Корисні поради
на всі випадки життя
» » Комуністичні Інтернаціонале. Історія комуністичного руху: дати, лідери

Комуністичні Інтернаціонале. Історія комуністичного руху: дати, лідери

Додано: 20.12.15
Рубрика: Цікаве
Багатьом відомо, що Комуністичним Інтернаціоналом іменують міжнародну організацію, яка об'єднувала компартії різних країн в 1919-1943 роках. Цю ж організацію деякі називають Третім Інтернаціоналом, або Комінтерном. Дане формування засновано в 1919 році, 4 березня, за бажанням РКП(б) і його вождя в. І. Леніна для поширення і розвитку ідей міжнародного революційного соціалізму, що в порівнянні з реформістським соціалізмом Другого Інтернаціоналу було зовсім протилежним явищем. Розрив між цими двома коаліціями стався завдяки розбіжностей в позиціях щодо Першої світової війни і Жовтневої революції.


Комуністичні Інтернаціонале. Історія комуністичного руху: дати, лідери

Конгреси Комінтерну

Конгреси Комінтерну проводилися не так вже часто. Розглянемо їх по порядку:
 • Перший (Установчий). Організований в 1919 році (у березні) у Москві. В ньому взяли участь 52 делегати від 35 груп і партій з 21 країни світу.
 • Другий конгрес. Проводився 19 липня–7 серпня в Петрограді. На цьому заході був прийнятий ряд рішень про тактику і стратегію комуністичної діяльності, таких як моделі участі в національно-визвольному русі компартій, про правила вступу партії в 3 Інтернаціонал, Статут Комінтерну і так далі. В той момент було створено Відділ міжнародного співробітництва Комінтерну.
 • Третій конгрес. Проводився в Москві в 1921 році, з 22 червня по 12 липня. На цей захід приїхало 605 делегатів від 103 партій і структур.
 • Четвертий конгрес. Захід проходив з листопада по грудень 1922 року. У ньому взяло участь 408 делегатів, яких відрядили 66 партій та підприємств з 58 країн світу. Рішенням з'їзду організовано Міжнародне підприємство допомоги борцям революції.
 • П'яте збори Комуністичного Інтернаціоналу проводилося з червня по липень 1924 року. Учасники вирішили національні компартії перетворити в більшовицькі: змінити тактику у світлі розгрому революційних виступів у Європі.
 • Шостий конгрес проводилося з липня по вересень 1928 року. На цьому зібранні учасники оцінили політичну світову ситуацію як перехідну до новітнього етапу. Вона характеризувалась економічною кризою, що поширилися по всій планеті, і посиленням класової боротьби. Членам конгресу вдалося розвинути тезу про соціал-фашизм. Вони виступили з заявою, що політичне співробітництво комуністів як з правими, так і лівими соціал-демократами неможливо. Крім того, в ході цієї конференції були прийняті Статут і Програма Комуністичного Інтернаціоналу.
 • Сьома конференція проводилася в 1935 році, з 25 липня по 20 серпня. Базовою темою зібрання була ідея про консолідацію сил і боротьби з збільшується фашистською загрозою. В цей період був створений Робочий єдиний фронт, який представляв собою орган координації активності трудящих різноманітних політичних інтересів.
 • Історія

  Взагалі комуністичні інтернаціонале вивчати вельми цікаво. Отже, відомо, що троцькісти схвалили перші чотири конгресу, прихильники лівого комунізму – лише перші два. У підсумку кампаній 1937-1938 років більшість секцій Комінтерну були ліквідовані. Польську секцію Комінтерну в результаті офіційно розпустили.


