Корисні поради
на всі випадки життя
» » Підготовка до колоноскопії кишечника і як вона відбувається?

Підготовка до колоноскопії кишечника і як вона відбувається?

Додано: 13.04.16
Є маса різних методів дослідження органів людського організму. І один з них – колоноскопія кишечника. А у яких випадках вона призначається і які захворювання дозволяє виявити?

Що це таке?


Колоноскопія – це метод дослідження товстої кишки, при якому в кишечник поміщається спеціальний апарат – ендоскоп (колоноскоп). Ця діагностична процедура дозволяє виявити цілий ряд різних захворювань і патологій.

В яких випадках може знадобитися?


Колоноскопія має такі показання:

 • Порушення травлення, наприклад, запори або проноси, постійне підвищене газоутворення.

 • Дискомфорт в кишечнику: його почуття переповненості або стороннього тіла, неприємні відчуття до дефекації або після неї.

 • Патологічні домішки в крові, такі як слиз, кров, гній.

 • Перенесені раніше операції на товстій кишці (наприклад, видалення пухлин або поліпів).

 • Наявність у сім'ї хворих на рак кишечника. Це підвищує ризики розвитку такого захворювання у найближчих родичів, адже спадкова схильність – один з негативних чинників.

 • Уточнення даних, отриманих за допомогою інших діагностичних процедур, наприклад, рентгена, комп'ютерної томографії, ультразвукового дослідження.

 • Хронічні захворювання кишечника, наприклад, хвороба Крона. У цьому випадку колоноскопія дозволить вивчити стан слизових оболонок кишкових стінок, а також призначити правильне лікування або оцінити його ефективність.

 • Вік старше 50 років (у літніх людей ризик розвитку захворювань кишечника, в тому числі й онкологічних, підвищується).

 • Наявність у кишечнику чужорідного тіла.

 • Симптоми, що свідчать про внутрішній кровотечі і порушення роботи кишечника: різке схуднення, анемія, слабкість, підвищена стомлюваність і так далі.


 • Протипоказання


  Колоноскопія протипоказане в наступних випадках:

 • Гострі інфекційні захворювання і процеси, причому локалізуються не тільки в кишечнику, але і в інших органах. Інфекцію спочатку потрібно усунути.

 • Тяжка серцева або легенева недостатність.

 • Хвороби, що супроводжуються серйозними порушеннями згортання крові.

 • Перитоніт або підозри на нього.

 • Важкі форми коліту (запалення товстої кишки), особливо виразкового.


 • Як підготуватися до процедури?


  Підготовка до колоноскопії кишечника і як вона відбувається?

  Як відбувається підготовка до такої процедури як колоноскопія кишечника? Вона складається з декількох етапів:

 • Протягом трьох днів до проведення процедури бажано дотримуватися легку безшлаковую дієту. Її мета – максимально очистити кишечник і тим самим підготувати його до колоноскопії. З раціону виключається все борошняне, смажене, жирне, гостре, копчене, мариноване, а також напівфабрикати і фастфуд. Бажано є рідкі супи чи бульйони, кисломолочні продукти, каші, яйця, відварну рибу або м'ясо. Також варто відмовитися від продуктів, що викликають підвищене газоутворення, до яких відносяться фрукти, сирі овочі, боби, гриби, хліб.

 • За день до колоноскопії бажано очистити кишечник. Можна прийняти проносне засіб (наприклад, «Нормазе» або «Дюфалак») або близько 40-50 грамів касторової олії. Також ви можете зробити очисну клізму.

 • Увечері напередодні процедури нічого не їжте, як і в день її проведення. Дозволяється тільки пити звичайну негазовану воду.

 • Щоб уникнути сильних спазмів кишечнику, які можуть призвести до болю і ускладнити роботу фахівця, можна прийняти спазмолітик, наприклад, «Но-шпу».


 • Як проходить?


