Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як виростити в домашніх умовах аспидистру?

Як виростити в домашніх умовах аспидистру?

Додано: 28.06.16
Рубрика: Сад і город
Кімнатні рослини є прикрасою будь-якої квартири або офісу. І коли бачиш на підвіконнях вічнозелену красу, то і настрій покращується і затишок додається навіть в самому непоказному і сірому приміщенні. Але багато хто не хочуть купувати кімнатні квіти тільки з-за того, що за ними потрібен постійний догляд: полив, підживлення добривами, пересадка.
Але для тих людей, які не люблять возитися з квітами і поливають їх тільки тоді, коли згадують, є прекрасний екземпляр рослинної флори, який вкрай невибагливий у догляді. Мова піде про екзотичному вигляді з незвичайною назвою «аспідістра».
Як виростити в домашніх умовах аспидистру?

Цю квітку ще називають «залізною леді» або «чавунним рослиною» із-за його здатності виживати в таких непридатних умовах, в яких інші рослини гинуть. Тому цей представник флори вважається одним з найдавніших рослин на землі. Навіть без належного догляду аспідістра може прожити близько 100 років! Також іноді можна зустріти ще одну назву – «дружна сімейка» (з-за великої кількості тісно зростаючих прикореневих листків).

Гостя з гірських вологих лісів


Аспідістра (Aspidistra) є бесстебельним трав'янистим рослиною сімейства Спаржеві. Батьківщиною цього квітки вважаються гірські лісові місцевості Південної та Східної Азії, Японії. Усього в природі налічується 94 виду, але найпопулярнішим вважається Аспідістра висока (Aspidistra elatior), яку з успіхом вирощують в домашніх умовах.
Цікавий факт пов'язаний з походженням назви квітки. У себе на батьківщині «залізна леді» росте суцільним килимом, під яким не видно землі. Людина, просувається по лісових заростях, по шевелению листя аспідістри міг здогадатися про наближення змії (або іншого дрібного звіра). Ось звідси і з'явилася назва цього дивовижного квітки: «аspidis» – отруйна змія, «tra» – указ, що буквально означає «вказує на змію».

Краса листя і незвичність цвітіння


Головною прикрасою квітки є великі, темно-зелені, з глянцевим блиском листя, розташовані на довгих черешках. У довжину досягають 60 см, а ширина їх становить близько 15 див. Аспідістра Variegata має листову пластину з жовтими або білими смугами. Цей вид більш чутливий до мікроклімату і не так простий у догляді.
Як виростити в домашніх умовах аспидистру?

Багато любителів кімнатних рослин скажуть, що «залізна леді» ніколи не цвіте, однак вони помиляються. Аспідістра має незвичайне цвітіння, найчастіше відбувається у зимовий період. Світло-рожеві квітки з темно-бузкового серединою схожі на розкриту коробочку у формі зірки (в діаметрі досягають близько 25 см). Виростають вони прямо на кореневищах рослини біля поверхні землі, тому їх буває важко помітити.
При штучному запиленні з'являються ягоди, що нагадують за формою голубине яйце. У природному середовищі запилюється равликами і слимаками.

Створюємо умови для гарного росту


«Залізна леді» росте повільно, за рік всього з'являється 4-5 нових листочків, але при цьому рослина довговічна і в кімнатних умовах може прожити більше 10 років. Яким би не був невибагливим квітка, все одно і йому бажано створити необхідні умови для нормального розвитку. Як же виростити красиве і здорове рослина?

  • Вибираємо місце. Аспідістра добре розвивається в малоосвітлених місцях (винятком є ряболисті вигляд, який більш світлолюбний), тому горщик з квіткою можна розміщувати в самому темному кутку кімнати, але найкраще вона росте на підвіконнях з розсіяним світлом.


  • Влітку рослині буде комфортно на свіжому повітрі. Можна винести на балкон, терасу або поставити в саду, але при цьому варто пам'ятати, що прямі сонячні промені згубні для цього квітки. Ідеально відчувати себе буде «дружна сімейка» в тіні дерев.

  • Температурний режим. Аспідістра добре росте в помірних умовах, взимку оптимальна температура 15 градусів, але навіть при 5 градусах вона буде нормально розвиватися. У літній період ідеальна температура становить 20 градусів. Рослина не виносить спеку, при якій можуть жовтіти і сохнути листочки. У такому разі необхідно збільшити вологість повітря. Частіше займатися поливом і обприскуванням квітки, періодично використовувати душ для обмивки листя або обтирати їх ганчірочкою.

  • Полив. У холодну пору року рослина поливають помірно і рідко: через 2 дні після підсихання верхнього шару землі. З весни до осені «залізну леді» поливаємо часто і рясно, але грунт повинна встигати підсихати. Воду для поливу обов'язково треба відстоювати кілька днів.

  • Добриво. Щоб листя у «дружної сімейки» завжди були соковитими і глянсовими, її необхідно періодично підгодовувати різними добривами. Підгодівлю проводять у період бурхливого зростання – з березня по вересень, 2 рази в місяць. Добрива використовуються для декоративно-листяних рослин (наприклад, «Уніфлор-зростання» або «Уніфлор – зелений лист»).

  • Пересадка. Найкраще займатися пересаджуванням рослини в квітні або травні. Але робити це бажано не частіше 1 разу в 3 роки, так як аспідістра погано переносить таку процедуру. Пересаджувати можна тільки молоді квіти з великою грудкою землі, і дуже акуратно, щоб не пошкодилися корінці. Дорослій рослині щорічно змінюють тільки верхній шар грунту.

  • Розмноження. Відбувається поділом кореневища. Для цього рослина дістають з горщика і ножем відрізають листя з корінцями. Щоб квітка краще прижився, необхідно, щоб на кожному отриманому рослині перебувало 5-6 листочків. Всі місця порізів обов'язково присипаються деревним вугіллям. При пересадці треба бути дуже обережним з корінцями і не пошкодити їх.

  • Шкідники. Аспідістра хворіє вкрай рідко, але іноді її може атакувати червоний павутинний кліщ (усувають його з допомогою кошти Актеллік). Також «полюбляють» це рослина аспидистровая і папоротеве щитівки, яких можна зібрати руками, а кожен аркуш протерти мильним розчином і нанести препарат Карбофос.


  • При належному догляді «залізна леді» буде радувати вас не тільки своїми гарними, блискучими і соковитими листям, але і дивовижними квітами, які з'являться в один прекрасний день і надовго залишаться у вас в пам'яті, як незвичайне диво.