  Звичайно ж, політичні партії 20 століття зазнавали масу змін. Репресії проти діячів міжнародного комуністичного руху, які опинилися в СРСР по тим або іншим причинам, з'явилися ще до того, як Німеччина і СРСР уклали договір про ненапад у 1939 році.
  Комуністичні Інтернаціонале. Історія комуністичного руху: дати, лідери
  Марксизм-ленінізм користувався великою популярністю у народу. І вже на початку 1937 року члени директорату німецької компартії Р. Реммеле, Х. Эберлейн, Ф. Шульте, Р. Нойман, Р. Киппенбергер, лідери югославській компартії М. Пилипович, М. Горкич були арештовані. Ст. Чопич командував в Іспанії п'ятнадцятою інтербригадою імені Лінкольна, але коли він повернувся, його також заарештували.
  Як бачите, комуністичні інтернаціонале створювало велику кількість людей. Також були репресовані видатний діяч міжнародного комуністичного руху угорець Бела Кун, безліч лідерів польської компартії – Я. Пашин, Е. Прухняк, М. Кошутская, Ю. Ленський і багато інших. Колишній Генеральний секретар грецької Компартії А. Каитас був заарештований і розстріляний. Такої ж долі удостоївся і один з лідерів Компартії Ірану А. Султан-Заде: він був членом Виконкому Комінтерну, делегатом II, III, IV і VI конгресів. Необхідно зазначити, що політичні партії 20 століття відрізнялися великою кількістю інтриг. Сталін звинувачував лідерів Компартії Польщі в антибольшевизме, троцькізмі, антирадянських позиціях. Його виступи стали причиною фізичних розправ над Єжи Чешейко-Сохацьким та іншими ватажками польських комуністів (1933 рік). Деяких репресії наздогнали в 1937 році. Марксизм, по суті, був непоганим вченням. Але в 1938 році президія Виконкому Комінтерну ухвалив розпустити польську компартію. Під хвилею репресій виявилися творці компартії Угорщини і лідери Угорської Радянської Республіки – Ф. Байаки, Д. Боканьи, Бела Кун, В. Рабінович, Ю. Келен, Л. Гавро, Ш. Сабадош, Ф. Карикаш. Болгарських комуністів, переїхали в СРСР, були репресовані: Х. Раковського, Р. Аврамова, Б. Стомонякова.
  Комуністів Румунії також почали знищувати. У Фінляндії репресували засновників компартії Р. Ровіо і А. Шотмана, першого Генерального секретаря К. Маннера і безліч їх соратників. Відомо, що комуністичні інтернаціонале з'явилися не на порожньому місці. Заради них постраждало більше ста комуністів-італійців, які мешкали в Радянському Союзі в 1930-ті роки. Їх усіх заарештували і етапували до табору. Масові репресії не пройшли повз лідерів і активу компартій Литви, Латвії, Західної України, Естонії і Західної Білорусії (до приєднання їх до СРСР).

  Будова Комінтерну

  Отже, ми розглянули конгресів Комінтерну, а тепер розглянемо структуру цієї організації. Її Статут був прийнятий у серпні 1920 року. В ньому було написано: «По суті, Інтернаціонал комуністів зобов'язаний фактично і дійсно представляти собою єдину всесвітню комуністичну партію, окремі філії якої діють у кожній державі». Відомо, що керівництво Комінтерну здійснювалося через Виконавчий комітет (ВККІ). До 1922 року він складався з представників, делегованих компартиями. А з 1922 року його обирав конгрес Комінтерну. Мале Бюро ІККИ з'явилося в липні 1919 року. У вересні 1921 року його перейменували в Президії ВККІ. Секретаріат ВККІ був створений у 1919 році, він займався кадровими та організаційними питаннями. Ця організація існувала до 1926 року. А Організаційне бюро (Оргбюро) ІККИ було створено в 1921 році і проіснувала до 1926 року.
  Комуністичні Інтернаціонале. Історія комуністичного руху: дати, лідери
  Цікаво, що з 1919 по 1926 рік Головою ВККІ був Григорій Зінов'єв. У 1926 році посаду голови ІККИ скасували. Замість неї з'явився Политсекретариат ІККИ з дев'яти осіб. У серпні 1929 року зі складу цього нового формування була виділена Політкомісія Политсекретариата ІККИ. Вона повинна була займатися підготовкою різних питань, які в подальшому розглядав Политсекретариат. До неї увійшли Д. Мануїльський, О. Куусинен, представник компартії Німеччини (погоджено з ЦК КПГ) і О. П'ятницький (кандидат). У 1935 році з'явилася нова посада - Генеральний секретар ІККИ. Її зайняв Р. Димитров. Були скасовані Політкомісія і Политсекретариат. Знову був організований Секретаріат ІККИ. Контрольну комісію створили інтернаціональну в 1921 році. Вона перевіряла роботу апарату ІККИ, окремих секцій (партій) і займалася ревізією фінансів.

  З будь організацій складався Комінтерн?

