Корисні поради
на всі випадки життя
» » Харун ар-Рашид: цілі, досягнення, супротивники. Правління Харуна ар-Рашида

Харун ар-Рашид: цілі, досягнення, супротивники. Правління Харуна ар-Рашида

Додано: 20.12.15
Рубрика: Цікаве
Друга половина 8 століття нашої ери ознаменувалася ослабленням центральної влади, і віддалені райони Халіфату отримали новий поштовх до розвитку. На тлі загальних змін особливо виділявся Багдад. Досить швидко він перетворився в культурну і політичну столицю величезної мусульманської імперії. В стрімко розвивається місті торговець, архітектор, солдатів – кожен міг знайти роботу. А особливо щасливі могли зробити успішну кар'єру і стати наближеними халіфа, ім'я якому – Харун ар-Рашид.
Харун ар-Рашид: цілі, досягнення, супротивники. Правління Харуна ар-РашидаКазки і реальність

Арабські казки підносять нам правителя Багдада як справедливого та мудрого покровителя архітекторів і вчених, мецената і творця. Образ Харун-ар-Рашида виявився настільки вражаючим, що згодом його ім'я стало прозивним, позначаючи щедрого людини, наділеної владою, доброго і справедливого. Але дійсність, як завжди, виявилася набагато прозаїчніше чарівних легенд.

Дитинство халіфа

У стародавньому місті Рей, який знаходиться недалеко від Тегерана, 766 році народився онук великого Аль-Мансура – засновника династії Аббасидів, які вже довгий час керували величезною халіфатом. Їхні володіння простягалися від рубежів Індії і Китаю до берегів Атлантичного океану. Дід Харуна ар-Рашида заснував і Багдад. Останній до моменту народження майбутнього халіфа став багатим і квітучим містом, головною окрасою якого був палац халіфа. Матір'ю майбутнього хана стала єменська рабиня по імені Аль-Хайзуран, яку халіф зробив своєю наложницею, а після і одружився на ній.


Харун ар-Рашид провів своє дитинство в млості і розкоші, оточений друзями, родичами і мудрими наставниками. Незважаючи на навколишнє багатство, він виріс сильним і витривалим – чудово стріляв з лука, володів мечем, був чудовим вершником. З раннього дитинства його наставниками були представники знатного роду Бармакидів, а молодий Джафар ар Бармакид протягом багатьох років був його найкращим другом.
Харун ар-Рашид: цілі, досягнення, супротивники. Правління Харуна ар-Рашида

Перші військові походи

На прохання матері Харуна, в юному шістнадцятирічному віці син халіфа взяв участь у військовому поході проти Візантії. Зрозуміло, що він командував військами чисто номінально, всі бойові дії вели більш досвідчені воєначальники. Незважаючи на численні наклепи, які нашептивались на вухо його батькові, противники Харуна ар-Рашида, були осоромлені. Юний спадкоємець в боях виявляв неабияку хоробрість і кмітливість, і йому можна було довірити складні справи. Після повернення з походів, Харун ар-Рашида доручили правити Ифрикией (зараз ця земля знаходиться на території сучасного Тунісу), Вірменією, Азербайджаном і Сирією. У списку претендентів на халіфській престол він був другим після свого зведеного брата Муси.

Коротке правління аль-Хаді

Після смерті халіфа Муса посів престол під іменем аль-Хаді. Свого брата він кинув у темницю і змусив поклястися, що ніколи Харун ар-Рашид не буде претендувати на престол і вірно стане служити своєму братові-правителю. Але мати Харуна і його друг Джафар таку клятву не давали, Недовго правил аль-Хаді у своєму халіфаті. В 786 році він раптово помер, і його місце зайняв Харун.

Цілі Харуна ар-Рашида

Боротьба за трон в будь імперії – це довгострокове і кровопролитне протистояння. Вступивши на престол, юний Харун першим ділом продовжував грати номінальну роль, а керували країною його вчителі і могутні Бармакидів. У своїх судженнях юний халіф керувався настановами свого вчителя Ях'я ібн Халіда, чимало часу він приділяв і матері, яка звела його на престол.
Харун ар-Рашид: цілі, досягнення, супротивники. Правління Харуна ар-Рашида

Після смерті матері Харун ар-Рашид поступово позбавляється від впливу могутнього клану Бармакидів і бере кермо влади в свої руки. Основні противники Харуна ар-Рашида тепер – його колишні друзі та наставники. 29 січня 803 року від руки його візира гине Джафар – давній і найвідданіший друг халіфа. Був виною донос анонімного недоброзичливця, або всьому виною підозрілість халіфа – правди ми вже ніколи не дізнаємося. Від керівництва були також відсторонені вчителя халіфа, а його наставник Ях'я ібн Халіф був надовго заточений в темницю.
Харун ар-Рашид: цілі, досягнення, супротивники. Правління Харуна ар-Рашида

