Корисні поради
на всі випадки життя
» » Російсько-турецька війна 1735-1739 рр.: причини, підсумки

Російсько-турецька війна 1735-1739 рр.: причини, підсумки

Додано: 19.12.15
Рубрика: Цікаве
У XVIII столітті головним яблуком розбрату між Росією і Туреччиною було Кримське ханство. Татари регулярно з'являлися на територіях козаків, що викликало неминучі конфлікти. У травні 1735 року в Санкт-Петербург прийшла новина про те, що військо хана перетнули російський кордон, щоб дістатися до Персії. Це було достатнім приводом для оголошення чергової війни з Туреччиною (кримські татари були її васалами).

Похід Леонтьєва

В цей час Росією правила Анна Іоанівна (1730 – 1740). Незадовго до того, як спалахнув конфлікт з Османською імперією, її війська вирушили до Польщі, щоб підтримати в боротьбі за місцевий престол курфюрста Августа. Керував кампанією фаворит імператриці Мініх. Саме йому прийшла телеграма з столиці, в якій Анна просила німця вирушити з військом на південь. Так почалася російсько-турецька війна 1735 – 1739 рр.


Мініх вирішив почекати до зими і з настанням холодів почати блокаду Азова – важливою фортеці, за яку боровся ще Петро I. У вересні фаворит і його радники захворіли лихоманкою. З-за цього він змінив свої плани і відправив генерала Леонтьєва в Крим. У його війську було близько 40 тисяч осіб і десятки гармат. Однак ніяких успіхів він не домігся. Осінні дощі і бездоріжжя зіграли з ним злий жарт. В армії почалися хвороби і масовий падіж коней. Втративши 9 тисяч осіб, Леонтьєв повернувся ні з чим. Російсько-турецька війна 1735 – 1739 рр. почалася зі звичного головотяпства вищих чинів і невдач.
Російсько-турецька війна 1735-1739 рр.: причини, підсумки

Облога Азова

Для того щоб армії було легше вести бойові дії в околицях Азова, в 30 кілометрах від нього була побудована тимчасова база – фортеця святої Анни. Мініх прибув сюди в березні 1736 року. В кінці місяця почалася облога, яка була розрахована на виснаження супротивника. Турки погано підготувалися до такого повороту подій і практично без бою здали всі навколишні фортифікації.


Проте і з боку російських генералів було багато дурниць. Наприклад, у квітні граф Петро Лассі отримав наказ вирушити під Азов, щоб брати участь у керівництві бойовими діями. Він так поспішав, що взяв з собою лише крихітний загін з дюжини козаків. Поряд з Родзинками (місто в сучасній Харківської області) на нього напала ватага татар. Загін був неуважний, а сам генерал ледве забрав ноги.
Російсько-турецька війна 1735-1739 рр.: причини, підсумки

Здача турками Азова

У травні до Азова прибула російська ескадра, спустилася по Дону. Кораблі привезли нову артилерію. З цього моменту близько 40 гармат безперестанку вели вогонь по фортеці. Одного разу снаряд влучив у склад пороху, з-за чого в місті стався сильний вибух, що зруйнував сотні будинків і вбив більше трьохсот жителів. На тлі цих успіхів турецький намісник вирішив здати Азов, так як його співвітчизники не могли прийти йому на допомогу. Це сталося 19 червня. Були узгоджені умови капітуляції. Все мусульманське населення міста могло вільно покинути його стіни. З Азова пішло близько 40 тисяч жителів. Російські війська звільнили з місцевої в'язниці сотні православних заручників. Також переможцям дісталися безліч гармат. З-за регулярного вогню мортир міські будівлі були здебільшого знищені або сильно пошкоджені. Російсько-турецька війна (1735 – 1739) ознаменувався першим серйозним успіхом нашої армії.

Мініх у Криму

У квітні 1736 року Мініх повів 54-тисячне військо в Крим. 18 числа воно підійшло до Перекопу – форпосту, який стояв на єдиному вузькому перешийку, який вів на півострів. Навколо нього був глибокий рів. Це неприємно здивувало Мініха, так як напередодні його запевняли, що інфраструктура турків у поганому стані. Перед тим як приступити до штурму, фельдмаршал вирішив відправити грамоту хану. У ній він пропонував татарам перейти в підданство російської імператриці, а також звинувачував сусідів в регулярних набігів. Хан у відповідь надіслав мурзу, який повідомив, що ніяких атак не було, а на місці грабіжників були ногайці. Російсько-турецька війна (1735 – 1739) могла б закінчитися, якби парламентарі знайшли спільну мову. Однак Мініх не зміг домовитися з мурзою. Тоді він відправив посла назад, обіцяючи ханові, що той побачить свої міста палаючими і зруйнованими за те, що не захотів прийняти милість Анни Іоанівни.
Російсько-турецька війна 1735-1739 рр.: причини, підсумки

