Корисні поради
на всі випадки життя
» » Які бувають типи статури у людини?

Які бувають типи статури у людини?

Додано: 21.09.16
У гонитві за «глянцевим» зразком зовнішності все більша кількість людей прагне що-небудь змінити в собі: позбавитися від зайвої ваги, набрати м'язову масу, придбати більш привабливі пропорції тіла та ін. При цьому багато хто не здогадуються, що особливості людської конституції закладені генетично, тому перед її коригуванням необхідно знати, які бувають соматотипи людини, і якому з них належите ви.

Вибір типології – справа смаку


Які бувають типи статури у людини?

Тіло будь-якої людини унікально. Тим не менш, існує безліч методик, що дозволяють виділити основні типи статур, які не тільки схожі зовні, але і реагують на різні навколишні фактори схожими змінами конституції.

До числа найбільш відомих класифікацій відносяться:


Типологія за пропорціями тіла


Відповідно до неї всіх людей можна поділити на такі типи.

 • Долихоморфний, до якого відносяться люди високого зросту, з довгими кінцівками, погано розвиненою мускулатурою і незначним жировим прошарком.

 • Брахиморфний, під визначення якого потрапляють представники сильної і слабкої статі, чиї поздовжні розміри поступаються поперечним. Для них характерний невисокий зріст і досить розвинена мускулатура. Навіть внутрішні органи у такої людини можуть бути в ширину більше, ніж в довжину.

 • Мезоморфний тип з найбільш «ідеальними» пропорціями, близькими до середніх значень.


 • Цей поділ важливо не тільки з естетичної точки зору. На думку фахівців, чим більше простежуються відхилення в пропорціях тіла чоловіків або жінок, тим вища ймовірність хромосомних збоїв і порушень функціонування ендокринної системи.

  Класифікація Шелдона


  Згідно з методикою, розробленою професором У. Шелдоном, соматотип людини визначається сукупністю оцінок окремих компонентів його статури. Виходячи з цього, він виділив три головних конституційних типу.

 • Мезоморф відрізняється широкими плечима, розвиненою грудною кліткою і сильною мускулатурою. Зміст підшкірного жиру невеликий, в масі переважають м'язи і кістки.

 • Ектоморф характеризує високих худорлявих людей з невеликим процентом жирової тканини і погано розвиненою мускулатурою. Вони відрізняються витягнутими частинами тіла, що особливо простежується в будові кінцівок, грудної клітини та обличчя. Ймовірність появи зайвої ваги у подібного типу мінімальна.

 • Ендоморф може «похвалитися» важкої фігурою з великим вмістом підшкірного жиру, значна частина якого зосереджена в плечовому поясі і області живота і тазу. Кінцівки такої людини слабкі, з в'ялою мускулатурою. Ендоморфи генетично схильні до ожиріння, тому їм доводиться найважче в боротьбі за ідеальні форми.


 • Методика Шелдона отримала широке поширення серед людей, що займаються спортом. Виходячи з соматотипу людини, йому підбирається індивідуальний комплекс тренувань у поєднанні зі спеціальною дієтою.

  Типологія Е. Кречмера


  Цей німецький лікар в ході своїх досліджень виявив явне вплив різної конституції тіла на психологічні особливості людини. Виходячи із запропонованої їм систематизації, виділяють наступні типи статури.

 • Астенік – худорлявий чоловік з подовженими пропорціями тіла та ростом, вищий від середнього. Його обличчя зазвичай витягнуто, а кістки тонкі. Він, як правило, постійно занурений в розумові процеси і відрізняється багатим уявою і відмінною самоорганізацією. Представники даного типу схильні до вибору творчих професій.

 • Атлетики – люди з вузькими стегнами, широкими плечима, розвиненою мускулатурою і середнім зростанням. Для них характерна любов до порядку, схильність до самодисципліни і хороші організаторські здібності.

 • Пікніки – категорія людей, які зазвичай страждають зайвою вагою. До загальних рис відносяться невисокий зріст, фігура з «які розпливлися» контуром, товста шия і широке обличчя. Але зате, в своїй масі, це добряки і веселуни, обожнюють спілкування.


 • Класифікація за Черноруцкому


  Це найбільш поширене поділ конституційних типів, на яке часто орієнтується сучасна медицина.

 • Астеніки. Представники даного статури відрізняються тонкими кістками, високим зростом і довгими кінцівками. У них вузька грудна клітка, розміри якої явно переважають над обсягом живота. Для таких людей характерна недостатня зміст підшкірного жиру в поєднанні зі слабо розвиненою мускулатурою. Наростити її досить складно з-за прискореного обміну речовин. Зате завдяки цьому малоймовірно і відкладення зайвої жирової прошарку.

 • Нормостенік – людина з хорошими пропорціями тіла, міцним кістяком, широкими плечима і розвиненою мускулатурою. Співвідношення м'язової і жирової тканини знаходиться в межах середніх норм. При бажанні такі люди можуть досить швидко та ефективно змінювати свою вагу і нарощувати м'язи.

 • Гіперстенік – відрізняється «щільним» статурою, невисоким зростом, овальної грудною кліткою і короткою шиєю. Для них властивий високий відсоток підшкірного жиру і підвищений вміст холестерину в крові. Представники цього типу схильні до швидкого і неконтрольованого збільшення ваги, який важко піддається корекції.


 • Як дізнатися свій тип конституції


  Перед тим, як приступати до заходів щодо зміни свого тіла, необхідно з'ясувати, до якого соматотипу ви належите. Так як визначити свій тип статури? Для цього існує кілька нескладних методик.

  Індекс Пилье


  У цьому випадку необхідно відняти із зростання суму довжини окружності грудної клітки і маси тіла і оцінити отриманий результат. Якщо він більше 25 сміливо відносите себе до астенічного типу. Показник менше 10 свідчить про гиперстеническом статурі. Ну а якщо значення знаходиться в межах 10-25 то людина є нормостеником.

  «Жіночий» спосіб


  Які бувають типи статури у людини?

  Даний метод підходить, в основному, для дівчат і грунтується на оцінці росту і довжини ніг представниці прекрасної статі.
  Жінки з зростом від 168 до 173 см і вище відносяться до астеніків. А ось для нормостеніков і гиперстеники зростання не перевищує 165-170 см.
  Додатково рекомендується виміряти довжину ніг від виступу стегнової кістки до п'яти і порівняти його зі значенням, рівним половині зростання. Якщо довжина ноги більше даного показника більш ніж на 6 см, ви належите до астенічного типу. При його перевищенні на 4-6 см – до нормостеніческому, до 4 см – до гиперстеническому.

  Вимірювання зап'ястя


  Мабуть, найбільш простий спосіб визначення свого типу конституції – по зап'ястю, вимірювати окружність якого необхідно на робочій руці. Результат скаже, яке статура характерно для вас:

 • для гиперстеники або эндоморфов отримане значення більше 17 см у слабкої статі і 20 см у сильної половини;

 • у астеніків (ектоморфів) показник не повинен перевищувати 15 і 18 см для жінок і чоловіків, відповідно;

 • нормостенік або мезоморф має проміжні результати окружності зап'ястя.


 • При визначенні свого соматотипу слід пам'ятати, що яскраво виражені представники тієї чи іншої конституції зустрічаються досить рідко. Як правило, більшість людей має змішані типи статури з переважанням одного.