Політика халіфа

Правління Харуна ар-Рашида можна сміливо назвати золотим століттям халіфату. Безумовне військову перевагу відбивало охоту небагатих сусідів поживитися набігами на окраїни імперії. Всі спроби розпалити полум'я війни безжально припинялися. У це відносно мирний час бурхливо розвивається торгівля. Можливо, саме арабські купці, які торгували зі всією ойкуменою, рознесли звістку про новий халіфі як про щедру і мудрого правителя.
Харун ар-Рашид: цілі, досягнення, супротивники. Правління Харуна ар-Рашида
Незважаючи на свою славу грізного повелителя і суворого воєначальника, Харун ар-Рашид був чуйний до голосу вчених і милостивий до бідних. За весь час свого правління він щодня здійснював молитви. Для богословів і поетів завжди були відкриті двері, Харун часто слухав їх, дозволяв їм тлумачити Коран, співати хвалебні пісні у власний адресу.

Успіхи в науці та будівництві

Незважаючи на загальне правління, в Абиссидском халіфаті міста мали відносну самостійність. Халіф стежив за успіхами вчених з різних земель свого халіфату, і запрошував до себе самих талановитих дослідників і зодчих. Завдяки такому підходу про те, якими здобутками прославився Харун ар-Рашид, незабаром дізнався весь арабський світ. В халіфаті зводилися мости і мечеті, будувалися дамби і греблі, орошавшие сухі безкраї землі халіфату.
Харун ар-Рашид: цілі, досягнення, супротивники. Правління Харуна ар-Рашида
З'явилася центральна поштова служба, про яку в Європі в ті часи навіть і не чули. Караванні шляхи на території халіфату охоронялися від розбійників, мандрівники зупинялися на постоялих дворах, не побоюючись за свої життя і заощадження.

Великий проект

Цікаво, що, за словами одного історика, Харун ар-Рашид серйозно розглядав проекти по з'єднанню Червоного моря з водами Ромейського (Середземного). Для здійснення цього починання у халіфа були і засоби, і можливості. Даний проект був відкинутий з міркувань безпеки держави – воєначальники халіфа всерйоз побоювалися вторгнення візантійських кораблів і їх прориву до берегів Хіджазу. Повторно до цієї ідеї повернулися більше ніж тисячу років, побудувавши на місці давнього проекту Суецький канал.

Дружина халіфа

Незабаром юний халіф одружився. Його обраницею стала Зубейдда ібн Джафар, внучка халіфа аль-Мансура. Багато досягнення Харуна ар-Рашида по праву повинні бути приписані саме цій жінці. Він внесла величезний внесок у благоустрій міст, з її подачі на вулицях Багдада в темний час доби засяяли вогні, вона одна з перших дружин зайнялася благодійністю. Вона подарувала своєму чоловікові і повелителеві сина Абу Абдаллу аль Аллаха, який в свій час став спадкоємцем імперії свого батька.

Халіф і релігія

Доброта і побожність правителя дивним чином поєднувалися з її непримиренністю до іновірців. На початку свого правління він оголосив амністію, помилувавши сотні розбійників і злодіїв, але залишивши у темницях людей, тлумачення Корану якими відрізнялася від загальноприйнятого. У христинском світі таких людей називали б єретиками. Так звані зиндики повинні були публічно відмовитися від неправильного навчання і внести певну винагороду за своє звільнення.
Харун ар-Рашид: цілі, досягнення, супротивники. Правління Харуна ар-Рашида
Іновірці піддавалися в халіфаті приниженням і повинні були підкорятися більш жорстким правилам. Наприклад, їм заборонялося носити таку ж взуття, яку носили мусульмани. Їм не дозволялося їздити на конях – основним засобом пересування для християн та інших іновірців вважалися осли. Не користувалися підтримкою в халіфаті і прихильники інших релігій. 806 року Харун ар-Рашид в благочестивом завзятті зробити мусульманство єдиною релігією на своїй землі, наказав зруйнувати усі християнські святині на своїх землях, фактично заборонивши сповідувати християнство у своєму халіфаті.

Останні дні халіфа

Агресивна політика насадження ісламу в кінці кінців похитнули безтурботне царювання Аббадинского халіфату. Різні течії мусульманського віросповідання знаходили своїх прихильників на околицях великої імперії. Спалахували повстання в Єгипті, Тунісі та Середньої Азії. Численні війни спустошували казну і вимагали пильної уваги правителя. Халіфу часто доводилося одноосібно керувати військовими походами. Під час повернення Харуна з одного такого походу, в 809 році, його наздогнала смерть. Кажуть, що останніми словами халіфа були: «Безсмертний, прости смертного».