Корисні поради
на всі випадки життя
» » Битва при Нарві 30 листопада 1700 року ("Нарвська конфузія"). Історичне значення битви

Битва при Нарві 30 листопада 1700 року ("Нарвська конфузія"). Історичне значення битви

Додано: 19.12.15
Рубрика: Цікаве
Бій під Нарвою стало першим серйозним іспитом для російської армії в Північній війні. В той 1700 рік ніхто не припускав, що кампанія триватиме два десятка років. Тому «Нарвская конфузія» багатьом здавалася фатальною невдачею.

Передумови битви

Північна війна почалася з-за того, що Петро і намагався дістати зручні гавані на Балтійському морі. Ці землі колись належали Російському царству, проте були втрачені під час Смути XVII століття. У якому році відбулася «Нарвская конфузія»? У 1700-м. В цей час молодий російський цар будував безліч планів з перетворення Росії в справжню світову державу.


В 1698 році Петро I зміг домогтися дипломатичного успіху. Король Польщі і курфюрст Саксонії Август II уклали з ним таємний союз проти Швеції. Пізніше до цієї угоди приєднався монарх Данії Фредерік IV. Маючи таких союзників за спиною, Петро сподівався вільно діяти проти Швеції. Король цієї країни Карл XII вступив на престол в зовсім юному віці і здавався слабким супротивником. Первісною метою Петра стала Інгерманландія. Ця територія сучасної Ленінградської області. Найбільшою фортецею в регіоні була Нарва. Туди й попрямували російські війська. 22 лютого 1700 року Петро оголосив війну Швеції, відразу ж після того, як дізнався про укладення мирного договору з Османською імперією, що рятувало його від конфлікту на двох фронтах. Тим не менш він ще не знав, що його чекає Нарвская конфузія.
Битва при Нарві 30 листопада 1700 року ("Нарвська конфузія"). Історичне значення битви

Стан російської армії

До війни з північним сусідом готувалися заздалегідь. Однак це зовсім не гарантувало успіх. Російська армія як і раніше жила в XVII столітті і відставала від європейських збройних сил у технічному плані. Всього в її лавах нараховувалося близько 200 тисяч солдатів, що було чимало. Проте всім їм не вистачало матеріального забезпечення, навчання та надійної дисципліни.


Петро намагався організувати армію по західному сучасного зразку. Для цього він запрошував з європейських країн різних фахівців – в основному німців і голландців. Вектор був обраний правильно, однак до 1700 році лише два полки відповідали всім нормам і вимогам. На модернізацію та перенавчання потрібно було багато часу, а Петро поспішав покінчити зі своїми ворогами, сподіваючись, що саме раптовість дасть йому перевагу. До початку Північної війни Росія як і раніше не виробляла власних мушкетів. Крім того, армія з самого початку зіткнулася з такою проблемою, як слаборозвинена транспортна система. В негоду дороги в північних областях ставали справжнім випробуванням для солдатів, яким доводилося долати більше тисячі кілометрів. Ці фактори також сприяли явища, яке отримало назву Нарвская конфузія.
Битва при Нарві 30 листопада 1700 року ("Нарвська конфузія"). Історичне значення битви

Стан шведської армії

Північна сусідка Росії, навпаки, була відома всій Європі своїй добре організованою армією. Її реформатором був знаменитий король Густав II Адольф, який наводив жах на своїх ворогів під час Тридцятирічної війни (1618-1648). Кавалерія складалася з контрактників, які отримували більшу зарплату. Піхота набиралася з обов'язкового призову з конкретної провінції, однак і инфантерия добре заробляла. Армія поділялася на загони і батальйони, які ефективно взаємодіяли на полі бою. Кожен солдат привчався до суворої дисципліни, що допомагало йому під час бою. За останнє сторіччя шведська армія здобувала тільки перемоги, і саме завдяки їй країна почала свою експансію в Північній Європі. Це був грізний противник, недооцінка мощі якого обернулася фатальною помилкою.
Битва при Нарві 30 листопада 1700 року ("Нарвська конфузія"). Історичне значення битви

Події напередодні битви

17 листопада Борис Шереметєв повідомив царя про те, що шведи наступають і знаходяться зовсім близько. Ніхто не проводив нормальної розвідки, і в російському таборі поруч з Нарвою не знали про точний розмір військ противника. Петро I, довідавшись про наближення ворога, поїхав у Новгород разом з Олександром Меншиковим і Федором Головіним. Командувати залишився генерал-фельдмаршал Карл-Євген Круа. Герцог (такий був його титул) спробував чинити опір цьому рішенню царя, однак так і не зміг переконати Петра. Пізніше государ пояснив свій вчинок тим, що йому було необхідно зустрітися з польським королем, а також поповнити обози і резерви. У той же час шведи після своєї перемоги намагалися інтерпретувати цей епізод як боягузтво царя. Нарвская конфузія російських послужила приводом для випуску пам'ятних медалей, на яких зображувався ридающий Петро.

