Корисні поради
на всі випадки життя
» » Лайнус Полінг: біографія, внесок у науку. Мультивітаміни Лайнуса Полінга і відгуки про них

Лайнус Полінг: біографія, внесок у науку. Мультивітаміни Лайнуса Полінга і відгуки про них

Додано: 19.12.15
Рубрика: Цікаве
Одним з найвідоміших американських хіміків є Лайнус Полінг. Біографія його цікавить не тільки жителів США, але і людей по всьому світу. Не дивно, адже він досліджував вітаміни - настільки популярні сьогодні біологічно активні добавки. І потрібно сказати, Лайнус Карл Полінг прийшов до цікавих результатів. Саме про цього вченого, який став лауреатом двох Нобелівських премій, ми і поговоримо сьогодні.

Походження та дитинство Лайнуса Полінга

Лайнус Полінг, фото і біографія якого представлені в статті, народився в Портленді 28 лютого 1901 р. Батьком хлопчика був фармацевт (на фото нижче), а його мати - домогосподаркою. Коли Лайнусу виповнилося 9 років, його батько помер. З-за цього родині довелося важко в матеріальному плані.


Лайнус Полінг: біографія, внесок у науку. Мультивітаміни Лайнуса Полінга і відгуки про них
Лайнус ріс замкнутим і задумливим дитиною. Він міг довго спостерігати за комахами, проте особливо Полінга залучали мінерали. Його заворожував і манив світ кольорових каменів. Ця пристрасть до кристалам проявлялася часом і в дорослому житті: вчений вивчив кілька мінералів, виходячи з теорії, яку він створив. У віці 13 років Полінг вперше побував у хімічної лабораторії. Те, що він побачив там, справила на нього велике враження. Лайнус вирішив негайно зайнятися дослідами. Він запозичив "хімічну" посуд на кухні у своєї матері, а його власна кімната стала місцем для вишукувань.

Навчання в коледжі

Полінг так і не закінчив середню школу, що не завадило йому вступити в Орегонський сільськогосподарський коледж, що пізніше перетворений в університет Орегона. Під час навчання Лайнус всерйоз захопився хімічною технологією. А вечорами і ночами йому доводилося добувати засоби до існування. Полінг працював в ресторані мийником посуду, а також сортував папір в друкарні.


Лайнус Полінг: біографія, внесок у науку. Мультивітаміни Лайнуса Полінга і відгуки про них
Лайнус навчався блискуче. Вундеркінда помітили викладачі і на передостанньому курсі запропонували йому стати асистентом. Так Полінг почав працювати на кафедрі кількісного аналізу. Через рік він став асистентом з механіки, хімії і матеріалів.

Захист докторської дисертації, початок кар'єри вченого

Лайнус Полінг в 1922 році став бакалавром природничих наук (хімічна технологія). Для роботи над докторською дисертацією його запросили в Каліфорнійський технологічний інститут, що знаходиться в Пасадені. Він блискуче захистив роботу в 1925 році. Молодий учений почав робити кар'єру в технологічному інституті. Він став асистент-професором вже в 1927 році, ад'юнкт-професором - у 1929 р. В 1931 році Полінг вже був професором хімії.

Вивчення рентгенівської кристалографії

За цей час він придбав важливі навички в області рентгенівської кристалографії. Лайнус з легкістю читав рентгенограми, ніби міг спостерігати атомну структуру речовин своїми власними очима. Ці знання наблизили вченого до природи хімічного зв'язку - основної галузі дослідження на все життя. Він поїхав в Європу, де відвідав відомих вчених: в Мюнхені - А. Зоммерфельда, в Цюріху - Е. Шредінгера, у Копенгагені - Н. Бора.
Лайнус Полінг: біографія, внесок у науку. Мультивітаміни Лайнуса Полінга і відгуки про них

Теорія гібридизації (резонансу)