Штурм Перекопу

Росіяни почали штурм. Солдатам вдалося швидко форсувати рів, а також бруствер. Серйозною проблемою залишилися вежі, безперервно обстрілювали піхоту. Одну з них вдалося захопити роті Преображенського полку, що складалася з 60 осіб. Тут було порубано 160 турків. Інші гарнізони бігли слідом за татарами. Останнім оплотом противника залишилася фортеця. Паша здав її 22 травня, після того як домовився, що туркам буде дозволено безперешкодно піти з обложеної фортифікації. Так був захоплений Перекоп. Російсько-турецька війна 1735 – 1739 рр. тривала. Слідом за Перекопом здалася фортеця Кінбурн. До неї вирушив генерал Леонтьєв, в розпорядженні якого було близько 10 тисяч солдатів. Це був важливий форт, контролював гирлі Дніпра.

Похід вглиб півострова

Після перших успіхів на військовому раді виникла суперечка. Мініх пропонував продовжувати наступ вглиб півострова усіма можливими силами. Він вважав, що завдяки цьому російсько-турецька війна (1735 – 1739 рр. – її фактична тривалість) закінчиться швидше. Деякі інші генерали думали інакше. Вони пояснювали небезпеку походу в землі, де практично немає води. Як правило, армії, відірвані від комунікацій, в таких умовах ставали легкою здобиччю для татар. Однак точку зору Мініха все ж підтримали, і 25 травня він вирушив на південь.
Першим упав місто Козлов, або сучасна Євпаторія. Коли загін козаків пішов на штурм, виявилося, що фортеця залишена і підпалена, а її жителі бігли в Бахчисарай. 17 червня росіяни підійшли до столиці. Взяти її прямим штурмом було непросто, так як єдина прохідна дорога була під наглядом. Тому Мініх залишив всіх хворих і поранених з обозами в стороні під охороною невеликого загону, а сам із добірними військами рушив в обхід міста. Маневр удався: татари не помітили, як під покровом ночі козаки опинилися поряд з Бахчисараєм. Їм назустріч був відправлений кращий полк із татар і яничарів. Спершу їм вдалося зім'яти росіян і навіть відібрати кілька гармат. Однак у підсумку контратака призвела до поразки турків. Бахчисарай був узятий, а жителі бігли.
Російсько-турецька війна 1735-1739 рр.: причини, підсумки

Повернення на зимові квартири

Татари сховалися в горах, а турки евакуювалися в Кафу. Спочатку Мініх хотів відправитися в це місто, щоб також зруйнувати його. Однак російська армія була вкрай виснажена. Особливо жорстокою була спека – полки виступали після світанку і весь день йшли при косящем спеці. Це була європейська стратегія війни, яка не підходила для кампаній в степах з таким кліматом. З-за численних людських втрат Мініх повернув назад. В Перекопі він затримався також ненадовго. Зібравши всі свої загони, фельдмаршал порахував втрати – близько 30 тисяч осіб, більша частина з яких загинула від хвороб або спеки. Розорений півострів був залишений, а Мініх поїхав в Петербург пояснюватися перед імператрицею. Так закінчилася кампанія, якої ознаменувалася російсько-турецька війна (1735 – 1739). Причини великих втрат полягали в невмінні Мініха пристосуватися до місцевих південним умов.
Російсько-турецька війна 1735-1739 рр.: причини, підсумки

Австрія приєднується до війни

Перемога російської зброї переконала Австрії в тому, що Туреччина беззахисна. Монархія Габсбургів хотіла продовжити свою експансію на Балканах. Однак армії імператора Карла VI зазнали на своєму фронті ряд чутливих поразок, що тільки зміцнило становище Османської імперії. Невдачі були пов'язані з поганою організацією і шапкозакидання в австрійському штабі.

Бої за Очаків

Тим часом Мініх приїхав у Київ, де його чекало військо, що складалося з 70 тисяч свіжих солдатів. Його метою була важлива фортеця Очаків. У гарнізоні Мініха було близько 20 тисяч осіб. Російська армія прийшла до стін міста раптово. Її артилерія сильно відстала від піхоти. Мініх вирішив не чекати підвезення знарядь, а почати штурм тими силами, які у нього були на той момент. Ситуація була досить хиткою, так як турки збирали допоміжну армію поблизу Бендер. У перший же день несподівано майже весь гарнізон вийшов за ворота і атакував обложників. Однак сміливість турків не допомогла, і їм довелося відступити. Їх армія зазнала великі втрати. Ситуація обложених стала критичною, коли в місті вибухнув пороховий склад і почалася серйозна пожежа. Сум'яттям в гарнізоні скористався російський флот. Козаки зійшли з кораблів і захопили фортецю з моря. Після цього комендант віддав наказ підняти білий прапор. Однак успіх облоги Очакова незабаром був зведений нанівець. Через кілька місяців у місті спалахнула епідемія, з-за якої в масовому порядку вмирали солдати. У вересні 1739 року військовий рада вирішив залишити фортецю. Така ж доля чекала солдатів в Кінбурні. Так закінчилася ще одна кампанія, якою запам'яталася російсько-турецька війна (1735 – 1739). Таблиця, подана нижче, показує співвідношення сторін під час облоги Очакова. Облога Очакова в 1737 році

