Корисні поради
на всі випадки життя
» » Стільці з дерева своїми руками

Стільці з дерева своїми руками

Додано: 26.01.16
Стільці з дерева своїми руками


Пластиковий стіл кілька років успішно справлявся з роллю обідньої, до тих пір, поки не зламався під нерасчетной вагою необережного гостя. Довелося шукати столу заміну, оскільки обсяг пошкоджень був критичний.

Найкращим варіантом став саморобний стіл, зроблений як-то вранці 31-го грудня до зустрічі Нового року великою компанією. Тоді він був зібраний з куплених в мережевому будівельному магазині меблевих щитів та готових металевих ніжок.

Треба сказати, що стіл з дерев'яною стільницею чудово вписався в новий інтер'єр тераси, обрамлений опорною конструкцією з нефарбованої текстурної сосни, а ось пластикові стільці, на жаль, явно дисонували. Тому народилася потреба, а за нею і ідея, виготовити дерев'яні стільці для тераси, так би мовити, «наповнити стіна».

Технічне завдання було сформульоване так. Стілець повинен бути міцним, зручним, красивим і недорогим, виготовленим з підручних матеріалів, з допомогою наявних інструментів, без застосування складного обладнання, точного фрезерування і клейових з'єднань.

В пошуках підходящого матеріалу, погляд впав на гостьову ліжко. Колись, ще в минулому столітті, зробив двохярусне ліжко для дочок. Для верхнього ярусу вдалося здобути кілька дубових дощок в той далекий і непростий час. Дочки давно виросли. Двохярусне ліжко з часом перетворилася у дві звичайних. А не так давно ложе з дуба переїхало на дачу в якості гостьового спального місця. І ось багату деревину чекає чергова «реінкарнація».

Звичайно, фактор наявності хорошого матеріалу впливає на конструктивне вирішення. Деталі можна зробити відносно тонкими і міцними, застосувати просту кріпильну фурнітуру і нескладну технологію виготовлення. Приємний бонус від використання дуба – прекрасний зовнішній вигляд і хороша стійкість готового виробу до коливань вологості і температури.

Настала черга матеріалізації задуманого в проект. Підглянувши деякі ідеї в зразках індустріального і кустарного виробництва, приступаю до моделювання.

Як ми жили без комп'ютерів?

Ескізний проект вийшов ось такий.

Стільці з дерева своїми руками


Основні розміри від вищезазначених пластикових стільців. Трохи збільшена глибина і ширина сидіння, нахил спинки і ширина підлокітників. Хотілося отримати на виході не просто звичайний стілець, а стілець, сидячи на якому можна і поїсти, і відпочити.

Витягаю з комп'ютерної моделі всі основні розміри, роблю ескізи деталей.

Стільці з дерева своїми руками


З образотворчим мистецтвом покінчено. Переміщаюся від комп'ютера до верстата. Ліжко піддається глобальної перебудови, не хотілося б заради стільців втратити спальне місце. Дубові деталі ліжка заміняю на нові частини, зроблені з соснових дощок на швидку руку.

Надійшла «виробництво» спинку ліжка розпилюю електролобзиком.

Стільці з дерева своїми руками


За допомогою ручної циркулярної пилки дошки розпускаю на бруски, шириною приблизно по 33-34мм. Тверда деревина ріжеться повільніше сосни, але все ж без особливих проблем.

Стільці з дерева своїми руками


Нерівності, що залишилися від циркулярки, ручна робота, все-таки, прибираю за допомогою електрорубанка.
Поверхня дерева залишається рівною і гладкою. Можна відмовитися від подальшої шліфовки.

Тим же рубанком знімаю прямі кути уздовж брусків, роблю фаски. Для зручної роботи використовую дерев'яні підкладки з ромбовидним вирізом. Ці нескладні пристосування надійно утримують брусок «на ребрі».

Для одного стільця відбираю дев'ять брусків потрібної довжини.

Озброївшись олівцем, рулеткою і косинцем, роблю габаритну розмітку. Торцювальна пила, придбана в свій час для виробництва садових доріжок з терасної дошки, як не можна краще підходить для нарізки брусків під потрібним кутом, яких у наших деталях чимало.

Стільці з дерева своїми руками


Зрізи спинки під гострими кутами торцювальною пилою робити проблематично, тому виконую їх електролобзиком. Ріжуче полотно очікувано «гуляє», але це не біда. Затискаю пару деталей разом і вирівнюю нерівні площині шлифмашиной з грубозернистим стрічкою.

Стільці з дерева своїми руками


На черзі відповідальний момент, розмітка і свердління отворів в брусках під меблеві шурупи. Від якості та точності складання трьох деталей: задньої ніжки, спинки і сидіння, що утворюють основний несучий трикутник, залежить і міцність стільця, і його краса. Неточна складання цього сайту може призвести до того, що замість стильного предмета інтер'єру на світ може з'явитися кульгавий виродок.