У 1928 році Лайнус висунув свою теорію гібридизації (по-іншому - теорію резонансу). Це був справжній прорив у структурної хімії. В цей час все ще невирішеною залишалася проблема відображення будови і властивостей з'єднання в хімічній формулі. Незважаючи на те що вчені домовилися використовувати риску для позначення валентної зв'язку, виникало безліч неясностей. Справа в тому, що на ділі все виявилося складніше намальованих на папері схем.
Незабаром знадобилися додаткові позначення. Зокрема, якщо зв'язок була полярна, це позначалося додатковою стрілкою; якщо ж вона була іонної - над атомами додатково ставили мінуси і плюси. Однак і це не дуже допомагало. Виходило, що для адекватного зображення властивостей і будови безлічі молекул, особливо складних, слід вдаватися до кільком структурним формулам. Зокрема для бензолу необхідно було цілих п'ять. Так як кожну розглядали окремо, ні одна з них не могла точно описати властивості і будова цього ароматичної сполуки. Запропонована Полінгом ідея полягала в тому, що молекула є результатом резонансу, тобто накладання один на одного декількох структур. При цьому кожна з цих структур описує різні особливості хімічних властивостей та будови молекули. У 1939 році з'явилася праця Лайнуса "Природа хімічного зв'язку". Вчений застосував квантову теорію для вирішення різних проблем, стояли перед наукою. Це дозволило йому пояснити безліч розрізнених фактів з єдиних теоретичних позицій.

Нові відкриття

Лайнус Полінг у другій половині 1930-х років досліджував будову молекул на підставі теорії резонансу. Його зацікавили також антитіла, зокрема їх здатність забезпечувати імунітет. Учений зробив ряд відкриттів в галузі вірусології, імунології і біохімії. Наприклад, він вивчив молекулу гемоглобіну. Лайнус Полінг в 1951 році видав перший опис тривимірної молекулярної структури білків (у співавторстві з Р. Корном). Воно було отримано на основі даних рентгенівської кристалографії.
Лайнус Полінг: біографія, внесок у науку. Мультивітаміни Лайнуса Полінга і відгуки про них

Відношення до теорії Полінга в СРСР

Теорія Полінга викликала в СРСР справжню бурю. У нашій країні після розгрому лінгвістів, кібернетиків і генетиків взялися за квантову механіку, а потім мішенню НКВС стала і хімія. Теорія резонансу Полінга, а також теорія мезомерии К. Ингольда, споріднена їй, були головними об'єктами нападок. Радянський Союз оголосив, що подання Полінга про реальну молекулі як про середню між двома або кількома крайніми абстрактними структурами - ідеалістичні і буржуазні. 11 червня 1951 р. було проведено Всесоюзну нараду, на якій були розглянуті проблеми хімічної будови. На цьому заході теорія резонансу була розгромлена.

Нобелівські премії та інші досягнення Полінга

Однак досягнення Лайнуса по достоїнству були оцінені за кордоном. Полингу в 1954 році дали Нобелівську премію за дослідження природи хімічного зв'язку, а також за застосування її для дослідження структури сполук. А в 1962 році вчений отримав цю премію вдруге - як борець за мир. Полінг є автором близько 250 наукових публікацій та безлічі книг, включаючи унікальне за своїй глибині і простоті викладу навчальний посібник з сучасної хімії. У 1948 році за досягнення в науці він став очолювати Американське хімічне товариство, а також був обраний членом Національної АН США і багатьох інших наукових товариств різних країн.

Діяльність по встановленню миру

Глибоко усвідомивши загрозу, яку несе людству атомну зброю, Лайнус почав активно боротися проти створення нових ядерних озброєнь. Цей учений був у серед ініціаторів Пагуошського руху. Полінг в 1957 році передав звернення генсека ООН, підписану 11021 вченим, які представляли 49 країн світу. У книзі 1958 року "Не бувати війні!" Лайнус Полінг висловив свої пацифистические погляди.
Лайнус Полінг: біографія, внесок у науку. Мультивітаміни Лайнуса Полінга і відгуки про них
У червні 1961 року вчений разом зі своєю дружиною скликав конференцію в Норвегії (Осло), тема якої - протидія поширенню ядерної зброї. Незважаючи на звернення до Микити Лайнуса Хрущову, у вересні того ж року СРСР відновив випробування. А в березні наступного року це ж зробили і США. Тоді вчений почав здійснювати дозиметричний контроль радіоактивності. Полінг у жовтні 1962 року поширив інформацію про те, що її рівень збільшився вдвічі порівняно з попередніми 16 роками. Крім того, Полінг склав проект договору про заборону подібного роду випробувань. У липні 1963 р. СРСР, США і Великобританія підписали його. Вчений перестав працювати в Каліфорнійському технологічному інституті в 1963 році і приступив до діяльності в Центрі досліджень суспільних інститутів, розташованому в Санта-Барбарі. Тут він почав займатися проблемами війни і миру. Лайнус здійснив ряд експериментів по загрозі радіоактивного зараження. Учений з'ясував, що радіоактивні елементи викликають лейкемію, рак кісток, рак щитовидної залози і деякі інші хвороби. Незважаючи на те що Лайнус однаково активно засуджував за гонку озброєнь уряди СРСР і США, деякі консервативні політики піддали сумніву його лояльність до Сполученим Штатам. У 1969 році вчений припинив працювати в Каліфорнійському університеті, де здійснював свої дослідження протягом двох років. Він це зробив на знак протесту проти проведеної Р. Рейганом, губернатором Каліфорнії, освітньої політики. Лайнус почав працювати в Стенфордському університеті професором.

