникова: догляд та вирощування. Поради садівникам
Кожен сорт перстачу чагарникової має своє забарвлення цвітіння. Але частіше всього – це білий, жовтий, оранжево-жовтий тони. Найпопулярніші сорти перстачу чагарникової:
 • Перстач чагарникова «Абботсвуд» - кущ заввишки до одного метра з щільною подушкообразной форми кроною і світло-зеленими листками. Білі квітки являють собою кисті невеликої величини. «Абботсвуд» входить до складу одних з найкращих сортів, добре виглядає в групових посадках альпінаріїв і на низькорослих бордюрах.
 • Перстач чагарникова «Гілфорд Крим» - кущ півтораметрової висоти з густою кроною і подушковидной темно-зеленим листям. Великі квітки починають розквітати на початку липня.
 • Перстач чагарникова «Ред Ейс» відрізняється сланкими пагонами. Висота куща близько 70 см, крона 13 м в ширину, листя темно-зелені, квітки оранжево-червоні, красиві.
 • Перстач чагарникова «Хоппі Оранж"- висота рослини півметра, ширина крони - один метр, квітки темно-помаранчевого забарвлення. Цей сорт зарекомендував себе як сорт з високою витривалістю і зимостійкістю. Він комфортно себе відчуває на дачних ділянках.
 • Ботанічний опис

  Перстач чагарникова – сільноветвістий кущ. Гілки вкриті червоно-коричневою або буро-сірою корою, яка легко відшаровується.


  Листя з двома-трьома парами довгастих або довгасто-яйцевидних листочків довжиною 5-25 мм і шириною 1-8 мм, які зазвичай волосисті, рідко бувають голі. Квітки утворюються на пагонах, які виросли в поточному році. Всередині знаходиться приблизно 25-30 тичинок, з-за чого серединка пухнаста.
  Перстач чагарникова: догляд та вирощування. Поради садівникам
  Цвітіння однієї квітки триває від п'яти годин до двох днів в залежності від навколишньої температури та вологості. Чагарник цвіте з початку травня до кінця серпня. Рослини зустрічаються з різним забарвленням квіток, дуже нагадують весняний цвіт яблунь або шипшини. Плодоносити починають з жовтня місяця. Перстач чагарникова восени виглядає яскраво і нарядно, покриваючись жовтим листям.
  Інші назви: курильський чай чагарниковий, п'ятилисник чагарниковий, перстач.

  Перстач чагарникова: догляд та вирощування

  Перстач невибаглива по відношенню до грунту, але висаджувати її краще на добре освітлених місцях в пухкий і поживний субстрат. Коренева шийка при посадці повинна бути на рівні поверхні землі. На розвиток чагарнику погано позначається захворювання грунту.
  Перстач чагарникова: догляд та вирощування. Поради садівникам
  Посадка перстачу чагарникової - справа нескладна. Просто потрібно дотримуватися після висадки рослини деякі правила. Обов'язковий полив в посушливе літо і своєчасні підживлення мінеральними і органічними добривами.

  Обрізка перстачу

  Викликати рясне цвітіння можна своєчасної обрізанням, видаляючи непридатні всохлі гілки або пагони. Обрізка перстачу чагарникової проводиться раз у два роки. Пагони потрібно залишати на рівні 10 см від землі.
  Перстач чагарникова: догляд та вирощування. Поради садівникам
  Кущ можна зробити кулястим або у формі піраміди, його декоративність від цього набагато посилиться. Обрізати – значить зробити хірургічну операцію». Тому робити її слід в такий час, коли краще буде проходити загоєння. В даному випадку – навесні. Обрізка сприяє омолодженню куща.

  Шкідники і хвороби

  Як і все живе, перстач піддається хворобам. Одна з них – іржа. Великої шкоди від неї немає, але на декоративність впливає сильно. Необхідно уникати посадки біля сосни. Позбутися такої хвороби легко, досить обприскати фунгіцидами, розчином марганцю, бору. Шкідників не буває.

  Перстач чагарникова: розмноження

  Одним з методів розмноження є живцювання. Живці довжиною п'ятнадцять сантиметрів краще зрізати в кінці червня, на той час гілки вже наберуть сили для самостійного розвитку. З нижньої сторони необхідно видалити листя і помістити приготований держак на дванадцять годин у стимулятор росту. Вже готові живці висадити в приготований парник, накривши його склом або плівкою. Всі утворилися бутони видаляти з метою успішного росту кореневої системи. Приблизно через місяць 90% живців будуть мати коріння і благополучно приживуться. Можна їх залишити в парнику до наступної весни. Саджанці живців легко вкорінюються, посаджені під банку. Можна розмножувати перстач чагарникову відводки, притиснувши його до землі, а потім прикопав. Відокремити відводок від чагарнику можна буде тільки наступної весни. Цей Метод вважається найбільш простим і легким.
  Хороший варіант розмноження – поділ куща чотирирічного віку. Навесні в теплу погоду відокремити росточок з ростовими бруньками і відразу посадити на місце, потім рясно полити. У природних умовах перстач чагарникова виробляє розмноження самосівом. Іноді садівники самостійно збирають, потім висівають насіння, але такий спосіб неефективний. При його застосуванні майже не передаються материнські якості рослини.

  Ландшафтний дизайн

  Завдяки невибагливості у вирощуванні і тривалому періоду цвітіння перстач чагарникова добре виглядає в низькорослих живоплотах і є прикрасою садових композицій. Посадивши рослина, можна сформувати низькорослий бордюрчик.
  Перстач чагарникова: догляд та вирощування. Поради садівникам
  Посаджений кущик на невеликій галявині або газоні буде довгий час радувати рясним цвітінням. Рослину можна використовувати для створення групових і одиночних посадок. Правильно підібравши сорти, можна зробити міні-садок з рослин, у складі яких буде і перстач чагарникова, догляд та вирощування якій під силу навіть починаючому садівникові.

  Корисні властивості

  Курильський чай чагарниковий налічує близько 3000 видів. Рослині присвоїли назву, яка в перекладі з латині означає сильний, могутній за його корисні цілющі властивості. Свого часу Ілля Муромець дихав його ароматами, від чого ставав все сильніше і могутніше. В давнину цілителі перстач називали могущником. Рослина (перстач чагарникова) можна використовувати при лікуванні нетримання сечі у дітей, цукрового діабету, пієлонефриту, а також для промивання гнійних ран і лікування опіків, фурункулів. У народі настій квітучих гілок застосовують при болях і різях в шлунку і кишечнику, при диспепсії, кривавому проносі і як кровоспинний засіб. Жителі Тибету п'ють цей засіб при пневмонії як відхаркувальний.
  Перстач чагарникова: догляд та вирощування. Поради садівникам
  Цілющими властивостями наділені і коріння кущів, їх використовують при діареї. Настій всього рослини застосовують для лікування стоматиту, гнійної ангіни та інших хвороб рота. Липень є найкращим місяцем для заготовляння лікарської сировини. У цей період перстач вже повністю розквітне, а під час цвітіння вона має здатність виробляти всі корисні речовини. Чудове рослина перстач чагарникова. Догляд та вирощування цього корисного кущика дає можливість отримувати насолоду і задоволення від виконаної роботи, а заодно приносить величезну користь.