Корисні поради
на всі випадки життя
» » Догляд і секрети вирощування квітки рудбекія

Догляд і секрети вирощування квітки рудбекія

Додано: 03.07.16
Рубрика: Сад і город
Якщо вірити одній з легенд, то прекрасна рудбекія є улюбленою квіткою гномів. Але цінують її не тільки ці маленькі казкові істоти, але і звичайні садівники. А як вирощувати таке рослина? Це зовсім просто, так що ви впораєтеся, навіть якщо є новачком.

Що це за рослина?


Рудбекія – це однорічна, дворічна або багаторічна рослина, що відноситься до сімейства Айстрових. Стебла прямі або трохи розгалужені, у висоту вони можуть досягати 80 сантиметрів, хоча у деяких видів бувають і більш довгими. Листя перисто-роздільні, цілісні, мають темно-зелене забарвлення. Квітки яскраво-жовті або оранжеві з темними серцевинами і дрібними пелюстками. Вони чимось нагадують маленькі сонечка, і тому часто використовуються для декору саду.
Догляд і секрети вирощування квітки рудбекія

Батьківщиною рослини вважається Північна Америка, і перші переселенці майже відразу звернули увагу на ці яскраві квіти, давши їм вказує ім'я «Чорноока Сюзанна», що пов'язано з темними серцевинами квіток. Через деякий час насіння були завезені в Європу, і там квітка почав поширюватися далі. Історія назви у сучасному варіанті пов'язана з Карлом Ліннеєм – шведським натуралістом, який вирішив увічнити імена своїх співвітчизників – ботаніків Улофа Рудбека і його сина Улофа Рудбека молодшого (він був учителем і другом самого Карла).
Існує близько сорока різних видів рудбекії, найбільш поширені і популярні – розсічена, волосиста, обхвативающая, блискуча, глянсувата, а також гібридна.

Як вирощувати?


Вирощування і розмноження рослини може здійснюватися трьома основними способами:

 • Найкраще такий квітка вирощувати з розсади. Насіння висівають у ящики або інші ємності (наприклад, контейнери або навіть пластикові стаканчики) приблизно в середині весни, наприклад, в першій половині квітня. Спочатку потрібно насипати грунт, потім укласти насіння і зверху присипати їх землею. Далі земля зволожується, а ємності для створення парникового ефекту накриваються або склом або плівкою (можна використовувати целофановий пакет). Коли почнуть пробиватися перші сходи (це відбудеться через два тижні), плівку слід прибрати. Далі потрібно постійно зволожувати ґрунт, тоді укорінення відбудеться швидше, а зростання буде активним. Після встановлення теплої погоди (в кінці травня або на початку червня в північних регіонах) слід акуратно перемістити пагони у грунт на постійні місця.

 • Рудбекія може вирощуватися з насіння і відразу у відкритому грунті, але робити це краще всього, коли ризик заморозків або значного зниження температури повітря буде мінімальним. Оптимальний час – це кінець червня або початок липня. Відстань між лунками має становити близько 25-30 сантиметрів. Їх глибина незначна, можна просто укласти насіння на ґрунт, а потім присипати нещільним шаром грунту. Перші паростки з'являються зазвичай восени, але побачити цвітіння ви зможете тільки в наступний сезон.

 • Поділ кущів. Якщо у когось з ваших знайомих прекрасна рудбекія вже росте в саду, то можна попросити кореневої селери. Частина кореневища відрізають разом із ниркою або восени, або навесні. Далі втеча можна поміщати в грунт, він досить швидко приживеться і вкорениться, якщо здійснювати правильний догляд за ним.


 • Як правильно доглядати?


  Догляд і секрети вирощування квітки рудбекія

  Рудбекія – це невибаглива рослина, але все ж щоб воно активно росло і радувало яскравими квітками, потрібно правильно за ним доглядати.

  Важливі умови вирощування: • Грунт. До грунту рослина не вимоглива, але особливо комфортно воно буде себе почувати в досить поживних, удобрених і окультурених ґрунтах, хоча і в бідних зможе рости, але цвісти буде не так рясно, як хотілося б. Але якщо в саду раніше росли квіти або тим більше овочі, то умови будуть оптимальними. А щоб забезпечити активний ріст і рясне цвітіння, слід збагатити землю зрілим компостом. Якщо грунт глинистий, то для зниження його щільності можна використовувати невелику кількість піску, тоді грунт стане більш рихлою і добре пропускає повітря.

 • Освітлення також не є принципово важливим моментом змісту, але все ж воно вплине на розвиток рослини і його зовнішні дані. Причому рудбекія, що росте в півтіні, відрізняється більш довгими стеблами. Цвітіння в такому випадку почнеться пізніше, але зате буде більш тривалим. А ще росте в таких умовах квітка порадує ніжними відтінками бутонів. Якщо ж висадити рудбекія в сонячному місці (вона зможе розвиватися навіть під прямими променями), то вона буде не такою високою, але зате більш яскравою.

 • Полив повинен бути регулярним і досить рясним, і особливо це важливо в періоди цвітіння і активного росту, так як обсяг води вплине на зовнішні дані. Хоча і нетривалу засуху рудбекія цілком зможе перенести, але все ж допускати пересихання земляної грудки не слід.

 • Підгодівля. Якщо грунт досить поживна, то додатково удобрювати її не варто. Але все ж можна внести добриво два рази: під час активного росту, а також на етапі формування зав'язі. Можна використовувати комплексний склад для садових квітучих рослин. А щоб стимулювати формування міцних бутонів, використовуйте фосфорно-калійне добриво.

 • Обрізка. Щоб зберегти декоративні якості рудбекії, слід регулярно проводити обрізку, видаляючи відцвілі бутони, а також пересохлі або ослаблені пагони. Причому робити це слід часто.

 • Зимівля. Якщо ви вирощуєте багаторічну рудбекія, то її слід підготувати до холодів. Хоча рослина досить морозостійка, все ж коріння при значному зниженні температури можуть замерзнути. Але цього можна уникнути, якщо восени обрізати надземну частину під самий корінь і сховати те, що залишилося, сухою травою або ялиновим гіллям.


 • Можливі проблеми


  Догляд і секрети вирощування квітки рудбекія

  Захворювання вражають рудбекія досить рідко, але все ж на неї можуть «зазіхати» деякі шкідники, такі як трипси, павутинні кліщі або листогризучі гусениці, жуки.

  Поради


  Кілька корисних рекомендацій початківцям або досвідченим садівникам:

 • Щоб мінімізувати ризик промерзання рудбекії, можна «загартувати» паростки, тобто приблизно за два тижні до бажаної дати посадки в грунт почати поступово знижувати температуру.

 • Рослину можна використовувати як в якості однокомпонентних клумб, так і в складі міксбордерів. Так, можна поєднувати його з гортензією, айстрами, флоксами, дельфініумом. Крім того, воно може стати прекрасним обрамленням огорожі (особливо високорослі сорти).

 • Якщо не видаляти насіння, то рудбекія може розмножуватися самостійно (самосів).


 • Хочете більше сонця у саду? Допоможе в цьому яскрава рудбекія!