Корисні поради
на всі випадки життя
» » Помпеї: історія загибелі міста з фото. Історія розкопок Помпеї. Помпеї: альтернативна історія

Помпеї: історія загибелі міста з фото. Історія розкопок Помпеї. Помпеї: альтернативна історія

Додано: 19.12.15
Рубрика: Цікаве
Що ми знаємо про стародавньому місті Помпеї? Історія розповідає нам про те, що коли-то цей процвітаюче місто вмить загинув з усіма жителями під лавою вулкана, що прокинувся. Насправді історія Помпей дуже цікава і наповнена великою кількістю деталей.

Підстава Помпей

Помпеї – це один з найдавніших римських міст, який розташований на території провінції Неаполь в області Кампанья. З одного боку узбережжі Неаполітанської затоки (який раніше називався Куманским), а з іншого – річка Сарн (в давнину).


Помпеї: історія загибелі міста з фото. Історія розкопок Помпеї. Помпеї: альтернативна історія
Як же були засновані Помпеї? Історія міста розповідає, що заснований він був плем'ям оски ще в 7 столітті до нашої ери. Ці факти підтверджують фрагменти храму Аполлона і доричний храм, архітектура яких відповідає періоду, коли були засновані Помпеї. Стояв місто якраз на перетині декількох шляхів – в Нолу, Стабія і Куми.

Війни і підпорядкування

У 6 столітті до нашої ери Помпеї були завойовані плем'ям етрусків, а трохи пізніше – греками з міста Куми. У 343-290 роках до нашої ери проходили Самнитские війни, де місто виступав союзником Риму. В тому ж статусі Помпеї були і під час Другої Пунічної війни, яка проходила в 218-201 роках до нашої ери. А от у часи Союзницької війни Помпеї стали на бік супротивників Риму, і сталося так, що пізніше вони перетворилися в римську колонію, створену Луцием Корнелієм Суллою в 80 році до нашої ери. Це була не перша його спроба підкорити Помпеї. У 89 році до нашої ери Сулла вів облогу міста в часи війни, але він встояв і був додатково укріплений 12 баштами. Але невдовзі місто був підкорений і заселений ветеранами Союзницької війни за наказом Сулли.


Помпеї: історія загибелі міста з фото. Історія розкопок Помпеї. Помпеї: альтернативна історія
З тих пір Помпеї стали морським портом, через які відбувалися поставки товарів в Рим і Італію на Аппієвій дорозі. Також місто було важливим центром з виробництва вина і оливкової олії.

Помпеї: історія процвітання міста

Могутнє це було поселення. У період з першого сторіччя нашої ери і аж до своєї загибелі найбільш яскраво процвітали Помпеї. Історія міста свідчить, що в ті роки були побудовані всі базові типи споруд, які були характерні для римського міста тих часів: храм Юпітера, базиліка, критий ринок товарів. Зрозуміло, в Помпеях були збудовані культурні та адміністративні будівлі. В місті було 2 театру, один з яких, менший, був закритий і використовувався як одеон. Зберігся амфітеатр (найбільш давній серед всіх відомих історії), який був розрахований на 20 тисяч глядачів, а також 3 терми. Місто прикрашався різноманітними скульптурами і шедеврами мистецтва, вулиці були бруковані. Але в той час підходила до кінця життя поселення Помпеї, історія міста (дата загибелі була все ближче). Також у Помпеях було безліч житлових будинків, лавок, які були названі на честь певних подій, обличчястостей або ж творів, наприклад – Вілла Містерій, Будинок Фавна, Будинок Менандра, Будинок Епіграми. Власники багатих будинків прикрашали своє житло різними фресками і мозаїками.
Помпеї: історія загибелі міста з фото. Історія розкопок Помпеї. Помпеї: альтернативна історія

Землетрус в Помпеях – провісник кінця

Процвітаючим і красивим був місто Помпеї. Історія загибелі його жахлива. І знаряддям масового ураження став вулкан Везувій. Першим провісником майбутньої катастрофи стало землетрус, який стався 5 лютого 63 року до нашої ери. Сенека в одному із своїх праць зазначав, що оскільки Кампанья була сейсмічно активною зоною, що таке землетрус для неї не рідкість. І землетруси відбувалися і раніше, але сила їх була зовсім маленькою, жителі до них просто звикли. Але в цей раз очікування перевершили всі очікування.
Тоді у трьох сусідніх містах – Помпеях, Геркуланумі і Неаполі - дуже постраждали будови. Руйнування було таким, що за наступні 16 років будинку не вдалося відновити повністю. Всі 16 років йшли активні відновлювальні роботи, реконструкції, косметичні ремонти. Також в планах було звести кілька нових будівель, наприклад, Центральні терми, які до дня загибелі Помпеї завершити так і не вдалося.

