Корисні поради
на всі випадки життя
» » Міжусобна війна руських князів: опис, причини і наслідки. Початок міжусобної війни в Московському князівстві

Міжусобна війна руських князів: опис, причини і наслідки. Початок міжусобної війни в Московському князівстві

Додано: 19.12.15
Рубрика: Цікаве
Однією з сумних сторінок нашої історії є роздробленість київської Русі в Середні століття. Але міжусобна війна – це не прерогатива давньоруських князівств. Межфеодальними війнами була охоплена вся Європа, в одній тільки Франції налічувалося 14 великих феодальних майоратов, між якими велися безперервні криваві зіткнення. Міжусобна війна – характерна особливість Середньовіччя.

Слабка влада Києва та лествичное право

Основною причиною виникнення міжусобиць була слабка централізація влади. Періодично з'являлися сильні лідери, такі як Володимир Мономах чи Ярослав Мудрий, дбають про єдність держави, але, як правило, після їх смерті сини знову починали чвари.
Міжусобна війна руських князів: опис, причини і наслідки. Початок міжусобної війни в Московському князівстві
А дітей завжди було багато, і кожна гілка роду, що йде від загального діда Рюрика, намагалася забезпечити собі верховенство. Поглиблювала всі специфіка престолонаслідування - лествичное право, коли влада передавалася не за прямим спадщини до старшого сина, а старшому в роду. Русь міжусобні війни шарпали аж до смерті московського князя Василя II Темного, тобто до другої половини XV століття.


Роз'єднаність

На ранніх етапах розвитку держави періодично виникали якісь союзи між декількома князями, і війни велися блоками, або на час вся Київська Русь об'єднувалася для відбиття набігів степових народів.
Міжусобна війна руських князів: опис, причини і наслідки. Початок міжусобної війни в Московському князівстві
Але все це носило тимчасовий характер, і князі знову замикалися у своїх землях, кожен з яких окремо не мав ні сил, ні ресурсів, щоб об'єднати під своїм керівництвом всю Русь.

Дуже слабка федерація

Міжусобна війна є громадянською війною. Це велике криваве протистояння між жителями однієї країни, об'єднаними в певні групи. Незважаючи на те що в ті далекі часи наша країна являла собою кілька самостійних держав, в історії вона залишилася як Київська Русь, і єдність її, нехай неактивний, все одно відчувалося. Це була така слабка федерація, жителі якої називали представників сусідніх князівств иногородцами, а іноземців - чужинцями.


Явні і таємні причини виникнення міжусобиць

Необхідно відзначити той факт, що рішення йти війною на брата приймав не тільки князь, за ним стояли і городяни, і купецтво, і церква. Князівську владу дуже сильно обмежували і Боярська дума, і міське Віче. Причини міжусобних воєн лежать набагато глибше.
Міжусобна війна руських князів: опис, причини і наслідки. Початок міжусобної війни в Московському князівстві
І якщо князівства воювали між собою, то для цього були сильні і численні мотиви, в тому числі й етнічні, і економічні, і торговельні. Етнічні тому, що на околицях Русі формувалися нові держави, населення яких починало говорити на своїх говірками і мало свої традиції та уклад. Наприклад, Білорусь і Україна. До відокремленості князівств вело і бажання князів передавати владу за прямим спадок. Боротьба ж між ними велася з-за невдоволення розподілом територій, за київський престол, за незалежність від Києва.

Роз'єднаність братів

Міжусобна війна на Русі почалася ще в IX столітті, і дрібні сутички між князями, в сутності, не припинялися ніколи. Але були й великі міжусобиці. Перша війна виникла в кінці X - початку XI століть, після смерті Святослава. Три його сина, Ярополк, Володимир та Олег, мали різних матерів.
Міжусобна війна руських князів: опис, причини і наслідки. Початок міжусобної війни в Московському князівстві
Бабка, велика княгиня Ольга, здатна об'єднати їх, померла в 969 році, а через 3 роки загинув і батько. Точних дат народження ранніх київських князів і їх спадкоємців є мало, але є припущення, що до моменту сирітства Святославичів старшому Ярополка виповнилося лише 15 років, і у кожного з них вже був свій наділ, залишений Святославом. Все це не сприяло виникненню міцних братських уз.

Перша велика усобиця

Початок міжусобної війни припадає на момент дорослішання братів – вони вже набрали чинності, мали дружини і стежили за своїми вотчинами. Конкретним приводом став момент виявлення Олегом у своїх лісах мисливців Ярополка, керованих сином воєводи Свенельда Лютому. Після виниклої сварки Лют був убитий, і, за деякими даними, його батько Свенальд сильно підбивав Ярополка на напад і всіляко підігрівав ненависть до братів, які нібито мріють про київському престолі.
Міжусобна війна руських князів: опис, причини і наслідки. Початок міжусобної війни в Московському князівстві
Так чи інакше, але в 977 році Ярополк вбиває свого брата Олега. Почувши про вбивство молодшого брата, Володимир, що сидів у Новгороді Великому, втік до Швеції, з якої повернувся з сильним військом найманців, ведених його воєводою Добринею. Володимир тут же рушив на Київ. Взявши непокірний Полоцьк, він осадив стольний град. Через деякий час Ярополк погодився на зустріч з братом, але не встиг дійти до ставки, так як був убитий двома найманцями. Володимир запанував на київському престолі через 7 років після загибелі батька. Ярополк в історії, як не дивно, залишився лагідним правителем, і вважається, що дуже юні брати стали жертвами інтриг, ведених досвідченими й хитрими наближеними, такими як Свенельд і Блуд. Володимир князював у Києві 35 років і отримав прізвисько Червоно Сонечко.