РосіяТуреччинаВоєначальникиБурхард МініхМустафа-ПашаСили сторін70 тисяч20 тисячВтрати3 тисячі15 тисяч

Похід до Бендер в 1738 році

Новою метою основної армії Мініха виявилися Бендери. Чим далі росіяни просувалися на захід уздовж узбережжя Чорного моря, тим більше було шансів, що скоро закінчиться російсько-турецька війна (1735 – 1739 рр.). Підсумки походу, однак, були невтішними. Мініху не вдалося захопити хоча б одну важливу фортецю і закріпитися в регіоні. Останнім кордоном опинилася річка Дністер. Коли сюди прийшов фельдмаршал, він зустрів на протилежному березі величезну 60-тисячне військо турків, з якими було дуже важко битися з-за відсутності нормальної переправи. Інженери не могли навести тимчасові мости з-за того, що за ним постійно відкривали вогонь. Стояння на Дністрі призвело до того, що в армії почали кінчатися припаси. Російсько-турецька війна 1735 – 1739 рр., коротко кажучи, йшла з перемінним успіхом. Тому Мініх не наважився давати генерального бою і знову відступив на зимові квартири.
Російсько-турецька війна 1735-1739 рр.: причини, підсумки

Кампанія 1739 року

Вже в наступному році армії все-таки вдалося форсувати Дністер. Зроблено це вийшло завдяки тому, що шлях до цієї річки був значно скорочений. Мініх умовив імператрицю дати йому дозвіл пройти на південь через Польщу, що було помітно легше, ніж по дикому степу. Головним успіхом російської зброї в цей рік виявилося взяття фортеці Хотин, яка відкривала шлях на Бендери. Генерал Левендаль став комендантом цього важливого міста. У той же час Мініх підійшов до Яссам, де проживало молдавська етнічна більшість.

Белградський мир

Тим часом в Петербург прийшли дивні новини. У вересні 1739 року Австрія підписала мир з Туреччиною в обхід своїх домовленостей з Росією. Крім того, шведське уряд вів переговори з Османською імперією про союзницьких діях. На фінський кордон був відправлений додатковий корпус з 10 тисяч солдатів. Стало ясно, що перед Росією виникає загроза війни на два фронти. У Петербурзі цього явно не хотіли, тому і почали переговори з турками про закінчення збройного конфлікту. 29 вересня 1739 року було підписано договір між двома країнами. Парламентарі зустрілися в Белграді. Головні тези документа були наступні. Росії діставався Азов, проте всі укріплення фортеці мали бути срити, що робило місто беззахисним. Крім того, Росія не могла мати власний флот на Чорному морі. Торгівля в регіоні повинна була проводитися тільки з допомогою турецьких суден. Це означало, що Росія не отримала практично нічого після кровопролитної чотирирічної кампанії, яка коштувала життя 100 тисячам солдатів. Російсько-турецька війна (1735 – 1739), коротко кажучи, не виправдала очікувань Санкт-Петербурга. Тим не менш, Ганна Іоаннівна спробувала зберегти репутацію і влаштовувала у столиці нескінченні маневри і свята з нагоди підписання договору.
Російсько-турецька війна 1735-1739 рр.: причини, підсумки

Причини малих успіхів

Такою залишилася в історії російсько-турецька війна 1735 – 1739 рр. Причини невдачі Росії полягали ще й у тому, що всі європейські держави виступили проти неї. Це стосувалося австрійців, а також французів, які були офіційними посередниками між сторонами конфлікту, але не зробили нічого, щоб підтримати Романових. Парижу було важливо забезпечити свої інтереси в регіоні, після того як закінчилася російсько-турецька війна 1735 – 1739 рр. нижче Таблиця показує основних воєначальників цього конфлікту. Воєначальники російсько-турецької війни (1735 - 1739)

РосіяТуреччинаБурхард МініхМахмуд IПетро ЛассіМенглі Гірей

Слід відзначити і стратегічні помилки головних генералів - Мініха і Лассі. Вони не шкодували солдатів. Крім того, фельдмаршалом використовували бойове каре, яке було вкрай неефективно проти ударів мобільного та швидкої кінноти. Це показали підсумки російсько-турецької війни 1735 – 1739 рр. Солдати відстрілювалися від кавалерії, в той час як бій багнетом майже не використовувався, що було грубою помилкою командування.