Особисте життя Полінга

У 1922 році вчений одружився на студентці Орегонського сільськогосподарського коледжу - Аве Елен Міллер (фото її представлено нижче). У них народилася дочка, а також три сина. У 1981 році Ава Елен померла. Після її смерті Полінг проживав у штаті Каліфорнія, в Біг-Сюре, де знаходився їхній заміський будинок.
Лайнус Полінг: біографія, внесок у науку. Мультивітаміни Лайнуса Полінга і відгуки про них

Ортомолекулярная медицина Полінга

Полінг є прихильником і популяризатором так званої ортомолекулярная медицини. Суть її полягає в тому, що лікування здійснюється з допомогою речовин, які присутні в організмі людини. Вчений вважав, що для перемоги над тим чи іншим захворюванням потрібно всього лише правильно змінити їх концентрацію. Його Науково-медичний інститут був заснований у 1973 році для вивчення способу лікування і запобігання хвороби шляхом споживання необхідних доз корисних мінералів і вітамінів. Полінг вважав, що особливо важливо споживати у великій кількості вітамін С. У 1979 році з'явилася книга цього вченого під назвою "Рак і вітамін С". В ній було розказано про те, як аскорбінова кислота допомагає впоратися з цією небезпечною хворобою. Лайнус Полінг "Вітамін С і нежить" створив в цьому ж році. Обидві ці книги зустріли неоднозначне ставлення з боку медиків, проте стали досить популярними.

Дослідження аскорбінової кислоти

Вітаміни доктора Лайнуса Полінга зацікавили вже в літньому віці. Дослідженню аскорбінової кислоти і можливостям її клінічного використання вчений присвятив останніх 30 років свого життя, і прийшов до висновку про те, що вживання її у великих кількостях позитивно позначається на людському організмі. Відразу слід сказати, що ніякі вітаміни не врятують вас в тому випадку, якщо ви ведете здоровий спосіб життя. Їх можна порівняти з ременями безпеки. Коли людина пристебнутий, це просто охороняє його при аварії, але не є гарантією безпечної їзди. Вітаміни також лише дають нам додатковий захист. Підтвердження їх дії - активна і довге життя такого вченого, як Лайнус Полінг. Вітамін С він брав у кількості 18 г в день, а вітамін Е (токоферол) - 800 МО, починаючи з сьомого десятка років. Лайнусу вдалося дожити до 93 років! У 1994 році помер Лайнус Полінг. Коротка біографія його свідчить про те, що він не страждав від серйозних хвороб. До речі, навіть непримиренні противники цього вченого згодні з тим, що аскорбінова кислота корисна для здоров'я. Запеклі суперечки ось вже багато років ведуться лише про її кількості, яку слід приймати.
Лайнус Полінг: біографія, внесок у науку. Мультивітаміни Лайнуса Полінга і відгуки про них

Що каже статистика?

Академія наук США рекомендує дорослому чоловікові щодня приймати 60 мг вітаміну С. Російські норми розрізняються в залежності від віку, статі та професії людини. Для чоловіків це 60-110 мг, для жінок - 55-80. При цих та великих кількостях не буває ні гіповітамінозу (кровоточивості ясен, стомлюваності), ні цинги. У людей, які споживають понад 50 мг аскорбінової кислоти в день, за даними статистики, ознаки старості виникають на 10 років пізніше, ніж у інших.

Вітаміни Лайнуса Полінга

Відгуки про їх вживанні надходять з усього світу. Вітаміни зміцнюють імунітет, дарують гарний зовнішній вигляд, заряд бадьорості та енергії, як кажуть люди. Вони стають все більш популярними в якості біологічно активної добавки. Мова йде про такому нововведенні сьогодні комплексі, як "Супер Мульти-вітаміни" д-ра Лайнуса Полінга. Він складається більш ніж з 40 вітамінів, рослинних компонентів, мінералів та маточного молочка. Останнім володіє імуностимулюючим і протизапальною властивостями, а також підвищує фізичну і розумову працездатність. Мультивітаміни Лайнуса Полінга рекомендуються як загальнозміцнюючий засіб. Цей комплекс є додатковим джерелом мінеральних речовин і вітамінів.