Побудова російської армії

Війська під керівництвом Круа зробили все, щоб закріпитися на березі річки Нарви. Для цього з західної сторони були споруджені укріплення. Все військо поділили на три частини. Правий фланг займали частини Автомона Головіна чисельністю близько 14 тисяч осіб. Посередині стояв князь Трубецькой зі своїм загоном. Під його керівництвом було 6 тисяч осіб. Зліва розташовувалася кіннота, яка підпорядковувалася Шереметеву. Коли стало ясно, що шведи вже зовсім близько, де Круа наказав війську зайняти бойові позиції. Комунікації були розтягнуті на сім кілометрів. При цьому війська стояли тонкою смугою. За їх спиною не було ніякого резерву або запасного полку.
Битва при Нарві 30 листопада 1700 року ("Нарвська конфузія"). Історичне значення битви

Стратегія Карла

Вранці 30 листопада 1700 року шведська армія підійшла до російських позицій. Наближалася Нарвская конфузія. Дата битви відома трьома джерелами. Якщо посилатися на дореформений календар, то битва мала місце 19 листопада, по шведському – 20 листопада, по сучасному – 30 листопада. Поява шведів виявилося несподіваним, не дивлячись на всі попередні приготування. На військовій раді Шереметєв запропонував розділити армію. Частина її повинна була відправитися на блокаду Нарви, а інша – дати генеральний бій шведам в полі. Герцог не погодився з такою пропозицією і вирішив залишити ініціативу юному шведського монарха, який сам керував своїми військами. Де Круа вважав, що російська армія буде боєздатнішими, якщо залишиться на старих позиціях. Шведи чудово знали про стан справ ворога, тому змогли розробити найбільш ефективну стратегію. Карл XII вирішив притиснути фланги російських, так як центр війська був найбільш укріплений і міг завдати поразки королю. Так і сталося Нарвская конфузія. Велика Північна війна, може, мала б інші підсумки, якби не найкращі шведські стратеги – Карл Реншильд і Арвід Горн. Вони давали мудрі поради юному монарху, який був хоробрий, але без підтримки воєначальників міг допустити помилку.
Битва при Нарві 30 листопада 1700 року ("Нарвська конфузія"). Історичне значення битви

Атака шведів

Нарвская конфузія – це не тільки погана підготовка росіян до битви, але і блискавичний удар противника. Шведи хотіли притиснути свого ворога до фортеці. Так практично зникала простір для відповідного маневру. Єдиний шлях до відступу вів в холодну річку Нарву. Піхота була прикрита вогнем артилерії, яку шведи встановили на сусідньому пагорбі, звідки відкривався гарний огляд місцевості. Снігопад став ще однією причиною, по якій сталася Нарвская конфузія. Це було успіхом шведів. Вітер дув в обличчя російським солдатам. Видимість не перевищувала десятка кроків, що жахливо заважало вести вогонь у відповідь. В 2 години після полудня два глибоких шведських клина вдарили по флангах розтягнутої російської армії. Зовсім скоро з'явилися дірки відразу в трьох місцях, де удари Карла не вдалося відбити. Злагодженість шведів була зразковою, стала неминучою Нарвская конфузія. Її значення важко переоцінити, тому що вже через пару годин ворог прорвався в російський табір. Почалася паніка і дезертирство. Втікачам не залишалося нічого, окрім як спробувати пройти Нарву вбрід. У крижаній воді потонуло близько тисячі осіб. До цього через річку був перекинутий невеликий понтонний міст, який не витримав натиску втікачів і впав, що тільки збільшило кількість жертв. Нарвская конфузія, дата якої виявилася чорним днем для вітчизняної військової історії, була очевидна. Іноземні генерали, поставлені Петром на чолі війська, також почали відступати, що привело в лють російських офіцерів. У їх числі був сам де Круа, а також Людвіг Алларт. Вони здалися шведам, рятуючись від власних солдатів. Найбільший опір чинився на правому фланзі. Тут російські солдати огородились від ворога рогатками і возами. Однак це вже не могло змінити результат битви. З настанням ночі ситуація ускладнилася. Відомий епізод, коли два шведських загону в темряві взяли один одного за росіян і відкрили вогонь по своїх же. Центр був прорваний, і з-за цього два защищавшихся флангу не могли контактувати між собою.
Битва при Нарві 30 листопада 1700 року ("Нарвська конфузія"). Історичне значення битви

Капітуляція

Таким був початок Північної війни. Нарвская конфузія була неприємним, але неминучим фактом. З настанням ранку залишилися на позиціях російські загони, вирішили почати переговори про капітуляцію. Головним парламентером став князь Яків Долгоруков. Він домовився зі шведами про вільному проході на протилежний берег. При цьому російська армія втрачала обозу і артилерії, але у неї залишалися прапори та зброю. Шведам дісталася значні трофеї: 32 тисячі рублів з царської скарбниці, 20 тисяч мушкетів. Непропорційними були втрати. Якщо шведи втратили вбитими 670 осіб, то росіяни – 7 тисяч. 700 солдатів залишилися в полоні, всупереч умов капітуляції.
Битва при Нарві 30 листопада 1700 року ("Нарвська конфузія"). Історичне значення битви

Значення

Чим обернулася для російських Нарвская конфузія? Історичне значення цієї події мало багаторічні наслідки. У першу чергу постраждала репутація Росії. Її армію перестали сприймати всерйоз у всій Європі. Над Петром відкрито глузували, а за Карлом закріпилася слава хороброго полководця. Проте час показав, що це була піррова перемога шведів. Карл вирішив, що Росія не небезпечна, і почав воювати з Польщею та Данією. Петро скористався наданою перепочинком. Він зайнявся військовими реформами в державі, перетворив армію і вклав у неї колосальну кількість ресурсів. Це принесло свої плоди. Вже через кілька років світ дізнався про перемоги росіян у Балтиці. Головна битва відбулася під Полтавою у 1709 році. Шведи були розгромлені, а Карл втік. Стало ясно, що для всієї Росії, як ні дивно, виявилася корисною Нарвская конфузія. Гренгамское битва остаточно позбавило Швеції закріпився статусу панівної держави на Балтійському морі. У 1721 році був підписаний мирний договір, за яким Росія отримала безліч земель і портів в регіоні. Тут був заснований Санкт-Петербург – нова столиця країни. Полтавська битва, Нарвская конфузія, Гренгамское битва – всі ці події стали символом яскравій та складній петровської епохи.