Загибель Помпеї. День перший

Жителі намагалися відновити Помпеї. Історія загибелі міста свідчить про те, що катастрофа почалася в 79 році до нашої ери, вдень, 24 серпня і тривав 2 дні. Виверження, як до тих пір вважалося, сплячого вулкана знищило всі. Тоді під лавою загинули не тільки Помпеї, але і ще три міста – Стабія, Оплонтія і Геркуланум. Вдень над вулканом з'явилася хмара, що складалося з попелу і пари, але на нього ніхто особливої уваги не звернув. Трохи пізніше хмара закрила небо над всім містом, і на вулицях почали осідати пластівці попелу. Поштовхи тривали, що йдуть з-під землі. Поступово вони посилювалися до такої міри, що переверталися вози, з будинків обсипалися оздоблювальні матеріали. Разом з попелом потім з неба почали падати каміння. Вулиці і будинки міста заповнювали ядушні сірчисті пари, багато людей просто задихалися в своїх будинках.
Помпеї: історія загибелі міста з фото. Історія розкопок Помпеї. Помпеї: альтернативна історія
Багато хто намагався покинути міста з цінними речами, а інші, хто був не в силах залишити своє майно, гинули в руїнах своїх будинків. Продукти виверження вулкана наздоганяли людей і в громадських місцях, і за межею міста. Але все-таки більша частина жителів змогла покинути Помпеї. Історія підтверджує цей факт.

Загибель Помпеї. День другий

На наступний день повітря в місті став гарячим, сталося саме виверження вулкана, що знищило лавою все живе, все будови і майно людей. Після виверження було дуже багато попелу, який покрив весь місто, товщина шару попелу сягає 3 метрів. Після катастрофи на місце подій прибувала спеціальна комісія, яка констатувала «смерть» міста і те, що він не підлягає відновленню. Тоді ще можна було на те, що залишилося від вулиць колишнього міста, зустріти людей, які намагалися відшукати своє майно. Разом з Помпеями загинули ще міста. Але виявлені вони були тільки завдяки знахідці Геркуланума. Цей другий місто, що знаходився також біля підніжжя Везувію, загинув не від лави і попелу. Після виверження вулкан, як і постраждалі міста, покрився триметровим шаром каменів і попелу, які загрозливо нависали, як лавина, що може зійти в будь-який момент. Та скоро після виверження пішов проливний дощ, який зніс товстий шар попелу зі схилів вулкана і товщею води з пилом і камінням обрушилася прямо на Геркуланум. Глибина потоку становила 15 метрів, тому місто був заживо похований під потоком з Везувію.

Як були знайдені Помпеї

Історії та розповіді про страшні події того року довго передавалися з покоління в покоління. Але через кілька століть люди втратили уявлення про те, де ж знаходився загиблий місто Помпеї. Історія загибелі цього міста поступово почала позбавлятися фактів. Люди жили своїм життям. Навіть у тих випадках, коли залишки стародавніх будівель знаходили люди, наприклад, копаючи колодязі, ніхто вже й подумати не міг, що це частинки стародавнього міста Помпеї. Історія розкопок почалася тільки в 18 столітті і опосередковано пов'язана з ім'ям Марії Амалії Христини. Це була дочка короля Августа Саксонського Третього, яка залишила Дрезденський двір після заміжжя з Карлом Бурбонским. Карл був королем обох Сицилій.
Помпеї: історія загибелі міста з фото. Історія розкопок Помпеї. Помпеї: альтернативна історія
Нинішня королева була закохана в мистецтво і з великою цікавістю оглядала зали палацу, парки та інші свої володіння. І одного разу вона звернула увагу на скульптури, які були раніше знайдені перед останнім виверженням вулкана Везувію. Деякі з цих статуй були знайдені випадково, а інші – з подання генерала д Эльбефа. Королева Марія була настільки вражена красою скульптур, що попросила чоловіка відшукати для неї нові такі. Востаннє на той час Везувій вивергався в 1737 році. Під час цієї події частина його вершини злетіла в повітря, схил залишився голий. Оскільки вулкан вже півтора року не виявляв активності, король погодився почати пошуки скульптур. І стартували вони з того місця, де колись закінчив пошуки генерал.