Стільці з дерева своїми руками


Такі меблеві шурупи (конфірмати) і спеціальне свердло можна придбати в будівельному магазині. Шурупи в мене були, а ось свердло вирішив прикупити, хоча раніше обходився трьома звичайними свердлами діаметром 5 7 і 10 мм.

Отвори під шуруп, скріплює деталі спинки і сидіння поки не роблю. Дещо пізніше зроблю це кріплення «за місцем».

Починаю збірку лівого, а потім правого «трикутника» каркасу. З'єдную двома конфирматами 7х75мм задню ніжку з деталями спинки і сидіння.

Стільці з дерева своїми руками


Затискаю ліву і праву пару частин каркаса в лещатах. Тут є можливість виправити невеликі помилки, подшлифовав торець деталі сидіння одного з зібраних «трикутників», щоб домогтися їх максимальної симетричності.

Стільці з дерева своїми руками


Роблю отвори «за місцем» і потім вворачиваю меблеві шурупи, що з'єднують деталі спинки і сидіння, не виймаючи з збірку лещат.

Стільці з дерева своїми руками


На черзі підлокітники. Для них беру звичайну соснову дошку. Вирізаю прямокутні заготовки за розмірами. Закруглення роблю лобзиком з вузьким полотном. Рубанком доводжу товщину до 15 мм. Остаточну обробку заокруглень і поверхонь виконую шлифмашиной.

Стільці з дерева своїми руками


Конфирматом з'єдную передню ніжку з деталлю сидіння. Точка кріплення поки одна і тому ніжка не тримається жорстко.

Затискаю в лещатах один з «трикутників». Прикладаю підлокітник до верхніх торцях ніжок. Вирівнюю і трохи притискаю рукою. Роблю отвір «за місцем» для кріплення до підлокітника задній ніжці. Вісь свердла утримую під прямим кутом до площини підлокітника.

Стільці з дерева своїми руками


Для цього з'єднання беру менш довгі шурупи. У мене є 7х55мм, такої довжини цілком достатньо.
Поміщаючи передню ніжку в лещата, орієнтую її верхній край по позначці 35 мм від переднього краю підлокітника. Просвердливши отвір «за місцем», скріплюю підлокітник і передню ніжку, яка тепер стає повноцінною частиною жорсткої половинки каркаса.

Стільці з дерева своїми руками


Остання операція цього етапу – з'єднання спинки і підлокітники. Тут потрібен довгий меблевий шуруп.

Стільці з дерева своїми руками


Так само збираю другу половинку каркаса.

Беруся за дощечки для сидіння і спинки. У мене була в запасі «вагонка», дві двометрові дошки. Вони відшліфовані, досить тонкі, близько 10 мм завтовшки, легкі і міцні. Потрібні мені вісім деталей вирізаю за розмірами, роблю отвори під кріпильні саморізи, поглиблюю отвори під капелюшки.

Процес монтажу сидіння і спинки одночасно є фінальною операцією складання стільця. Він дуже простий. До затиснутої в лещатах одній з половинок каркаса послідовно кріпляться дощечки з інтервалом в 1 див. Потрібно тільки витримувати прямий кут між деталями. Використовую саморізи по дереву 3х35мм. Для верхньої дощечки спинки беру короткі саморізи, довжиною 18-20мм.

Стільці з дерева своїми руками


Прикручую всі вісім деталей. Цю зібрану частину стільця поєдную з іншою половиною каркаса і прикручую дощечки по іншій стороні.

Стільці з дерева своїми руками


Залишилося тільки встановити розпору між передніми ніжками і закріпити її довгими меблевими шурупами через заздалегідь підготовлені отвори у відповідності з кресленням. Без поперечки обійтися не можна, інакше ніжки будуть роз'їжджатися.
Стілець готовий. Подальше нетривалий тестування показало, що новостворений предмет меблів відповідає своєму призначенню і, без масштабних доробок, може бути запущений в серію».

Стільці з дерева своїми руками


Кілька слів про фарбування. Мені сподобалася напівпрозора декоративно-захисна акрилова просочення на водній основі одного європейського виробника. На відміну від лаку, вона частково всмоктується в поверхню деревини. При висиханні акрил як би стискає пористі ділянки дерева, підкреслює малюнок текстури і відмінно захищає деревину від атмосферної вологи. Забарвлення звичайної пензлем у два шари нівелює помітну різницю в кольорі різних порід дерева, зберігаючи при цьому видимої текстуру.
Готові стільці відмінно гармоніюють зі стільницею і опорною конструкцією тераси, обробленими такий же просоченням дещо раніше.

Стільці з дерева своїми руками


Залишилося тільки оснастити стіна м'якими подушками для комфортного відпочинку, але думаю, що з цим завданням краще впораються жіночі руки.Андрій Смирнов