Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як вирощувати і доглядати за жоржинами в саду?

Як вирощувати і доглядати за жоржинами в саду?

Додано: 05.04.16
Рубрика: Сад і город
Пишний і яскрава квітка жоржини стане прекрасним обивателем вашого саду: красиві великі квітки видно здалеку, з них легко складати шикарні композиції або ж вирощувати у вигляді сольних рослин.
Їх сліпуча краса ще й радує невибагливістю квітки: вирощувати його досить просто, головне, вибрати правильне місце для посадки та забезпечувати своєчасний полив.
В наші краї квітка прийшов з гірських районів Мексики, до речі, там його коріння навіть вживали в їжу. За однією з легенд цей чудовий квітка раніше можна було побачити лише в королівських садах, але один закоханий садівник викрав жоржин і висадив його прямо під вікнами своєї коханої.
Як вирощувати і доглядати за жоржинами в саду?

Звичайно, садівник за це поплатився і був відправлений у в'язницю, але квітку, з тих пір, втратив свою пишність таємниці, про нього дізнався простий народ. Легенди легендами, але витонченість і неймовірна краса жоржина дійсно припала до смаку європейцям, після чого його почали активно розводити і в наших широтах. Сьогодні ми поговоримо про те, як вирощувати прекрасні жоржини на власній ділянці.

Найпопулярніші сорти


Що ми знаємо про цю квітку? Свою назву жоржини отримали від географа і ботаніка Йоганн Георгі, але це у нас, а от на своїй батьківщині їх називають квітку Далія.
На сьогоднішній день існує безліч видів і сортів жоржин, вони відрізняються за формою квітки, розмірами, наприклад, є справжні гіганти висотою більше метра, а є екземпляри ледве досягають 40-ка див. А що й говорити про різноманітність забарвлень, при бажанні, можна вибрати квіти на будь-який смак, селекціонери вивели навіть чорний вид!
Як вирощувати і доглядати за жоржинами в саду?

Мабуть, найпопулярнішими залишаються голчасті і кулясті види, довжина і колір яких може сильно варіюватися. Голчасті відрізняються від інших довгими пелюстками, закрученими в тонку трубочку, що нагадує тонку голочку.
Кулясті можуть похвалитися пишними і соковитими суцвіттями з м'ясистими і досить великими листочками, згорнутими в об'ємні трубочки. Також нерідко вирощують жоржини помпонні, які за формою нагадують кулясті, але поступаються їм за розмірами. Ще один поширений вид для вирощування в садах – воротничковие жоржини, висота яких може досягати 120 див.

Посадка


Перше питання – коли садити такі квіти? Багатьом садівникам відомо, що для жоржин згубні низькі температури, а тому висаджувати підготовлені бульби потрібно на початку літа або в кінці весни, коли вже повністю мине можливість поворотних заморозків.
Багаторічних представників потрібно викопувати з грунту на зиму, а бульби зберігати в спеціальних умовах, що буває досить трудомістким, особливо для початківців квітникарів. На заміну можна вирощувати однорічні жоржини, які також красиві і невибагливі у догляді, а виростити їх можна з насіння.
Як вирощувати і доглядати за жоржинами в саду?

Щоб сильно не заморочуватися, їх можна висівати безпосередньо у відкритий грунт приблизно в середині травня, правда, зацвітуть вони після цього лише до середини, а то і до кінця серпня.
Щоб домогтися більш раннього появи квіток, насіння в середині квітня висівають у парники або проращиваются у пластикових контейнерах при температурі до 25°. З'явилися паростки пікірують по окремих горщиках, за розсадою потрібен додатковий догляд і стабільний полив, а вже в середині травня її можна висадити у відкритий грунт.

Отже, куди садити жоржини?


Вибір місця посадки – вкрай важливий, щоб квіти радували вас своєю пишністю і тривалим цвітінням. Краще всього підходять злегка притемнені або сонячні ділянки, правда, навіть в густій тіні жоржини будуть рости непогано, але це відіб'ється на їх цвітінні і густоті листя.
Оптимальна грунт – слабокисла або нейтральна, важливо, щоб вона була добре дренованим і не дуже щільною. Розмір ямки для посадки бульби залежить від його розміру, крім того, в ній має вміститися гній або компост.
Коренева шийка бульби повинна після посадки на пару сантиметрів підніматися над поверхнею грунту, звідки у результаті з'являться нові пагони. Під час посадки поряд з бульбою бажано прикопувати кілочок, які стане опорою для майбутніх стебел – зовні потужних, але дуже крихких.

Догляд за квітами


Щоб виростали квіти максимально великими, важливо проводити процедуру пасинкування – видаляти зайві стебла на бульбі. В ідеалі повинно залишатися два-три втечі, які будуть максимально швидко розвиватися і радувати пишним цвітінням.
Відцвілі бутони важливо вчасно видаляти, щоб вони не перешкоджали зростанню і формуванню нових суцвіть. Поливати жоржини треба регулярно, але важливо не переборщити, досить 1-2 разів на тиждень, при умові, якщо немає дощів. Якщо рослина росте в домашніх умовах, то зволожувати грунт необхідно по мірі його повного висихання.
Як вирощувати і доглядати за жоржинами в саду?

Слідкуйте, щоб ваш улюбленець не став жертвою шкідників, наприклад, зовсім молоді стебла активно залучають равликів і слимаків, а молоді бутони – щипавок. При перших ознаках ураження обробляйте кущі раз на тиждень розчином чистотілу або відваром полину у вечірній час. Від гусениць та попелиці рослини можна обприскувати системними інсектицидами, інший варіант – це обприскування звичайним мильним розчином.
Ще один важливий момент – це підживлення, її важливо здійснювати кожні 2-3 тижні, при цьому органічні добрива варіюються з мінеральними. Прибирання квітів проводиться приблизно після перших заморозків: бульби потрібно викопати, обрізати стебла і листя, залишивши лише 5-10 див.
Як вирощувати і доглядати за жоржинами в саду?

Бульби необхідно очистити від землі, промити, ретельно просушити і скласти на зберігання в добре провітрюване приміщення при температурі близько 5°. Для цього підійде сухий підвал або льох, в умовах квартири це робити складніше: бульби складають у ящики і ставлять в самому холодному місці, наприклад, на балконі.
Зверху їх необхідно засипати тирсою або перлітом. Для економії місця поверх тирси можна зробити ще один ряд бульб, а потім їх знову засипати використовуваним матеріалом.
Протягом зими їх потрібно періодично переглядати на наявність гнилі, а якщо такі ділянки з'явилися, то їх потрібно обрізати до здорової частини і обробити зеленкою.