Пошук статуй

Розкопки проходили з великими труднощами, оскільки необхідно було зруйнувати товстий (15 метрів) шар затверділої лави. Для цього король використовував спеціальні гармати, порох, силу робітників. Зрештою робітники натрапили на щось металеве в штучних шахтах. Так були знайдені три великих уламка бронзових коней гігантського розміру. Після цього було прийнято рішення звернутися за допомогою до фахівця. Для цього був запрошений маркіз Марчелло Венути, який був хранителем королівської бібліотеки. Далі було знайдено ще три мармурових статуї римлян в тогах, тулуб бронзового коня, а також розписані колони.

Виявлення Геркуланума

В той момент стало зрозуміло, що далі буде ще більше. Королівське подружжя, прибувши на місце розкопок 22 грудня 1738 року, освидетельствовала виявлену сходи і напис, яка говорить, що якийсь Руфус на свої кошти збудував театр Theatrum Herculanense. Фахівці продовжували розкопки, оскільки знали, що театр позначає наявність міста. Там було безліч статуй, які водним потоком принесло на задню стіну театру. Так був виявлений Геркуланум. Завдяки цій знахідці вдалося організувати музей, рівних якому на той час не було. А ось Помпеї перебували на меншій глибині, ніж Геркуланум. І король, порадившись із начальником свого технічного загону, прийняв рішення перенести розкопки, враховуючи нотатки вчених щодо місця розташування міста Помпеї. Історія-то відзначала всі пам'ятні події руками вчених.
Помпеї: історія загибелі міста з фото. Історія розкопок Помпеї. Помпеї: альтернативна історія

Розкопки Помпеї

Отже, пошук Помпей почався 1 квітня 1748 року. Через 5 днів був знайдений перший фрагмент стінного розпису, а 19 квітня - останки людини, з рук якого викотилося кілька срібних монет. Це був центр міста Помпеї. На жаль, не здогадуючись про важливість знахідки, фахівці порахували, що потрібно шукати в іншому місці, і засипали це місце. Трохи пізніше був знайдений амфітеатр і вілла, яку пізніше назвали Будинком Цицерона. Стіни цього будинку були красиво розписані і прикрашені фресками. Всі предмети мистецтва були вилучені, а вілла негайно засипана назад. Після цього на 4 роки розкопки та історія Помпеї були занедбані, увагу перейшло на Геркуланум, де був знайдений будинок з бібліотекою «Вілла деї Папири». В 1754 році фахівці знову повернулися до розкопок міст Помпеї, до його південній частині, де була знайдена антична стіна і залишки кількох могил. З тих пір за розкопки міста Помпеї взялися активно.

Помпеї: альтернативна історія міста

Сьогодні все ж існує думка, що рік загибелі Помпеї – вигадка, заснована на листі Плінія Молодшого, який нібито описує виверження вулкана, Тациту. Тут виникають питання про те, чому у цих "листах" Пліній не згадує ні назви міст Помпеї або Геркуланум, ні того, що саме там жив дядько Плінія Старшого, який і загинув у Помпеях. Деякі вчені спростовують той факт, що катастрофа сталася саме в 79 році до нашої ери, через те, що в різних джерелах можна зустріти інформацію про 11 виверженнях, що сталися в період з 202 по 1140 роки нашої ери (після випадку, що зруйнував Помпеї). А наступне виверження датується тільки 1631 роком, після чого вулкан залишався в активному стані аж до 1944 року. Як бачимо, факти говорять про те, що вулкан, який був активно діючим, заснув на 500 років.

Помпеї в сучасному світі

Дуже цікавими сьогодні залишаються історія міста Геркуланум і історія Помпеї. Фото, відео і різні наукові матеріали можна знайти в бібліотеці або в інтернеті. Безліч учених-істориків так само намагаються розгадати загадку стародавнього міста, максимально вивчити його культуру.
Помпеї: історія загибелі міста з фото. Історія розкопок Помпеї. Помпеї: альтернативна історія
Багато художників, у т. ч. і К. Брюллов, крім інших своїх робіт, зобразили і останній день Помпеї. Історія така, що в 1828 році К. Брюллов побував на місцях розкопок і ще тоді зробив начерки. У період з 1830 по 1833 роки створювався його художній шедевр. Сьогодні місто було максимально відновлений, він є однією з найвідоміших пам'яток культури (нарівні з Колізеєм або Венецією). Місто розкопаний ще не повністю, але безліч будівель доступні до огляду. По вулицях міста можна гуляти і милуватися красою, якій понад 2000 років!