 • Профінтерн.
 • Межрабпом.
 • Спортинтерн.
 • Комуністичний інтернаціонал молоді (КІМ).
 • Крестинтерн.
 • Міжнародний жіночий секретаріат.
 • Об'єднання бунтівних театрів (міжнародне).
 • Об'єднання бунтівних письменників (міжнародне).
 • Інтернаціонал пролетарів вільнодумних.
 • Всесвітній комітет товаришів СРСР.
 • Інтернаціонал квартиронаймачів.
 • Міжнародної організації допомоги революціонерам іменували МОДР або «Червона допомогу».
 • Антиімперіалістична ліга.
 • Розформування Комінтерну

  Коли ж стався розпуск Комуністичного Інтернаціоналу? Офіційна Дата ліквідації цієї знаменитої організації припадає на 15 травня 1943 року. Про розпуск Комінтерну заявив Сталін: він хотів на західних союзників справити враження, переконуючи їх у тому, що плани щодо встановлення комуністичних і прорадянських режимів на землях європейських держав звалилися. Відомо, що репутація 3-го Інтернаціоналу до початку 1940-х років була дуже нехорошою. Крім того, у континентальній Європі нацистами були репресовані і знищені майже всі комірки.
  Комуністичні Інтернаціонале. Історія комуністичного руху: дати, лідери
  З середини 1920-х років обличчясто Сталін та ВКП(б) прагнули домінувати в Третьому Інтернаціонале. Даний нюанс зіграв свою роль у подіях того часу. Вплинула і ліквідація майже всіх філій Комінтерну (крім Інтернаціоналу молоді та Виконкому) у роки сталінських репресій (середина 1930-х років). Однак 3 Інтернаціонал зміг зберегти Виконком: його лише перейменували у Всесвітній відділ ЦК ВКП(б). У червні 1947 року відбулася паризька конференція про допомогу Маршалла. А у вересні 1947 року Сталін з соціалістичних партій створив Комінформ – Комуністичне бюро інформації. Воно замінило Комінтерн. Фактично, це була мережа, утворена з комуністичних партій Болгарії, Албанії, Угорщини, Франції, Італії, Польщі, Чехословаччини, Радянського Союзу, Румунії і Югославії (з-за розбіжностей Тіто і Сталіна її викреслили зі списків у 1948 році). Комінформ була ліквідована в 1956 році, після ХХ з'їзду КПРС. У цій організації формального правонаступника не було, однак такими стали ОВД та РЕВ, а також регулярно проводилися збори дружніх СРСР робітничих і комуністичних партій.

  Архів Третього Інтернаціоналу

  Архів Комінтерну знаходиться на зберіганні в Державному архіві політично-соціальної історії в Москві. Є документи на 90 мовами: базовим робочою мовою є німецька. В наявності є звіти більш ніж 80 партій.

  Навчальні заклади

  Третій Інтернаціонал володів:
 • Комуністичним університетом трудівників Китаю (КУТК) – до 17 вересня 1928 року іменувався Університетом трудівників Китаю імені Сунь Ятсена (УТК).
 • Комуністичний університет трудящих Сходу (КУТВ).
 • Комуністичний університет національних меншин Заходу (КУНМЗ).
 • Міжнародної ленінської школою (МЛШ) (1925-1938).
 • Установи

  Третій Інтернаціонал розпоряджався:
 • Статистико-інформаційним інститутом ІККИ (Бюро Варги) (1921-1928).
 • Аграрним міжнародним інститутом (1925-1940).
 • Історичні факти

  Створення Комуністичного Інтернаціоналу супроводжувалося різними цікавими подіями. Так, у 1928 році для нього Ганс Ейслер написав чудовий гімн німецькою мовою. На російську мову його перевів В. Л. Френкель у 1929 році. У приспіві твори неодноразово звучали слова: «Наше гасло – Всесвітній Радянський Союз!»
  Комуністичні Інтернаціонале. Історія комуністичного руху: дати, лідери
  Взагалі, коли був створений Комуністичний Інтернаціонал, ми вже знаємо – непростий час. Відомо, що командування Червоної Армії спільно з бюро пропаганди і агітації Третього Інтернаціоналу підготували і випустили книгу «Озброєне повстання». У 1928 році цей твір видавалося німецькою мовою, а в 1931 році – на французькому. Праця був написаний у вигляді навчально-довідкового посібника з теорії організації збройних повстань. Книга була створена під псевдонімом А. Neuberg, її справжніми авторами були популярні діячі світового революційного руху.