  Процедура зазвичай проводиться без анестезії, так як у більшості пацієнтів вона не викликає хворобливих відчуттів. Але якщо пацієнт сильно боїться болю, то колоноскопія може здійснюватися і під наркозом, причому як під місцевим, так і під загальним (для дітей віком до 10 років знеболення та знерухомлення обов'язково).
  У час процедури важливо виконувати всі вказівки лікаря і медсестри, це дозволить отримати достовірні результати, уникнути ускладнень і мінімізувати ймовірність появи неприємних чи больових відчуттів.
  Отже, фахівець попросить пацієнта роздягнутися нижче пояса (на прохання вам можуть надати спеціальне одноразове нижню білизну) і лягти на бік на кушетку. Далі лікар введе в анальний отвір колоноскоп, який являє собою тонку трубку з камерою на кінці.
  Він буде просувати апарат по товстій кишці і при необхідності нагнітати повітря, щоб розширити стінки і повноцінно оцінити їх стан (при цьому можуть виникати відчуття розпирання або здуття). При проходженні ендоскопа з природним анатомічним вигинів кишечника лікар може контролювати його рухи рукою допомогою пальпації черевної порожнини.
  Якщо виявлено якісь відхилення, то фахівець з допомогою спеціального маніпулятора (він вже є в апараті) може провести біопсію – взяти на пробу невелику ділянку слизових оболонок. Також при колоноскопії деякі новоутворення можуть видалятися, наприклад, поліпи.
  Вся процедура триває близько 20 хвилин.

  Як вести себе після процедури?


  Після процедури пацієнт може вставати і приступати до звичайних справах. Крім того, можна їсти і пити, причому ніяка дієта не потрібна. У деяких пацієнтів зберігається відчуття розпирання, хоча зазвичай фахівці за допомогою спеціального аспіратора видаляють зайве повітря.
  Якщо відчуття не проходить, то можна протягом декількох годин полежати на животі, щоб гази вийшли природним шляхом (і не варто цього соромитися, це цілком нормально). Також можна прийняти активоване вугілля, розчинивши в склянці теплої води, щоб прискорити процес. Дозування відповідає вазі: 1 таблетка на 10 кілограмів маси тіла.
  Якщо колоноскопія проходила під наркозом, то протягом деякого часу можуть зберігатися якась слабкість, сонливість, запаморочення, сплутаність свідомості. В такому випадку бажано залишатися в медичному закладі під контролем лікаря.

  Чи можуть виникнути ускладнення?


  Колоноскопія вважається безпечною процедурою, особливо якщо досвідчений лікар, а пацієнт строго дотримує всі його вказівки. Але в рідкісних випадках можуть виникати такі ускладнення як ушкодження слизових оболонок кишечника або навіть його перфорація.

  Рекомендації


  Кілька порад, які зроблять колоноскопію ефективної і безболісною:

 • Якщо ви приймаєте які-небудь препарати, неодмінно повідомте про це лікаря, оскільки може знадобитися відміна деяких коштів. А прийом деяких, навпаки, не можна припиняти.

 • Уважно слухайте лікаря і дотримуйтесь його вказівки, це дійсно важливо!

 • Якщо ви сильно переживаєте, то напередодні процедури можна прийняти легке заспокійливе. Час прийому і дозу вам підкаже лікар.

 • Постарайтеся максимально розслабитися, нічого страшного в колоноскопії немає. Якщо ж ви будете перебувати в напруженому стані, то виникне біль, а фахівець не зможе правильно проводити процедуру.

 • При будь-яких неприємних симптомах запишіться на прийом до спеціаліста і отримаєте консультацію лікаря. Чим раніше буде проведена колоноскопія, тим швидше ви з'ясуйте причини проблем і зможете їх усунути. А на ранніх стадіях виліковний навіть рак, так що не тягніть!

 • Під час процедури думайте про що-небудь хороше.


 • Залишається тільки побажати здоров'я! Але щоб його зберегти, вчасно звертайтеся до лікаря і проходите діагностичні процедури, навіть такі, здавалося б, неприємні як колоноскопія.