Друга і третя міжусобні війни Київської Русі

Друга міжусобна війна князів починається після смерті Володимира, між його синами, яких у нього було 12. Але основна боротьба розгорнулася між Святополком і Ярославом.
Міжусобна війна руських князів: опис, причини і наслідки. Початок міжусобної війни в Московському князівстві

В цьому розбраті гинуть Борис і Гліб стали першими руськими святими. Зрештою верх бере Ярослав, який пізніше отримав прізвисько Мудрий. На Київський престол зійшов у 1016-м і правил до 1054 року, в якому помер. Природно, третя велика усобиця почалася після його смерті між сімома синами. Хоча Ярослав при житті чітко визначився з вотчинами синів, а Київський престол заповів Ізяславу, в результаті братовбивчі воєн зацарював він на ньому тільки в 1069 році.

Століття роздробленості і залежності від Золотої Орди

Наступний відрізок часу аж до кінця XIV століття вважається період політичної роздробленості. Почали утворюватися самостійні князівства, а процес дроблення і виникнення нових доль став незворотним. Якщо у XII столітті на теренах Русі існувало 12 князівств, то вже в XIII столітті їх налічується 50 а в XIV – 250. В науці цей процес отримав назву феодальної роздробленості. Навіть завоювання Русі татаро-монголами в 1240 році не зуміло зупинити процес дроблення. Лише знаходження протягом 25 століття під ігом Золотої Орди стало схиляти київських князів до створення сильного централізованого держави.

Негативні і позитивні сторони роздробленості

Міжусобні війни на Русі руйнували і знекровлювали країну, не даючи їй розвиватися належним чином. Але, як зазначалося вище, міжусобиця і роздробленість були недоліками не тільки Русі. Клаптева ковдра нагадували і Франція, і Німеччина, та Англія. Як не дивно, але на якомусь етапі розвитку дроблення зіграло позитивну роль. У рамках однієї держави почали активно розвиватися окремі землі, перетворюючись на великі вотчини, зводилися і розцвітали нові міста, будувалися церкви, створювалися і оснащувалися великі дружини. Політичний, економічний і культурний розвиток периферійних князівств при слабкої політичної влади Києва сприяло зростання їх самостійності і незалежності. І в деякому роді виникненню демократії. Однак муждоусобицей на Русі завжди вміло користувалися її вороги, яких було предостатньо. Ось і зростання периферійних вотчин було покладено край нападом на Русь Золотої Орди. Процес централізації російських земель потихеньку почався ще в XIII столітті і йшов до XV. Але і потім траплялися міжусобні зіткнення.

Подвійність правил престолонаслідування

Окремих слів заслуговує початок міжусобної війни в Московському князівстві в 1425-1453 роках. Після смерті Василя I влада переходить в руки його сина Василя II Темного, всі роки правління якого були відзначені міжусобицями. Відразу після смерті Василя I в 1425 році аж до 1433-го війна велася між Василем Темним і його дядьком Юрієм Дмитровичем. Справа в тому, що у Київській Русі до XIII століття правила престолонаслідування визначалися лествичним правом. Відповідно йому влада передавалася старшому в роду, і Дмитро Донський в 1389 році призначив молодшого сина Юрія спадкоємцем престолу у разі смерті старшого сина Василя. Василь I помер, маючи своїх спадкоємців, зокрема сина Василя, який теж володів правами на московський престол, тому що з XIII століття влада все частіше передавалася від батька старшому синові. Взагалі першим порушив це право Мстислав I Великий, син Володимира Мономаха, який правив з 1125 по 1132 рік. Тоді завдяки авторитету Мономаха, волі Мстислава, підтримки бояр інші князі змовчали. А права Василя Юрій оскаржував, і частина родичів підтримувала його.

Сильний правитель

Початок міжусобної війни в Московському князівстві супроводжувалося знищенням дрібних уділів і зміцненням царської влади. Василь Темний боровся за об'єднання всіх руських земель. Протягом усього свого правління, яке з перервами тривало з 1425 по 1453 рік, Василь Темний неодноразово втрачав трон у боротьбі спочатку з дядьком, а потім його синами та іншими охочими до московського престолу людьми, але завжди повертав його. У 1446 році він відправився на прощу до Троїце-Сергієву лавру, де був полонений і засліплений, чому і отримав прізвисько Темний. Влада в Москві в цей час була захоплена Дмитром Шемякой. Але, навіть будучи засліпленим, Василь Темний продовжував жорстку боротьбу з татарськими набігами і внутрішніми ворогами, рвущими Русь на шматки.
Міжусобна війна руських князів: опис, причини і наслідки. Початок міжусобної війни в Московському князівстві
Міжусобна війна в Московському князівстві припинилася після смерті Василя II Темного. Підсумком його правління було значне збільшення території Московського князівства (він приєднав Псков і Новгород), значне ослаблення і втрата суверенітету інших князів, які змушені були коритися Москві.