  Марксизм-ленінізм

  Що собою представляє марксизм-ленінізм? Це філософське і соціально-політичне вчення про закони боротьби за ліквідацію капіталістичних порядків і побудова комунізму. Його розробляв в. І. Ленін, який розвинув вчення Маркса і застосував його на практиці. Поява марксизму-ленінізму підтвердило значущість ленінського вкладу в марксизм. В. І. Ленін створив настільки чудове вчення, що в соціалістичних країнах воно перетворилося на офіційну ідеологію робочого класу». Ідеологія не була статичною, вона видозмінювалася, підлаштовувалася під потреби еліти. У неї, до речі, були включені і вчення регіональних комуністичних ватажків, що мають значення для керованих ними соціалістичних держав.
  Комуністичні Інтернаціонале. Історія комуністичного руху: дати, лідери
  В радянській парадигмі вчення в. І. Леніна є єдино правильною науковою системою економічних, філософських та політично-соціальних поглядів. Марксистсько-ленінське вчення здатна інтегрувати концептуальні погляди щодо дослідження і революційного зміни земного простору. Вона розкриває закони розвитку суспільства, людського мислення і природи, пояснює класову боротьбу і форми переходу до соціалізму (включаючи ліквідацію капіталізму), розповідає про творчій діяльності трудівників, зайнятих будівництвом і комуністичного і соціалістичного суспільства. Найбільшою за чисельністю партією в світі вважається Компартія Китаю. Вона в своїх починаннях вченню в. І. Леніна. В її статуті є наступні слова: «Марксизм-ленінізм відшукав закони історичної еволюції людства. Його базові положення завжди вірні і володіють могутньою життєвою силою».

  Перший Інтернаціонал

  Відомо, що Комуністичні Інтернаціонале зіграли наиглавнейшую роль у боротьбі трудящих за краще життя. Міжнародне товариство трудящих було офіційно наименовано Першим Інтернаціоналом. Це перше міжнародне формування робітничого класу, яке було засновано 28 вересня 1864 року в Лондоні. Дана організація була ліквідована після розколу, що стався в 1872 році.

  2-й Інтернаціонал

  2-й Інтернаціонал (Робочий або Соціалістичний) був міжнародним об'єднанням робітників соціалістичних партій, створеним в 1889 році. Він успадкував традиції свого попередника, однак з 1893 року в його складі анархістів не було. Для безперервної зв'язку між членами-партіями в 1900 році було зареєстровано Соціалістичне міжнародне бюро, розміщене в Брюсселі. Інтернаціонал прийняв рішення, що для вхідних в нього партій не були обов'язковими.

  Четвертий Інтернаціонал

  Четвертим Інтернаціоналом іменують міжнародну комуністичну організацію, альтернативну сталінізму. Вона заснована на теоретичному надбанні Льва Троцького. Завданнями даного формування були реалізація світової революції, перемога робітничого класу і творення соціалізму. Даний Інтернаціонал був заснований в 1938 році Троцьким і його соратниками у Франції. Ці люди вважали, що Комінтерн повністю контролюють сталіністи, що він не в змозі привести робочий клас всієї планети до повного завоювання політичної влади. Саме тому в противагу вони створили власний «Четвертий Інтернаціонал», членів якого в той час переслідували агенти НКВС. Крім того, їх звинувачували прихильники СРСР і пізнього маоїзму в нелегітимності, тиснула буржуазія (Франція та США). Ця організація вперше постраждала від розколу 1940 року, а також від більш потужного розколу в 1953 році. У 1963 році відбулося часткове возз'єднання, але багато хто групи стверджують, що саме вони є політичними нащадками «Четвертого Інтернаціоналу».

  П'ятий Інтернаціонал

  Що таке «П'ятий Інтернаціонал»? Це термін, яким позначають ліворадикалів, охочих створити нову робочу міжнародну організацію, що базується на ідеології марксистсько-ленінського вчення і троцькізму. Члени цього угруповання вважають себе подвижниками Першого Інтернаціоналу Комуністичного Третього, Троцькістського Четвертого і Другого.

  Комунізм

  І на завершення розберемося, що таке Російська Комуністична партія? Вона базується на комунізмі. У марксизмі це – гіпотетичне економічний і суспільний лад, в основу якого покладено соціальну рівність, суспільна власність, створена з засобів виробництва.
  Комуністичні Інтернаціонале. Історія комуністичного руху: дати, лідери
  Одним з найвідоміших интернационалистических комуністичних гасел є вислів: «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!». Хто сказав вперше ці знамениті слова – відомо небагатьом. Але ми відкриємо таємницю: вперше це гасло було висловлено Фрідріхом Енгельсом і Карлом Марксом у «Маніфесті комуністичної партії». Після XIX століття термін «комунізм» часто використовувався в цілях позначення суспільно-економічної формації, яку прогнозували марксисти в своїх теоретичних роботах. Вона базувалася на суспільній власності на засоби виробництва. Взагалі класики марксизму вважають, що комуністична громадськість реалізує принцип «Кожний – за вмінь, кожному – по потребі!». Сподіваємося, що наші читачі зможуть за допомогою даної статті розібратися в Комуністичних Интернационалах.